Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotní večery budou ve znamení boje o diváky mezi ČT a Primou. Dorty budou soupeřit se sedláky. Týden v kultuře

06.01.2020
Sobotní večery budou ve znamení boje o diváky mezi ČT a Primou. Dorty budou soupeřit se sedláky. Týden v kultuře

Foto: ČT

Popisek: Peče celá země, nový hit televizních obrazovek?

FOTO V dnešním přehledu Týden v kultuře jsem se rozhodl věnovat největší pozornost dvěma žánrově zcela odlišným pořadům, které proti sobě nasazují Česká televize a Prima na sobotní večery. Česká televize se rozhodla využít popularity novácké reality show MasterChef a nasazuje podobný formát, věnovaný ale jen jedné z kuchyňských dovedností, a to pečení. Premiéru prvního dílu této cukrářské soutěže pod názvem Peče celá země jsme mohli vidět už uplynulou sobotu. Prima zase přichází se zbrusu novým seriálem Slunečná, jenž nás zavede na venkovský statek a pokusí se divákům přiblížit strasti i radosti jeho majitelů i hostů, kteří na něj přijíždějí ne vždy s dobrými úmysly.

Ještě teď přímo cítím vůni bábovek či dortů, linoucí se z mnohých českých domácností, které se inspirovaly novým pořadem České televize Peče celá země. Mnohde sice docházelo ke kolizím se zbytky vánočního cukroví, jinde už jeho zásoby došly a tak přišlo zase pár sladkých dobrot vhod. Nový soutěžní formát, převzatý od BBC, měl ve své domovské zemi obrovskou sledovanost a podobný úspěch se očekává i u nás, protože všechny televizní kuchařské show, které jsme mohli vidět, zatím u diváků uspěly. Přiznám se, že je jako příležitostný kuchař sleduji i já a leckdy jsem se nechal recepty soutěžících i inspirovat.

Hodnotit díla soutěžících budou cukrářští mistři Mirka van Gils Slavíková a Josef Maršálek, foto ČT

Porotci jsou cukrářští machři

Práci dvanácti amatérských pekařů a cukrářů hodnotí cukráři a své slovo mají i moderátoři soutěže Tereza Bebarová a Václav Kopta (na hlavním snímku nahoře). Bebarová působí v pořadu kapánek nevýrazně, zato na Koptovi je vidět, že sladkosti všeho druhu jsou pro něj nezbytnou součástí jídelníčku.

„Cukrařina je profese vyžadující koncentraci, pevnou ruku, perfekcionismus, obrazotvornost, výtvarný talent a vztah k umění, protože je to estetické řemeslo. U soutěžících vyžaduji přesnost a kreativitu, ale i čistotu, nápaditost a prezentaci výrobků. Vždy jsem byla brána jako přísná, nekompromisní a pedantská, ale spravedlivá,“ říká porotkyně Mirka van Gils Slavíková, držitelka francouzského titulu Mistr cukrářského umění, která je známá i za hranicemi Česka. Své sladké dobroty servírovala například představiteli Jamese Bonda Danielu Craigovi nebo držiteli Nobelovy ceny Nelsonu Mandelovi.

Pokud bych měl srovnávat porotce nováckého MasterChefa a porotce této soutěže, vyhráli by bohužel ti nováčtí. Oba dva porotci, jak Slavíková, tak Maršálek se s hodnocením cukrářských výtvorů soutěžících moc nepářou a moc toho nenamluví. Většinou jim stačí jedno nebo dvouslovné vyjádření, jako nedopečené, málo sladké, suché, sražené atd. Chybí jim také trochu toho charisma, které měli například Jan Punčochář nebo Radek Kašpárek z MasterChefa.

A tady je máme všechny čtyři pohromadě, moderátorskou dvojici, i dvojici porotců, foto ČT

Přijdou i české cukrárny o kšefty?

Zajímalo by mne, zda se i u nás projeví v obchodech zvýšený zájem o cukrářské ingredience, a klesnou kšefty cukrárnám tak, jako v Anglii, kde vypuklo během vysílání pořadu doslova cukrářské šílenství. Hovoří o tom i druhý z porotců soutěže, Josef Maršálek, který působil jako šéfcukrář londýnského obchodního domu Harrods. Měl tu čest péci například pro královnu Alžbětu II. nebo popovou legendu Eltona Johna.

„Byl jsem u toho, když pořad v Anglii začínal, a vím přesně, jak se trh ve velmi krátkém čase změnil k nepoznání. Lidé začali nakupovat prostředky na pečení, mísy, metly a formy a začali péct doma, což vedlo k úbytku zákazníků pro majitele kaváren, cukráren, pekáren. A ti na to okamžitě zareagovali zvýšením úrovně nabízených služeb,“ komentuje Maršálek dopady soutěže. Během celé soutěže uvidí diváci na stošedesát receptů a jsem fakt zvědav, jak se soutěž a kreativita soutěžících projeví v našich domácnostech, kde zatím vládnou především buchty, štrůdly nebo bábovky.

Eva Burešová si v seriálu Slunečná zahraje kladnou roli té ze sester, která chce rodinný podnik zachovat a udržovat. Bára Jánová si zahraje mrchu, která chce všechno prodat a trhnout na tom balík. Prima je s nadsázkou nafotila v rolích Popelky a její zlé nevlastní sestry, foto FTV Prima

Bitva o dědictví a něco té lásky

Už za pár dní, v sobotu 11. ledna, se objeví na televizních obrazovkách zbrusu nový rodinný seriál televize Prima, nesoucí název Slunečná. Do malého penzionu, který je součástí typického venkovského statku, jezdí různí hosté. Rodiny, milenci, záletníci, firemní party. O ně se starají zaměstnanci statku, se kterými se život moc nemazlil a nesou si z minulosti svá tajemství. Do toho všeho majitel statku, Martin Popelka (Ota Jirák), umírá, a dědictví se tak rozdělí mezi dvě sestry – hodnou Týnu (Eva Burešová) a tak trochu potvoru Sylvu (Bára Jánová). Týna chce rodinné dědictví zachovat, ale Sylva o tom nechce ani slyšet. A aby těch starostí Týna neměla málo, objeví se v její blízkosti Janek (Marek Lambora), zbohatlický synek, který se vsadil, že krásnou a velmi ráznou Týnu okouzlí.

Lucie Polišenská a Jan Plouhar si sedli jako kolegové už na divadle, hrát v seriálu sourozence jim tedy problémy nedělalo, foto FTV Prima

Sourozenecké dvojici to sedlo

V seriálu se představí i herečka Lucie Polišenská a Jan Plouhar coby sourozenecké duo. Lucie Polišenská se do tohoto venkovského prostředí dokonale hodí a mám ji v dobré paměti hlavně z její výrazné postavy Káči ve filmu Jana Prušinovského Kobry a užovky (2015), nebo z její komediální role v seriálu Ohnivé kuře. S Plouharem se znají už léta, takže najet na vzájemnou láskyplnou vlnu nebyl ani pro jednoho problém. Dokonce se rádi sourozenecky škádlí. Ona je nejlepší kamarádkou hlavní hrdinky Týny, on s ní chodí. „Známe se z divadla přes deset let a to je pak o moc jednodušší práce na place. Jsme dobrá sourozenecká dvojice,“ přiznává herečka a dodává, že ta její Julie, ač je bezstarostná, tak občas nějaké trápení s chlapy si vychutná. „S Luckou jsme se potkali v divadle, kdy ona končila školu a já jsem byl v Ústí nad Labem už nějaký ten rok. Začali jsme zkoušet jednu hru, kde je opravdu nekorektní humor a děláme si tam srandu z každého, Lucku nevyjímaje, takže ta je už, troufám si říct, zvyklá na všechno,“ vzpomíná na začátek přátelství Plouhar.

Seriál Slunečná bude civilní, bude řešit obyčejné problémy obyčejných lidí. A prtože Prima seriály umí, je tu podezření, že seriál ovládne sotní noci, foto FTV Prima

Komu dají diváci přednost?

Prima už párkrát předvedla, že seriály dělat umí a myslím si, že po ryze ‘městských‘ seriálech, které nám televize servírují, jako je Ulice, Ordinace v růžové zahradě, Modrý kód a další, bude seriál z venkovského prostředí docela zpestřením. Může k tomu přispět jak výrazné herecké obsazení, tak i humor, který prý v seriálu rozhodně nechybí a v neposlední řadě si na své přijdou i milovníci zvířátek, která nesmí na pořádném statku rozhodně chybět. Teď už zůstává jen na divácích, čemu dají o sobotních večerech přednost, zda cukrářské show, nebo rodinnému seriálu. Já osobně si troufám tipnout, že vyhrají cukráři, protože my Češi nejenže rádi soutěžíme, ale milujeme i všelijaké ty sladké dobroty.

Verdiho La Traviata na festivalu Opera 2020 také zazní, foto web festivalu

Hudební svátky operních fanoušků

Národní a Stavovské divadlo i čerstvě zrekonstruovaná Státní opera se podělí v následujících dnech o celkem sedmnáct operních inscenací v rámci 14. ročníku festivalu Opera 2020. Festival byl zahájen už uplynulou sobotu a potrvá až do 2. března. Divákům nabídne jak operní klasiku, tak málo známé tituly i novinky, a to od Mozarta až po současnost. Festival hudebního divadla je jediná periodická přehlídka reprezentativních inscenací všech českých a moravských profesionálních operních souborů.

Představení stálých operních domů i tentokrát doplní produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Většina představení se opět odehraje na scénách Národního divadla, festival ale expanduje i do dalších divadelních i nedivadelních prostor. Z pozapomenutých oper se mohou diváci těšit např. na dvě aktovky skladatele a klavírního virtuóza Sergeje Rachmaninova v nastudování Libereckého divadla, dvě Janáčkovy opery, a výrazněji než v minulých letech je zastoupena i německá a italská klasika: Ludwig van Beethoven, Carl Maria von Weber, Giuseppe Verdi či Giacomo Puccini. Festival se koná od roku 1993 vždy jednou za dva roky.

Ledové sochy na Pustevnách

Závěrem chci pozvat nejen obdivovatele sochařského umění, rodiny s dětmi i milovníky přírody na další festival ledových soch, které se po Plzni představí tentokrát v srdci Moravskoslezských Beskyd, na Pustevnách. Ledosochařství má svůj původ v Číně a nejstarší záznamy o tomto umění sahají až do roku 600 před n. l. Tradiční akce na téma ‘Z Pusteven do světa‘, začíná 11. ledna a potrvá až do 26. ledna 2020. Na návštěvníky bude čekat 40 tun ledu, opracovaného do úžasných tvarů a podob a expozici oživí i hudební a světelné efekty. S přihlédnutím k rozmarům počasí z let minulých, jsou sochy opět umístěné ve dvou tématických a klimatizovaných stanech. Vzhledem k současným, nebývale teplým dnům to asi bude nutností.

V letošním roce přibyl ledový bar či fotopoint ve tvaru ledového trůnu. To vše ještě oživí i řada doprovodných programů. Letos poprvé zavedli pořadatelé festivalu i novinku v podobě vstupného do stanů se sochami, ale nebojte se, nebude to tak hrozné. Vstupné 50 Kč se bude platit pouze o víkendech a navíc návštěvníci, kteří absolvují cestu na Pustevny a zpět lanovkou mají vstup zdarma, stejně jako všichni, kdo se přijdou pokochat ledovou krásou ve všední dny. Zdarma mají vstup i děti do 10 let.

 

Vložil: Pavel Přeučil