Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

50 cigaret za natáčecí den... hrát Václava Havla byl leckdy boj o každý nádech. Týden v kultuře

09.12.2019
50 cigaret za natáčecí den... hrát Václava Havla byl leckdy boj o každý nádech. Týden v kultuře

Foto: Bontonfilm

Popisek: Viktor Dvořák jako Václav Havel

FOTO, VIDEO Před pár dny skončilo natáčení filmu Havel inspirovaného disidentskými léty Václava Havla. Do kin se sice film režiséra Slávka Horáka dostane až v létě příštího roku, ale už dnes vám můžeme prozradit pár perliček z jeho natáčení, které si prý herci opravdu užili. Příběh filmu se odehrává mezi srpnem 1968 a listopadem 1989, dějiny jsou ale pouze pozadím pro vztahy hlavních postav a jejich osobní život, někdy divoký a nečekaný.

Během filmu se mění postava i vzhled Viktora Dvořáka v roli Václava Havla, od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých, až po kariéru vězně, a pak i vůdčí osobnosti sametové revoluce let osmdesátých. Režisér si vyhrál i s dobovými změnami, kdy černobíle natočená 60. léta přejdou do barvy 70. let a poté do stylu let 80.

Viktor Dvořák a Barbora Seidlová, foto Bontonfilm

Zavděčí se film opravdu všem?

Osobně jsem na tenhle film docela zvědav, protože s odstupem času se na postavu Václava Havla objevují značně rozporuplné názory. Na jedné straně je vynášen do nebes jako disident, neohrožený bojovník za svobodu, excelentní dramatik a moudrý státník. Na straně druhé se objevují kritické hlasy, zpochybňující jeho dramatickou tvorbu, líčící jej jako člověka, který si za komunistického režimu žil nad poměry, pořádal nevázané večírky, na kterých tekl alkohol proudem, z Pražského hradu si udělal pajzlík, podváděl svou ženu a při amnestii propustil na svobodu tisíce nebezpečných vězňů. Podle režiséra Slávka Horáka ale film rozhodně nebude jakýmsi kultovním zbožštěním osoby Václava Havla, ale skutečně reálným pohledem na jeho život v kontextu měnících se politických poměrů.

Havlovi v podání Anny Geislerové a Viktora Dvořáka na Hrádečku, foto Bontonfilm

Havel jako obyčejný člověk

Podle toho, co zatím o filmu víme, prý tedy rozhodně nepůjde o nějakou tu adorací Václava Havla, ale ukáže jej jako zcela obyčejného člověka, který měl spoustu kladů, ale i své chyby. „Státníka Havla a prezidentský portrét nečekejte,“ vzkazuje také divákům režisér Slávek Horák. „Náš film je o tom, co se dělo před tím, o méně známém období a méně popsaném životě. Je to drama, ale je tam tolik vtipných a absurdních situací, že se často prolíná s komedií,“ popisuje Horák. „Povedlo se nám získat skvělé herce a nejlepší bylo natáčení soukromých scén se dvěma nebo třemi herci. V pohledech, náznacích a maličkostech pak vznikalo napětí i humor a další emoce,“ doplňuje režisér.

Václav Havel jako hostitel, foto Bontonfilm

Scény zahalené v cigaretovém kouři

Představitel Havla, Viktor Dvořák se musel během natáčení potýkat s některými problematickými situacemi. Musel si nechat narůst dlouhé vlasy, což mu dělalo potíže během natáčení v letních vedrech a nejvíc bojoval s množstvím cigaret, které byl nucen, coby Václav Havel, během natáčení vykouřit. „Jsem odnaučený kuřák a číslo vykouřených cigaret během natáčení bude asi děsivé. Pamatuju si na dva dny, kdy se mi sešly silně kuřácké obrazy, a troufnu si říct, že jsem si za celý den zapálil kolem padesáti cigaret, možná i víc.“

Středem filmu je silný a současně netradiční vztah Václava Havla a jeho ženy Olgy, kterou hraje Anna Geislerová: „Byla to pro mě výjimečná role, je to jiné, když hrajete skutečného člověka, navíc člověka, kterého si vážíte. Olga je žena, ke které cítím obrovskou úctu, a pak najednou stojím v županu s cigárkem v ruce. Bylo to zvláštní a měla jsem z toho trochu husí kůži.“

Martin Hofmann v roli 'Lanďáka' (herce Pavla Landovského, Havlova přítele) a povinnou cigaretou v ruce, foto Bontonfilm

Martin Hofmann by si s Lanďákem rozuměl

Výraznou a nepřehlédnutelnou postavou filmu je Havlův kamarád, buřič a živel Pavel Landovský neboli Lanďák, kterého ztvárnil Martin Hofmann. „Přípravy byly příjemné – nakoukával jsem Pavla Landovského, vytvářel jsem si nějaký celistvější obraz jeho osobnosti. No a on byl cokoli jen ne nudný, průměrný a zaměnitelný. Byl to fajny čas s Pavlem,“ dodává herec, jenž je svým projevem legendárnímu herci a bouřlivákovi podobný. „Bohužel jsem se s Pavlem Landovským nikdy osobně nesetkal. A dost by se mi to teď líbilo. Mně 41 let, jemu 41 let – a jsme venku v noční Praze. Asi by nebyla nuda.“

S postavou ´Lanďáka´ je spojena řada vtipných situací filmu a z kombinace zdrženlivého Havla a hlučného Landovského byl režisér Slávek Horák nadšený už během prací. „Jejich konflikty nás bavily už na place a chceme tuhle energii z natáčení co nejvíc přenést do filmu. Chemie mezi herci fungovala skvěle, milý a slušný Viktor Dvořák tvoří s nevypočitatelným a divokým Martinem Hofmannem perfektní pár.“

Film Žáby bez jazyka je dotočený, do kin zamíří v 20. dubna, foto Cinemart

O Žáby bez jazyka nebyl na Slovensku zájem

Dalším filmem, který může zaujmout diváky zejména svým netradičním zpracováním, blížícím se počítačové hře, je snímek slovenské režisérky Miry Fornay Žáby bez jazyka, na který se nyní objevil první trailer. Na projektu pracovala režisérka více než pět let a potýkala se s řadou problémů. Slovenský Audiovizuálný fond jí několikrát odmítl udělit finanční podporu. Scénář, který tehdy autorka komisi překládala, byl prý příliš ‘komplikovaný, nesrozumitelný a patologický‘. Projektu dále experti Fondu vyčítali, že je příliš úzce zacílený na malou skupinku filmového publika. Nakonec Fornay uspěla u Státního fondu kinematografie ČR a řady dalších subjektů v Čechách i na Slovensku a film vznikl v česko-slovenské koprodukci s rozpočtem přesahujícím milion euro.

Žárlivec, násilník a obětavý otec?

Film sleduje jeden den v životě Jaroslava (Jaroslav Plesl), pohledného a zdánlivě dobráckého muže, který se však v soukromí mění v bezohledného násilníka. Jaroslav, který je posedlý sexem a vařením, patologicky žárlí na svoji manželku Blanku (Jazmína Cigánková) a za dveřmi rodinného domu ji tyranizuje. Obává se, že jej žena opustí a proto bojuje o svoje tři děti, aby je získal. Zároveň se musí vyrovnat nejen se svou dominantní matkou Dorotou (Regina Rázlová), ale hlavně se poprat se svými nejtemnějšími stránkami a démony. Na jeho metaforické cestě, která je strukturovaná jako počítačová hra, bude muset obětovat víc, než by kdokoliv z diváků předpokládal.

Žárlivec, násilník a starostlivý otec nahý a ponížený ve vodě, foto Cinemart

Bude to další úspěch Miry Fornay?

Absurdní drama o násilných hrách a manipulacích v mezilidském chování je momentálně ve fázi postprodukce. Film byl koncem letošního listopadu uveden ve světové premiéře v prestižní soutěžní sekci Rebels With Cause na 23. ročníku Black Nights Film Festivalu v estonském Tallinnu. Mira Fornay, scenáristka a režisérka, má za sebou 14 krátkých a dva celovečerní filmy. Lištičky (2009) a Můj pes Killer (2013), který vyhrál Tiger Hivos Award – hlavní soutěž na MFF v Rotterdamu 2013 a byl uváděn na více než osmdesáti zahraničních festivalech, kde získal řadu dalších ocenění. Její třetí celovečerní projekt Žáby bez jazyka bude mít v českých kinech premiéru 9. dubna 2020,

Adam Plachetka v Metropolitní opeře New York, foto Facebook

V O2 Aréně se chystá velká událost

V plném proudu jsou přípravy na první samostatný koncert veleúspěšného českého operního pěvce, jímž je Adam Plachetka. Ten si na akci s názvem ´Bez mantinelů´ pozval na jeviště řadu různorodých hostů. Společný song zazpívá s Evou Pilarovou, Ondřejem Gregorem Brzobohatým, ale i s Dagmar Peckovou, nebo manželkou, také operní pěvkyní, Kateřinou Kněžíkovou. Na seznamu hostů zvučných jmen nechybí ani Tomáš Klus a moderátor Leoš Mareš. Ačkoliv je Adam Plachetka u nás i ve světě spjatý s klasickou hudbou, pro svůj koncert udělá výjimku a návštěvníci se tak mohou těšit vedle operních árií také na muzikál, jazz nebo pop.

Tomáš Klus a Adam Plachetka, oba budou k zastižení na koncertě, kde si Adam střihne hlavní roli a Tomáš tu vedlejší, foto Facebook

Z Metropolitní opery do Prahy

„Vnímám tento koncert jako příležitost představit klasickou hudbu posluchačům, kteří na ni ještě nejsou zvyklí chodit. Neformální prostředí, přesah do různých žánrů, ale i množství zajímavých hostů, to je myslím cesta, jak toho dosáhnout,“ okomentoval koncert Adam Plachetka. Pěvec momentálně účinkuje v newyorské Metropolitní opeře a vrátí se těsně před vánočními svátky, kdy vystoupí na 4. adventním koncertu České televize. O vizuální koncepci koncertu v O2 Aréně a režii se postará uznávaný český režisér a audiovizuální tvůrce Michal Caban. Hudební nastudování má na starosti dirigent a skladatel Jan Kučera a hudební doprovod multižánrové uskupení Epoque Orchestra. Koncert se koná 16. ledna 2020.

Megakoncert v O2 aréně, foto TV Nova

Už za pár dní se v O2 Aréně představí velká novácká show

Pokud jste sledovali poslední řadu show TV Nova ´Tvoje tvář má známý hlas´ a jste fanoušky proměn různých osobností české kulturní scény ve světové pěvecké hvězdy, pak máte jedinečnou možnost vidět všechny pěkně pohromadě. Už 21. prosince se v O2 Aréně koná megakoncert, v jehož průběhu diváci uvidí hvězdy napříč všemi šesti řadami. Moderátory a průvodci celého koncertního zážitku budou také pro diváky dobře známé tváře, Ondřej Sokol a Jakub Kohák. Těšit se můžete například na Jitku Boho, Jana Cinu, Patrika Děrgela, Markétu Konvičkovou, Leonu Machálkovou, Tomáše Matonohu, Ivu Pazderkovou, Annu Slováčkovou a spoustu dalších. Jan Cina připomene svou triumfální proměnu v Montserrat Caballé, Iva Pazderková rozproudí O2 Arénu jako Lady Gaga a například Anna Fialová ukáže svůj neskutečný pěvecký rozsah jako Sia! Další proměny budou pro návštěvníky koncertu překvapením!

Tradiční německé Räuchermännchen, vánoční figurky, kterých se na Saském vánočním trhu v Praze také dočkáte, foto Facebook

1. Saský vánoční trh v Praze

Pokud jsou pro vás vyhlášené vánoční trhy v Německu příliš z ruky a nechystáte se třeba na ten nejslavnější do Drážďan, nemusíte jezdit až tak daleko a vydejte se jako já do pražské ulice U Lužického semináře, kde se od 12. do 15. prosince uskuteční vůbec první Saský vánoční trh. Letos se na žádný z německých trhů nechystám a spokojím se s nabídkou na tomto trhu, který prý představí to nejlepší ze saského regionu.

Těšit se můžete na krušnohorské lidové umění jako jsou stojany na svíčky, zvané Schwibbögen, Räuchermännchen, což jsou panáčci s kouřícími františky, vánoční pyramidy, pískovcové umění ze Saského Švýcarska nebo ochranovské hvězdy z Lužice. Ochutnáte tu i kulinářské speciality jako je drážďanská vánoční štola a Eierschecke, jakési vaječné buchty, perníky z Pulsnitz nebo saskou bramboračku či saské klobásy. Zapít tyhle pochoutky můžete svařeným vínem nebo saskou specialitou, svařeným pivem. Trh se otevírá 12. prosince v 19:00 hodin a v dalších dnech bude otevřen od 11. do 21. hodin. Své brány zavře 15. prosince v 19:00 hodin.

Ledová cesta kolem světa v Plzni

V předvánočním čase, nebo možná o svátcích se zajedu podívat do Plzně, kde se až do 31. ledna 2020 koná v Pivovarských sklepeních největší výstava ledových soch v České republice. Navštívil jsem podobné výstavy v rakouském Tyrolsku a v Německu a byl to vždycky kouzelný zážitek. Na svá díla spotřebovali umělci v Plzni více jak 35 tun ledových bloků. Ledové sochy tvoří jakousi cestu kolem světa. Čeká vás třičtvrtěhodinová komentovaná prohlídka výstavy a součástí je i prohlídka Pivovarských sklepů. Návštěvníci si mohou i zasoutěžit se speciální aplikací a hlavní výhrou bude jedna ze soch. Pokud si ji budete chtít zachovat, musíte si pořídit pořádně velkou ledničku. Ostatně ani na výstavě není žádné teploučko, teplota se zde musí udržovat pod bodem mrazu a tak to chce teplé oblečení.

 

Vložil: Pavel Přeučil