Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství střeží kult, který po staletích znovu nabývá na síle a chystá se k útoku

04.03.2020
Tajemství střeží kult, který po staletích znovu nabývá na síle a chystá se k útoku

Autor: repro/pagiserver.cz

Popisek: Aleš Česal

Smrt českého profesora souvisí s prastarým tajemstvím. Mysteriózní příběh s prvky špionážního thrilleru Dračí krev vydalo nakladatelství XYZ.

Mysteriózní příběh s prvky špionážního thrilleru zavede čtenáře do labyrintu znepokojivých skutečností. Pátrání po vzácné ikoně přivede agenty speciálního oddělení ruské kontrarozvědky, přezdívaného SEKCE, do Prahy. S příslušníkem tamní tajné služby zjistí, že smrt českého profesora souvisí s prastarým tajemstvím. Klíč k jeho rozluštění se nachází v období druhé světové války a dost možná ještě hlouběji v historii, v Praze císaře Rudolfa II.

Dračí krev

Jak souvisí zrůdné nacistické experimenty s pokusy rudolfinských alchymistů? Kdo odhalí šifru nejzáhadnějšího rukopisu světa? Kdo unáší a vraždí mladé turecké chlapce? Co se ukrývá na starém židovském hřbitově v centru Prahy? Klíčem nejen k těmto záhadám je Dračí krev, jejíž tajemství střeží kult, jenž po staletích života ve stínu znovu nabývá na síle a chystá se k útoku. Originální fabulace autorů se prolíná s reálnými historickými fakty.

Autor: Aleš Česal, Jan Geisler
Žánr:
mystery
Nakladatelství:
XYZ

Ukázka z knihy:

Marina byla jako u vytržení, takhle si seriózní archeologickou expedici opravdu nepředstavovala. Ale co, kdy se mi poštěstí pracovat za královské peníze? Ve stanu určeném jenom pro ni se převlékla z cestovních šatů do pohodlnějších kalhot, haleny a tatínkova pulovru. Věděla, že i když začíná léto, u jezera může klesnout teplota i několik stupňů pod nulu. Hned potom se vydala hledat přátele k ohni. Našla je podle zvuku rumunské národní písně o koni, který si zlámal nohy, když spadl do řeky. Oba doktoři dozpívali a hlučně přivítali Marinu, jako by ji týden neviděli. Zatímco se převlékala, přemohli láhev silné rakije. Vojenský kuchař jim každému naservíroval pořádný kus pečeně, kterou zakusovali bílým chlebem.
Když dojedli a unavená cimbálovka hrající již druhý den se pomalu začala vytrácet do svého stanu, zeptala se Marina Floresca:
„Už jste tam byl?“ Kývla hlavou směrem k ostrovu.
„Ne, ne, čekali jsme na vás, chceme mít vše zdokumentováno, každý krok. Na ostrov vyrazíme zítra. Místo Vladovy hrobky je známé, nevidím v tom větší problém. Vyzvedneme jeho ostatky, popíšeme, prozkoumáme a král bude spokojen, ale dnešní večer patří vám, viď, Dinu, a jako kavalíři vám splníme každé vaše přání. Zazpíváme, zatancujeme.“
„Jednak bych potřebovala složit předepsané zkoušky,“ chtěla využít vhodné příležitosti Marina.
„Předem splněno,“ zasmál se Florescu.
„A jednak, když už jsem tady a mám vedle sebe dva nejlepší odborníky naší univerzity, bych se ráda dozvěděla něco o Dácích, něco, co v knihách není, tedy pokud vás to nebude obtěžovat,“ zaprosila Marina.
Florescovi se zajiskřilo v očích. „Vzhledem k tomu, že jsme nedaleko posledního odpočinku našeho slavného Vlada, o němž všichni víme, že to byl krutý válečník, no prostě Dracula, připravte se na poněkud strašidelné vyprávění. Ostatně minulou sezonu jsme nějakou dáckou keramiku na ostrově našli. Vaši oblíbení Dákové tu sídlili dlouhá staletí před Draculou. O upírech vám povídat nebudu, těch si ještě užijeme, tentokrát to bude spíše o vlkodlacích, ale zkoušet vás z toho nebudu, nebojte se.“
Marina se zachumlala do přikrývky, kterou jí přinesl jeden z vojáků, a zaposlouchala se do vyprávění doktora Floresca.
„Podle antických autorů pochází název kmene Dáků ze slova daos, což ve frýzštině znamená vlk. Za zajímavé považuji, že kořenem tohoto slova je dhau, tedy tlačit, škrtit, tisknout. Dákove si tedy sami říkali vlci či vlkům podobní. Existuje několik hypotéz, které vysvětlují, proč se Dákové mytologicky spojovali s vlky. U nejrůznějších národů Evropy narazíme na báje, podle nichž ten který národ povstal z nadpřirozeného spojení mezi vlkem a princeznou. Podle druhé hypotézy se vlčími přídomky označovali vyhnanci, uprchlíci, psanci a lupiči. Prostě všichni, kdo žili jako vlci a u vlčího božstva hledali ochranu. A konečně podle třetí a nejzajímavější domněnky byli Dákové schopní rituální přeměny ve vlka, což je určitý druh bojového zasvěcení. Zjednodušeně můžeme říct, že podstupovali obřad, během nějž se měnili v lykantropy neboli vlkodlaky.“
Marina poslouchala a ani nedutala. Zdaleka netušila, co ještě o svých oblíbených Dácích neví. Dokonce se ji zdálo, že odkudsi z dálky uslyšela vlčí zavytí.
Ale Florescu pokračoval:
„V balkánskokarpatské oblasti jsou doloženy četné příklady tajných spolků mladých mužů, kteří se chovali jako skuteční vlci. Podobné tajné spolky mladých válečníků známe z období stěhování národů, ale jejich kořeny jsou pravděpodobně mnohem starší. Cílem tohoto bojového zasvěcení byla proměna mladého bojovníka v šelmu. Nešlo však jen o řadu zkoušek, které měly ověřit mladíkovu statečnost a otužilost, adept musel přeměnit svou lidskou přirozenost v tak strašnou útočnou zuřivost, že přestával být člověkem a stával se šelmou.
U Germánů se takovíto bojovníci-šelmy nazývali berserkirové neboli válečníci v medvědím rouše, známí ale byli i ulfhedhnar čili muži s vlčí kůží. Mladý bojovník si po svém rituálním zasvěcení oblékl vlčí kůži a stal se vlkem. V tu chvíli přestal být člověkem, přeměnil se v zuřivého nepřemožitelného zabijáka, ve skutečnou šelmu, která nebyla vázána lidskými zákony. Vlčí bojovníci tedy loupili a terorizovali své lidské okolí. V některých případech stejně jako skuteční vlci lovili lidi a pojídali jejich maso. Asi tady někde je zdroj všech báchorek a legend o vlkodlacích. Staří autoři dokonce považovali dvounohé vlky za mnohem nebezpečnější než jejich čtyřnohé bratry. Vyskytly se i zprávy o nekrofágii, tedy pojídání mrtvých. Neděsím vás příliš, slečno Petrescová?“…

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace