Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skandál na letošních Grammy. Mluví se o korupci, rasismu, machismu, prezidentka dostala padáka... Sobota Pavla Přeučila

01.02.2020
Skandál na letošních Grammy. Mluví se o korupci, rasismu, machismu, prezidentka dostala padáka... Sobota Pavla Přeučila

Autor: Twitter Deborah Dungan (stejně jako další snímky, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Když do Grammy nastoupila, působila Deborah Dugan vysloveně nadšeně a na svém Twitteru sdílela rozjařené snímky i výkřiky. Stejně rychle ale její kariéra skončila

Uplynulý víkend byl jedním z velkých svátků hudby, udílely se totiž každoroční ceny Grammy Awards. Plnou náruč malých gramofónků si tentokrát odnesla mladičká, teprve 18 letá zpěvačka Billie Eilish, obdařená hned pěti cenami, včetně alba roku, nejlepší nahrávky či písně roku. Letošní udílení cen však nebylo jen ve znamení odvážných rób přítomných dam, bujarých večírků popových hvězd a hvězdiček, ale také ve znamení skandálu, který pořádně zahýbal světem hudebního průmyslu.

Pouhých 10 dní před slavnostním vyhlašováním cen byla totiž ze své funkce odvolána Deborah Duganová, která v srpnu 2019 byla jako vůbec první žena zvolena prezidentkou a výkonnou ředitelkou The Recording Academy, udělující ceny Grammy. Naše média tuto dost zásadní událost tak nějak pominula, ale zahraniční hudební časopisy, bulvární tisk a nakonec i seriózní média tuhle událost rozpitvávají do nejmenšího detailu.

 

deborah dugan

Deborah Dugan v listopadu 2019, ještě jako prezidentka akademie

Jedna ze 100 nejvlivnějších žen světa

Deborah Duganová (62) začala svou profesionální kariéru v právnické kanceláři na Wall Streetu a po kariérním žebříčku stoupala sakramentsky rychle. Působila ve funkci výkonné viceprezidentky EMI Records, byla předsedkyní Disney Publishing Worldwide, kde dohlížela na 275 časopisů a více než 4 000 nových titulů knih. Naposledy pracovala jako generální ředitelka neziskové organizace RED, kterou v roce 2006 založili zpěvák U2 Bono a právník Bobby Shriver. Tato organizace uzavřela partnerství s řadou největších světových značek s cílem získat více než 600 milionů dolarů na pomoc v boji proti AIDS a dalším chorobám v Africe. Po celou dobu působila i v řadě dalších funkcí v oblasti filmu, televize a umění. Časopis Forbes ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších žen světa.

Napjatá atmosféra večera

Atmosféra slavnostního večera Grammy Awards byla i přes jásání oceněných poměrně dost pochmurná a napjatá. Vzpomínalo se zejména na basketbalovou hvězdu Kobeho Bryanta, i na další zesnulé, ale asi nejdiskutovanější byl právě rychlý pád Deborah Duganové. Ta si totiž nebrala žádné servítky a popsala poměry, panující v akademii. Podle ní tam bylo naprosto běžné sexuální obtěžování. Kritizovala akademii i za to, že postupuje liknavě ve věci inkluze a genderové rozmanitosti, dochází v ní k rasové diskriminaci a korupci. Pro Deborah přišel její vyhazov z nejvyšší funkce jako blesk z čistého nebe. Tuto kauzu zmínila ve své řeči i průvodkyně večera Alicia Keys: „To byl ale sakramentský týden. Tohle je vážné. Opravdu se toho děje hodně a je čas na změny. Odmítáme negativní energii, odmítáme starý systém.“

 

Billie Ellish

Objev, nová hvězda, zpěvačka Billie Eilish s náručí plnou proslulých gramofónků, dostala pět cen Grammy. Foto Facebook

Co Deborah vadilo

Reagovala tak na stížnost Deborah Duganové na diskriminaci, která v akademii panuje a kterou Deborah popsala ve svém písemném vyjádření, adresovaném akademii a komisi pro rovné příležitosti. Ve stížnosti Duganová tvrdí, že byla sexuálně obtěžována Joelem Katzem, právním poradcem Akademie a bývalým členem správní rady. Uvedla také, že má informace o tom, že bývalý generální ředitel Grammy Neil Portnow, měl znásilnit jednu nejmenovanou umělkyni. Ve své stížnosti uváděla podrobnosti zejména o tom, že v rámci udělování cen Grammy jsou nedostatečně zastoupeny ženy a příslušníci menšinových skupin, přičemž zdůraznila, že akademie už dlouho čelila kritice, že neuznává černé umělce. Uvedla i konkrétní případy rasové diskriminace a dokonce nařkla členy akademie, že hlasování v Grammy je silně poznamenáno korupcí. Navíc tvrdila, že byla z Akademie vyhozena proto, že plánovala zásadní reformu platových podmínek, které preferovaly muže. Sama prý měla mnohem menší plat než její předchůdce.

 

deborah a ellia

´Billboard Women in Music´, z níž pochází tato selfie Deborah Dugan s letošní vítězkou Grammy Billie Eilish, je každoroční akce slavného a vlivného časopisu Billboard. Foto Twitter

Šlo o velké prachy

Akademie naopak reagovala na její stížnost prohlášením, že hlavním důvodem jejího náhlého odchodu byla šikana zaměstnankyň a tvrdila, že nikdy dříve Duganová na vyjmenované nešvary neupozorňovala. V prohlášení také akademie prozradila, že Duganová požadovala za odstoupení ze své pozice 22 milionů dolarů odstupného. „Je nám líto, že akce, jako je velkolepé udílení cen Grammy, byla poskvrněna činy paní Duganové a pracujeme na tom, aby bylo vše vyřešeno co nejrychleji.“ Už 17. ledna letošního roku byla odeslána na ‘nucenou dovolenou‘ a to v důsledku obvinění ze šikany, která proti ní vznesla asistentka bývalého šéfa Akademie Neila Portnowa.

Jak to bylo se sexuálním harašením

Duganová dost podrobně popisuje nevhodné sexuální obtěžování ze strany Joela Katze. Ten prý ji v květnu 2019, tedy ještě před jejím nástupem do funkce v akademii, pozval na soukromou večeři. Během jídla se začal chovat naprosto nevhodně, říkal jí děťátko a stále jí lichotil, jak je krásná. Neustále jí prý také zdůrazňoval, jak je bohatý a splnil jí každé přání. Nakonec jí prý navrhl, že by ji vzal k sobě domů, kde by mohli večer velmi příjemně zakončit. Údajně se jí pokusil na konci večeře i políbit, přestože mu opakovaně vyjádřila svůj nezájem. Podobně nevhodným způsobem ji prý obtěžoval při dalších setkáních ještě mnohokrát.

Ještě před svým nástupem se prý také dozvěděla, že jistá zahraniční umělkyně a rovněž členka akademie, obvinila jejího předchůdce Neila Portnowa ze znásilnění, ke kterému mělo dojít po jejím představení v Carnegie Hall. Přestože prý byla o všem rada informována, požadovala po ní, aby zajistila Portnowovi proplacení zlatého padáku za práci, odvedenou pro akademii a navíc jí požádali, aby najala Portnowa jako konzultanta za 750 000 dolarů ročně, což odmítla.

 

grammy

Snímek z letošní největší světové hudební události, udílení cen Grammy. Foto Youtube / repro

Obehraná písnička o rasové a genderové diskriminaci

Co ale na práci Duganové nejvíce vadilo, byla prý otevřená rasová diskriminace a nadvláda bílých mužů. Tímhle se dnes ohání spousta žen a zajímavé je, že zejména těch, které dosáhly významného postavení a měly by si tedy nejméně co stěžovat. Těmito otázkami se prý už od roku 2018 zabývala v akademii zvláštní pracovní skupina, která došla k závěru, že složení jejich členů s hlasovacím právem, jichž je 12 000, je převážné mužského pohlaví a bílé pleti. Nedostatečné zastoupení žen, nerespektování poměru členů barevné pleti a menšinových skupin, se podle ní týkalo jak oceňovaných laureátů Grammy tak členství v akademii.

Duganová tvrdí, že tuto diskriminaci poznala už ve chvíli, kdy byla na svůj post přijímána a byl jí nabídnut výrazně nižší plat, než měl její předchůdce. Když požádala o stejné platové podmínky, byla prý odmítnuta s zdůvodněním, že by měla být šťastná, že vydělává víc, než ve svém předchozím zaměstnání. Duganová uvádí i případy dalších žen, které na své stížnosti v doplatily. Jednou z nich byla prý i jedna z ředitelek, Megan Clarke, kterou sexuálně obtěžoval člen představenstva. Hodinu po stížnosti na jeho chování jí bylo doporučeno, aby dala výpověď, jinak bude vyhozena z práce. Megan také Duganovou varovala slovy: „Pokud se o tomhle jen zmíníte, jdete okamžitě pryč.“ V nejvyšších patrech akademie byli prý často zesměšňování gayové a pracovníci černé pleti.

Nominace prý provázely podvody

Tohle není ostatně žádná novinka. Jen si vzpomeňme na spekulace, které kolovaly kolem Zlatého slavíka u nás a které vedly až k jeho zániku. Podle Duganové byl proces hlasování o kandidátech na Grammy neustále narušován střety zájmů a využíván členy správní rady akademie k prosazování umělců, s nimiž měli úzké vztahy. Podle pravidel nejdříve hlasuje o nominacích oněch 12 000 členů, kteří vyberou 20 nejlepších, postupujících do užšího výběru, z těch pak vybírá komise. Jak ale Duganová tvrdí, nominováni byli velmi často umělci, kteří mezi onou dvacítkou vybranou komisí původně vůbec nebyli. Správní rada si prý dokonce zajišťovala, aby byli vybíráni umělci, jejichž písně chtěl zařadit producent Grammy Ken Erlich do programu slavnostního koncertu a už předem bylo dáno, kdo a jakou cenu dostane. Některým umělcům prý bylo dokonce umožněno zasedat v nominační komisi a hlasovat zkrátka o ocenění pro sebe samého.

Případ ještě zdaleka nekončí

V závěru své stížnosti charakterizovala organizaci jako ‘klub velkých kluků‘ a uvedla, že byla sice před korupčními praktikami akademie varována předem od jisté bývalé zaměstnankyně, ale rozhodla se přesto místo přijmout a dát vše do pořádku. „V té době jsem tomu ještě nechtěla věřit, ale po pěti měsících, kdy jsem byla vystavena neustálému nátlaku a okolnostem, které popisuji, se ona podezření potvrdila.“ Její výbušná stížnost, která čítá plných 44 stran, se objevila pouhých pět dní před nedělním slavnostním ceremoniálem udělování cen Grammy. Tenhle hudební svátek provázejí každoročně nejrůznější větší či menší skandály, ale případ Duganové rozpoutal v uměleckých kruzích doslova peklo. Množí se už výzvy, aby byly okolnosti udělování cen a situace v akademii prověřeny a to i zpětně. Zdá se tedy, že případ ani zdaleka nekončí a může být ještě pořádně veselo.

 

 preucil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace