Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bláznivá komedie Králíček Jojo je podobenství dnešní doby. Jak snadné je zmanipulovat (nejen) dětskou duši. Premiéry Pavla Přeučila

23.01.2020
Bláznivá komedie Králíček Jojo je podobenství dnešní doby. Jak snadné je zmanipulovat (nejen) dětskou duši. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: CinemArt (stejně jako snímky v textu)

Popisek: Trochu vojenského drilu s kamarády z Hitlerjugend má pro Joja jediný cíl, stát se řádným nacistou

FOTO, VIDEO Tenhle film mne fakt dostal už jenom tím, že se nepodobá žádnému z filmů, odehrávajících se v nacistické Třetí říši. Dobu, kdy byli Židé pronásledováni a vražděni jako zvěř, nám představuje jako absurdní svět, viděný očima desetiletého chlapce. Králíček Jojo začíná ve výcvikovém táboře Hitlerjugend, kde se chlapci učí důležitým životním dovednostem, jako bodání do lidí, pálení závadných knih nebo házení ručních granátů, zatímco desetileté dívky se učí, jak správně otěhotnět a přivést na svět dalšího bezchybného, rasově čistého nácka. Zkrátka dokonalý obraz výchovy nastupující generace mladých fašounků.

Hlavní postavou filmu je Jojo (Roman Griffin Davis), blonďatý desetiletý nácek tělem i duší, kterému dal jeho imaginární přítel a vzor, Adolf Hitler (Taika Waititi), přezdívku Králíček Jojo. V Hitlerjugend se Jojo seznamuje s absurdními metodami identifikace Židů a do hlavičky mu vtloukají, že tito podlidé jsou jeho největšími nepřáteli. Jojo hltá všechny rady do života a idealizuje si své poslání, jako ochránce čistoty rasy.

Iluze nacismu

Zápletka filmu spočívá v tom, že jeho matka (Scarlett Johansson) nacisty zrovna nemiluje a možná je i členkou jakéhosi odboje. Navíc přímo ve svém domě ukrývá mladou židovskou dívku Elsu (Thomasin McKenzie) a malý Jojo ji objeví. Dochází tak k absurdním situacím, kdy se Jojo pere se svými představami Židů, jako příšerných netvorů, které si maluje do svého deníčku a skutečnou Židovkou, jak ji vidí na vlastní oči.

 

kralicek jojo

Od chvíle, kdy objeví Elsu, musí malý Jojo čelit svému vlastnímu zaslepenému idealismu

Jojovi se hroutí svět

Jakmile Jojo objeví Elsu, obrátí se mu svět vzhůru nohama. Nemůže oznámit její přítomnost ze strachu, že bude jeho matka potrestána, a rozhodne se, že ji bude studovat v naději, a že se dozví více o Židech, kterými by měl pohrdat. Zpočátku má obavy, protože ho učili, že Židé dokážou hypnotizovat lidi. Čím více však mluví s Elsou, tím více se jeho představy o okolním světě bortí. Zjišťuje, že ne všechno, co mu tvrdil jeho nacistický mentor kapitán Klenzendorf (Sam Rockwell), je pravda.

Jemný příběh v krutém světě

Natočit komedii z nacistického Německa, kde začaly všechny hrůzy 2. světové války, je vždycky tak trošku problém, ale novozélandský režisér a scénárista Taika Waititi si s tímto ožehavým tématem poradil nadmíru dobře a navíc si jako hlavního hrdinu vybral přesvědčeného nacistu, přestože v dětském věku. Film je především satirou a jeho humor není ani černý, ani nepřesvědčivý. Právě naopak, Waititi vytvořil docela jemně nasládlý příběh, odehrávající se uprostřed, pravděpodobně největších krutostí v lidské historii. Přestože divákům i přes hezkou postavičku blonďatého chlapečka, může být jeho postava nesympatická, film se s tím dokáže vyrovnat a funguje to. Jojův život, navzdory jeho nenávistné ideologii, je nám předkládán, jakoby šlo o běžné dětské hrátky, protože z jeho pohledu, i z pohledu všech dětí kolem něj, to tak zkrátka je. Všichni mají své hnědé košilky a kalhoty, tvoří jednu partu a jsou na to náležitě pyšní.

 

Režisér Waititi si pro natáčení exteriérů vybral česká města Žatec a Úštěk

Kluk, který chtěl někam patřit

Waititimu se podařilo hned v úvodu filmu vytvořit dost zajímavou paralelu, kdy konfrontuje německou verzi písně I Want To Hold Your Hand od Beatles, s archivními záběry pochodujících a zdravících nacistů a vytváří tak podobenství mezi vzestupem nacismu a vypuknutím beatlemanie. Ukazuje touhu malého kluka někam patřit, vyznávat stejnou ideologii jako všichni jeho kamarádi. V jednom z rozhovorů mezi Elsou a Jojem, které se táhnou celým filmem, Elsa chlapci říká: „Ty nejsi nacista. Jsi desetiletý kluk, co chce být součástí klubu.“ Přestože se objevily kritiky, že film dostatečně nezdůrazňuje krutosti holocaustu, Králíček Jojo to řeší tím, že nám ukazuje chápání tohoto světa desetiletýma očima. Jojův fanatismus je jen slepá oddanost dítěte právě frčící ideologii a díky jeho rozvíjejícímu se vztahu s Elsou se začíná učit potlačovat svoji netoleranci.

 

kralicek jojo

Skvělý výkon Scarlett Johansson v roli matky celý příběh zjemňuje a dodává mu duši

Nenápadná, ale klíčová postava matky

Většina herců jsou jistým způsobem karikatury, včetně postavy Hitlera, jenž se chová jako desetileté dítě s vyjadřováním současného teenagera. Úplně jiná je postava Jojovy matky Rosie, která do příběhu vnáší určité světlo a v mnoha ohledech je srdcem a duší filmu. Zatímco příběh je vyprávěn z Jojova pohledu, Rosiena přítomnost je klíčová, protože určitým způsobem vyvažuje Jojovu ideologii. Zatímco i její výkon je svým způsobem komediální a konzistentní s tónem, který Waititi nasadil, má v sobě něco, co u ostatních nevidíme, určitý klid a naději. Rosie je milující a také zoufalá matka, která sleduje svého syna, naočkovaného nenávistnou ideologií a doufá, že v něm ještě zůstalo trochu lidskosti.

Poučný i pro dnešního diváka

Myslím si, že tenhle film by měl vidět každý. Králíček Jojo je jedním velkým podobenstvím i současné doby, kdy se mnozí dospělí chovají jako desetileté děti. Nejsem si tak docela jist, zda to bylo úmyslem tvůrců filmu, ale hlavní myšlenka Králíčka Jojo je aktuální i v dnešní době, protože nám ukazuje, jak snadné je zmanipulovat zejména dětskou duši nějakou ideologií. A co mi na filmu vadilo? Snad jen angličtina, protože právě tenhle film by měl, alespoň pro mne, větší emocionální účinek, kdyby v něm zněla echt němčina.

 

Vložil: Pavel Přeučil