Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Primácký seriál válcuje Novu i Českou televizi a v Pardubicích se budou válet smíchy. Týden v kultuře

20.01.2020
Primácký seriál válcuje Novu i Českou televizi a v Pardubicích se budou válet smíchy. Týden v kultuře

Foto: FTV Prima

Popisek: Eva Burešová měla na seznámení s koněm jen pár minut. První klapce seriálu Slunečná už promazávali panty, když se viděli prvně

FOTO, VIDEO Televize Prima si může už po několikáté gratulovat, že se jí před více než třemi roky podařilo přetáhnout z Novy Lenku Hornovou, která je na Primě obsahovou ředitelkou. Tahle dáma, které stála za nováckými seriálovými stálicemi, jako je Ulice nebo Ordinace v růžové zahradě, ukázala i na Primě, že má nejen čich na dobré náměty a autory, ale dokáže je i úspěšně realizovat. Hornová stojí i za nejnovějším úspěchem Primy, jímž je seriál Slunečná a podařila se jí dosud nevídaná věc. Ve sledovanosti porazila Slunečná poprvé v historii nejen nejsledovanější český seriál, Ordinaci v růžové zahradě na Nově, ale i novou reality show České televize Peče celá země.

Úspěch Slunečné jsem tak trochu předpokládal a tak mne ani moc nepřekvapilo, že premiéra seriálu přilákala minulou sobotu k televizním obrazovkám více než 1 300 000 diváků, kdežto poněkud unylá pekařská show na ČT zaznamenala pouze milion diváků. Podobné to bylo i při souboji Ordinace a druhé epizody Slunečné v úterý 14. ledna, kdy dalo Primě přednost přes milion diváků a nováckou Ordinaci sledovalo nějakých 925 tisíc diváků. Hornová, kterou mají možná diváci ještě v paměti jako moderátorku televizního pořadu Prásk!, se už několik let pravidelně umisťuje na předních místech žebříčku nejvlivnějších žen Česka, protože se jí úspěšně daří ovlivňovat miliony televizních diváků. Na Primě stála za úspěšnými seriály Ohnivé kuře, Modrý kód, Černé vdovy či Krejzovi a jejím nejnovějším želízkem v ohni je právě seriál Slunečná.

Ale jedno je na fotografiích ze seriálu Slunečná podivné, všichni herci tam mají nové, neseprané oblečení jako z módního magazínu. To působí přinejmenším nepřirozeně, foto FTV Prima

K úspěchu dopomohl i skvělý scénář

Se seriálovou tvorbou Novy mohla jen těžko nějaká televize soupeřit, ale v poslední době se začíná stále více dařit Primě a jejímu týmu seriálových tvůrců. Jedním z nich je i René Decastelo, jinak manžel moderátorky Evy Decastelo, který seriál Slunečná píše a musím říci, že dobře. Také Decastelo stál zpočátku za Ordinací v růžové zahradě na Nově, ale stejně jako řadu dalších si jej přetáhla Prima. Hned od prvních dílů diváky zaujme docela dramatický děj plný zvratů, nezbytné romantiky či podrazů, který se navíc odehrává v kouzelném prostředí venkovského statku. K tomu samozřejmě přispívá skvělé herecké obsazení, které se Primě opravdu povedlo. Seriál vysílá televize Prima každé úterý a čtvrtek večer.

Evě Burešové se seznámení s koněm skoro nepovedlo, foto FTV Prima

Eva Burešová si užívá koníčka

Diváky zaujala v seriálu zejména herečka Eva Burešová v roli energické majitelky statku Týny. Při natáčení musela čelit jedné velké výzvě, a to jízdě na koni. „Každý herec musí umět jezdit na koni, tak teď přišla moje chvíle. Bylo to mé poprvé, tak jsem se ze začátku bála a měla respekt, ale zvykám si a pomalu strach odbourávám,“ přiznává herečka, která se na place setkala se svým zvířecím parťákem těsně před první klapkou.

„Jako Týna mám svého koně, se kterým jsem jedno tělo, jedna duše, ale pravda je, že jsem se s ním seznámila asi dvacet minut před natáčením. Ze začátku jsem ho jen vodila, a to bylo v pořádku. Trochu potíž nastala ve chvíli, kdy jsem na něj nasedla – zbytek stáda odvedli, a on chtěl jít za ostatními. Nemohl, začal házet hlavou, a nakonec se i se mnou postavil na zadní.” Herečka to všechno ustála a po krátké pauze opět natáčela. „Ještě spolu točit budeme, a plánuji, že jakmile se udělá hezky, tak i se synem vyrazíme na statek a začnu se pořádně učit,“ dodala.

Film Agnieszky Holland o slavném léčiteli z Čech. Hlavní roli si zahrál Ivan Trojan, asistenta mu dělal slovenský herec Juraj Loj, foto Facebook

Šarlatán míří do Berlína

Produkce filmu Šarlatán obdržela v těchto dnech oficiální pozvání od uměleckého ředitele berlínského festivalu Carlo Chatriana, aby jej zde v únoru slavnostně uvedla ve světové premiéře v rámci Berlinale Special Gala. Na červeném koberci před Berlínským palácem tak diváci uvítají tvůrce filmu v čele s jeho režisérkou, Agnieszkou Holland. Česká premiéra filmu je nachystána na 26. března. Filmové drama podle scénáře Marka Epsteina je inspirováno životním příběhem léčitele Jana Mikoláška, kterému prošly rukama podle jeho slov miliony pacientů, včetně komunistických potentátů.

Ukaž mi svou moč, pak ti řeknu proč, okomentoval by to jistě Skoumal s Vodňanským, foto Facebook

Ve filmu ho ztvární Ivan Trojan, jeho mladší verzi si zahrál Trojanův osmnáctiletý syn Josef Trojan. V důležité roli léčitelova asistenta se objeví slovenský talent Juraj Loj. Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi se odehrává na pozadí dobových událostí. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostikovat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Během svého života vyléčil tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života.

V Pardubicích si užijí spoustu legrace

Právě dnes tam totiž začíná už 20. ročník Grand Festivalu smíchu, který potrvá až do 27. ledna. Jako každý rok se jej zúčastní desítky našich divadelních souborů, které přivážejí hry, mající především cíl rozesmát diváky. Divadelní komedie mám rád, protože dramatických situací zažíváme v životě až moc a legrace na divadelních prknech nám dovolí alespoň chvíli na ně zapomenout. Tenhle unikátní festival, věnovaný pouze komediálnímu žánru, nabídne divákům sedm soutěžních komedií a v těch nesoutěžních čeká na ně i dalších 13 inscenací.

V soutěžní kategorii bude vybírat porota nejen Komedii roku 2019, ale udělí i ceny za nejlepší režii či mužské a ženské herecké výkony. Na svého nového laureáta čeká i cena Génia smíchu, udělovaná od roku 2012 významné divadelní osobnosti, která se nejvíce podepsala na komediálním žánru. Divadla, která se zúčastní soutěžní části přehlídky, musí splňovat jedno hlavní kritérium: jedná se o divadla repertoárová s vlastním hereckým souborem. Vylučuje se účast agenturních divadel a účelových seskupení herců.

Znojmo ožilo jazzem

Jako milovník jazzové hudby, zejména té tradiční, nemůžu vynechat ve svém týdenním přehledu událost, která je docela velkým svátkem fanoušků jazzu. Už od soboty 17. ledna zní tahle hudba jihomoravským Znojmem. Koná se zde totiž už 13. ročník jednoho z našich nejdelších hudebních festivalů, JazzFest Znojmo, který potrvá až do 26. února. Patronem festivalu je fenomenální jazzman Peter Lipa, který se představí na svém koncertě s jazzovými evergreeny. Hudba bude znít nejen v klubech a impozantních sklepeních, ale i v historickém centru města, přímo na ulici, nebo v divadle a řadě dalších míst.

Během festivalu se posluchačům představí desítky našich i zahraničních umělců, vystoupí zde například jazzové soubory z USA, Polska, Maďarska, Ukrajiny a dalších zemí. Sám Peter Lipa si na svůj koncert přizval výraznou japonskou zpěvačku Masumi Ormandy a Cimbálovou muziku Antonína Stehlíka. Tenhle festival je netradiční ještě z jednoho důvodu. Spojuje totiž nejen milovníky hudby, ale i dobrého vína. Na každé akci totiž proběhne degustace vín jednoho z místních vinařů a vůbec, o skvělá vína nebude ve Znojmě asi nikdy nouze.

Festival japonského filmu a kultury EigaSai 2020, foto Česko-japonská společnost

Praha si užije trochu Japonska

A do třetice ještě jeden festival, tentokrát trochu exotický. Je jím Festival japonského filmu a kultury EigaSai 2020, který začíná dnes v pražském kině Lucerna, kde jej zahájí japonský velvyslanec v ČR Kaoru Šimazaki. Festival potrvá až do 26. ledna a otevře rok oslav stoletého výročí spolupráce Japonska s Českou republikou. Navíc na přelomu července a srpna bude v Tokiu olympiáda, takže do Japonska se vypraví i nemálo českých fanoušků sportu a rozhodně nebude na škodu, když si čeští diváci užijí trochu Japonska i u nás.

Festival přinese osm premiérových filmů s českými titulky, ale také fantastickou bubenickou show z Okinawy nebo geniální komedii kjógen v češtině. Zajímavou událostí bude sobotní Japonský den, zaměřený na rodiny s dětmi, který se koná v sobotu 25. ledna, a na nějž je vstup zdarma. Zájemci se pod vedením japonských lektorů mohou seznámit s kaligrafií, origami, hrou šógi, okinawským tancem či ikebanou a ochutnat i japonské speciality.

Návštěva měst, která zmizela

Na závěr jsem si nechal netradičně jednu knížku, na kterou mám jako milovník cestování, záhad a historie už dlouho políčeno a konečně vychází i v češtině. Tou knihou je Atlas ztracených měst francouzské autorky Aude de Tocqueville. Ta má zvláštní dar skloubit historický pohled na významná místa světového kulturního dědictví se současným děním a jejich současnou podobou. V knize Atlas ztracených měst se vydává na více než čtyřicet míst, která z různých důvodů zůstala opuštěná a zmizel z nich život. Jde o města dávná jako Kartágo či sumerské město Mari, ztracené uprostřed Sýrie nebo futuristické tchajwanské městečko San Zhi či ukrajinskou Pripjať, bleskově evakuovanou po jaderné katastrofě v Černobylu.

Jsou to místa, která vyvolávají otázky, znepokojení, ze kterých mnohdy čtenáře mrazí, ale zároveň fascinují svým příběhem a svou historií. Ať jsou již na vině přírodní katastrofy, lidské chování či dějinné události, vždy se jedná o silný příběh, který se čte jedním dechem. Mezi klady této ojedinělé publikace nepatří jen čtivost a nádherné ilustrace, ale také přesnost uvedených historických faktů. Kniha se svými ilustracemi vytváří malé umělecké dílo a je nejen zábavná, ale i poučná. Atlas vychází v edici Za obzor v nakladatelství 65. pole.

 

Vložil: Pavel Přeučil