Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsou erotické scény ve filmu pro herečky ponižující? V Hollywoodu taková vlna jede... Sobota Pavla Přeučila

07.12.2019
Jsou erotické scény ve filmu pro herečky ponižující? V Hollywoodu taková vlna jede... Sobota Pavla Přeučila

Foto: Repro z filmu Láska a jiné závislosti (u fotografií v textu jsou použity snímky z filmů)

Popisek: Anne Hathaway nemá s nahotou ve filmu problém

FOTO Nahaté scény byly v mnoha filmech nezbytným kořením, které nesmělo chybět, aby si i chlípné oko diváka přišlo na své. V posledních letech ale mnozí herci a herečky odhalené nebo příliš otevřené sexuální scény odmítají, protože je prý tvůrci, ať už scenáristé nebo režiséři, zařazují mnohdy jen z kasovních důvodů, bez toho, aby měly v ději filmu nějaký větší význam. V Hollywoodu dokonce vznikají především ženské iniciativy, argumentující tím, že jde o násilné ponižování žen, které musí souhlasit s vystavováním svých těl, aby dostaly příslušnou roli. Nicméně existuje spousta hereckých hvězd, které nemají s nahotou na plátně absolutně žádný problém a některé z nich si v podobných scénách dokonce libují.

Relativně byla nejvíce benevolentní k nahatým filmovým scénám 80. léta, kdy panovalo ve filmovém průmyslu jisté uvolnění. Jako na běžícím páse vznikaly filmy, hemžící se nahými postavami a mnohdy zcela otevřenými sexuálními scénami, nabízejícími všechny intimní detaily především ženských těl. Filmoví chlapi na tom byli trochu lépe, protože plné zobrazení penisu na plátně bylo vždy tak trochu tabu. Nebylo ani žádným tajemstvím, že mnohé začínající hvězdičky, jen aby se dostaly do Hollywoodu, odhalovaly svá těla při každé příležitosti a účinkovaly v podřadných filmech. Jakmile se však dostaly k větším rolím, svlékání pro ně skončilo a další podobné excesy odmítaly. Jiným to ale nevadí ani dnes, přestože mají doma ve vitrině i několik sošek Oskara. Které z největších filmových hvězd tedy nemají s filmovou erotikou žádný problém?

Anne Hathaway ve filmu Láska a jiné závislosti z roku 2010

Anne Hathaway prý ukazuje jen tělo, ale ne duši

Anne Hathaway se proslavila jako princeznička ve filmech Deník princezny (2001) a Deník princezny 2: Královské povinnosti (2004) nebo ve filmu Zakletá Ella (2004). Pak ale přišly vážnější role, vyžadující po ní scény, odhalující poněkud intimnější partie jejího těla. Naplno si to užila například v romantické komedii Láska a jiné závislosti (2010), kdy musela jako krásná a pěkně smyslná Maggie absolvovat sexuální scény se svým filmovým parťákem Jakem Gyllenhaalem. Jak ale řekla novinářům: „Nebyl to až tak velký problém, odehrávalo se to opravdu jen v malé části filmu.“ Hathaway, dnes držitelka dvou Oscarů, říká, že nemá s nahotou na plátně problém ani dnes. „Patřím mezi lidi, kteří nemají problém se na plátně odhalit, ale mají spíše problém odhalit naplno svou duši. Otevřené sexuální scény přece neodhalují moji vnitřní intimitu.“

Mladičká Angelina Jolie ve filmu Foxfire z roku 1996

Angelina Jolie si nahotu léčila duši

Angelina Jolie se sexuálních scén nikdy nebála a řadu jich natočila i poté, co se stala nositelkou svou Oskarů. Její odhalené tělo se objevilo na plátně například už v roce 1996 ve filmu Foxfire, v televizním filmu Gia (1998) nebo ve filmu Sedmý hřích (2001), kde si zahrála milostné scény s Antoniem Banderasem. V roce 2015, kdy natáčela film U moře, kde byly předepsány nahé scény, se ale situace změnila.

Angelina Jolie ve filmu Sedmý hřích z roku 2001

Herečka měla za sebou masektomii, tedy odstranění prsních žláz, kterou podstoupila dobrovolně, aby snížila riziko rakoviny prsu, k čemuž měla rodinné dispozice. Po premiéře filmu se svěřila, že byla v pokušení požádat o vyškrtnutí nahých scén, ale musela být statečná. „Takovou scénu nemůžete změnit, ani úplně vypustit jen proto, že máte za sebou masektomii, to by byl podvod,“ prozradila Jolie. Ve filmu má scénu, jak sedí nahá ve vaně. „Moje tělo si prošlo v posledních letech mnoha změnami a zůstaly po nich viditelné i neviditelné jizvy, ale i to patří k životu,“ svěřila se herečka nedávno při jednom rozhovoru.

Halle Barry ve filmu Swordfish: Operace Hacker z roku 2001

Halle Berry tvrdí, že pro peníze to nedělá

Halle Berry se stala hvězdou v 90. letech s hity jako Bumerang (1992), Boeing 747 v ohrožení (1996), nebo Skandál Bulworth (1998). První scénu, v které odhalila své poprsí, si zahrála už v roce 2001 jako femme fatale v akčním velkofilmu Swordfish: Operace Hacker. Scéna jí vynesla navíc nějakých dva a půl milionu korun a začalo se o ni říkat, že tuhle scénu udělala jen pro peníze. To se Berry při řadě příležitostí snažila vyvracet s tím, že její motivace neměla s penězi nic společného. „Pravda je taková, že jsem se nahé scény strašně bála.“ Nicméně už ve stejném roce se objevila v další nahé scéně ve filmu Ples příšer a za tuto roli získala Oscara. O svém natáčení erotických scén s Billym Bobem Thorntonem říká: „Oba jsme souhlasili s tím, že naše těla nebudou ve společné scéně pasivní. Prostě jsme si řekli, budeme představovat tyhle postavy. Naštěstí jsme to museli udělat jen jednou, protože tohle opravdu nechcete několikrát opakovat.“

Charlize Theron ve filmu Pravidla Moštárny z roku 1999

Charlize Theron na nahotu prostě nemyslí

Charlize Theron se vydala na hollywoodskou filmovou dráhu ve svých filmech několika erotickými scénami, například ve filmu Ďáblův advokát (1997), nebo Pravidla Moštárny (1999). „Nepovažuji nahotu za něco nepatřičného,“ řekla o svém dalším nahém vystoupení před kamerou ve filmu Planina v ohni (2008). „Přečtu si scénu a pokud to dává smysl, tak to udělám. Zacházím s ní stejně, jako s jakoukoliv jinou filmovou rolí,“ doplnila herečka. Později se novinářům svěřila, že preferuje záběry na její nahé tělo zboku a trochu jí vadí pohledy z anfasu, tedy zepředu. Nicméně ani tahle oscarová herečka nemá s nahotou ve filmu žádné problémy.

Emilia Clarke v seriálu Hra o trůny, který se vysílal od roku 2011 do roku 2019

Emilia Clarke změnila názor

Emilii Clarke máme všichni neodmyslitelně spojenou s rolí Daenerys Targaryen v seriálu Hra o trůny. I když se za svoji filmovou kariéru objevila v takových velkofilmech, jako Terminátor Genisys (2015), Solo: Star Wars Story (2018), nebo v nejnovějším, Poslední Vánoce (2019), pro fanoušky a obdivovatele Her o trůny zůstane navždy onou Daenerys, která v několika scénách ukázala úplně všechno. Kolují ale zvěsti, že Clarke trvala ve smlouvě na třetí sezónu Hry o trůny na klauzuli ‘bez nahoty‘. Novinám se svěřila, že odmítla roli ve filmu 50 odstínů šedi právě proto, že se obávala nahoty poté, co byla novináři neustále bombardována dotazy na to, jak si nahé scény ve Hře o trůny užívá. Své rozhodnutí se dále ve Hře o trůny neodhalovat ale přehodnotila v šesté sezóně seriálu, kdy se vynoří z plamenů bez šatů. „Chtěla jsem jen dostát tomu, co mi předepisoval scénář a natočit plnohodnotnou scénu, která rozhodně nebyla sexuální,“ říká o změně svého postoje.

Kate Winslet v legendární scéně velkofilmu Titanic z roku 1997

Kate Winslet chtěla ukázat obraz normální ženy

Kate se objevila nahá v 90. letech jak v nezávislých filmech jako byly Jude a Jako dým, tak v hollywoodských trhácích jako byl Titanic (1997). Její argumentace pro obhajobu svých nahých scén, zněla zcela odlišně od ostatních hereček. „Je spousta žen, které nemají dokonalou postavu a cítila jsem, že i takové by se na plátně měly objevit. Nemám dokonalá prsa, mám celulitidu a nejsem nijak souměrná. Pokud je možné udělat něco pro ženy, které se cítí být neatraktivní, je to skvělé,“ uvedla Winslet v jednom z rozhovorů. Nahatých rolí má za sebou požehnaně, objevila se tak například v Předčítači (2008), nebo ve filmu Quills – Perem markýze de Sade (2000). Zlom přišel v roce 2015, kdy se svěřila, že nejspíše se svlékáním ve filmech skončila, protože po třech dětech už to zkrátka nejde. „Jsou věci, které se už nikdy nevrátí,“ okomentovala své rozhodnutí poněkud nostalgicky.

Nicole Kidman ve filmu Spalující touha z roku 1999

Nicole Kidman si nahé scény užívá i protrpí

Některé z prvních filmů Nicole Kidman, jako Úplné bezvětří (1989) a Billy Bathgate (1991), vyžadovaly nahotu na filmovém plátně a extrémně intimní scény si užila se svým tehdejším manželem Tomem Cruisem i ve filmu Stanleyho Kubricka Spalující touha z roku 1999. O natáčení prozradila, že si to docela užívala: „Nevadilo mi, že jsem nahá, jakmile se odpoutám od skutečnosti, jsem součástí role, nejsem skutečná.“ Jako problematickou vidí ale svoji roli v miniseriálu Sedmilhářky (2017 – 2019), která s ní prý docela otřásla. Byla to sice jen role zneužívané ženy, ale Kidman cítila, že to na ní zanechalo stopy. „Cítila jsem se ponížená a zdevastovaná,“ řekla po natáčení dotyčných scén. „Byla jsem uvnitř úplně rozervaná a musela jsem si nějak vybít vztek. Popadla jsem kámen a prohodila ho skleněnými dveřmi,“ přiznala Nicole.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace