Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moderátor doporučil přítomným celebritám, aby se svými politickými proklamacemi táhly rovnou do zadele. Premiéry Pavla Přeučila

09.01.2020
Moderátor doporučil přítomným celebritám, aby se svými politickými proklamacemi táhly rovnou do zadele. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: Twitter / Golden Globe Awards (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Při svém posledním moderování Zlatých glóbů se britský slavný stand-up komik Ricky Gervais už úplně urval ze řetězu. A přítomným hvězdám tuhly povinné úsměvy na rtech

FOTO Původně jsem měl v plánu se věnovat v dnešní pravidelné filmové recenzi muzikálu Cats, který se chystá v tomto týdnu do našich kin, ale vzhledem k tomu, že jsem tenhle filmový propadák dostatečně sepsul už minulý týden, věnuji dnešní zamyšlení události, která pořádně zahýbala filmovým a televizním světem - a to vyhlášení Zlatých globů 2020. Ceny byly rozdány, šampaňské vypito a bulvární časopisy mají na pár dnů vystaráno, než rozpitvají všechny róby a chování celebrit během slavnostního večera v Los Angeles. Co se ale asi nejvíce diskutuje, je především vystupování už tradičního moderátora večera, Rickyho Gervaise, který si nebral servítky před ničím a nikým.

Sám Gervais, který moderoval Glóby už popáté, oznámil, že už je to definitivně jeho poslední vystoupení na Glóbech, i když to sliboval už minule, a u příležitosti své derniéry prohlásil, že po jeho vystoupení ho nejspíš k mikrofonu stejně nikdo nepustí. A aby to potvrdil, spustil hned na začátku pěkně zostra, když se obrátil na všechny přítomné celebrity v sále s tím, aby se ve svých děkovných projevech vykašlaly na politiku.

Ještě než v LA rozvinuli červený koberec... Představa, že třeba takový Libor Bouček se svými krotkými fóry najede při Českých lvech na drsný humor Rickyho Gervaise, je velmi zajímavá, bohužel z říše sci-fi

„Nechte si při přebírání cen své politické projevy, nevíte, co je skutečný svět, většina z vás ve škole strávila méně času než Greta Thunberg. Nejste v pozici, abyste mohli někoho o čemkoliv poučovat, takže pokud zvítězíte, vezměte si svou malou cenu, poděkujte Bohu a svému agentovi a táhněte do pr***e.“ Celebrity, přítomné v sále, jen zalapaly po dechu a mnohým ztuhl na tváři poněkud křečovitý úsměv. I když se později pokusil Gervais svá ostrá slova poněkud zmírnit tím, že se odvolával na režii, která mu přísně nakázala co nejvíce omezit celebritám čas na děkovné řeči, bylo to venku a tahle slova proletěla jako blesk asi všemi médii na planetě.

V projevech dominovaly australské požáry

I když si tohle dost peprné varování vzala většina oceněných k srdci a svůj čas na jevišti využila pouze na ony nezbytné děkovačky, pár filmových hvězd si nějaká ta politická prohlášení neodpustila. Například Patricia Arquette, známá z filmu ´The Act´, která vyhrála v kategorii nejlepší televizní a seriálová herečka ve vedlejší roli, zmínila rostoucí napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Íránem či australské požáry a apelovala na diváky, aby zanechali nastupujícím generacím lepší svět.

Patricia Arquette čte z růžového taháku, přihlíží Ben Stiller a Jamie Lee Curtis v bílém, s bílými vlasy a řádně vybotoxovaným a vysolárovaným čenichem

Kapku politiky si neodpustila ani Michelle Williams, vítězka kategorie nejlepší televizní a seriálová herečka, která se věnovala právům žen a ocenila, že žije ve svobodné zemi. Svůj apel, věnovaný ochraně životního prostředí, poslal na dálku i Russell Crowe, který se ceremoniálu nezúčastnil a zůstal v Austrálii, ničené požáry. „Tragédie, která postihla Austrálii, je důsledkem změn klimatu. Musíme jednat na základě vědeckých poznatků, napřít globálně naše úsilí na využívání obnovitelných zdrojů a vážit si naší planety, jako jedinečného a úžasného místa. Jen tak budeme mít nějakou budoucnost," vzkázal účastníkům ceremoniálu v losangelském hotelu Beverly Hilton.

Kritika Applu a pokrytectví

Gervais, který je proslulý tím, že si nikdy nebral servítky, si vzal na paškál například i společnost Apple, které vytkl, že využívá k výrobě svých produktů asijských dělníků, pracujících za minimální mzdy v katastrofálních podmínkách a opřel se i do pokrytectví přítomných celebrit, které by prý klidně vzaly roli od kohokoliv, třeba od Islámského státu. „Neříkejte, že kdyby Islámský stát rozjel vlastní streamovací službu, tak byste hned nevolali jejich agentovi,“ udeřil moderátor na nejcitlivější místa hvězd. Jeho legráckám neunikl ani Leonardo DiCaprio (45), který má v současnosti po svém boku dvaadvacetiletou holčinu Camilu Morrone. Vpálil mu, že si vybírá stále mladší a mladší partnerky. „Tenkrát v Hollywoodu trvá tři a půl hodiny. Než si po premiéře pro DiCapria přijela jeho přítelkyně, byla už pro něj stará,“ utrousil na hercův účet.

Jestli bude DiCaprio pokračovat s věkem svých přítelkyň stále směrem dolů, zanedlouho skončí s pytlíkem bonbónů před základkou... Bohužel, dotyčnou teenagerku oficiální Twitter Zlatých glóbů nezachytil

Favorité přišli zkrátka

Když už jsem zmínil film Tenkrát v Hollywoodu, který je považován za završení režijní kariéry Quentina Tarantina, tak ten zažíval v Los Angeles svou slavnou noc. Vyhrál tři ceny z pěti nominací, za nejlepší scénář, nejlepší komedii a Brad Pitt si odnesl cenu za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Dva Glóby si odnesl film 1917, který získal cenu za nejlepší film a cenu si odnesl i jeho režisér Sam Mendes, po dvou Glóbech i filmy Joker a Rocketman. Z televizních pořadů si pak odnesly po dvou Glóbech Černobyl, Dědictví a Potvora. Překvapilo mne, že zkrátka přišel netflixácký Irčan režiséra Martina Scorseseho s Robertem De Nirem a Al Pacinem v hlavních rolích, který nezúročil ani jednu z pěti nominací. Tak uvidíme, jak se mu povede na blížících se Oscarech.

Brad Pitt na červeném koberci také vypadá nějak vyžehleně...

U poroty se nevedlo ani kritiky vysoce oceňované komedii Manželská historie se Scarlett Johansson v hlavní roli. Film získal navzdory celkem šesti nominacím pouze jednu cenu a tu si odnesla Laura Dern za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Splnilo se však to, v co jsem tajně doufal, za svůj fantastický výkon ve filmu Joker si odnesl Joaquin Phoenix cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu (drama). Uspěla i Renée Zellweger, která úžasně ztvárnila postavu herečky a zpěvačky Judy Garland ve filmu Judy a odnesla si ocenění za nejlepší ženský herecký výkon.

Nechybělo ani pár faux pas

Během celého večera panovala přísná pravidla a na jejich dodržování dbala i nekompromisní ochranka. Na to doplatily například herečky Helen Mirren a Meryl Streep, které se po pózování ve velkém společenském sále Beverly Hilton chtěly vydat i ven, aby potěšily davy diváků, kteří neměli to štěstí se dostat na ceremoniál, ale narazily. I ty největší hvězdy se musely podřídit zažitému pravidlu ´no re-entry´, tedy žádný opakovaný vstup. Hotelová bezpečnost je ve dveřích upozornila, že pokud vyjdou ven, už se nesmí vrátit.

S těmihle bodyguardy by si člověk nezahrával, to není žádný sympaťák Costner 

Malý skandálek pak způsobila dvojice Beyoncé a Jay Z, kteří nejenže zmeškali slavnostní červený koberec, ale přišli pozdě, až v průběhu programu, kdy na pódiu hovořila Kate McKinnon emotivně o své lesbické orientaci. Zatímco dvojice čekala na ukončení projevu, všimli si bystří přítomní, že jejich bodyguard drží za zády lahve se šampaňským. Pravděpodobně měli předem informace, že párty po skončení ceremoniálu bude nic moc a spoléhali se raději na vlastní zásoby alkoholu.

 

Vložil: Pavel Přeučil