Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Propadák Oscar. Diváky už příliš nezajímá, deformuje ho politická korektnost. Český snímek byl ´moc divnej´

12.02.2020
Propadák Oscar. Diváky už příliš nezajímá, deformuje ho politická korektnost. Český snímek byl ´moc divnej´

Autor: Facebook / The Academy (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Letošní oscarová ceremonie nezaznamenala ve srovnání s minulostí valný úspěch. Stejně o tom ale všichni píšeme :-)

FOTO Slavnostní ceremoniály udělování filmových cen Oscar dříve patřívaly k těm celosvětově nejsledovanějším uměleckým událostem. V posledních letech však zájem o ně upadá a platí to i u nás. Důvodů je hned několik. Některým divákům vadí, že se předávání slavných zlatých sošek spíše změnilo ve večer politických proklamací a korektnosti, a v neposlední řadě že často vítězí filmy, vybírané podle podivného klíče.

Je sice dobře, že se pořadatelé snaží na klesající zájem diváků i kritické ohlasy reagovat, ale na výsledku se to (na rozdíl od minulého ročníku) příliš neprojevilo. Letošní přímý přenos 92. udílení Oscarů totiž sledoval vůbec nejmenší počet diváků v historii (na hlavní stanici ABC pouhých šestadvacet milionů). Je to do jisté míry překvapivé, protože například na rozdíl od udílení hudebních cen Grammy nebyl letošní galavečer přehlídkou výstředností. Ba naopak, byli to opět zpěváci, kdo atmosféru večera zbytečnými extravagancemi kazili. Nebýt toho, že byl ceremoniál opět příliš dlouhý, až na pár výjimek z něj zářila noblesní elegance.

 

 

Ač se tomu nechce věřit, první zlatý plešoun pro excelentního Joaquina Phoenixe (nominací bylo samozřejmě více, celkem tři)

Přehlídka superstar a legend

Filmoví fanoušci se mohli radovat ze svých oblíbených hvězd, často zabíraných kamerami. Ať už šlo o atraktivní superstar Leonarda DiCapria, Brada Pitta, Toma Hankse, Renée Zellwegerovou, Scarlett Johanssonovou či Lauru Dernovou nebo herecké legendy Jane Fondovou a Diane Keatonovou. V neposlední řadě v publiku zahlédli i kultovní režiséry, dojemně stárnoucího Martina Scorseseho či neustále se lišácky usmívajícího Quentina Tarantina. A také filmy, ucházející se o vysněnou metu, tentokrát stály za to. Bohužel, ti největší favorité většinu šancí neproměnili. Patřili k nim především v jedenácti kategoriích nominovaný Joker, v deseti Irčan a Tenkrát v Hollywoodu. Museli se spokojit ´pouze´ s Oscary za herecké výkony. Zcela právem si je odnesli Joaquin Phoenix za studii absolutního zla v Jokerovi, Renée Zellwegerová bodovala díky životopisnému snímku o někdejší hollywoodské hvězdě Judy Garlandové, Brad Pitt vedlejší rolí v Tenkrát v Hollywoodu, zatímco Laura Dernová zaujala porotu ve snímku Manželská historie.

 

 

Renée Zellwegerová s Oscarem za film Judy

Nejlepší je Parazit

Nakonec byl vůbec nejúspěšnějším soupeřem korejský film Parazit režiséra Bong Joon-ho, vyhlášený zároveň nejlepším filmem roku. Celkem nasbíral Oscary čtyři (nejlepší film, zahraniční film, nejlepší režisér a nejlepší scénář). To, že vůbec poprvé získal Oscara za nejlepší film neanglicky mluvený snímek, většina kritiků považuje za historický průlom či dokonce revoluci. Není od věci zmínit, že se tentokrát verdikt Akademie v zásadě shoduje i s názory českých diváků, kteří tuto originální černou komedii na ČSFD.cz ohodnotili 84 procenty. Joker od nich ovšem získal ještě o dva body více.

 

 

Korejští Hujerovi - delegace k vítěznému filmu Parazit byla velmi početná (režisér je ten uprostřed, muž v černém, který nadšeně zdraví diváky)

´Česká stopa´ nakonec skončila v nominacích, i když animovaný snímek Dcera ve světě sklízí jednu cenu za druhou. Nicméně, známý kritik Kamil Fila není překvapen tím, že Oscara nakonec nezískal: „Ten film je prostě formálně moc divnej,“ řekl otevřeně v Událostech komentářích na ČT 24.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace