Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Marek Eben patří do starého železa. Propadl se do bahna blábolivosti. Už to ukončete

18.12.2019
Marek Eben patří do starého železa. Propadl se do bahna blábolivosti. Už to ukončete

Foto: ČT / Facebook (stejně jako v článku)

Popisek: Marek Eben a Tereza Kostková, stálí moderátoři StarDance

FOTO Někteří diváci si na webu České televize pochvalují, že konečně skončila taneční reality show StarDance a po čase si budou moci v sobotu opět zapnout televizi. Jejich radost dokonce potrvá celý příští rok, protože se letopočet 2020 bez této maloměšťácké zábavy obejde. Další dekáda by měla být zahájena až rok nato a nezbývá než doufat, že se Česká televize konečně odhodlá k nějakým razantním změnám. Třeba k výměně moderátorů. Nabádá je k tomu i známý kritik.

Pokud se letošní řada, trpící nudnými stereotypy, něčím lišila, pak to byla překvapivá kritika, směrovaná na hlavu Marka Ebena. Mimochodem, nebylo to zdaleka poprvé, v posledních letech to nejpopulárnější český moderátor pořádně schytal již víckrát a překvapivě se jeho výkonu věnovalo hned několik kritiků. Ti se shodli především na tom, že Ebenovy neustálé sexistické narážky již překročily míru únosnosti a že jsou víc než nejapné. Tentokrát se do něj velmi ostře pustila například Jana Valdrová ve svém blogu na Aktuálně.cz. Podle ní Eben průběžně vyslovuje poznámky o ženách jako objektech sexuálního uspokojení. Uvádí celou řadu příkladů, například když Eben o tanečnicích ve večerních outfitech vtipkoval, že u členů štábu evokují celou řadu představ. Nebo když se zeptal Leoše Mareše, jehož taneční partnerka na sobě měla šaty s leopardím vzorem, zda ji krmí granulemi...

 

Zdaleka ne všichni Ebenův humor oceňují

Chcíplý dort v kostelní lavici

Pro Ebena je však podstatně horší kritika, kterou zveřejnil známý filmový kritik Kamil Fila. Ten dokonce napsal, že je možná nejvyšší čas říci o Marku Ebenovi krutou pravdu - totiž že patří do starého železa. A to přesto, že ho veřejnost většinou považuje za noblesního a kultivovaného moderátora. Jenže, podle autora probleskuje za jeho laskavě znějícími komentáři hloupý sexismus. U sexismu ovšem Fila zdaleka nezůstává, dále třeba glosuje, jak se moderátor propadl do bahna blábolivosti, když se snažil diváky pobavit tím, kdo je nejpopulárnější youtuber na světě. Jeho přezdívku PewDiePie Eben přeložil jako Chcíplý dort v kostelní lavici a publikum jako vždy jásalo. Fila ho poté pokáral, že je líný si k youtuberovi dohledat něco více.

 

Laciný humor

Podle něj je Ebenův humor inteligentní pouze zdánlivě, podobně jako v případě jeho kolegů Karla Šípa a Jana Krause. Všichni tři si hrají na hloupé: „Oni vědí, oni jsou majitelé zdravého rozumu a zvou si k sobě nějaké exoty, kterým přece nejde rozumět. Ebenova noblesa, Šípova lehká popletenost i Krausova otrávenost jsou výrazem téhož přístupu k životu - já jsem starý muž, nepotřebuju nic vědět, ale o svou ignoranci se rád podělím a vy mi za to tleskejte,“ píše Fila. Myslí si dokonce, že žádné publikum si nezaslouží takový laciný humor, tím spíše, že tito tři moderátoři patří mezi nejlépe placené u nás. „Je děsné si uvědomit, že západní úrovni se blíží pouze Leoš Mareš, který jako jediný umí udělat popkulturní narážky a předpokládá, že je publikum zná.

 

Je stálá moderátorská dvojice zralá na výměnu?

Už to ukončete!

V případě světových moderátorských hvězd (k nimž patří například David Letterman, Jay Leno, John Stewart či Jimmy Kimmel) nepřichází podle Fily v úvahu, že se neorientují, nechytají trendy, nejsou doopravdy zvídaví, neumí trefně glosovat: „Jistě, moderátoři talk show jsou vždy lehce za tu konzervativnější část obyvatel, ale zároveň mají své hosty překvapovat, že nepatří na odpis, že pořád vše sledují, neodmítají, neofrňují se, nestahují se do své ulity,“ připomíná Fila. Neodpustil si ani pár kritických slov na adresu StarDance. Píše, že jde o superkonvenční show, která přebrala po vyhlašování Miss štafetu nejmaloměšťáčtějšího televizního pořadu a na webu ´Ještě větší kritik, než jsme doufali´ svůj komentář uzavírá: „Jenomže, když pořad neumožňuje moderátorům dělat nic jiného, než laskavě vtipkovat na téma něčího vzhledu a jména, případně dělat topornou stafáž jako Tereza Kostková Marku Ebenovi, je načase říct – už to ukončete.“

Vložil: Adéla Hofmanová