Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plíživě, nenápadně, ale docela úspěšně se nám Jákl zapelíškovává v Hollywoodu. S oscarovými borci. Týden v kultuře

03.02.2020
Plíživě, nenápadně, ale docela úspěšně se nám Jákl zapelíškovává v Hollywoodu. S oscarovými borci. Týden v kultuře

Foto: Bioscop

Popisek: Petr Jákl a Michael Caine. „Spolupráce na filmu Best Sellers vznikla vlastně díky Žižkovi. Na něm jsem se potkal s hercem Michaelem Cainem, se kterým jsme si řekli, že bychom spolu mohli ještě něco udělat. A tak teď po roce od natáčení Jana Žižky točíme další film,“ svěřil se producent Petr Jákl o snímku, ve kterém hrají hlavní role herci Michael Caine, Aubrey Plaza a Scott Speedman

FOTO, VIDEO Jak se zdá, Petru Jáklovi nestačí malý dvorek českého filmu a rozhodl se dobýt filmový svět. Tenhle drsný chlápek, úspěšný judista, vyhazovač, kaskadér a také první člen ochranky Václava Havla se v posledních letech stále více prosazuje jako režisér a producent. V dobré paměti mají diváci určitě jeho film Kajínek a nyní budí největší očekávání jeho velkofilm Jan Žižka, s řadou zahraničních hereckých hvězd, který má být dokonce nejdražším filmem v celé historii českého filmu. Přestože většinu času teď tráví postprodukcí Jana Žižky, stíhá při tom pracovat i na dalších filmech.

V amerických kinech má právě premiéru film The Last Full Measure režiséra Todda Robinsona se Samuelem L. Jacksonem v hlavní roli. Tenhle film se doslova hemží hvězdami jako Ed Harris, Christopher Plummer, Jeremy Irvine, Diane Ladd, William Hurt, Peter Fonda, Linus Roache či John Savage. Jedním z producentů je právě Petr Jákl. 


Jednu hollywoodskou premiéru už má za sebou

„Před dvaceti lety jsem se Samuelem L. Jacksonem točil snímek xXx v Praze jako herec. Nikdy by mě nenapadlo, že za dvacet let budu produkovat jeho film. Mám obrovskou radost, že se něco takového povedlo,“ svěřil se Petr Jákl. Ten se na premiéru filmu o padlém válečném hrdinovi a ambiciózním vládním byrokratovi vydal do Los Angeles. „Premiéra byla v kině ArcLight v Hollywoodu. Všichni, se kterými jsem se po projekci bavil, uronili slzu,“ dodal Jákl s tím, že i když sám viděl film několikrát, vždy jej dojme. „Znovu a znovu žasnu nad skvělými hereckými výkony všech herců. Je to velmi dojemný příběh o veteránech z vietnamské války, který je srozumitelný pro kohokoli. Je především o pomoci druhým a o hodnotách, které jsou důležité,“ doplnil český producent. Hudbu k snímku skládal Philip Klein, který zaujal Jákla natolik, že jej oslovil, aby složil hudbu také k jeho českému snímku Jan Žižka.

Repete s oscarovým Michaelem Cainem

Kromě těchto projektů se do distribuce brzy dostanou také další dva Jáklovy producentské počiny. Snímek Axis Sally, inspirovaný skutečnými událostmi, o oblíbené hlasatelce německého rozhlasového vysílání pro americké vojáky, která byla odsouzena za velezradu. V hlavní roli? Al Pacino a Lala Kent.

Dalším v řadě je film Best Sellers o stárnoucím nerudném spisovateli, který se vydává na propagační tour své poslední knihy, na kterém Jákl opět spolupracuje s Michaelem Cainem, jehož obsadil už do Jana Žižky. „S Michaelem jsme si lidsky sedli, a tak jsme si řekli, že bychom mohli spolu udělat ještě i něco dalšího. Snímek se točil na podzim v Kanadě, hlavně v Montrealu a bude mít taky brzy premiéru,“ dodává producent.  „Mám velkou radost, že jsem mohl dát šanci režisérce Lině Roessler, pro kterou je to první celovečerní film. Je velmi talentovaná a má za sebou velké úspěchy s krátkými filmy. Věřím, že našemu snímku dokáže vdechnout přesně to, co je třeba,“ dodal Petr Jákl. 


A co dělá Jan Žižka?

Snímek Jan Žižka (v zahraničí se bude promítat pod názvem Medieval, čili středověk) je momentálně ve střižně a pracuje na něm celý tým střihačů. „Střih Jana Žižky je velmi náročný především díky množství bojových scén. Přibral jsem proto do týmu dalšího skvělého střihače Dirka Westervelta, který stojí například za střihem filmů jako Deadpool 2, Zombieland: Rána jistoty nebo Logan:Wolverine s Hughem Jackmanem, ten se mi moc líbil,“ dodal Jákl, který už dříve na tento film najal střihače Stevena Rosenbluma. Uznávaný hollywoodský střihač má tři nominace na Oscara za filmy Glory, Statečné srdce a Krvavý diamant. Dirk Westervelt stojí zase za střihem momentálně jednoho z nejoblíbenějších snímků posledních týdnů Le Mans ´66 režiséra Jamese Mangolda, jenž je má na filmovém portálu csfd.cz 93% a je 5. nejlepším filmem všech dob.

 

Petr Jákl s Benem Fosterem, který hraje geniálního vojevůdce, foto z natáčení Bioscop 

 

 

hřebíčková

Výhra 176 miliónů jim zamotá hlavu, Petra Hřebíčková a Karel Zima v hlavních rolích filmu Štěstí je krásná věc, foto Bioscop

Štěstí sedá na vola

Někteří z nás si mnoho nějakého štěstí v životě moc neužijí, na jiné sedá jako vosa na med a někdy si to vrtkavé štěstí sedne i na vola. Tak bych asi charakterizoval nový český film Štěstí je krásná věc. Je to příběh dvou nezaměstnaných, tak trochu lůzrů, Petry Hřebíčkové a Karla Zimy, kteří vyhrají v loterii pořádný balík. Před pár dny se na tuhle komedii plnou známých hereckých tváří, objevil první trailer. Ne, že bych mluvil z vlastní zkušenosti, ale vyhrát takovou hromadu peněz může pořádně zkomplikovat život. Ostatně, každý filmový divák má v dobré paměti, jak dokázaly velké prachy zatočit s Bolkem Polívkou ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág. „Vyhrát takový balík pro ně není výhra, ale spíš problém. Nedokážou s tím najednou nakládat a z toho vznikají vtipné situace. A samozřejmě taky problémy, takže to chvíli vypadá i na rozchod,“ popsali své postavy Jany a Čendy Petra Hřebíčková a Karel Zima.

 

Prachy v kýblu. Doslova. Foto Bioscop

Zaplácnout dluhy a užívat si

Ústřední dvojici se na vesnici, kde žijí, začnou po výhře v loterii ozývat snad všichni, kterým kdy něco dlužili. Nebo ti, kteří by se chtěli na výhře přiživit. Čenda má totiž dluhy všude, kam se podívá, a nejčastější návštěvou u nich je exekutor. To ale změní farářem požehnaný loterijní tiket. Pohádková výhra 176 milionů korun otevírá dvojici dveře do velkého světa neomezených možností. Diváci dále uvidí v roli bratra Čendy Jana Dolanského, otce bratrů si zahrál Ondřej Pavelka, ale kromě nich se před kamerou alespoň mihne celá plejáda známých jmen. Za snímkem stojí producentská dvojice Pavel Pásek a Igor Konyukov, která se do natáčení romantické komedie pustila po divácky úspěšných filmech Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, Všechno nebo nic nebo Kajínek.

 

Tomáš Jeřábek, čili velebný pán, má trable... Foto Bioscop

Bez Richarda Müllera by nebylo to pravé štěstí

Jak už naznačuje název filmu, samozřejmě se v něm objeví i známý hit Richarda Müllera Štěstí je krásná věc. A jako bonus slovenský zpěvák nazpíval i ústřední píseň snímku Chladnej den. Hudbu k němu složil René Rypar a text napsala Gábina Osvaldová. V dalších rolích se objeví například Martin Písařík jako vymahač, Markéta Hrubešová jako bývalá přítelkyně, Lukáš Příkazký hraje finančního poradce, Marek Taclík nepřejícího souseda. Diváci se ale mohou těšit i na humor hereckého objevu ze seriálu Most!, Zdeňka Godly, Tomáše Jeřábka, Davida Novotného, Leoše Nohy nebo Jaroslavy Pokorné. Snímek Štěstí je krásná věc se natáčel loni v létě v Praze a ve středočeské obci Líšná a jejím okolí. Do kin přijde 2. dubna 2020. 

Supraphon mapuje 70. léta

Po beatu, bigbeatu a rocku pokračuje Supraphon v mapování vývoje české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981, přináší výběr deseti kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut. 

 

Blue Effect s mladičkým Radimem Hladíkem, foto Alan Pajer

Zatímco bigbít dostával od komunistického režimu kruté rány v podobě zákazů hraní, přejmenovávání kapel a přetextovávání písní z angličtiny, nuceného převlékání a ostříhání, likvidačních přehrávek a jiných buzerací, jazz se spíše 'směl'. Převaha instrumentálních témat, obvykle neprovokativní názvy souborů, většinou přijatelně civilní vzhled muzikantů – to všechno byly ve finálním důsledku plusové body a pro cenzory matoucí aspekty. Kombinace bigbítu a jazzu se tak stala pro další vývoj tuzemské hudební scény docela zásadní. Kromě samotného prolínání žánrů byla totiž i vítaným úkrytem řady rockerů v azylu bolševikem milostivě povoleném.

 

Jazz Q Martina Kratochvíla, foto Supraphon

Mnohé kapely hrají dodnes

„Může se snad zdát, že je to hudební dávnověk: skladby jsou na dnešní klipovou dobu často příliš dlouhé a některé postupy i zvuky odnesl čas, ale myslím, že jazzrocková éra byla zásadně důležitá. A konečně se jazzrock stal, zpočátku snad trochu z nouze, potřebným pokračováním muzikantského vývoje a předmětem nadšené divácké kulisy ze šedesátých let,“ uvádí v bookletu 2CD editor kompilace Karel Deniš. K období, které i s časovým odstupem nabízí řadu atraktivní muziky s bonusem v podobě faktu, že mnoho muzikantů lze stále vídat na koncertních pódiích – a srovnávat.

 

 vladivojna

Vladivojna La Chia, foto Pavel Hofman

Vladivojna dává do hudby slovanskou duši

Písňová tvorba výtvarnice, skladatelky, producentky, textařky a hlavně zpěvačky Vladivojny La Chia, mne zaujala už před pár lety a podle mého názoru patří její muzika k tomu nejlepšímu, co můžeme na našich hudebních scénách slyšet. Není to typ písní, které by zněly z našich rádií příliš často, ale její snové melodie spolu s texty mne vždycky, řečeno slovy básníka, pohladí po duši. Je to taková nám hodně blízká slovanská muzika a dokazují to zejména její písně, čerpající z tvorby ruské básnířky Anny Barkovové. V záplavě anglo-americké muziky, která zaplavuje hudební éter, jsou některé její písně jako z jiného světa.

Natáčí zbrusu nové album

Vladivojna má za sebou celou řadu úspěchů i ve světě filmu, v roce 2011 byla například nominována na Českého lva za hudbu k filmu režiséra Jana Hřebejka Nevinnost, v roce 2017 za Osm hlav šílenství, složila i hudbu k Hřebejkovu seriálu Až po uši a titulní píseň i nazpívala. Právě teď Vladivojna natáčí své nové album a hned potom vyráží na turné. Natáčení probíhá v legendárním ostravském studiu Citron a Vladivojna na něm pracuje se svým dvorním zvukařem Petrem Slezákem. „Konečně si splním jeden ze svých snů a natočím desku se svou kapelou a zaznamenám tak náš současný zvuk a směr. Všechna sólová alba, která jsem doposud natočila, byla vždycky z velké části elektronická a pak se písničky musely přearanžovávat pro živé hraní. Tohle je v mém případě skutečně poprvé, kdy se natočí skladby tak, jak znějí na koncertech, a na to se těším jak děcko.”

Na turné i do menších měst

Se svou kapelou vloni odehrála miniturné po Spojených státech, včetně koncertu v prestižním Kennedy centru ve Washingtonu. Spolu s herečkou Gabrielou Míčovou, režisérkou Martou Novákovou a kapelou nastudovala hudebně-dramatický recitál 8 hlav šílenství, ve kterém zazněly zhudebněné básně Anny Barkovové právě v aranžích, v jakých se je chystá Vladivojna nahrát pro své nové album. Po natáčení vyráží Vladivojna na zimní turné, ať už s kapelou, v duu nebo sólo. Součástí repertoáru bude průřez zpěvaččinou širokou tvorbou. Nebudou chybět písničky z jejich filmových soundtracků nebo zhudebněných básní Anny Barkovové. Těšit se na ní mohou fanoušci nejen v Brně. Ostravě či Praze, ale i v menších městech, jako například v Jeseníku, Uherském Hradišti či ve Vsetíně a nevynechá ani slovenskou Bratislavu.

 

illusionist

Po roce zpět

Pražské Kongresové centrum zažije v nejbližších dnech největší světovou kouzelnickou show. Ve dnech 6. až 9. února tu bude vystupovat skutečná kouzelnická elita The Illusionists. Diváci se mohou těšit na dechberoucí show plnou dokonalých a často i smrtelně nebezpečných triků. Od pódiových iluzí, přes čtení myšlenek až po eskamotérské úniky z pout či vodních pastí. Celosvětově renomovaní The Illusionists navazují na legendární mistry magie, jakým byl třeba Harry Houdini. Využití nejnovějších technologií, světelné efekty, působivá scéna i kostýmy v této show ale posouvají kouzelnickou tradici o notný kus dál.

The Illusionists - Live From Braodway, je nejúspěšnější kouzelnická show v historii Broadwaye, která láme rekordy po celém světě. Za svoji existenci The Illusionists vystoupili ve více než 200 městech a 40 zemích. Jen za první polovinu letošního roku absolvovali bezmála stovku vystoupení v devatenácti evropských metropolích. Jsou také držitelem prodejního rekordu v Sydney, Londýně, Mexico City nebo Melbourne.

 

 hradec

Gotika v Hradci Králové

Už tento pátek, 7. února se otevřou brány nově zrekonstruované výstavní budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové a první návštěvníci zavítají na výstavu, nazvanou Uprostřed koruny české. Výstava představí gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250-1550 a je obohacena i o významné mezinárodní zápůjčky.

Gotické umění patří k těm nejúžasnějším památkám, které se na našem území nacházejí. Pokud bych měl jmenovat umělecká období, která mi nejvíce učarovala, tak je to na prvním místě gotika, na druhém renesance a na třetím secese. Gotické umění mi přirostlo k srdci za doby mého studia v Českých Budějovicích, kdy jsem každé prázdniny průvodcoval v Alšově jihočeské galerii na Hluboké, která se mohla pochlubit jednou z největších sbírek gotického umění. Večer, po zavírací době jsem se často posadil mezi sbírku nádherných gotických madon a hlavou mi běhaly myšlenky, jak mohla v tak temném, a pro nás primitivním období, vzniknout tak úžasná díla.

Obraz středověku u umění

Výstava poprvé v novodobé historii představí ucelený pohled na bohatství regionu východních Čech v období od 13. do 16. století. Dosud málo známý fond středověké a raně renesanční výtvarné kultury východočeského regionu je představen v širokých kulturně historických souvislostech střední Evropy. Na výstavě bylo shromážděno přes 400 uměleckých předmětů zahrnující sochy, deskové obrazy, celé středověké oltáře, knižní malbu, archiválie, umělecké řemeslo, archeologické památky a doklady každodennosti středověkého člověka. Nejvíce uměleckých děl zapůjčilo Biskupství královéhradecké. Výstava sleduje i proměnlivé vztahy mezi východními Čechami a sousedními oblastmi, zejména se Slezskem. Soubor doplňují také prestižní zápůjčky z Polska, Rakouska a Německa. Pokud se na výstavu chystáte, nemusíte nijak pospíchat, potrvá zde totiž až do 28. června 2020.

 

preucil 

Vložil: Pavel Přeučil