Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drsný obraz nejen slovenské, ale i české společnosti v novém filmu a odpálení primácké bomby. Týden v kultuře

13.01.2020
Drsný obraz nejen slovenské, ale i české společnosti v novém filmu a odpálení primácké bomby. Týden v kultuře

Foto: CinemArt

Popisek: Slovenský film Sviňa ukáže na fikci pasáky slovenské, ale i české politiky

FOTO, VIDEO Při sledování filmových detektivek a krimi seriálů produkovaných českými tvůrci mi občas připadá, že se všichni tak trochu bojí pořádně rýpnout do vosího hnízda a podívat se na zoubek té skutečné mafii, ať už té z podsvětí, nebo té politické, často úzce provázané se soudy a policií. Po shlédnutí zbrusu nového traileru na slovenský film Sviňa a po seznámení s mafiánským příběhem, který míří bez okolků rovnou na tahle ožehavá témata, mám pocit, že bratři Slováci jsou v tomhle kapánek odvážnější.

Film natočený podle knižního bestselleru Arpáda Soltésze zavede diváky do světa vysoké politiky, mafie bílých límečků, organizovaného zločinu, obchodu s bílým masem a velkých peněz. V příběhu se tvůrci nebojí ukázat, že zemi ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. „Rozhodli jsme se vytvořit žánrový film, který vypovídá nejen o této zemi, ale i o lidech moci a jejich charakterech. To, že film připomíná naši skutečnou realitu a objevují se tu postavy nápadně připomínající gaunery nejhrubšího zrna, je jen nešťastná náhoda,” říká Rudolf Biermann, který spolu s Marianou Čengel Solčanskou napsal nejen scénář, ale film společně také režírovali a produkovali.

Obchod s bílým masem a vládní mafie

Připravovaný film Sviňa, který bude mít v českých kinech premiéru 20. února, si rozhodně nebere žádné servítky a českému divákovi bude blízký obzvláště tím, že všechno, co na plátně uvidí, zná důvěrně i z českého prostředí, jen se o tom tak otevřeně nemluví. Film je unikátní právě tím, že reflektuje dobu, která je tady a teď, a neohlíží se na ni s odstupem několika let. Příběh nás zavede i do resocializačního zařízení, jehož chovanky se stávají oběťmi zvláštních praktik a obchodu s bílým masem. Nikoho nepřekvapí, že představitelé nejvyšší politické moci si podávají ruce s mafiány a se zločinci, jejichž podnikatelské aktivity nepůsobí jako legální, ani jako legitimní. A nikoho nepřekvapí ani to, že se ocitneme v prostředí, v kterém novináři nemůžou dělat svou práci bez obav o vlastní život.

Sviňák po výhře ve volbách. Co se mu honí hlavou? Teď ty blbce pěkně očadím? No, něco na ten způsob, foto CinemArt

Český divák si bude připadat jako doma

Postavu bezcharakterního mafiána si ve filmu zahrál Jozef Vajda. Ten se svěřil, že právě v době, kdy dostal nabídku na natáčení filmu, četl knihu, která je jeho předlohou. Nabídkou byl proto od začátku nadšený. „Hraji postavu Lola Wagnera, velkopodnikatele s metodami, které přesahují hranice normálního podnikání. Nekategorizuji to jen na naši společnost. Tyto praktiky fungují ve všech dalších zemích, v okolních a vyspělejších,” řekl o své roli.

„Divák, který přichází na slovenský film, očekává snímek, který mu bude bližší než všechny ostatní, protože je zasazený do konkrétní situace, konkrétní lokality, do lokací a míst, které znají a postavy mluví jazykem, kterým mluví oni sami. Pohybují se v prostředí, které jim je blízké,“ říká režisérka filmu Mariana Čengel Solčanská. Já bych jen dodal, že stejně blízké bude prostředí a samotný příběh i českým divákům, kterým mnohé situace i postavy leccos a leckoho připomenou.

Seriál Slunečná začal pohřbem. Na snímku Bára Jánová, foto FTV Prima

Prima odstartovala Slunečnou

Úvodní epizoda seriálu televize Prima Slunečná je za námi a musím říci, že alespoň mne překvapila a to docela příjemně. Slušně propracované dialogy, prostředí, které diváky zaujme a celá plejáda známých hereckých tváří, to vše odstartovalo seriál, který se zase tak trochu vymyká běžné seriálové tvorbě, jak ji známe z českých obrazovek. Dvě sestry, lišící se jako voda a oheň, boj o rozlehlé pozemky, záměna ‘prince‘ a ‘chuďase‘ a rodinné dědictví. Nejenom to je tématem nového rodinného seriálu. Úvodní epizoda, začínající pohřbem, nám představila hlavní protagonisty, sestry Týnu (Eva Burešová) a Sylvu (Bára Jánová), které se po smrti svého otce Martina Popelky (Ota Jirák) musí rozhodnout, co s rodinnou, poněkud neprosperující farmou. Zatímco Týna chce statek zachránit, a to nejen kvůli sobě, ale i kvůli odkazu svého otce, Sylva o ničem jiném než o prodeji nechce slyšet. To nahrává do karet mladému investorovi Jankovi Linhartovi (Marek Lambora), který má pocit, že si může všechno koupit, každého okouzlit, a hlavně pokaždé dosáhne svého.

Zápletka poněkud jednodušší

Janek Linhart je tak trochu zlatá mládež a ve svém věku už toho dosáhl docela dost. Navenek vypadá, že je to jenom floutek, ale skutečnost je přeci jenom složitější. Poněkud jednodušší zápletka, kterou jsme viděli už tisíckrát, spočívá v tom, že si vymění roli se svým řidičem a vsadí se, že bez pomoci své zlaté kreditky sbalí Týnu, což se ukáže jako mnohem větší problém, než čekal. Za novým seriálem stojí obsahová ředitelka televize Prima Lenka Hornová, která se obklopila osvědčeným týmem – šéfscenáristou Reném Decastelo, ředitelkou výroby Lucií Kršákovou a producenty Simonou Brdičkovou a Ivanem Vodochodským.

„Snažíme se u dlouhodobých seriálů, které televize Prima vysílá, měnit žánry, aby to bavilo diváky i nás. Se Slunečnou jsme tak sáhli po romantické komedii. Jsme rádi za hlavní představitele Evu Burešovou a Marka Lamboru, jsou to dva mladí a krásní lidé, v seriálu z naprosto odlišných světů, které se v ději hezky protnou a od začátku to mezi nimi hezky jiskří. I na další herecké obsazení jsme pyšní, všechny postavy hrají skvělí herci. Navíc to vypadá, že to všechny zatím baví,“ říká Hornová. Obsazení se fakt povedlo.

A pokračovala u poslední vůle nebožtíka, foto FTV Prima

Celá plejáda hereckých hvězd

Trochu problémy mám jen s Evou Burešovou coby Týnou, která snad ve snaze podat co nejlepší výkon chvílemi až přehrává, což mi poněkud kazilo celkový dojem z úvodní epizody seriálu. Uvidíme, jak si poradí se svou rolí dál. Televizi Prima se podařilo do seriálu získat v současnosti snad nejpopulárnější herce a tak diváci v dalších rolích uvidí například Evu Holubovou, Maroše Kramára, Filipa Tomsu, Lukáše Langmajera, Danu Batulkovou, Pavlu Tomicovou, Filipa Blažka, Jana Šťastného, Lucii Polišenskou, Ivu Hüttnerovou, Davida Prachaře, Ondru Pavelku, Terezu Brodskou, Lucii Benešovou a spoustu dalších. Po sobotním premiérovém startu bude Slunečná diváky provázet každé úterý a čtvrtek.

Beethovenův rok zahájí v Ostravě

Letošní rok bude zejména u našich německých sousedů ve znamení 250 výročí narození Ludwiga van Beethovena a stranou oslav, které vyvrcholí v prosinci, nezůstávají ani čeští umělci. Poctu velkému skladateli chystá Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, filharmonie Brno a další hudební tělesa. Například FOK chystá na dny 5. a 6. února večer nazvaný Absolutní pocta Beethovenovi, skladby velkého muzikanta nebudou chybět ani na Pražském jaru, nebo na festivalu Dvořákova Praha. Beethovenův rok ale zahájí už 20. ledna Janáčkova filharmonie Ostrava koncertem francouzského pianisty a matematika Pierre-Laurent Aimarda, který zahraje mimo jiné i Beethovenovu Sonátu č. 29, neboli Hammerklaviersonátu, která si vysloužila hned několik superlativů. Ve své době byla nejradikálnější a nejmodernější a dodneška je považována za jedno z nejnáročnějších sólových klavírních děl. Poprvé ji provedl Ferenc Liszt v roce 1836 v Paříži. Koncert se koná v sále Domu kultury města Ostravy.

První čtená zkouška hry Kočkožrout, foto Švandova divadlo

Do Švandova divadla míří Kočkožrout

Tuhle zejména v současnosti dost provokativní hru, napsal už ve svých čtyřiadvaceti letech německý filmař a dramatik Reiner Werner Fassbinder v roce 1968, kdy do Německa směřovali první gastartbeitři. Své české premiéry se tedy dočká české publikum až letos, kdy uplyne od Fassbinderova narození 75 let. Dramatický příběh o příchodu ‘cizí krve‘ režíruje Jan Holec a diváci se mohou těšit například na Bohdanu Pavlíkovou, Roberta Jaškówa, Andreu Buršovou, Miroslava Hrušku, Davida Punčocháře, hostující Sáru Venclovskou nebo nováčka souboru, Annu Stropnickou.

Na hru Kočkožrout láká z plakátu i Anna Stropnická, foto Švandovo divadlo

Cizinec mezi námi

Kočkožrout vypráví o lidech z menšího města, kam přichází pracovat Řek. Nudící se parta zvyklá ubíjet čas klábosením, popíjením a vzájemnými pletkami si nemůže zvyknout, že se mezi nimi objevil ‘cizák‘, který ač obyčejný námezdní dělník, vzbuzuje touhy všech místních žen. Příliv čerstvé jižní krve spolu s rostoucím vztekem těch, kteří tu jsou sice doma, ale už bez energie, zájmu i naděje, vytvoří výbušnou směs. Kdo je kořist, kdo vůdce smečky a kdo tak skončí někomu v zubech, není ale vůbec jisté…

„Podobně jako v seriálu Most!, i nás v Kočkožroutovi zajímá svět lidí, kteří zůstali žít mimo velká centra. Těch, co šance na vzestup a úspěch dávno vzdali, a místo víry v budoucnost v nich roste pocit křivdy, frustrace a ohrožení. K nenávisti je pak jen krůček,“ říká režisér Jan Holec. Hlavní myšlenku rozvinula i dramaturgyně Martina Kinská. „Tenhle moment, který se v dramatice a v historii lidstva objevuje s hrůznou pravidelností, Fassbinder velmi působivě a provokativně zobrazil na malém vzorku lidí, z nichž mnohé nejspíš potkáváme denně na ulici, bydlí možná v domě vedle nás a můžeme se jimi v jistý okamžik stát i my sami,“ uvádí dramaturgyně. Premiéra hry je 24. ledna ve Studiu Švandova divadla, nejbližší reprízy jsou 27. ledna a poté 8., 24. a 25. února 2020.

Do muzea a zámku za pouhou padesátku?

Tak trochu povánoční dárek dostanou návštěvníci od zámku ve Žďáru nad Sázavou. Tady se již zítra otevírá interaktivní a multimediální Muzeum nové generace a za vstupné zaplatíte pouhých 50 korun. Muzeum nové generace získalo v roce 2016 prestižní mezinárodní ocenění Živa, a to za kreativitu. Skrze moderní technologie se návštěvníci přesunou do temného středověku a barevného světa baroka, které je pro Vysočinu typické. Muzeum nové generace není jen muzeum, je to příběh, který je jakýmsi pomyslným klíčem k historii celého areálu bývalého kláštera, dnešního zámku a jeho okolí. Zámek má otevřeno během celého zimního období od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. V úterý, čtvrtky a soboty můžete navštívit také komentovanou prohlídku Po stopách Santiniho a výstava Muzeum nové generace bude otevřena až do 31. ledna 2020.

Nejslavnější české muzikály v O2 aréně

Na závěr jsem si nechal pozvánku na jednu hudební megaakci. Už 18. ledna zazní poprvé pod jednou střechou muzikálové árie dvou nejúspěšnějších českých hudebních autorů, Karla Svobody a Michala Davida. Není snad nikdo, kdo by neznal jejich megahity jako Jsi můj pán, Teď královnou jsem já, Asi do věží nebo Lásko má já stůňu. Tyto hity a mnohé další si zazpívají největší hvězdy českého muzikálu. Na jedinečném koncertu vystoupí Lucie Bílá, Daniel Hůlka, Josef Vojtek, Marian Vojtko, Helena Vondráčková, Petr Kolář, Jan Kopečný, Vojtěch Drahokoupil, Michaela Gemrotová, Radka Fišarová a další. Za doprovodu více než stočlenného orchestru se zaposloucháte do největších hitů z muzikálů Dracula, Monte Cristo, Golem, Noc na Karlštejně, Kleopatra, Tři mušketýři, Angelika a Muž se železnou maskou.

 

Vložil: Pavel Přeučil