Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slepenec předchozích filmů plus pokus vysvětlit nevysvětlitelné. Poslední Star Wars zklamaly. Premiéry Pavla Přeučila

19.12.2019
Slepenec předchozích filmů plus pokus vysvětlit nevysvětlitelné. Poslední Star Wars zklamaly. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: Falcon (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Velká bitva mezi Rey a Kylo Renem, jak asi dopadne?

FOTO, VIDEO Když jsem sledoval Star Wars: Vzestup Skywalkera, čím dál tím více jsem se utvrzoval v přesvědčení, že to všechno už tu nejméně jednou bylo. J. J. Abrams dělal sice, co mohl, ale scénář mu moc prostoru nejspíš nedával. Světelné meče se míhají, až oči přecházejí, souboj stíhá souboj, mrtví vstávají z hrobů a vesmírné flotily se utkávají ve zdánlivě nerovných bojích, u kterých samozřejmě předem známe vítěze. Co se týká trikové stránky a množství akcí nelze novým Star Wars nic vyčíst, ale horší je to se samotným dějem příběhu.

Ten mi připadal jako trochu nepovedený slepenec předchozích filmů a pokus vysvětlit nevysvětlitelné. V první části filmu se autoři plácají v jakémsi dovysvětlování předchozího filmu Poslední z Jediů, věnovaného zbrusu nové hrdince Rey (Daisy Ridley), která se objevila už ve Star Wars: Síla se probouzí. Což o to, ženská je to pohledná, a to dokonce i když se vzteká, nicméně její prapodivný vztah s Kylo Renem (Adam River) zůstává i zde poněkud záhadou.

V záplavě prapodivných tvorů ze celého vesmíru jsou tihle dva, plus Finn (John Boyega) obyčejnými lidskými bytostmi, se všemi klady a zápory svých postav. Abrams se až příliš soustředil na akční složku příběhu než na vysvětlení vztahů mezi jednotlivými postavami, a to mi poněkud vadilo. První polovina působí zkratkovitě, jako by se do ní autoři pokoušeli nacpat všechno, co se kdesi, kdysi odehrálo a my jsme to neviděli.

Hlavní hrdinové nové trilogie: Rey, Poe, Finn, robot BB-8. A samozřejmě nesmějí chybět staří známí: Žvejk a C-3PO

Padouši vstávají z mrtvých

Poslední z Jediů působil spíše jako závěr trojice pokračování Hvězdných válek než nějaká střední část, pokoušející se vyřešit ty největší záhady z filmu Síla se probouzí. Zdálo se, že je rozhodnuto, svět je očištěn od bestiálních Sithů a bojovníci za svobodu mají možnost vybudovat si vlastní, svobodný svět. Abrams se ale vrací zpět, aby nám tuhle růžovou vizi zcela rozbil. Připravil nám zmrtvýchvstání zlosyna Palpatina, který kdoví odkud vzal neskutečně obrovskou armádu vesmírných lodí spolu s armádou strormtrooperů a připravuje se na konečné zúčtování s neposlušnými rebely. Jeho lodě jsou navíc z ničeho nic vyzbrojeny kanóny, zvanými Ničitelé planet, které promění každou potenciálně nebezpečnou planetu v prskavku a rozpráší ji do všech koutů vesmíru.

Ve filmu se znovu vrací na scénu císař svrženého Impéria Palpatin (na snímku obrys v popředí)

Film na spoustu otázek neodpoví

To ale neznamená, že by šel Abrams důsledně ve stopách Lucasových filmů. Ve filmu se komplikuje dlouhotrvající spojenectví vznešených Jediů s povstalci na jedné straně, a říší zla, ovládanou Sithy, na straně druhé. Máme zde zápletky určitých spiknutí, které někdy zcela neočekávaně mění chování hlavních postav. Znovu ale musím konstatovat, že to vyznívá dost zkratkovitě, na úkor odpovědí na co nejvíce otázek, což by příběh udělalo mnohem působivější.

Ve filmu se objeví i další známá postava z původní trilogie, Lando Calrissian

Hra na kočku a myš

Filmový příběh zde rozhodně neplyne jako tok příběhů, navazujících jeden na druhý. Právě jejich roztříštěnost je jedním ze záporů filmu a odsouvá mezilidské konflikty kamsi do pozadí. Celé je to postavené na spojení tří hlavních protagonistů, vůdce odporu Poa Samerona (Oscar Isaac), Finna a čím dál tím silnější Jedi Rey. Společně čelí nám už dobře známé hrozbě, v podobě darebáka Kylo Rena a jeho tak nějak fašistickému Řádu. Boj střídá boj, střídají se planety a vše se točí kolem vzájemných bojů mezi Kylo Renem a Rey, kteří se díky záhadnému vzájemnému spojení ne a ne zabít.

Scény s priceznou Leiou se dávaly dohromady ze starých nebo nepoužitých záběrů z minulých filmů

Sporná princezna Leia

Abrams se nevyvaroval ani takových běžných klišé, kdy se zachránci objevují právě včas a na tom správném místě, i když to občas vypadá kapánek nesmyslně. Je sporné, zda měli tvůrci filmu opravdu zařadit i do tohoto příběhu princeznu Leiu Organu (již zesnulou Carrie Fisher), jež někdy působí jako pěst na oko svými nejasnými a nic neříkajícími výroky, které mi připadaly nadbytečné. Samozřejmě že bylo cílem tak nějak uctít památku této herečky, ale to, že bylo použito jen několik dochovaných záběrů, působí opravdu násilně.

Hlavní hrdinové před troskami Hvězdy smrti

Temnější než předchozí díly

Zdá se, že v něčem se tvůrci Vzestupu Skywalkera inspirovali u Avengers a podobných filmů. Za prvé není pro ně až tak důležité, co kdo říká, ale co kdo dělá. Za druhé si nedělají žádné starosti s tím, kdo má přežít a kdo zemře. Sázet můžete na jakoukoliv postavu. Film je také temnější než předchozí díly Star Wars a více se věnuje otázce viny a trestu. Protagonisté jsou tak jako vždy zcela odhodláni porazit První řád, ale po pár tvrdých porážkách už si ani hrdinové nejsou jisti svým vítězstvím. Zajímavě je zde vykreslen vztah mezi roboty, nebo chcete-li droidy a lidmi. Na jedné straně je hlavní hrdinové vnímají téměř jako sobě rovné, ostatně droidi zde mají i své city a dokážou je projevovat, na druhé straně jsou to stále jen stroje, majetek, s kterým lze libovolně zacházet, třeba mu i násilně vymazat paměť.

Rey se svým světelným mečem

Rey a Kylo – kdo s koho

Abrams se snažil co nejvíce propracovat vztah mezi Rey a Kylem, který poznamenal většinu nejpůsobivějších scén filmu, vrcholících bojem na život a na smrt pomocí světelných mečů. Oba protagonisté už dříve zápasili se svými temnými a světlými stranami a pokoušejí se jeden druhého získat na svoji stranu. Tady se nakonec ukáže, která strana opravdu zvítězí. V předešlých filmech byl jejich konfliktní vztah vždy jen součástí velkých bitev mezi povstalci a Prvním řádem. Tady se konečně Rey a Kyle setkávají tváří v tvář a mají možnost si to vyřídit mezi sebou.

Ben Solo alias Kylo Ren

Podívaná velkolepá, dojem slabší

Tak jako vždy jsem na nový díl Hvězdných válek čekal s napětím a těšil se, co nového přinese. Mnozí mi to budou mít určitě za zlé, ale Vzestup Skywalkera mne neuchvátil. Chyběla mi i kapka humoru, která vždy předchozí díly Hvězdných válek oživovala, tentokrát není ve filmu k pousmání zhola nic. Nelze mu upřít, že je to velkolepá podívaná, plná bojových scén a dokonalých triků, která minutu po minutě vypráví to nejlepší z Hvězdných válek. A v tom vidím ten kámen úrazu.

Například závěrečná bitva mezi povstaleckou flotilou a obří flotilou Prvního řádu už tu byla tolikrát, že v ní jen těžko něco překvapí, navíc působí fakt jako z říše pohádek. Abrams bohužel nedrží pevnou linii, vysosal z dřívějších příběhů Star Wars to nejlepší a slepil zbrusu novou podívanou. Navíc nechal spoustu nezodpovězených otázek, ale to bych mu zase tak nevyčítal, protože sága se zajisté dočká dalších pokračování, i když termíny jsou v hvězdách. Abrams sám se svěřil, že si dá od Hvězdných válek hezkých pár let pokoj.

 

Vložil: Pavel Přeučil