Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Klobouk dolů před Kocábovou knihou VABANK

31.01.2020
RECENZE Klobouk dolů před Kocábovou knihou VABANK

Foto: Youtube / repro

Popisek: Michael Kocáb

Monstrózní titul ´Vabank: 1989 - 1991 Sametová revoluce - Odsun sovětských vojsk´ z pera Michaela Kocába zaznamenal nevídaný mediální ohlas. A to ještě před samotným vydáním. Tehdy jsme knihu velmi mylně považovali za soubor vzpomínek a čekali prolínání pamětí spolu s texty Pražského výběru. Jak moc jsme se spletli, prokázaly už první strany.

Nejenže se Kocáb ukázal jako ohromný pamětník, on ke své práci přistoupil ryze vědecky. O tom svědčí nejen popisky fotografií, ale zdroje a prameny, nad kterými nezbývá než žasnout. Málokdy jsme tak příjemně zaskočení prací, o které jsme si mysleli pravý opak. Svou chybu se tímto textem pokusíme napravit.

V létě roku 1989 založil skladatel Michael Kocáb spolu s novinářem Michalem Horáčkem iniciativu MOST, která si dala za cíl zprostředkovat jednání mezi komunistickou mocí a představiteli nezávislých opozičních sdružení. Co se zprvu mohlo zdát dílem jako troufalost a dílem jako politická naivita, se v listopadu téhož roku ukázalo být především občanskou odvahou a prozíravostí, když k jednacímu stolu zasedl tehdejší předseda vlády Ladislav Adamec a zástupci studentů, Občanského fóra a Veřejnosti proti násilí v čele s Václavem Havlem.

Kocáb popisuje všechna zásadní jednání s komunistickými vládci, s generalitou československé i sovětské armády, se sovětskou stranou včetně zástupců KGB, která vedl či se jich účastnil za iniciativu MOST nebo Občanské fórum. Průběh sametové revoluce popisuje na pozadí připravované akce Zásah, kterou se armádní složky ve spolupráci s StB snažily zabránit demokratizačním změnám silou.

Do detailu prošpikované dílo, které má mimochodem skoro 600 stran, bude sloužit především pro prohloubení znalostí. Pakliže se vědělo, že někdejší prezident Havel jednal s bohatým a vlivným Adamcem, což se ostatně doposud nezměnilo, málokdo si uměl představit citace a vzájemný dialog na bílých stránkách titulu VABANK. Totéž bychom mohli říct o slovech Adamcova poradce Krejčího, ruských rádců, televizních odborníků a mnohých dalších.

Co je na knize ještě zajímavější, to je ten citelný odstup. Kocáb se vůbec nesnaží hodnotit a jak jsme už řekli výše, zajímá ho především přesné zobrazení skutečnosti. Respektive minulosti. Vynechává přídavná jména, jež by jasně naznačila emoci, nenadává, neodsuzuje, byť by si to řada událostí, dějů a osob plně zasloužila. Stejně tak se nevědomky dopustil úžasného vykreslení atmosféry strachu.

Ráno v 8 hodin jsem se vypravil na generální štáb ČSLA. Tentokrát už sám. Věděl jsem jen, že se štáb nalézá někde na Kulaťáku v Dejvicích, a v vzpomínám si, jak jsem se opatrně ptal kolemjdoucích, která z těch mnoha budov to může být. Byl jsem neustále stresován obavou, aby mne někdo nepovažoval za tajného přívržence vládnoucí moci. Hned u vchodových dveří ke mne přistoupil mladý důstojník a spěšně mne odváděl do zastrčené malé místnosti v přízemí, kde už mne očekával náčelník generálního štábu. Předpokládám, že pro generálplukovníka Miroslava Vacka to bylo také první setkání se zástupcem KC OF a své rozpady zakrýval bezprostřední halasností.

Autobiografický text podle nakladatelství Universum (2019) působí trochu jako politický thriller, píše se v doprovodných textech. Je to tak. Kombinace černobílých obrázků ČTK, xeroxů dokumentů, pokynů, udání a výzev by západní Evropan našel jistě i v mnoha absurdních textech. Jenomže u nás to tehdy byla realita.

Záslužná kniha Michaela Kocába má ještě jeden aspekt: lidskost. Jak se díky absenci adjektiv snažil nehodnotit, většinu zúčastněných se mu prostřednictvím svědectví nebo přímých řečí podařilo fantasticky vymodelovat. Titul jednoznačně doporučujeme.

Vložil: Zdeněk Svoboda