Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pokračování Marie Terezie nezklamalo, na další díly se ale netěšte. ČT je prý bez peněz. Premiéry Pavla Přeučila

02.01.2020
Pokračování Marie Terezie nezklamalo, na další díly se ale netěšte. ČT je prý bez peněz. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: ČT (stejně jako v celém textu)

Popisek: Stefanie Reinsperger v roli Marie Terezie

FOTO, VIDEO Ačkoliv patřím k lidem, kteří občas nemohou přijít České televizi na jméno, zejména kvůli její politické nevyváženosti, nelze jí upřít, že má v záloze i pár profesionálů, jež dokážou odvést kus dobré práce. Bezesporu k nim patří tým, který se podílel na čtyřdílné minisérii Marie Terezie. Pravda, nebyli v tom sami, seriál vznikl v koprodukci s bratry Slováky, Rakouskem a Maďarskem. Ta posledně jmenovaná země bohužel z projektu u nových dílů vycouvala, ale divák to prakticky nezaznamená. Protože jsem měl možnost shlédnout pokračování minisérie dříve než čeští diváci už ve slovenské televizi, dovolím si pár postřehů.

Císařovna Marie Terezie si jako nejvýznamnější žena habsburské dynastie určitě zaslouží takto rozsáhlý portrét, který ji divákům přiblíží nejen jako klíčovou postavu evropské politiky 18. století, ale i jako osvícenou panovnici, reformátorku a konec konců i matku 16 dětí, jež nastoupily na trůny po celé Evropě. Její korunovace, nezbytná pro monarchii v důsledku toho, že nebyl k dispozici mužský potomek, nebyla po chuti evropské šlechtě. Mariin otec, Karel VI, předvídavě vydal ještě za svého života zbrusu nový nástupnický řád, tzv. pragmatickou sankci, která v praxi znamenala, že se vlády může ujmout i žena. A to se také po jeho smrti stalo. Marie Terezie se v 20. října 1740 stala rakouskou arcivévodkyní, vévodkyní lotrinskou, velkovévodkyní toskánskou a královnou uherskou, později i markraběnkou moravskou a královnou českou.

 

Korpulentní rakouská herečka Stefanie Reinsperger se role Marie Terezie chopila s grácií a uvěřitelně

Konec dvorských radovánek

V prvních dvou dílech minisérie jsme mohli sledovat její dospívání, bezstarostný život na rakouském dvoře i její vznikající lásku k Františku I. Štěpánu Lotrinskému. Jako poněkud svéhlavá holčina se budoucí císařovna mnohokrát odvážila postavit i svému otci a tehdy všemocným jezuitům a posvěcení svého vztahu s Františkem Štěpánem sňatkem si prakticky vydupala. Mohli jsme vidět i její snahu po vzdělání a touhu vyznat se v evropské politice. To všechno se jí později zúročilo. Sledovali jsme její pěkně žhavé milostné hrátky se Štěpánem Lotrinským i nezbytné dvorní intriky. Druhý díl seriálu, který jsme mohli sledovat v České televizi v prvních dnech roku 2018, končil její korunovací.

 

Marii Terezii zdárně ve všech čtyřech dílech série sekundoval Vojtěch Kotek v roli Františka I. Štěpána Lotrinského

Výměna představitelek a více politiky

Nové dvě epizody se od těch prvních liší a to pořádně. Není to jen tím, že se vyměnila hlavní představitelka role Marie Terezie, rakouskou herečku Marii Luisu Stockinger vystřídala také Rakušanka Stefanie Reinsperger, která typově už více odpovídá korpulentní postavě habsburské panovnice. Další odlišnosti zaznamená divák v mnohem větším zaměření seriálu na politické rozložení sil v tehdejší Evropě a stále sílící tvrdosti Marie Terezie, která se snaží udržet svou říši stůj co stůj. Mnohem více prostoru zde dostávají dvorské intriky i vedlejší postavy jako hrabě Kinský, baron Trenck, církevní hodnostáři a nakonec i její manžel František. Ostatní obsazení zůstalo beze změn a s povděkem musím kvitovat, že už se více stírá rozdíl mezi ní a jejím manželem, kterého hraje Vojta Kotek.

Manžel záletník, ale i opora

Ten rozdíl byl viditelný v prvních dvou epizodách, protože neodpovídal historickým reáliím, František byl totiž v době jejich svatby už o 9 let starší, ale Kotek působil vedle nastávající císařovny naopak jako nedospělý kluk. V pokračování jej vidíme jako prošedivělého a protřelého obchodníka, který i přes své zálety a mnohdy nesouhlas s rozhodnutími mladé císařovny, stojí pevně po jejím boku a všemi možnými prostředky, někdy i nezákonnými, jí zajišťuje finance, nutné pro vedení válek s okolními státy a obranu říše. Právě nestabilní situace monarchie a snaha císařovny o její řešení je hlavní nosnou linií dvou nových epizod. Monarchie má nestabilní ekonomiku, šíří se chudoba a vojsko je v rozkladu.

 

Marie Terezie byla a musela být tvrdá panovnice a vladařka. V počátku její vlády se na ni hrnula jedna armáda za druhou, s touhou roztrhat monarchii na kousky

Tvrdá a nekompromisní politička

Druhá série mapuje období, kdy se země zmítá v krizi a jen stěží odolává válečné vřavě. Okolní evropské státy odmítají uznat pragmatickou sankci, snaží využít toho, že na trůně jedné z nejsilnějších evropských říší sedí žena a postupně ukusují z monarchie kus po kuse. Tady se ale pořádně zmýlili. Marie Terezie se ukázala být mnohem tvrdší a neústupnější než mnozí mužští vládci a navíc projevila neuvěřitelné politické nadání. Váhání uherské armády připojit se k jejím vojskům vyřeší povoláním barona Trencka, s jeho pandury, proslulými svou krutostí. Ten jí slíbí, že pro ni nejen dobude ztracená území, ale její říši ještě zvětší. Co slíbil, to také splnil, ale za cenu nesmírných obětí na civilistech, rabování a vraždění. Pod tlakem dvora i veřejnosti jej nakonec nechá Marie Terezie uvěznit na brněnském Špilberku.

Lvice bránící svou říši

„Marie Terezie už není jen zamilovaným děvčátkem, které se najednou ocitlo na trůně. Je to zralá žena s neomezenou mocí, která jako lvice chrání to, co jí patří. Navzdory mnohým chybám, slabostem a pocitu osamělosti se nevzdává,“ říká o další sérii dramaturgyně slovenského rozhlasu a televize Veronika Gregušová. „V druhé sérii bojuje Marie Terezie na všech frontách. Politická situace se mění ze dne na den, přichází o území a hledá taktiku, jak ochránit říši,“ dodává Gregušová. I na nových epizodách je vidět rukopis režiséra Roberta Dornhelma, který je především režisérem televizních filmů a seriálů. Dokáže divákovi servírovat nenápadně, bez nějakých moderních prvků, jako flashbacků či velkých triků, děj pěkně po lopatě, krok po kroku a co nejvíce se drží historických reálií.

 

První dva díly série byly zaměřené spíše na vztahy a na rozvíjející se budoucí panovnici. Poslední dva díly se zaměřují na Marii Terezii více jako na političku, která musí vést největší monarchii Evropy

Česká historie na obrazovkách chybí

Už dlouho zastávám názor, že nejen českému filmu, ale i České televizi chybí historická témata. Naše dějiny patří k těm nejbouřlivějším v Evropě a během staletí se v nich vyskytly desítky velkých postav, které by stály za to, aby byly jejich osudy převedeny na filmové plátno nebo televizní obrazovky. Vím, je to nákladné, ať už po stránce herecké, kdy bylo při natáčení Marie Terezie vedle předních herců zapotřebí i na 1800 komparzistů, po stránce výpravy, kdy jeden takový kostým přijde na desítky tisíc korun, nebo po stránce lokací, kdy je třeba pronajímat za velké peníze historické hrady a zámky. Samozřejmě, že je pro ČT levnější servírovat divákům ‘zábavné‘ soutěže, jako chystanou novinku Peče celá země, kdy jim na to stačí jedno studio a pár ochotných soutěžících a komparzistů. Nicméně na naši historii bychom neměli zapomínat.

 

Pátý a šestý díl série se bude možná také točit, ale nejspíš už bez koprodukce České televize, které prý došly peníze

Marie Terezie jako reformátorka a ochránkyně Prahy

V současné době mám takový pocit, že například pro Českou televizi začíná historie druhou světovou válkou a končí sametovou revolucí. Když se podívám na programovou skladbu ČT 2, běží tam den co den dokumenty o Německu, generálech, zbraních pod velením Adolfa Hitlera, či o jeho astrolozích. Co bylo předtím, jaksi neexistuje. Přitom Marie Terezie byla i nesmírně vzdělanou českou královnou, která bránila Prahu před nájezdy cizích vojsk, iniciovala spoustu užitečných reforem jak ve zdravotnictví, školství, soudnictví, zasloužila se i o nebývalý hospodářský rozvoj našich zemí. Navíc bránila hranice monarchie proti rozpínavosti osmanské říše. Vím, po rozpadu Rakouska-Uherska patřila nejen u nás, ale zejména na Slovensku mezi nenáviděné představitele ck mocnářství, ale její zásluhy se jen těžko dají popírat.

 

Vojtěch Kotek v roli Františka I. Štěpána Lotrinského. Tedy v roli umanutého proutníka, ale také laojálního spojence své manželky, Marie Terezie

Rakušané ji uctívají

Za 63 let svého života toho stihla opravdu hodně. Zemřela 29. listopadu 1780, poté, co nastydla na lovu na bažanty. Pokud pojedete do Vídně, uvidíte památky na tuto panovnici na každém kroku a každého upoutá i její monumentální pomník z roku 1888 na náměstí, nesoucím její jméno. Jeho výška dosahuje 20 metrů a jeho podstavec je zhotoven ze žuly, dovezené z českých lomů u Jilemnice na Rakovnicku. Pomník lemují postavy nejvýznamnějších politiků, vojevůdců a dvořanů její doby a stavěl se plných 15 let. Císařovna je pohřbena vedle svého manžela Františka v hrobce pod kapucínským kostelem ve Vídni, kde odpočívají všichni příslušníci habsburského panovnického rodu.

Je Česká televize před bankrotem?

Ale zpět k seriálu. První dva díly se setkaly s obrovským diváckým ohlasem a patřily k nejsledovanějším televizním pořadům roku jak u nás, tak na Slovensku a v Rakousku. Nebylo tedy divu, že se tvůrci k seriálu vrátili, i když to trvalo celé dva roky, což je v dnešní době poněkud dlouhá prodleva. Přestože se objevily zprávy, že se minisérie dočká dalších pokračování, jsou její další osudy spíše černé. Česká televize prý nemá na natáčení dostatek finančních prostředků (sic!) a podle posledních informací prý z projektu po vzoru Maďarů vycouvala. Není žádným tajemstvím, že je ČT na dobré cestě k bankrotu.

Naopak velký zájem pokračovat mají Rakušané i Slovenská televízia, která už na něj přislíbila přispět milionem eur. Je to škoda, přihlédneme-li k tomu, že šlo o jeden z nejúspěšnějších projektů České televize. Navíc, čtvrtá epizoda končí těsně před korunovací Marie Terezie českou královnou, což by bylo pro našeho diváka asi jednou z nejzajímavějších kapitol života této velké panovnice.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace