RECENZE Tahle detektivka nás přitiskla do křesla. Stejně jako milion dosavadních čtenářů. Alex Michaelides a Mlčící pacientka
09.03.2020
Foto: Youtube / repro
Popisek: Alex Michaelides
Taky určitě znáte ten pocit, kdy se začtete a nejednou jste ve třetině knihy. Stává se to zřídka, ale stává. Naštěstí. A přesně takovým příkladem je i bombastická detektivka debutujícího ´spisovatele´ Alexe Michaelidese, vybraná na základě Goodreads Choice Awards 2019. Což už samo o sobě staví laťku hrozitánsky vysoko.
Jestli něco patří k dobré detektivce víc než hlavní postava nebo prostředí, je to její pointa. Alfa a omega knih, se kterými se čtenáři rádi bojí a se kterými ten čas na chvíli zastaví. Ano, budeme se opakovat, ovšem doposud velmi mladému a zručnému Michaelidesovi (*1977, rodák z Kypru) to vyšlo. ´Mlčící pacientka´ je naprosto těkavé, nečekané a strhující dílo. Od první stránky do poslední části závěrečné kapitoly.
Slavná malířka Alicia Berensonová měla idylické manželství. A pak jednoho dne svého muže zastřelila. Několik ran přímo do obličeje. Do záhadného případu nemá kdo vnést světlo, protože Alicia od vraždy už šest let nepromluvila ani slovo. Její mlčení chce prolomit psychoterapeut Theo Faber, pro kterého se na první pohled nelogická vražda stane posedlostí. Řešení se možná skrývá v jednom z Aliciiných obrazů. Je však Theo připraven zjistit pravdu?
Anotace nenapoví a my už vůbec ne.
Alex Michaelides se narodil na Kypru, posléze vystudoval literaturu v Cambridge a scenáristiku na American Film Institute v Los Angeles. Napsal scénář filmu The Devil You Know (2013), v němž hlavní roli ztvárnila Rosamund Pike, a spolupracoval na scénáři filmu Angláni na útěku (2018), ve kterém si zahrála Uma Thurman. Mlčící pacientka je jeho debutový román.
Protože nechceme otvírat obsah, věnujme se spíše formě. Kniha je členěna do pěti částí, přičemž každou uvozuje citát. Jak je tahle pomůcka známá z řady jiných děl (Goethe, Hemingway, Kundera, Viewegh), v tomto případě doporučujeme nejen číst, ale i vnímat a chápat (u Freuda to bude potřeba na druhou). Jsou to vodítka, jež nám začala docházet až v druhé polovině knihy. Časově je titul rozdělen na tři části: první snímá jakousi deníkovou rehabilitaci vražedkyně, která plynule přechází do ich-formy trochu podivného psychoterapeuta Theo Fabera. K jeho práci, uznáme, joint a alkohol asi patří... Deníky jsou pohledem do minulosti a končí krátce před vraždou shora zmíněného manžela. Psychoterapeut popisuje dění "teď a tady". Třetí, nejpozoruhodnější část románu, navazuje na tu první. Deníkové záznamy však tentokrát nemapují minulost, jde jim o současnost.
Ruku v ruce s napětím se autorovi dařilo upoutat pozornost i nízkým počtem postav. Snad pět, víc jich nebude. Pár příbuzných Alicie, sousedka, doktoři v léčebně, pacienti. Nečekejte žádný ´One Flew Over the Cuckoo's Nest´ (Přelet nad kukaččím hnízdem), ale břitké dialogy, jasné scény a logické, tak obrovsky logické vyústění, že zalapáte po dechu. Všechny dějové linky se slejí do jediné až v samém závěru. Jistě, úmyslně vynecháváme ještě několik poznámek, ale těmi bychom v rámci nadšení zbytečně pomáhali a vodili za ruku.
Perfektní titul přečtete na jeden zátah, protože se od něho nebudeme moci odtrhnout. Parádní, úžasné, nečekané. Rovných 89 procent a gratulace nakladatelství Motto, stejně jako bezchybnému překladu Jakuba Chodila.
Ukázka z knihy:
Vložil: Zdeněk Svoboda