Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kultura dostává kvůli koronaviru nový rozměr – digitální. Zpěváci budou vystupovat i přes zákaz, ale kdo nemá internet, může se jít klouzat

13.03.2020
Kultura dostává kvůli koronaviru nový rozměr – digitální. Zpěváci budou vystupovat i přes zákaz, ale kdo nemá internet, může se jít klouzat

Foto: PResscode (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Ewa Farna reagovala bleskově, svůj koncert nabídla přes internet, tak zvaným streamováním

Koronavirus pořádně zasáhl i českou kulturu, ruší se stovky kulturních představení a to, co bylo ještě včera možné, už dnes neplatí. Zrušeny byly zatím všechny festivaly, koncerty, výstavy, divadelní představení a pochopitelně i naplánované šňůry hudebních skupin a zpěváků; a to platí nejméně na měsíc, i když ty nejčernější scénáře mluví až o roce. Někteří zpěváci se ale rozhodli, zákaz, nezákaz, že vystupovat budou. Své koncerty neruší, ale nabídnou je svým fanouškům prostřednictvím sociálních sítí.

Fanoušci se tak mohou těšit, že už od dnešního dne až do 16. března budou moci sledovat sérii živých vystoupení, které pro ně připravují Ewa Farna, písničkář Pokáč, Pavel Callta, Marcel Procházka alias Marcell a skupina Mirai. Je to teprve chvíli, co platí celoplošný zákaz akcí s počtem lidí nad 30, ale některé umělce už štval jejich prázdný diář. A tak se k tomu postavili alternativně. Jelikož se řídí heslem ´Když nemůžou lidé za hudbou, musí hudba za lidmi´, využijí možnosti moderní techniky a přicházejí s novým formátem koncertů.

 

Stream je označení pro živé vysílání. Při streamování dochází ke kontinuálnímu přenosu dat přes internet nebo jinou počítačovou síť. Zjednodušeně řečeno tak lidé mohou poslouchat nebo sledovat, co se právě děje někde jinde. Můžete tak například sdílet s přáteli svoji cestu vlakem nebo sledovat aktuální dění ve světě. Nejčastěji se pod pojmem stream rozumí videozáznam přenášený naživo. Autor tak nevytvoří audiovizuální materiál, aby ho následně upravil a nahrál na sociální síť nebo jinou platformu, ale sdílí ho rovnou se svými fanoušky a lidmi, kteří ho sledují. Mezi nejznámější streamovací servery patří například YouTube, Vimeo nebo Twitch.tv. Zdroj Vodafone

 

Koncertovat budou u vás doma

Vzhledem k mimořádně nastalé situaci umělci, kteří nyní nemohou vystupovat před živým publikem, tak volí cestu online streamování. V rámci projektu ´S hudbou jsme spolu´, vzniklého za podpory společnosti Coca-Cola, která tak rychle zareagovala na současnou situaci v České republice a na Slovensku, se snaží všem fanouškům dopřát hudební zážitky, o které byli připraveni. Online koncerty budou přenášeny v reálném čase přímo do domácností prostřednictvím počítačů a chytrých telefonů. 

 

V programu se máte na co těšit

„Je super, jak rychle jsme tuto akci dali dohromady. Jsem rád, že nabídka na spolupodílení se na projektu přišla, z té absence koncertování už mě svrbí prsty. Streamy na svém kanále dělám celkem často, ale tohle bude zase o level dál, nemůžu se dočkat! A doufám že nás v tom lidi nenechají a dorazí jich online co nejvíc,“ těší se písničkář Pokáč.

Jako první tento pátek vystoupí písničkář Pokáč, který nedávno během chvíle vyprodal pražské Forum Karlín, poté, v sobotu Marcell, vítěz kategorie ´objev roku´ v Hudebních cenách Evropy 2 pro rok 2019, poté následuje oblíbená zpěvačka Ewa Farna. V neděli se fanoušci mohou těšit na skupinu Mirai a v pondělí se představí popový zpěvák Pavel Callta. Zpěváci vytvoří improvizovanou koncertní atmosféru v sále vysočanských Bandzone zkušeben, odkud budou streamovat. Další informace a podrobnosti naleznete na soukromých profilech jednotlivých vystupujících a na Facebooku a Instagramu Coca-Coly (což znamená, chcete-li si koncert pustit, kliknete na příklad na tyto aktivní linky).

 

 

Marcell (v pěkném kožíšku)

Zapojili se i filharmonici

Na novou situaci ale reagují i koncertní tělesa, některá divadla a další kulturní instituce. Velmi rychle zareagovaly například Moravská filharmonie Olomouc nebo Filharmonie Brno, které musely zrušit své včerejší koncerty, ale obě tělesa je streamovala on-line na Facebooku a na svých webových stránkách. Zda a v jaké formě nabídnou divákům svá další koncertní vystoupení, se rozhodne v nejbližších dnech. S problémy se snaží vyrovnat i některá divadla a pořadatelé dalších akcí. Tak například předávání Cen divadelní kritiky, které se bude konat 16. března v Divadle Komedie, se uskuteční bez diváků. Program bude ale možné sledovat streamovaným přenosem České televize. 

Festival ´Jeden svět´ on-line

Svým způsobem se zapojují do on-line přenosů i pořadatelé právě probíhajícího festivalu Jeden Svět, kteří zpřístupní část programu on-line. „Ve spolupráci s online kinem DAFilms.cz, festival uvede vybrané filmy napříč sekcemi, které měly naplánované projekce ve zbývajících dnech konání akce,“ říká mluvčí festivalu Martin Černý. Až do úterý 17. března mohou diváci sledovat dostupné tituly na webech dafilms.cz a jedensvet.cz. Dnes bude například ve světové premiéře uvedena Psí láska od Lindy Kallistové Jablonské. Jednotlivé snímky jsou dostupné k přehrání on-line za 59 korun. Na portálu Dafilms.cz je možno do 19. března vidět i další dva filmy z programu festivalu Jeden svět, makedonskou elegii Země medu a drama ze syrského Aleppa nazvané Pro Samu. 

Je ve streamu budoucnost?

Ve středečním vysílání ČT24, věnovaném celý den mimořádné situaci, do níž se dostávají kulturní instituce, zejména divadla, jsem zaznamenal i několik rozhovorů s šéfy předních divadelních scén, přičemž několikrát zaznělo, že i oni již uvažují o streamování některých svých představení. Pokud půjde o placená streamování, mohlo by to pro některé scény znamenat alespoň nějaký přínos do pokladny a pro menší divadla i možnou záchranu. V živém streamu jsme poněkud pozadu za světem, protože v řadě zemí už si mohou delší dobu diváci vybrat, zda navštíví divadlo, nebo koncert osobně, nebo si užijí divadelní zážitek z pohodlí domova.

Je jasné, že pokud se do streamovacích služeb některé scény zapojí, bude to znamenat nějaké ty náklady na technické vybavení, ale pokud bude současná epidemie trvat několik měsíců, bude to možná jediná cesta, jak navázat kontakt s diváky a alespoň něco vydělat.

 

Vložil: Pavel Přeučil