Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veřejnoprávní moderátoři museli polknout citron, Jílková a Veselý v nemilosti. Zato porota v šantánu a diváci opět moudřejší než experti

28.01.2020
Veřejnoprávní moderátoři museli polknout citron, Jílková a Veselý v nemilosti. Zato porota v šantánu a diváci opět moudřejší než experti

Foto: Foto Trilobit / Aleš Vlachovský, Michal Bauer, Milan Mošna (stejně jako snímky v článku a ve fotogalerii)

Popisek: Jediný, kdo si přišel statečně převzít zvláštní cenu poroty, Zlatý citrón, byl Luboš Xaver Veselý. Michaela Jílková a Jaromír Soukup se nedostavili

FOTOGALERIE Hned zkraje roku u nás začal obvyklý maraton rozdávání různých uměleckých cen, přičemž stále platí, že v případě Česka jde o jejich inflaci. O víkendu se v Berouně udílely Ceny Českého filmového a televizního svazu Trilobit 2020. Přímý přenos slavnostního ceremoniálu vysílal kanál ČT Art, ale divákům tentokrát nabídl velmi rozpačitý a místy i trapný zážitek.

´Hudebně taneční večer´ totiž místy připomínal svým ´naladěním na vlnu swingu´ rozpustilé řádění v šantánu, místy soudní tribunál, především když členové poroty četli své verdikty. Celkově působí systém těchto výročních cen nepřehledně, kromě Trilobitů si filmaři odnesli i ceny jiné, dosti kuriózní. Tak například Cenu Ferdinanda Vaňka, udílenou za přínos díla rozvoji občanské společnosti (dříve se mimochodem jmenovala Cena Václava Havla), získali Zuzana Piussi a Vít Janeček za dokumenty Obléhání města a Ukradený stát, reagující situaci na Slovensku. Nabízí se tak podezření, že u nás se již žádné dokumenty na naléhavá občanská témata netočí a čeští filmaři po tristních zkušenostech rezignovali; nebo vznikají díla tak mizerná, že si nezaslouží pozornost. 

Zcela zvláštní Zlaté citróny

Následovala Cena Josefa Škvoreckého za mimořádné literární dílo v oboru audiovizuální tvorby. Tu obdržela Akademie múzických umění v Praze za odbornou publikaci věnovanou metodice digitalizace národního filmového fondu metodou DRA. Pak přišla na řadu Zvláštní cena poroty, kterou si odnesla Theodora Remundová za unikátní dokumentární film Moje století, nabízející mozaiku životních příběhů lidí, kteří se dožili sta let.

 

 

Theodora Remundová přebírá cenu za ´Moje století´

Zcela zvláštní cenu poroty - Zlatý citrón (tak se oficiálně jmenuje) získali hned tři moderátoři Luboš Xaver Veselý, Michaela Jílková a Jaromír Soukup za „úroveň televizních debat“. Je přinejmenším podivné, že si tuto vskutku zvláštní cenu odnesly dvě tváře veřejnoprávních médií, Jílková za pořad České televize Máte slovo a Veselý, uvádějící v regionální redakci Českého rozhlasu talk show Xaver a jeho host. I když porotci přiklepli Veselému Zlatý citron za podbízivý styl moderování, zcela stranou ponechali zásadnější okolnost, a sice, že mu to vedení Českého rozhlasu vůbec povoluje a především, že ve vysílání umožňuje porušování svého kodexu. 

Bude mít ještě slovo?

Podobné to je s Michaelou Jílkovou. Ta v České televizi moderuje pořad, v němž dostávají prostor i koncesionáři ČT. Je to jedna z mála příležitostí, kdy mohou dát najevo, co si myslí o aktuálních problémech současnosti. Pokud se někdy Michaela Jílková kvůli hostům nechá strhnout více, než je zdrávo, mělo by jí usměrnit právě vedení ČT, které za svoje vysílání odpovídá. Je opravdu škoda, že se porota více nezaměřila na stupidní zábavnou show ČT To se ví a na její aktéry. Máte slovo je rozhodně užitečnější než tento rádoby výchovný formát, poučující české prosťáčky, jak mají rozeznat fake news. V případě Jaroslava Soukupa je škoda, že namísto kyselého citrónu nedostal další ´zvláštní´ cenu, tentokrát za mimořádný výkon. Jakkoliv je úroveň většiny pořadů TV Barrandov skutečně strašlivá, fakt, že Soukup sám dokáže moderovat hned několik z nich, včetně zpravodajství (!) u nás - a patrně ani ve světě - nemá obdoby. Vzít si na paškál jiné, ještě horší moderátory privátních kanálů se porota neodvážila.

 

 

Zde pózují cenami ověnčené největší hvězdy - Ladislav Mrkvička, Vladimír Pucholt, který dorazil až z Kanady, a Jiří Schmitzer. Zajímavé na této trojici je - kromě brilantních uměleckých výkonů - i výška. Málokdy se poštěstí, abychom takto mohli vidět, jak je kdo vysoký, třeba čahoun Schmitzer oproti ´malému pivu´ Mrkvičkovi

Klepáček pro Marhoula?

Nadílka ocenění tím ovšem v sobotu večer zdaleka nekončila. Cenou Vladislava Vančury byl poctěn herec Vladimír Pucholt, někdejší hvězda nestárnoucích filmů Lásky jedné plavovlásky, Černý Petr, Starci na chmelu nebo Svatba jako řemen. Cenu dětské poroty - Berounského medvídka - získala pohádka režiséra Petera Bebjaka O zakletém králi a odvážném Martinovi. Téměř neuvěřitelné je, že Cenu diváků - Berounský klepáček - si vybojoval film Václava Marhoula Nabarvené ptáče, zatímco porota toto výjimečné filmařské dílo, sbírající uznání na řadě mezinárodních festivalů, úplně ignorovala.

 

Na závěr byla konečně odtajněna Hlavní cena Trilobit 2020, kterou si převzali Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička za hlavní role ve filmu Staříci. Dalšími dvěma Trilobity byli oceněni autoři seriálu České televize MOST! Petr Kolečko a Jan Prušinovský a režisér česko-slovenského koprodukčního dramatu Budiž světlo Marko Škop.

Vložil: Adéla Hofmanová