Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dočkáme se letos Oscara? Ptáče, Šarlatán, Havel, Zátopek i české Hry o trůny. V ohni máme dost železa

01.01.2020
Dočkáme se letos Oscara? Ptáče, Šarlatán, Havel, Zátopek i české Hry o trůny. V ohni máme dost železa

Foto: Maur Film

Popisek: Daria Kashcheeva sklízí se svým krátkometrážním filmem Dcera ovace napříč světem

FOTO, VIDEO S optimismem vyhlíží letošní filmovou sezónu čeští filmaři, kritici i filmoví fanoušci (k nimž bezesporu patří i redaktoři Krajských listů). Po delší době se totiž filmy, které u nás vznikly, vrací na výsluní a dva z nich mají reálnou získat dokonce Oscara. I když se v této souvislosti nejvíce hovoří o Nabarveném ptáčeti v režii Václava Marhoula, značnou pozornost vyvolal i krátkometrážní animovaný snímek Dcera, který natočila studentka pražské FAMU Daria Kashcheeva. Další filmy mají zase díky slavným jménům šanci oslovit zahraniční diváky.

A i kdyby Václav Marhoul Oscara nakonec nevybojoval, už skutečnost, že se v celosvětové konkurenci dostal mezi deset nejlepších zahraničních děl, z nichž budou vybírány nominovaní adepti a posléze vítězové, je fantastickým úspěchem. Na to, jak se nakonec našim tvůrcům v nejprestižnější světové soutěži povede dál, si ovšem musíme ještě počkat. Nejprve do 13. ledna, kdy budou oznámeny oficiální nominace, a v případě, že mezi ně některý z našich favoritů pronikne, pak do 9. února na slavnostní vyhlašování Oscarů za rok 2019. Jak Nabarvené ptáče, tak Dcera přitom už získaly několik zahraničních cen a uznání. Marhoul bodoval v Benátkách či na filmovém festivalu v Torontu, Kashcheeva již vyhrála hlavní ceny na několika festivalech, například ve francouzském Annecy. A především dostala studentského Oscara a na toho velkého má pořádně našlápnuto. Je až překvapivé, jak napínavě a dynamicky tento loutkový film o vztahu otce a dcery, komplikovaném zbytečným nedorozuměním a křivdami, působí.

Prezidentův Šarlatán

Začátkem roku se v našich kinech objeví nový film respektované režisérky Agnieszky Holland Šarlatán. Jak už jsem před časem napsala, připomíná životní osudy vynikajícího českého léčitele Jana Mikoláška, k němuž se uchylovali mocní muži své doby, od prezidenta T. G. Masaryka až po nacistické pohlaváry. Traduje se, že prezidentovi Antonínu Zápotockému dokonce zachránil před hrozící amputací nohu. Proto ten vzal také Mikoláška pod svou ochranu. Když ale Zápotocký zemřel, komunističtí aparátčíci ho prohlásili za nejhoršího šarlatána a odsoudili ho ke třem letům vězení a konfiskaci veškerého majetku. V hlavních rolích tohoto strhujícího příběhu se objeví Ivan Trojan se svým synem Josefem, coby mladým Mikoláškem. Sama režisérka považuje podobu Ivana a Josefa za skutečný zázrak a přiznává, že jí hodně pomohla vyřešit problém, jak věrohodně zahrát jednu postavu v rozmezí čtyřiceti let. A sám Ivan Trojan se přiznal, že role Jana Mikoláška je tou nejtěžší, jakou prozatím získal.

Zátopek a Havel

Především kvůli obsazení vyvolává zvědavost i dlouho očekávaný snímek Zátopek v režii Davida Ondříčka. Jeho náročné přípravy a shánění finančních prostředků se natolik protahovaly, že představitelé hlavních rolí Václav Neužil a Martha Issová se během toho prý už naučili běhat a házet oštěpem tak, jako legendární sportovní pár. „Václav i Martha podstoupili pro své role opravdu nevídané věci,“ prozrazuje režisér a jak ukazují první hotové záběry, vůbec nepřehání. A již nyní se vedou vášnivé debaty kvůli obsazení protagonistů do životopisného snímku Havel, věnovaného prvnímu polistopadovému prezidentovi. Zatímco v případě Viktora Dvořáka se většina filmových fanoušků shoduje, že měl režisér Slávek Horák mimořádné štěstí, protože dosud nepříliš známý herec jako by Havlovi z oka vypadl, v případě Ani Geislerové, která hraje Olgu Havlovou, již takový souhlas nepanuje.

Režisér Petr Jákl dokončil natáčení filmu Jan Žižka a uchýlil se do přítmí střižny, foto Facebook

České trůny?

Za českou verzí světového hitu Hra o trůny je po zhlédnutí prvních natočených scén historický velkofilm Jan Žižka. A ten má rovněž nemalé ambice prosadit se ve světě. Režisér Petr Jákl na projektu, prozatím nejdražším v dějinách české kinematografie, spolupracuje se zahraničními profíky. Na světě už je plakát, který prozrazuje, že hlavním tahákem se stanou herecké hvězdy Rolland Moller, Sophie Lowe, Ben Foster, Michael Caine nebo Till Schweiger. Tak držíme palce a těšíme se.

Vložil: Adéla Hofmanová