Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hlavouni HBO oznámili definitivní prequel Hry o trůny. Chrlit oheň a šířit zkázu v něm budou targaryenští draci. Sobota Pavla Přeučila

18.01.2020
Hlavouni HBO oznámili definitivní prequel Hry o trůny. Chrlit oheň a šířit zkázu v něm budou targaryenští draci. Sobota Pavla Přeučila

Autor: HBO

Popisek: Draci sehráli v seriálu Hra o trůny klíčovou roli. Tu si zahrají i v očekávaném prequelu

Když jsem se tak rozhlížel po novinkách ve filmovém a televizním světě, zaujaly mne hned dvě, které se objevily během posledních dnů. Tou první bylo oznámení dlouholeté producentky bondovek Barbary Broccoli - ta sdělila své pevné rozhodnutí, že Jamese Bonda nebude nikdy hrát žena. Sice jedním dechem připustila, že to nemusí být jen běloch, ale podstatné je, že bondovky zůstanou i nadále chlapskou záležitostí. Tou druhou novinkou je, že se šéfové HBO po dlouhých měsících spekulací konečně rozhoupali a ve středu oznámili podrobnosti o definitivním prequelu Hry o trůny s názvem Dům draků. Právě tomu se chci v dnešním zamyšlení věnovat.

Abych vás dlouho nenapínal, na prequel, nebo chcete-li spinoff, nazvaný v originále House of the Dragon, si ještě dva roky počkáme, protože podle Caseyho Bloyse, který má seriálovou tvorbu u HBO na krku, premiéru první desetidílné série plánuje HBO až na rok 2022. Za tu dobu se toho samozřejmě může ještě hodně stát, jen si vzpomeňme na osud prvního nápadu na avizovaný prequel The Long Night (Dlouhá noc), který prezentovali u HBO jako hotovou věc.

Proč byl odpískán první prequel

K seriálu Dlouhá noc byl dokonce už natočen pilotní díl a na poslední chvíli byl v říjnu minulého roku celý projekt odpískán. O práci tak přišla jak Jane Goldman, která za projektem stála, tak herečka Naomi Watts, která měla ztvárnit jednu z hlavních rolí. Na seriálu se tehdy podílel samozřejmě i autor knižní předlohy George R. R. Martin, a děj se měl odehrávat asi 1000 let před událostmi, které jsme mohli sledovat ve Hře o trůny. Měli jsme se něco dozvědět o původu Bílých chodců, prožít první legendární bitvy s nimi.

Ke zrušení prequelu na poslední chvíli došlo ze dvou důvodů. Tím prvním bylo to, že se vedení HBO prý dost hrubě nelíbil pilotní díl a tím druhým to, že děj prequelu byl časově příliš vzdálený událostem ve Hře o trůny a pro diváky by tak vznikla obrovská časová mezera. Navíc pro natáčení Domu draka je už k dispozici Martinova knižní předloha Oheň a krev, první díl dvoudílné historie rodu Targaryenů. O to by mělo být natáčení jednodušší.

Martin má práce nad hlavu

Trochu problém může být jen se spoluprací autora, protože George R. R. Martin finišuje v psaní šestého dílu své epopeje Písně ledu a ohně, který má vyjít letos pod názvem Vichry zimy a na televizní seriál mu nezbývá moc času. Své fanoušky už s knihou napíná pěkně dlouho a několikrát její dokončení odložil. Teď se zdá, že už má konečně definitivní termín. V červenci se má totiž zúčastnit velké akce 78th World Science Fiction Convention na Novém Zélandu a v souvislosti s tím prohlásil před novináři: „Něco vám povím, pokud na Worldcon nedojedu s Vichry zimy ve své ruce, tak máte mé svolení mě uvěznit do malé chaty na White Islandu, a to do doby, dokud tu knihu nedopíšu.“

Spisovatel se právě moří s dokončením knižních příběhů - tedy toho, co my již viděli v seriálu

Jeho podíl na scénáři Domu draka je tedy tak trochu nejistý, což sám potvrdil slovy: „Očekávám, že se do určité míry zapojím do výroby... ale kdo ví. Pokud to vyjde, možná budu schopen připravit scénář několika epizod, jako jsem to dělal pro první čtyři sezóny Hry o trůny. Nicméně, abych to trochu objasnil, nepřijímám žádné scénáře, dokud nedokončím Vichry zimy. Zima stále přichází a Vichry zůstávají mou prioritou, i když stejně rád bych psal scénář pro Dům draka.

Kam nás nový seriál zavede

Dům draka vychází z Martinovy knihy o historii rodiny Targaryenů, Oheň a krev. Děj se odehrává 300 let před událostmi Hry o trůny, kdy celému Západozemí vládli draci a odpovídá na otázky, co se skutečně stalo během Tance draků, jaké to bylo v Západozemí za vlády draků, odkud pocházejí dračí vejce, která dostala Daenerys. Příběh Ohně a krve začíná u legendárního Aegona Dobyvatele, stvořitele Železného trůnu, a pokračuje přes generace Targaryenů, bojujících o tento neblaze proslulý symbol, až po občanskou válku, která jejich dynastii téměř zničila. Rod Targaryenů jako jediný z dračích pánů pak unikl zkáze Valyrie a usídlil se na Dračím kameni. Kniha poté přeskočí desetiletí a sleduje následující vládce Targaryenů, občanské války i nezbytné politické intriky. Zatím můžeme jen spekulovat, které části z této historie Západozemí si HBO vybere. Je možné, že se Dům draka zaměří pouze na jednu část historie domu Targaryenů, jako je příběh Aegona Dobyvatele nebo na Tanec draků, tedy občanskou válku, která by mohla přinést velký, epický příběh dračí bitvy. HBO se může rozhodnout i vycucnout celou Martinovu knihu a procházet kompletní historií rodiny Targaryenů

Kdo na seriálu pracuje

Podle programového prezidenta HBO Caseyho Bloyse psaní scénáře už probíhá a navzdory tomu, že v minulosti měli několik alternativ pokračování Hry o trůny, nyní se soustředili už jen na přípravu Domu draka. „Žádná jiná alternativa neexistuje. Někdy zjistíte, že cesta po které jste se vydali, je slepá, ale tady už jsme pevně rozhodnuti. Je to pro HBO nejvyšší priorita. Všichni jsme se zaměřili jen na Dům draka,“ uvedl Bloys při nedávném rozhovoru. Zatím neprozradil žádné podrobnosti o obsazení a tak není jisté, zda znovu počítá třeba s Naomi Watts, která musela první pokus o prequel oželet a byla z toho prý docela smutná. Zatím víme, že na scénáři by se měl podílet spolu s Martinem i scénárista Ryan Condal a režie by se měl ujmout Miguel Sapochnik, který režíroval i šest epizod Hry o trůny.

Čekání bude dlouhé

Je tedy jasné, že na Dům draka, který byl původně jedním z pěti projektů, navazujících na Hru o trůny, si budeme muset opravdu počkat delší dobu. Podle Bloyse by dvouletá časová prodleva měla poskytnout tvůrcům dostatek času na personální obsazení, psaní scénáře jednotlivých epizod a samozřejmě na zdlouhavý proces samotné produkce seriálu. „Bude to opravdu velká produkce, srovnatelná s Hrou o trůny a všechno musí fungovat. Připravujeme logistiku, vybíráme lokace a tak je rok 2022 skutečně pro uvedení seriálu na obrazovky optimální,“ dodává Bloys. Co to znamená pro nás, fanoušky seriálu? Především to, že mezi koncem Hry o trůny a začátkem spinoffu uběhnou nejméně tři roky, takže budeme mít ještě spoustu času třeba skouknout si celou Hru o trůny znovu.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace