Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nestárnoucí příběh. Jih proti severu v novém kabátě

31.01.2020
Nestárnoucí příběh. Jih proti severu v novém kabátě

Foto: LEDA

Popisek: Jih proti Severu, možná největší milostný román

VIDEO Jih proti severu, v originále Gone with the Wind autorky Margaret Mitchellové, si poprvé čtenáři přečetli už v roce 1936. Rok na to za milostné drama získala Pulitzerovu cenu. V českém jazyce román vždy vycházel ve dvou svazcích. Tuto tradici drží i nakladatelství LEDA, kde tento světový bestseller právě vychází. První svazek obsahuje tři části a druhý zbývající dvě.

Nezkrotnou šestnáctiletou Scarlett rodina miluje. Všichni muži s ní chtějí tančit, ona se ale rozhodne pro mírného, pohledného Ashleyho. Jenže se rozhoří občanská válka, začíná nejistota a s ní příběh plný zvratů. Scarlett se tvrdohlavě drží svých nadějí. Ve vichru války lidé umírají hladem, vládne násilí a beznaděj. Scarlett O ‘Harová však nezdolně prosazuje svůj sen o velké lásce, svoje přesvědčení, že zítřek bude lepší, že má smysl radostně a nekonečně doufat.

Hlavní hrdinka Scarlett, dcera majitele plantáží, která je vychovávána jako pravá jižanská dáma, se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou.

Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu.

„Scarlett O'Harová nebyla krásná, ale muži si to málokdy uvědomovali, když podlehli jejímu kouzlu, tak jako dvojčata Tarletonových. V jejím obličeji se příliš ostře mísily jemné rysy její matky, pobřežní aristokratky francouzského původu, s těžkopádnými tahy kvetoucího irského otce. Ale byl to zajímavý obličej se špičatou bradou a hranatou čelistí. Měla bledězelené oči bez hnědé poskvrny, vroubené lesklými černými řasami a mírně sešikmené. Nad nimi tvořilo šikmé černé obočí překvapující oblouky na magnóliově bílé pleti – kterou si ženy z Jihu tak cenily a před horkým georgijským sluncem pečlivě chránily klobouky, závoji a rukavičkami,“ těmito slovy je hlavní hrdinka Scarlett popsána hned na začátku knihy.

 

Nyní ještě krátká ukázka z titulu, který jsme pro čtenáře Krajských listů dostali k dispozici. „Ležela v posteli, proudilo na ni nejasné měsíční světlo a představovala si v duchu celý ten výjev. Viděla výraz štěstí a překvapení, který se mu zjeví ve tváři, až pochopí, že ho skutečně miluje, a slyšela slova, jimiž ji požádá, aby se stala jeho ženou. Přirozeně bude potom muset říct, že ji ani nenapadne, aby se provdala za muže, který je zasnoubený s jinou dívkou, ale on bude naléhat a ona se konečně dá přemluvit. Potom se rozhodnou, že ještě dnes odpoledne spolu utečou do Jonesboro… “

Jih proti Severu v překladu Jarmily Fastrové vydává LEDA v edici Démanty literatury.

Vložil: Zdeněk Svoboda