Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nastal čas zasednout k televizi a zlikvidovat pár restů v podobě seriálů, které vám unikly. Co Půjčovnu masa? Premiéry Pavla Přeučila

12.03.2020
Nastal čas zasednout k televizi a zlikvidovat pár restů v podobě seriálů, které vám unikly. Co Půjčovnu masa? Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Snímek z druhé série velmi vydařeného seriálu Altered Carbon, který v Česku pojmenovali po knize, z níž příběh vychází, Půjčovna masa

FOTO Co si budeme povídat, jedním z odvětví, která nejvíce zasáhla vládní opatření proti šíření koronaviru, je kultura. Kina, divadla i koncertní sály zejí prázdnotou a co zbývá divákovi, chtivému kulturních zážitků? No přece televize. Mně osobně to vyhovuje, protože se mi v mojí filmotéce nastřádalo takové množství seriálů, že by stačilo klidně na měsíční karanténu. Jedním z nich je i druhá řada seriálu Netflixu Půjčovna masa (originální název je Altered Carbon, pod nímž ho na Netflixu najdete), která měla premiéru nedávno, koncem února.

První řada, uvedená před dvěma roky, tedy v roce 2018, byla opravdu slušná podívaná a tak jsem se samozřejmě těšil na tu druhou. Tahle kyberpunková pecka se Netflixu opravdu povedla a je dalším důkazem toho, že seriály fakt umí. Pokud už jste první řadu viděli, určitě mi dáte za pravdu, že se tvůrci seriálu shlédli tak trochu v klasice - Blade Runner - a nabízejí nám pohled do přetechnologizované společnosti, žijící ve dvou patrech. V tom horním světě bílých límečků si mohou ti nejbohatší dovolit klidně nesmrtelnost a měnit svá těla i tváře dle libosti. V tom spodním patře, zahaleném v oparu dýmu a topícím se v odporné špíně, se bojuje o život, teče tam krev a v tom srabu tam kvete i láska, jak ta prodejná, tak skutečná.

 

Implantovaný čip se nachází mezi krčními obratli - tak lidstvo vyzrálo na smrt

Nesmrtelnost se stává skutečností

V daleké budoucnosti našli lidé způsob, jak podvést kmotřičku smrt tím, že přenášejí své vědomí z jednoho těla do druhého. Každý člověk má v páteři implantován čip, který je jakousi záložní kopii jeho mozku. Po smrti se data z čipu jednoduše překopírují do jeho klonu nebo náhradního těla a žije se vesele dál, se všemi vzpomínkami, vědomostmi i zkušenostmi. A to není všechno. Obsah čipu se dá poslat třeba na druhý konec sluneční soustavy a teprve tam nahrát do nového těla.

 

Joel Kinnaman jako Takeshi Kovacs v první sérii seriálu

Takeshi Kovacs (Joel Kinnaman) je chlápek, oživený vězeň, který se vrací do života v novém těle. Drsňák, který má za sebou tvrdou školu vesmírného žoldáka, dostane nabídku na slušný kšeft. Má vyřešit vraždu velmi bohatého obchodníka (James Purefoy) a za to získá svobodu. A když Kovacs se svou prací začne, brzy si všimne, že všechno není tak jednoduché, jako to bylo za jeho minulého života před 250 lety. A hned je tady náš slušný, kyberpunkový příběh.

 

Takeshiho parťačku si zahrála mexická herečka Martha Higareda

Obsazení se povedlo

Pokud máte rádi dokonale propracované postavy příběhu, bude pro vás tenhle seriál tím pravým. Joel Kinnaman, kterého známe například z filmů Robocop, Dítě číslo 44 nebo Sebevražedný oddíl – a hlavně seriálu Zločin (The Killing), si skvěle poradil s ústřední postavou tohoto příběhu a epizodu od epizody se se docela slušně vyvíjel. Mexická herečka Martha Higareda, která si zahrála pár nepříliš významných rolí například v seriálech Havaj 5-0, Kriminálka Miami nebo Do temnoty, hraje Kristin Ortegu, policistku a prochází po boku Kovácse celou sérií. Tahle fešná jižanka mne docela překvapila. Je to sice trochu nenápadná postava, která však skrývá několik podob a je v této roli opravdu dobrá.

 

James Purefoy jako výstřední boháč, který si může všechno dovolit, ale...

Zadání: Vyřešte, kdo mne zavraždil!

Pak tu máme Jamese Purefoye jako Laurense Bancrofta, bohatého obchodníka, jehož vraždu Kovacs musí vyřešit. Možná se ptáte, jak může Purefoy hrát v seriálu jednu z postav, když je mrtvý? Jednoduše. Jeho vědomí se nachází v novém těle a on sám si najal Kovacse, aby vyřešil jeho vraždu.

 

Roztomilá UI (umělá inteligence), Poe

Nebojte, tohle není spoiler, tahle základní fakta se dozvíte hned v první epizodě. Jeho postava je tak trochu zvláštní, ale docela si s ní vyhrál. Neméně zajímavou a poslední postavou, u které bych se zastavil, je Poe, docela vtipná umělá inteligence, manažér hotelu, v kterém Kovács bydlí. Hraje jej Chris Conner, především seriálový herec, kterého jsme viděli například v seriálech Sběratelé kostí, Doktor House nebo Mentalista.

Inspirace světem Ridleyho Scotta

První série měla spád, podpořený výbornou hudbou Jeffa Russa, který dělal muziku například pro seriály Fargo nebo Legion a i tady je slyšet zjevná inspirace Blade Runnerem. Chytrý, elegantní příběh, plný zvratů, se blíží klasice Blade Runner i vizuálně. Až už je to v záběrech ponurého prostředí nebo v postavách na ulicích, všechno připomíná klasickou sci-fi Ridleyho Scotta. Ale to je nakonec součást kyberpunkové fikce.

 

Blade Runner na slonku 80. let nastavil kánon i vizuál žánru, zvaného kyberpunk

Na první sérii bylo vidět, že si s ní dal Netflix slušnou práci i to, že pracoval s pořádně velkým rozpočtem, což ocení zejména milovníci futuristických technologií a speciálních efektů. Užil jsem si i akční scény, které zde rozhodně nechybí, stejně jako nějaká ta nahota a hektolitry stříkající krve. Zkrátka první série bavila.

Kovacs se změnil, a k lepšímu

Druhá sezóna začíná 30 let po epickém závěru té první a setkáváme se s Takeshi Kovacsem v novém těle (Anthony Mackie), osamělým, přežívajícím vojákem, členem skupiny elitních mezihvězdných válečníků, který pokračuje ve svém staletém hledání své ztracené lásky Quellcrist Falconer (Renée Elise Goldsberry). Po desetiletích meziplanetárního cestování a prohledávání galaxie se Kovacs vrací zpět na svou domovskou planetu. S pomocí svého věrného spojence, umělé inteligence Poa se pouští do dalšího pátrání. V novém těle je Kovacs z úplně jiného těsta, než tomu bylo v první sezóně.

 

Anthony Mackie, nová podoba Takeshiho Kovacse, který je původně napůl Japonec, napůl Polák (ta postava, nikoliv herec). Znáte ho jako Falcona z Avengers

Anthony Mackie, kterého známe především z marvelovek jako Captain America, dále ze série Avengers nebo Ant-Mana, už není ten zachmuřený Kovacs, ale chlápek se slušným charismatem, který dokáže najít nějaký ten humor i uprostřed toho největšího chaosu. Navíc své zkušenosti jako akční hvězdy dokáže zúročit i v komplikované bojové choreografii.

Pokračování má větší šťávu

Druhá série začíná tím, že Kovacs je vyslán na zdánlivě jednoduchou misi bodyguarda, který má chránit bohatého klienta. Odměnou mu mají být informace o tom, kde se nachází jeho ztracená láska Quellcrist Falconer. Ale když je jeho klient zabit dříve, než Kovacs stihne nastoupit do služby, začíná se roztáčet kolotoč drsných akcí, nebezpečných a rozsáhlých spiknutí, podivně spojených s Quellcristou a její domovskou planetou Harlan.

 

Ztracenou lásku hlavního hrdiny, Quellcrist Falconer, si zahrála v Česku dosud neznámá herečka Renée Elise Goldsberry

Kovacs musí očistit své jméno, najít svou lásku a přežít válku mezi harlanskou vládou a tajemnou skupinou povstaleckých bojovníků. Mackie dodal druhé sérii potřebnou šťávu a baví i svými hláškami. Samozřejmě se tím nestává Půjčovna masa akční komedií, to nikdy nebude, ale je zábavnou podívanou pro všechny fanoušky tohoto žánru a jednotlivé epizody druhé série jsou prezentovány pro diváka mnohem přístupnějším stylem.

Bude třetí série?

Někdo tvrdí, že druhá série na tu první nemá, ale já to vidím opačně. Je zábavnější, akce jsou propracovanější a nechybí v ní onen tak potřebný humorný nadhled. Zatím není jasné, zda bude Netflix pokračovat s třetí sérií Půjčovny masa. Ta druhá měla premiéru koncem února, a tak je ještě trochu brzy na oznámení další série. Netflix má ve zvyku oznamovat pokračování nebo zrušení svých seriálů během prvních šesti měsíců po premiéře, a tak si budeme muset ještě počkat nejspíš do léta. Navíc, první dvě řady měly mezi sebou dvouletou pauzu, takže v případě pokračování to vypadá až na rok 2022.

 

Takeshi a Poe z druhé série... Bude třetí?

Zůstává spousta nedořešených otázek

Už teď se ale fanoušci dohadují, zda se v třetí řadě seriálu náhodou nevrátí do role Kovacse Joel Kinnaman, nebo se v ní objeví zbrusu nový představitel. Vzhledem k událostem, kterými vrcholila druhá řada seriálu, se dá ale pokračování předpokládat. Seriál vznikl podle románu Richarda K. Morgana z roku 2002 a stále je v něm spousta námětů, které čekají na své filmové zpracování. Dobrou zprávou je, že jedna z producentek seriálu Alison Schapker v rozhovoru pro The Hollywood Reporter naznačila, že nejméně jednu sezónu Půjčovny masa má v plánu.

 

Takeshi Kovacs ve svém ´birth sleeve´, čili rodném pouzdře (rozuměj těle, v němž se narodil), se v seriálu objevuje ve flashbacích

Seriál vás určitě nezklame

Půjčovna masa není pro každého, musíte mít tu správnou chuť na čistokrevný kyberpunk. Má ale opravdu dobrou zápletku, opravdu dobré postavy, skvělé obsazení, skvělou hudbu. Když k tomu připočtu výbornou kameru, choreografii akcí a pořádnou nálož speciálních efektů, máme tu jeden ze špičkových seriálů Netflixu, který stojí za zkouknutí.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace