Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Andělé v bílém, nebo naštvané fúrie? Užitečný dokument se vysílá v pravou chvíli. I když se některým divákům příliš nelíbí

14.03.2020
Andělé v bílém, nebo naštvané fúrie? Užitečný dokument se vysílá v pravou chvíli. I když se některým divákům příliš nelíbí

Foto: ČT (stejně jako ostatní fota v článku)

Popisek: Snímek z dokumentu ČT Sestřičky

FOTO V tak náročné době, jakou prožíváme nyní, jsou média jedním z nejvýznamnějších tvůrců veřejného mínění. Ne vždy ovšem slouží dobré věci a bohužel to často platí i o médiích veřejnoprávních. České televizi se však nyní, díky šťastné náhodě, podařilo natočit mimořádně užitečný dokument, nazvaný Sestřičky.

Dává nahlédnout do náročné práce zdravotních sester, jejichž profese je stále velmi nedoceněná. Obzvláště to platí nyní, kdy kvůli epidemii koronaviru hrozí vážný nedostatek zdravotnického personálu. Zajímavé je rovněž i pozadí vzniku tohoto dokumentu. Iniciovala ho totiž prezidentka České asociace zdravotních sester Martina Šochmanová, která už se nehodlala smířit s tím, jak jsou zdravotní sestry vykreslovány v různých komerčních televizních pořadech. „Nerada vidím ty seriály, které v televizi běží a ukazují práci sester v nepravdivém světle. Já bych chtěla, aby byla natočena realita,“ přiznala se v úvodu první části dokumentu České televize Sestřičky.

 

Sestřičky

Sestry v seriálech

Jejímu rozhořčení se vůbec nelze divit, protože způsob, jakým některé stupidní televizní seriály vykreslují zdravotní sestry, je skutečně tristní. Figurují mezi nimi neschopné protekční dcerky, narkomanky, schopné kvůli drogám krást a podvádět, krásky, svádějící lékaře, panovačné hysterky, líčící různé nástrahy na své podřízené nebo podobně vyšinuté postavy. Jen výjimečně se v nekonečných, vykalkulovaných 'soap operách' pro nenáročné publikum objeví scény, respektující, že činnost zdravotních sester je mimořádně náročná. Ostatně, právě nyní přináší média z celého světa záběry, dokazující, jak je péče o pacienty, kteří onemocněli koronavirovou nákazou, nesmírně vyčerpávající.

 

Sestřičky

Dvanáct hodin na nohou

Dokument ČT, natočený režisérkou Bárou Kopeckou, sledoval práci sester (ať už žen, nebo jejich mužských protějšků) na několika odděleních během jednoho roku a zachytil jejich každodenní povinnosti v nejrůznějších prostředích, na operačním sále specializovaných pracovišť, dětském oddělení, v psychiatrické léčebně či na zahraničních misích. Pro mnohé diváky je řada pasáží překvapivá, třeba ty, co zachycují činnost sester při operacích srdce, při nichž musí (podobně jako lékaři) stát na nohou třeba i dvanáct hodin. A to bez přestávky. Řada z nich si to uvědomuje a na diskusním fóru České televize se svěřují se svými zážitky, kdy se pro ně zdravotní sestry staly velkou oporou.

 

Sestřičky

Poněkud jiná realita

Najdou se však i kritici tohoto pořadu, podle nichž je příliš nahraný, a myslí si, že kdyby se záběry z nemocnic natáčely skrytou kamerou, určitě by prý vypadaly jinak. „Realita je poněkud jiná,“ upozorňuje dokonce bývalá zdravotní sestra. S tím souhlasí i další diskutující: „Tento pořad má za cíl nalákat mladé do oboru, tak agituje výběrem ideálních záběrů a ukázkou empatie, solidarity a pacienta na prvním místě, skutečnost se ale od scénáře velmi liší.“ Jiné názory jsou ještě mnohem kritičtější a shodují se, že jsou sestry, účinkující v tomto dokumentu, příliš idealizovány: „Vybrány jsou takové ty ideální z nich. Každopádně většina sestřiček jsou naštvané fúrie, které svoji práci nesnáší, pacient je jim na obtíž a kompenzují si na něm svoji zlobu. Člověk, který to nezažil, se ovšem může nechat zlákat touto ukázkou světa hodných bílých andílků, ale realita je jinde.“

Podobné zkušenosti pravděpodobně zažil každý z nás. Sestry, které jsou skutečnými bílými andílky, i ty fúrie. Možná však právě tento užitečný dokument pomáhá objasnit, proč se ne vždy chovají tak, jak bychom si přáli.

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace