Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vypukla hra o trůn krále fantasy seriálů. Netflix nasadil v Zaklínači těžký kalibr. Premiéry Pavla Přeučila

26.12.2019
Vypukla hra o trůn krále fantasy seriálů. Netflix nasadil v Zaklínači těžký kalibr. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Foto Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Přestože hubí mostra, jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti… Herec Henry Cavill (zaklínač Geralt z Rivie) je velkým fanouškem světa Zaklínače, všechny akční scény točil sám, neměl dvojníka. Na bojovou scénu v pilotní epizodě se připravoval celé tři týdny

FOTO Zaklínač je tady a na filmových webech a sociálních sítích sbírá body od fanoušků po celém světě. Pro mne je to seriál, na který jsem se těšil prakticky celý rok a vzhledem k tomu, že Netflix má ve zvyku vypustit celou řadu najednou, neodolal jsem a sjel všech osm epizod během dvou večerů. A první dojem? Nebýt vášnivým čtenářem Sapkowského příběhů o Geraltovi z Rivie, měl bych v tom asi slušný guláš. Alespoň zpočátku. Děj Zaklínače skáče sem a tam a divák, neznalý knižní předlohy má asi dost problémů se v něm zorientovat. Nicméně během dalších epizod se příběh pomalu rozplétá a jsme vtaženi rovnou do fantastického světa, který nám Netflix naservíroval jako předvánoční lahůdku.

Geralt z Rivie, mutant a skvělý lovec všech možných i nemožných monster, prochází fantastickým světem, plným nejrůznějších příšer, čarodějnic, elfů a draků, zkrátka vším, co jste mohli vidět v nejrůznějších seriálech a fantasy filmech. Producentka Lauren Schmidt Hissrich už předem zdůrazňovala, že Zaklínač bude striktně postaven na knižních předlohách Andrzeje Sapkowského a udělala dobře. Ubrala tím sice seriálu pár bodů od fanoušků počítačových her, kterým není po chuti, že v seriálu chybí některé herní prvky a postavy, nicméně představuje nám onoho drsného chlápka Geralta takového, jaký je, bez příkras, zranitelného a pronásledovaného svými temnými vizemi.

Herec si nastudoval knižní předlohu do poslední pídě. „Nedávno jsem s Henrym Cavillem vedla vášnivou debatu na téma květin Feainnewedd. Vášnivou! O květinách Feainnewedd,“ přiznala tvůrkyně seriálu Zaklínač Lauren Hissrich. „Kromě toho nám říkal, že některá kousnutí od monster by neměla být smrtelná, i když ve scénáři stálo, že na to někdo zemřel. Několikrát jsme se o tom bavili a upravili to,“ dodal další z tvůrců seriálu Tomek Baginski.

Skvělý Henry Cavill

Když bylo oznámeno obsazení hlavní postavy, Geralta z Rivie, ´Supermanem´ Henrym Cavillem, kapánek jsem se zhrozil. Nedovedl jsem si představit onoho napomádovaného elegána s vlajícím rudým pláštěm jako drsňáka, bojujícího ve smradlavém bahně s pavoučími nestvůrami, nebo jako toho nejobratnějšího šermíře, jakého kdy svět viděl, bez milosti zabíjejícího své soupeře těmi nejdrsnějšími způsoby. A ejhle, z Cavilla se vyloupl fakt skutečný Zaklínač, který plně vystihl i charakter své postavy. Cynický, neochotný, těžko pochopitelný, občas otrávený i neuvěřitelně chladný. Zabíjí bez citu a na druhé straně se snaží nejrůznější příšery spíše vysvobodit z jejich prokletí, než je rovnou zabít. Jeho bojové scény a šermířské souboje se odehrávají téměř v tanečním rytmu a každý, kdo není slepý, za tím musí vidět hodiny a hodiny tvrdého tréninku. Akční choreografie jeho bojových scén, zejména jeho boj se Strigou, patří k tomu nejlepšímu, co jsem zatím viděl. Zkrátka, Cavill se jako Geralt opravdu povedl.

Čarodějka Yennefer má z jedné čtvrtiny elfskou krev, ve světě Zaklínače mísení lidí a elfů způsobuje různé deformace. V případě Yennefer to byla vybočená páteř a znetvořený obličej

Krásná Yennefer ukazuje všechno

Povedl i se i výběr další postavy, čarodějky Yennefer van Vengerberg, Geraltovy sokyně i družky, kterou hraje Anya Chalotra. V prvních epizodách ji vidíme jako dost nechutnou karikaturu ženy, která může díky své ošklivosti jen snít o nějaké té mužské náruči. Náhodou zjistí, že má magické schopnosti a je svým otcem prodána za pár grošů kouzelnici Tissaie de Vries, která vede čarodějnickou školu v Arethuze. Yennefer byla po celý život ponižována, což z ní udělalo těžce traumatizovanou osobnost, která chce objevit své místo ve světě. Její drsný přerod ze ´Piglet´(což v překladu je něco jako Sviňka) v krásnou Yennefer, za doprovodu dramatické hudby a prostřihů do souběžně probíhajícího děje, je jednou z nejpůsobivějších scén první série. Zpočátku vidíme její znetvořené tělo, které se v krvavém rituálu mění v krásnou ženu, ukazující divákovi všechno, co si jen může přát. Ostatně nahými a sexuálními scénami se v seriálu opravdu nešetří, a tak si i divák nemrava přijde na své.

Yennefer po své proměně, vše má ale svojí cenu, čarodějka přišla o možnost mít děti… Yennefer z Vengerbergu hraje poměrně neznámá začínající herečka britsko-indického původu Anya Chalotra. Na kontě před Zaklínačem měla jenom tři televizní seriály

Ciri čeká na svou příležitost

Tichý život princezny Cirilly je obrácen vzhůru nohama, když Cintru napadnou jejich jižní sousedé z Nilfgaardu. Musí opustit svůj přepychový život v královském paláci a hledat Geralta z Rivie, který má být součástí jejího osudu. Princezna Ciri, ztvárněná v seriálu Freyou Allan, v první sérii nedostává moc hereckých příležitostí. Její role spočívá v neustálém utíkání, bloudění po lesích a polích a setkáních jak s dobrými, tak hodně špatnými lidmi. Nilfgaardští vojáci po ní neustále jdou a Ciri má co dělat, aby jim unikala. Máme zde sice už určité náznaky jejích mimořádných schopností, jimiž se dokáže ve vypjatých chvílích bránit, ale zatím je taková trochu neslaná, nemastná. Nicméně její chvíle teprve přijdou v dalších sériích a na to se zatím můžeme jen těšit.

Princeznu Cirillu z království Cintra si zahrála osmnáctiletá herečka Freya Allan

Zmizelo slovanské prostředí

To, co nejvíce seriálu vytýkají fanoušci, především ti čeští a polští, je jeho až příliš velká amerikanizace, kdy se z něho vytratily všechny slovanské prvky a přidaly se až příliš okatě ty multikulturní. Dnes už se žádný film nebo seriál, vzniklý v americké produkci, neobejde bez herců jiné barvy pleti a ti nechybí ani v Zaklínači. Chvílemi to působí jako pěst na oko, například když se v ryze evropském prostředí náhle objeví lesní kmen černých afrických dryád, ale i na to už si musíme pomalu zvykat. Ostatně černí jsou zde už i elfové, čarodějnice a spousta dalších postav.

Ženská rasa ochránkyň kouzelného Brokilonského lesa, Dryády, vypadají v seriálovém pojetí jako amazonky afroamerického původu – což je zjevný ústupek ´politické korektnosti´

Nahradí Zaklínač Hru o trůny?

Zaklínač, který nám oživil poslední dny roku 2019, je jednou z největších produkcí letošního roku. Netflix nám naservíroval slavný fantazijní svět Andrzeje Sapkowského na stříbrném podnose s obrovským rozpočtem a podle dosavadních hodnocení se zdá, že půjde opravdu o nejúspěšnější seriál roku, o důstojnou náhradu kultovních Her o trůny. Právě s tímto slavným seriálem je Zaklínač nejčastěji srovnáván, ale podle mne to dost dobře nejde. Hra o trůny nebo Pán prstenů, které někteří fanoušci považují za příbuzné Zaklínači, jsou postaveny na trochu jiném principu.

Za návrhy prostředí v seriálu stojí i například umělec Howard Weaver, který pracoval i na Hrách o trůny

Samozřejmě, jde také o plnokrevné fantasy, ale děj se v nich odvíjí mnohem pomaleji, má svůj rytmus a určitou filozofii. Zaklínač je oproti tomu ryze akční podívaná, drsná tak, že vám některé scény pronikají až do morku kostí. Děj není jednolitý, je mnohem temnější a střídají se nejen prostředí, ale i časové linie, které spějí ke konečnému propojení všech hlavních postav. Zda se podaří Zaklínači dosáhnout laťky, nastavené Hrou o trůny, nebo ji dokonce překonat, nám nejspíš odpoví až další série.

V každém díle se divák dočká nějaké té nadpřirozené ´potvory´, na snímku vidíme netvora zvaného kikimora, kterého zaklínač skolil v prvním díle

Animace a hudba slušně ladí

I když si někteří fanoušci, zejména hráči her se Zaklínačem, stěžují na nedostatek kvalitních CGI, tedy počítačových animací a triků, mně to tak nepřišlo. Scéna, kdy Yennefer skáče z jednoho portálu do druhého, aby si zachránila život, je slušně propracovaná, stejně jako počítačová animace nejrůznějších příšer, draků, bojových scén a kouzel. Chybu nemá ani velkolepá závěrečná bitva z osmé epizody. Ostatně právě tato závěrečná epizoda dosahuje na filmových portálech nejvyššího ocenění. Své nezastupitelné místo má v Zaklínači i hudba, na které se podíleli švýcarsko-italský skladatel Giona Ostinelli a Sonya Belousova, původem z Ruska. Jejich muzika dokonale ladí s klíčovými scénami seriálu a potěšilo mne, že se vedle převažujících, opravdu krásných keltských melodií objevují alespoň díky Belousové i ony jinak chybějící slovanské tóny.

Co říci na závěr?

Kromě dokonalých bojových scén s meči, dramatické hudby a mnohdy snového prostředí, jako například v lese dryád, nebo v čarodějnickém hradu v Arethuze, je třeba ocenit scénografii, komplikované, ale funkční kostýmy, i herecké výkony. Někdy se ale příběh odvíjí až příliš rychle a některé z hlavních postav tak nedostanou dostatek prostoru. Jsou to především ony časové skoky, kde se děj vrací do předchozí časové linie a zase zpět. Někdy je i problém poznat, kdo je v současné chvíli naživu a kdo je mrtvý. V tomto žánru je to sice běžně, ale v Zaklínači je takových skoků až příliš mnoho a v ději se opravdu naplno vyzná jen čtenář Sapkowského knih. I přes těchto pár výtek Zaklínač od Netflixu dokonale splnil mé očekávání a má u mne jedničku s hvězdičkou. I když Netflix pracuje rychlostí blesku, musíme se smířit s tím, že nás čeká hezkých pár měsíců čekání na další sérii.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace