Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do kin se chystají pálavským sluncem prozářené Bobule, u nichž jsem, tehdy v roce 2007, byl. Týden v kultuře

23.12.2019
Do kin se chystají pálavským sluncem prozářené Bobule, u nichž jsem, tehdy v roce 2007, byl. Týden v kultuře

Foto: Bioscop

Popisek: Tereza Ramba Voříšková ve filmu 3Bobule

FOTO, VIDEO Tentokrát věnuji svůj přehled kulturních událostí pouze filmu a jedné televizní premiéře. Ne, že by se v kultuře nic jiného nedělo, ale vánoční čas je především ve znamení rodinných setkání, jásání či zklamání nad dárky, a pokud to počasí dovolí, i vycházek do přírody. Tak jako každý rok, očekávají o zítřejším Štědrém dnu největší návštěvy zoologické zahrady po celé republice, a snad všechny chystají pro své zvířecí svěřence spoustu dárečků a pro návštěvníky řadu programů a vánočních překvapení. Proč právě do Zoo? Jednoduše proto, že je to nejčastější cíl tatíků s malými dětmi, které ženské hlavy rodin vyhnaly z teplých televizních pelíšků ven, aby mohly v klidu chystat štědrovečerní večeři a zabalit dárky.

První z filmů, kterým se dnes věnuji, jsou 3Bobule, další pokračování vinařských příběhů z jižní Moravy. Po 11 letech od premiéry filmu 2Bobule se už brzy dočkáme dalšího filmu z kraje pod Pálavou. Film 3 Bobule právě vypustil první trailer, v kterém se představují všechny hlavní postavy filmu od ústřední dvojice Terezy Ramba a Kryštofa Hádka až po Václava Postráneckého, který už je bohužel pouze slyšet. Hlavní postavy komedie se po dlouhé odmlce od 2Bobulí posunuly, dospěly, mají trochu jiné starosti a také radosti. Podstatnou roli ve filmu opět hraje nádherná krajina kolem Pálavy a právě probíhající vinobraní.

Vinařská parta znovu na place

Tahle krajina s typicky vinařskými vesničkami jako Sedlec, Bulhary, Zaječí, Pavlov, nebo Moravská Nová Ves, v kterých se natáčely některé scény filmu, mi přirostla k srdci a dodnes vzpomínám na jeden natáčecí den prvních Bobulí, kterého jsem se tehdy mohl zúčastnit. Bylo to v roce 2007 a parta, která se tehdy dala kolem filmu dohromady, byla fakt k pohledání. Nejvíc mne tehdy fascinovalo to, že herci a štáb se na place bavili stejně a možná i víc, než ve výsledku diváci v kinech. Navíc mám v tomhle kraji, zejména ve vinných sklípcích v okolí Valtic, spoustu dobrých kamarádů, za kterými jezdím, znám jejich radosti i starosti. Při posezení nad sklenkou dobrého vína od nich slýchávám i historky, z nichž mnohé hodně připomínají to, co se odehrává v Bobulích.

Pupík je u Terezy vidět A sluší jí to, foto Bioscop

Bobule baví svou jednoduchostí

První a druhé Bobule zaznamenaly u diváků slušný úspěch a navštívilo je přes 800 000 diváků, což je na český film fakt hodně. A není se co divit, protože obě pokračování si na nic nehrají, ukazují život ve vinařských obcích takový, jaký je, a hlavně, nehrají si na žádné velké umění. Zkrátka jde o to, aby se diváci bavili a to je to nejpodstatnější. Řada kritiků si Bobule a 2Bobule vychutnala a vytýkala filmu především laciné vtipy, příliš prvoplánový děj, přihlouplé postavy místních policajtů či různé dvojsmyslné narážky. Já bych naopak řekl, že tohle všechno patří spíše ke kladům filmů, protože v oněch kritizovaných pasážích je zkrátka život zobrazován takový, jaký je.

Miroslav Táborský si s chutí zahrál šizuňka, který z utrejchu vyvařuje víno pro Pražáky, foto Bioscop

Postavy, které možná znáte i vy

Těžko si představit, že by tyhle postavy vedly mezi sebou nějaké hluboce intelektuální dialogy. Ne, baví se o ženských, o víně nebo o fotbale. Jsou mezi nimi i podvodníci, kteří dokážou z patoků vykouzlit ‘lahodné‘ víno pro Pražáky. Sám jednoho takového znám a ten jako by z oka vypadl vinařskému ‘chemikovi‘ Kozderkovi, kterého si v Bobulích s chutí zahrál Miroslav Táborský. Dotyčným kritikům bych doporučil, aby si zašli popít a pokecat do některého jihomoravského sklípku, aby tamní vinaře poznali zblízka. K úspěchu filmů přispělo i herecké obsazení, povedly se hlavní postavy - Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer a zejména pohledná Tereza Ramba, kterou jsme z prvních dvou Bobulí znali ještě pod jménem Tereza Voříšková. Ta porodila nedávno své první dítě v manželství s tanečníkem Matyášem Ramba.

Celý štáb. Snímek, na kterém jde bříško Terezy Ramby vidět nejlépe, foto Bioscop

Tereza Ramba musela maskovat bříško

Natáčení 3Bobulí absolvovala Tereza v letních vedrech v pokročilém stadiu těhotenství a kvůli jejímu stavu se musel poněkud měnit i scénář. „Na film se už moc těším. Vzhledem k tomu, že já jsem v době natáčení už měla v břiše Slunce před cílovou rovinkou, doufám, že i film přinese divákům trochu toho slunce do pošmourných březnových dnů. Film jsem zatím neviděla, mám tušení, že realita, smutek, krásno a opravdovost v něm posadí 3Bobule minimálně na stejnou příčku, jako byly první Bobule, ne-li výš. My jsme pro to udělali maximum,“ svěřila se Tereza Ramba.

Pro film vznikly nové hity

Film provází songy známých českých kapel. Kromě skupiny Mirai zazní ve třetím jihomoravském filmu i kapela Kryštof, která nahrála pro předchozí Bobule a 2Bobule úspěšné písně Atentát a cyRáno. Tentokrát napsal Richard Krajčo duet s názvem Hvězdáři a přizval k jeho nazpívání slovenskou zpěvačku Simu Martausovou. „Tím, že jsme svázaní s tímhle projektem už od začátku a k oběma předchozím filmům jsme písně natočili, přišlo mi hezké, fungovat v celé trilogii,“ říká Krajčo.

Václav Postránecký už se na premiéře bude smát jen jako vzpomínka na dobré časy, foto Bioscop

Postránecký bude chybět

Už z traileru je jasné, že filmem provází hlas Václava Postráneckého, který se podílel na předchozích dvou dílech Bobulí, ale natáčení třetího už se bohužel nedožil. Film je mu tak alespoň věnován. Režisér snímku Martin Kopp nové Bobule okomentoval slovy: „Pokaždé se snažím točit filmy či seriály tak, aby se líbily hlavně mně. Není to neúcta k divákovi, jen je pro mě těžké trefovat se do cizího vkusu. V případě 3Bobulí se mi dosavadní výsledek líbí a nezbývá mi tedy nic jiného, než doufat, že stejný pocit budou mít i diváci, kteří na film přijdou do kina.“

Michal Isteník (vlevo) se od seriálu Most točí téměř všude, kde se mihne kamera, foto Bioscop

O úspěchu rozhodují diváci, ne kritici

Film bude mít premiéru v kinech 12. března 2020. Vedle tří hlavních protagonistů se v něm představí také herci Miroslav Táborský, Braňo Deák, Michal Isteník, Marián Roden, Radim Novák, nově ale také například Lumíra Přichystalová, Tomáš Měcháček či Karel Roden. Třetí pokračování kultovní komedie napsali Matěj Podzimek a Tomáš Vávra. Hudbu k filmu složil Jan P. Muchow a producentem je opět vinař Tomáš Vican. Můžeme tedy jen doufat, že 3Bobule budou následovat úspěch prvních dvou filmů. Ostatně ještě před jejich premiérou jim zajisté udělá nějakou tu reklamu TV Nova, která je také producentem filmu a nejspíš navnadí diváky i reprízami prvních dvou Bobulí.

Valérie Frištik a Lukáš Frlajs, ústřední postavy Jakubiskovy nové Perinbaby, foto Bontonfilm

Jakubisko se vrací do světa fantazie

Kapánek větší pauzu než tvůrci Bobulí si dal režisér Juraj Jakubisko, než se rozhoupal k natočení pokračování své, už kultovní pohádky, Perinbaba. Film, který natáčí už druhým rokem, přijde do kin také v příštím roce, tedy celých 35 let od premiéry první Perinbaby. Víme už také jeho název, bude se jmenovat Perinbaba a dva světy. Film je v současné době v závěrečné fázi dokončovacích prací. Také na Jakubiskův film se objevil před pár dny první trailer a podle toho, co nám zatím tvůrci ukázali, půjde zase o ryze snový příběh s magickými prvky u kterého bude jednu z hlavních rolí hrát i kamera, a vzhledem k tomu, že doba pořádně pokročila, nebude chybět ani spousta počítačových triků.

Pokračování si vydupali diváci

Už ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem Perinbabu viděl a to díky svým dětem, u nichž tato pohádka patřila mezi nejoblíbenější (samozřejmě až po takových filmech jako Hrátky s čertem nebo Tři oříšky pro Popelku). Onen snový svět, mistrovsky ztvárněný v první Perinbabě kamerou Doda Šimončiče, se nyní vrací, aby ještě více pootevřel dětem onen svět fantazie, čar a kouzel. Juraj Jakubisko se nijak netají tím, že se mu do pokračování Perinbaby zrovna moc nechtělo. „Po celou tu dobu jsem dostával od diváků dopisy, abych natočil pokračování. Dlouho jsem váhal. Po třiceti letech jsem se rozhodl natočit pokračování, ale s jiným příběhem. Perinbabu a dva světy. Sen ve snu, příběh v příběhu. Protože vždy máme možnost si jeden ze dvou světů vybrat. Zázraky se nestávají jen ve snech, ale i v životě. Pokud totiž po něčem toužíme, splní se nám to,“ vysvětluje Jakubisko důvody, proč se rozhodl vrátit na plátna svou kultovní postavu.

Hlavního hrdinu našel Juraj Jakubisko na YouTube, foto Bontonfilm

Strastiplná cesta za štěstím

V příběhu filmu Perinbaba a dva světy se znovu vrátí jak titulní Perinbaba, tak i populární Zubatá. Doprovázet však budou úplně nové postavy. „V příběhu je hlavní fantazie, humor a poezie. Hlavní hrdina Lukáš, syn Jakuba a Alžběty, se vydá do světa hledat štěstí a lásku,“ řekl Juraj Jakubisko. Perinbaba a dva světy není klasická pohádka. „Nemám rád příběhy, ve kterých hlavní hrdina sedí celou dobu za pecí, pak každého strčí do kapsy a pečení holubi mu padají do pusy jen tak. Děti by měly mít vzory v lidech, kteří svého štěstí dosáhnou vlastním přičiněním. Lukáš se na svojí pouti často dostane na rozcestí a musí si vybrat, jakou cestou se vydá. A každé rozhodnutí, ať správné nebo špatné, mu změní život. Stejně jako nám v životě. Chtěl jsem vytvořit fantazijní svět snů, které se stávají realitou,“ doplňuje Jakubisko.

Kouzla, čáry, láska a souboj zla s dobrem, prostě tradiční a krásná pohádka, foto Bontonfilm

Premiéra se párkrát odložila

Hlavní postavu hraje mladý slovenský herec a youtuber Lukáš Frlajs, jako jeho láska se představí talentovaná Valérie Frištik. V dalších rolích se objeví herci ze Slovenska i z Česka, například Ivan Romančík, René Štúr, Valerie Zawadská, Klára Cibulková nebo Sabina Skalická, která hraje mladou ‘Zubatou‘. Hudbu skládá Ondřej Soukup a Jan Jirásek. Původně měl mít snímek premiéru už na podzim letošního roku, pak byl změněn na únor 2020, ale náročné dokončovací práce se protáhly a tak jej uvidíme v premiéře nejspíše zjara nebo počátkem léta příštího roku.

Bára Jánová a Eva Burešová, v seriálu Slunečná si zahrají dvě sestry, které jsou kvůli majetku na kordy, foto FTV Prima

TV Prima vyrukuje s novým seriálem

Už 11. ledna představí televize Prima v premiéře zbrusu nový rodinný seriál Slunečná. Odehrává se na statku, jehož součástí je i penzion do kterého jezdí různí hosté. Rodiny, milenci, záletníci, teambuildingové party. O ně se starají zaměstnanci statku, se kterými se život moc nemazlil a nesou si z minulosti svá tajemství. Do toho všeho majitel statku, Martin Popelka (Ota Jirák), umírá, a dědictví tak padne mezi dvě sestry – hodnou Týnu (Eva Burešová) a tak trochu potvoru Sylvu (Bára Jánová). Týna chce rodinné dědictví zachovat, ale Sylva o tom nechce ani slyšet. A aby těch starostí Týna neměla málo, objeví se v její blízkosti Janek (Marek Lambora), zbohatlický synek, který se vsadil, že krásnou a velmi ráznou Týnu okouzlí. V seriálu se prý máme těšit i na spoustu zvířátek, která nesmí na opravdickém statku chybět.

Herci si seriál pochvalují, ale uvidíme, co na to diváci

O tom, že to bude povedený seriálový kousek, jsou tvůrci přesvědčeni a herci posílají seriál do světa s osobním přáním: „Seriálu přeji, aby se líbil divákům. A divákům přeji, ať se jim seriál líbí, protože my herci ty příběhy, které se odehrávají na place, milujeme. Postavy se nám mění před očima a je to moc zábavné. Doufám, že si 11. ledna všichni vezmou volno a budou sedět u televize a koukat na Slunečnou,“ láká Eva Burešová jako Týna Popelková.

„Ráda bych pozvala diváky na pohodový seriál, kde uvidí krásnou přírodu, zvířátka, hezké ženské i chlapy. Plno lásky, trošku humoru a myslím, že si u toho krásně odpočinou a zapomenou na starosti všedních dní,“ vybízí diváky ke sledování Lucie Benešová coby Róza. Po předpremiéře 11. ledna se další díl seriálu objeví na obrazovkách TV Prima 14. ledna a pak každé úterý a čtvrtek ve 20.15.

 

Vložil: Pavel Přeučil