Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Tahle detektivka nás přitiskla do křesla. Stejně jako milion dosavadních čtenářů. Alex Michaelides a Mlčící pacientka

09.03.2020
RECENZE Tahle detektivka nás přitiskla do křesla. Stejně jako milion dosavadních čtenářů. Alex Michaelides a Mlčící pacientka

Foto: Youtube / repro

Popisek: Alex Michaelides

Taky určitě znáte ten pocit, kdy se začtete a nejednou jste ve třetině knihy. Stává se to zřídka, ale stává. Naštěstí. A přesně takovým příkladem je i bombastická detektivka debutujícího ´spisovatele´ Alexe Michaelidese, vybraná na základě Goodreads Choice Awards 2019. Což už samo o sobě staví laťku hrozitánsky vysoko.

Jestli něco patří k dobré detektivce víc než hlavní postava nebo prostředí, je to její pointa. Alfa a omega knih, se kterými se čtenáři rádi bojí a se kterými ten čas na chvíli zastaví. Ano, budeme se opakovat, ovšem doposud velmi mladému a zručnému Michaelidesovi (*1977, rodák z Kypru) to vyšlo. ´Mlčící pacientka´ je naprosto těkavé, nečekané a strhující dílo. Od první stránky do poslední části závěrečné kapitoly.

Slavná malířka Alicia Berensonová měla idylické manželství. A pak jednoho dne svého muže zastřelila. Několik ran přímo do obličeje. Do záhadného případu nemá kdo vnést světlo, protože Alicia od vraždy už šest let nepromluvila ani slovo. Její mlčení chce prolomit psychoterapeut Theo Faber, pro kterého se na první pohled nelogická vražda stane posedlostí. Řešení se možná skrývá v jednom z Aliciiných obrazů. Je však Theo připraven zjistit pravdu?

Anotace nenapoví a my už vůbec ne.

Alex Michaelides se narodil na Kypru, posléze vystudoval literaturu v Cambridge a scenáristiku na American Film Institute v Los Angeles. Napsal scénář filmu The Devil You Know (2013), v němž hlavní roli ztvárnila Rosamund Pike, a spolupracoval na scénáři filmu Angláni na útěku (2018), ve kterém si zahrála Uma Thurman. Mlčící pacientka je jeho debutový román.

Protože nechceme otvírat obsah, věnujme se spíše formě. Kniha je členěna do pěti částí, přičemž každou uvozuje citát. Jak je tahle pomůcka známá z řady jiných děl (Goethe, Hemingway, Kundera, Viewegh), v tomto případě doporučujeme nejen číst, ale i vnímat a chápat (u Freuda to bude potřeba na druhou). Jsou to vodítka, jež nám začala docházet až v druhé polovině knihy. Časově je titul rozdělen na tři části: první snímá jakousi deníkovou rehabilitaci vražedkyně, která plynule přechází do ich-formy trochu podivného psychoterapeuta Theo Fabera. K jeho práci, uznáme, joint a alkohol asi patří... Deníky jsou pohledem do minulosti a končí krátce před vraždou shora zmíněného manžela. Psychoterapeut popisuje dění "teď a tady". Třetí, nejpozoruhodnější část románu, navazuje na tu první. Deníkové záznamy však tentokrát nemapují minulost, jde jim o současnost.

Ruku v ruce s napětím se autorovi dařilo upoutat pozornost i nízkým počtem postav. Snad pět, víc jich nebude. Pár příbuzných Alicie, sousedka, doktoři v léčebně, pacienti. Nečekejte žádný ´One Flew Over the Cuckoo's Nest´ (Přelet nad kukaččím hnízdem), ale břitké dialogy, jasné scény a logické, tak obrovsky logické vyústění, že zalapáte po dechu. Všechny dějové linky se slejí do jediné až v samém závěru. Jistě, úmyslně vynecháváme ještě několik poznámek, ale těmi bychom v rámci nadšení zbytečně pomáhali a vodili za ruku.

Perfektní titul přečtete na jeden zátah, protože se od něho nebudeme moci odtrhnout. Parádní, úžasné, nečekané. Rovných 89 procent a gratulace nakladatelství Motto, stejně jako bezchybnému překladu Jakuba Chodila.

Ukázka z knihy:

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace