Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Tolik negativních emocí se vidí málokdy. A přitom jde o skvělou knihu: Matematika zločinu od Magdaleny Sodomkové

08.03.2020
RECENZE Tolik negativních emocí se vidí málokdy. A přitom jde o skvělou knihu: Matematika zločinu od Magdaleny Sodomkové

Foto: Youtube / repro

Popisek: Host Radiožurnálu ČRo, Magdalena Sodomková

VIDEO V roce 2012 napsal reportérce Magdaleně Sodomkové z Asie cizí muž, že prchá před českou spravedlností. Verdikt podle něj nebyl spravedlivý, a to kvůli chybě soudního znalce, přezdívaného matematik zločinu. Jedná se o člověka, který se stal ústředním tématem precizně zpracované knihy novinářky, jež by si za ověřování skutečností zasloužila metál. Její kniha zřejmě nevzbudí silný mediální rozruch, ale už jen skutečnost, že vyšla, je příznivým signálem pro společnost. Důvody pochopí každý čtenář, jakmile se ocitne na závěrečném listě knihy nakladatelství CPRESS.

Původně jsme očekávali detektivku. Už jen samotný název titulu naznačuje, že musí jít o zločin. Moc hezky zpracovaná obálka Veroniky Zacharové naše tvrzení jenom podtrhuje. Ale pak nastala změna. Stačily úvodní dvě kapitoly, jimž zčásti vévodí bratrská dvojice Víta a Matěje Bártových (exministr dopravy, ABL, Radek John a další…) a dostali jsme se nohama na zem. Spíše pod ni. A v té hlíně, mazu a balastu jsme zůstali až do posledních stránek.

Hned na úvod musíme bez skrupulí a jakýchkoli patetických závěrů uznat, že z knihy jde ohromná síla a negativní energie zároveň. Ta ovšem není způsobena stylem psaní nebo jazykovou stránkou. Forma zde roli nehraje. Jde o obsah. Novinářce Sodomkové, velmi precizní a pečlivé sběratelce podkladů, se podařila vystavět báječná struktura osudů a životních cest. Bohužel pro zúčastněné - všechny ty cesty vedou spíše do předpeklí než na sever.

Celkem pětadvacet kapitol velmi povedené kompozice se čte rychle. Jde o věcný text bez silnějších zaváhání nebo honění se za senzací. Sodomková si vybrala podklad své dřívější práce (profesora a soudního znalce Strause respektive jeho aktivní akademické působení) a rozpracovala jej do literární i rozhlasové podoby. Jak dopadla v instituci, sídlící na pražských Vinohradech, prozrazovat nebudeme. Ale perex naší recenze jistě napověděl. Držela se skutečnosti a šla dokonce tak daleko, že věrná svým novinářským zásadám uveřejnila i věci v takzvaně vyšším zájmu.

Kromě těchto prolínání a životních osudů ještě sem tam upozorní na dobové reálie. Převzetí společnosti MAFRA Andrejem Babišem: prostřednictvím dialogů a scénického zobrazení chodu redakce (upozorníme především na jméno Veselin Vačkov), zmíní zástupkyni hnutí ANO Taťánu Malou a věnuje se také současné ministryni Marii Benešové. Všechno má jasný půdorys. Úspěšní jsou i ti, kdo mohli podvádět, aniž by to s kýmkoli pohnulo (zde je také nutné upozornit na postoj někdejšího ministra vnitra Slovenska Roberta Kaliňáka). Tato linka je patrná. Vedle podobných příběhů se otvírá i skutečně kriminologické pozadí (s přesahem na Slovensko), které ničí lidi.

Jako vždy, pokud se jedná o podloženou interpretaci (´IBM a holokaust´ nebo ´Jed pro Litviněnka´), zůstává pachuť. Pachuť za těmi řádky a věcmi, před nimiž se často zavírají oči. S tím ovšem nikdo z nás nic nezmůže. Kniha Magdaleny Sodomkové je výborná, ačkoli bychom doporučili její čtení rozložit.

 

Vložil: Zdeněk Svoboda