Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Škarohlídi předpovídají kultuře smrt, lidé si ale živé umění vzít nedají. Poradí si i bez umělců. Týden v kultuře

16.03.2020
Škarohlídi předpovídají kultuře smrt, lidé si ale živé umění vzít nedají. Poradí si i bez umělců. Týden v kultuře

Foto: Youtube / repro

Popisek: Lucie Bílá vysílala s Petrem Maláskem 11. března z Otvovic pro své fanoušky živě na Youtube

FOTO/VIDEO Přiznám se bez mučení, že když jsem přemýšlel, které kulturní události zařadím do dnešního Týdne v kultuře, viděl jsem zprvu čistou bílou stránku. To by asi nejlépe odpovídalo tomu, co se v této oblasti děje a co se chystá. Nicméně i za probíhající celosvětové pandemie koronaviru si kultura najde své místo. O tom jsem přesvědčen a nikdo mi to nevyvrátí. Vždyť co bychom dnes bez umění a kultury byli? Čím bychom se odlišovali od primitivních organismů? Ostatně potřebu umění a kultury nepochybně měli před mnoha tisíci lety i naši vzdálení předkové, což nám dodnes připomínají třeba pravěké kresby ve španělské Altamiře, nebo naše proslulá Věstonická Venuše. A tak vzhůru ke kulturnímu dění.

Ve svém nedávném komentáři (odkaz ZDE: https://www.krajskelisty.cz/kultura/23617-kultura-dostava-kvuli-koronaviru-novy-rozmer-digitalni-zpevaci-budou-vystupovat-i-pres-zakaz-ale-kdo-nema-internet-muze-se-jit-klouzat.htm) jsem se trochu zamyslel nad možnostmi, které dnešní kultura má díky novým technologiím a zejména streamu, jehož prostřednictvím se mohou on-line dostat k divákům a posluchačům živá vystoupení zpěváků, kapel, divadelních souborů i celých filharmonických orchestrů. Existují ale i jiné, dávno zapomenuté formy umění, které se znovu začínají objevovat.

 

Itálie v karanténě

Itálie si v karanténě zpívá; video najdete ZDE

Italové to řeší zpěvem

Když jsem si tak projížděl zahraniční kulturní portály, zaujaly mne zprávy a nahrávky z Itálie, kde se jak profesionální, tak amatérští hudebníci a zpěváci rozhodli darovat alespoň trochu toho svého umění i kolemjdoucím a sousedům formou jakýchsi flashmobů. V italských ulicích tak znějí z jejich oken a balkonů i v době té nejtvrdší karantény populární italské kantilény, operní árie, hra na housle či kytaru, nebo dokonce produkce celých komorních souborů.

Italové, národ odedávna spjatý s hudbou, se zařídili po svém a svou cestu k umění si našli v těchto těžkých dnech i Pařížané. Ti už také mají utrum s vysedáváním v oblíbených kavárničkách, a tak se scházejí na nábřeží Seiny, na Trocaderu nebo na schodech pod Sacré Couer, kde jim posezení zpestřují nejen pouliční umělci, ale i známé osobnosti hudební a divadelní scény, vypravěči a recitátoři. Zkrátka je vidět, že živá kultura lidem chybí a televize ji rozhodně nedokáže plně nahradit.

Odešla královna swingu

Ale zpět do domácích luhů a hájů. Je mi smutno, protože jako každého mne zaskočila zpráva o úmrtí velké zpěvačky, Evy Pilarové. Vzpomněl jsem si, jak jsem se s ní poprvé osobně setkal u našich společných přátel v jednom dejvickém bytě. Bylo to v roce 1973, nedlouho po tragické havárii letadla, v němž tehdy při návratu z Kuby zahynula téměř celá její kapela včetně mého kamaráda Jirky Lahody.

Přestože se tehdy musela vyrovnávat s touhle obrovskou ztrátou, byla nesmírně milá, společenská, ale v očích měla neskutečný smutek. A bylo to vlastně i naposledy, kdy jsme se setkali na podobném mejdanu. Později už jsem se s ní setkával jen pracovně, jako novinář při rozhovorech a reportážích. Vždycky to byla nesmírně milá, sympatická a vstřícná dáma, která nikdy neodmítla odpověď ani na tu nejstupidnější otázku. Její nezapomenutelný hlas nás bude z nahrávek provázet určitě ještě hodně dlouho.

Láska je láska
(Eva Pilarová v roce 1973)

Herci nejsou pupkem světa

Příliš radostné nejsou ani další zprávy a události v kultuře. Nouzový stav dopadl na kulturu stejně, jako na celou řadu dalších odvětví. Zrušeno bylo všechno, co se dá zrušit, a zavřelo se všechno, co se dá zavřít. Divadla, koncertní tělesa, kapely i zpěváci jsou náhle bez práce a mnozí jen počítají statisícové ztráty, které jim vznikly ze zrušených koncertů a představení.

Na druhé straně si neodpustím trochu virtuálně profackovat umělce, kteří si myslí, že jsou středobodem vesmíru a jen oni jsou ti, na které současná protiepidemická opatření dopadla. Není to jen principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský, kterému ujely pořádně nervy, a vytasil se s konspirační teorií, že si Andrej Babiš musel koronavirus snad vymyslet, jen aby zničil Divadlo Na Jezerce. V podobném, i když poněkud jemnějším duchu se vyjadřovala i řada jeho kolegů a kolegyň.

V ohrožení jsou statisíce lidí

Je kapánek na pováženou, že tihle umělci si nejen nevidí ani na špičku nosu, ale neuvědomují si, že stejně by mohly naříkat desítky, možná stovky tisíc zaměstnanců v turistickém ruchu, který čeká velký krach, tisíce kuchařů, číšníků a dalších zaměstnanců hotelů, restaurací či barů. Lépe na tom nebudou ani další tisíce zaměstnanců leteckého provozu, osobní autobusové dopravy a tak bych mohl vyjmenovávat spoustu dalších odvětví, která současná pandemie připravila o živobytí.

Dopady na tato odvětví budou obrovské a to jsme zatím jen na začátku. Podle toho, jak se epidemie vyvíjela v Číně, máme před sebou ještě dlouhé měsíce půstu. Je nepochybné, že COVID-19 změní svět. Zda k lepšímu nebo k horšímu, to se teprve uvidí. Nicméně se navždy zapíše do historie a jednou se možná budou historické události zařazovat či datovat před COVIDEM a po COVIDU.

 

Jan Hrušínský na DVTV

Jan Hrušínský v rozhovoru pro DVTV; rozhovor najdete ZDE

Přibývá živých přenosů

Ale dost stěžování a naříkání a pojďme k tomu, co si můžete ještě bez obav užívat. Jak jsem se už zmínil, divadla, kluby a výstavní síně hledají nové cesty, jak zpřístupnit umění divákům alespoň na dálku. K těm, které jsem vyjmenoval ve svém minulém článku, přibylo například ostravské divadlo Mír, které také vstoupilo do digitálního věku a přišlo s projektem streamování všech svých inscenací prostřednictvím YouTube, a to včetně premiérových novinek. Jak uvedl provozovatel a herec Divadla Mír Albert Čuba, jejich první vysílání přilákalo na 2000 diváků. Přidala se i Lucie Bílá, svůj koncert na internetu chystá na 20. března skupina Totální nasazení. Originální způsob zvolili Wohnouti, kteří natočí živý koncert pro každé město, do kterého kvůli pandemii nepřijedou. 20. března tak zahrají Jablunkovu a o den později pošlou svůj koncert po síti svým fandům do Polné u Jihlavy.

Lucie Bílá živě z Otvovic:

Obrovský zájem diváků

Podobně přenášejí své koncerty prostřednictvím internetu i mnozí zahraniční umělci, jako například rusko-německý klavírista Igor Levit nebo italská zpěvačka Gianna Nannini, která své vystoupení přenášela živě přímo z obýváku. Obrovský úspěch zaznamenala berlínská Státní opera, jejíž představení Carmen sledovalo prostřednictvím rozhlasové stanice RBB na 160 000 posluchačů. Podobný úspěch zaznamenávají Berlínští filharmonici, kteří zpřístupnili na svých webových stránkách více než 600 koncertů, a to dokonce zdarma. A tak by se dalo pokračovat napříč celým světem.

Tři tygři
(živě z Divadla Mír):

Zkuste nějaký ten dokument

Jak vyplývá z průzkumů, valná část televizních diváků se u obrazovek zaměřila hlavně na sledování zpravodajských relací a informací o postupující epidemii. Poslouchal jsem v rádiu jakéhosi psychologa, bohužel jsem nezaznamenal jeho jméno, ale ten řekl jednu velkou pravdu. „Nadměrné sledování těchto zpravodajských relací jen zvyšuje váš stres a rozhodně není tím nejlepším pro vaše zdraví.“ Doporučoval pustit si například na Netflixu, Amazonu nebo HBO GO nějakou dobrou komedii či romantický film. Vzhledem k omezení cestování doporučoval zvolit si i sledování některých dokumentárních kanálů a spíše se podívat, jak je ten náš svět krásný.

Velký výběr dokumentů na Prima ZOOM

V tomto žánru je u nás jedním z nejpopulárnějších kanál Prima ZOOM, který přesně takovou zábavu nabízí. Už zítra večer se například můžete podívat na pořad Neviditelná města starověku, který vám díky nejmodernější technologii skenování pomocí laseru a virtuální realitě odhalí dávná tajemství starověkých měst. 18. 3. v 21:00 se můžete podívat na premiéru 1. dílu pořadu Zvířata se zlou pověstí, který vám z úplně jiného úhlu představí zvířata, která lidi od nepaměti děsí, odhalí nejen jejich důležitou úlohu v přírodě, ale i jejich svůdnou krásu. A do třetice si nenechte uniknout 21. 3. ve 20:00 úžasný dokument BBC Sedm světů, jedna planeta: Ze zákulisí, které vám prozradí, jak vznikal slavný přírodovědný seriál, na němž se podílelo na 1500 lidí, putujících 499 dnů přes sedm světadílů. Zkrátka, nevěšte hlavu, zahoďte chmury a podívejte se na něco hezkého.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil