Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jede jako buldozer, míří do světa a po Žižkovi produkuje další dva filmy. S oscarovým Michaelem Cainem.Týden v kultuře

02.12.2019
Jede jako buldozer, míří do světa a po Žižkovi produkuje další dva filmy. S oscarovým Michaelem Cainem.Týden v kultuře

Foto: Facebook (stejně jako v článku)

Popisek: Režisér, scenárista a producent Petr Jákl při natáčení Jana Žižky

FOTO, VIDEO Půlmiliardový velkofilm o Janu Žižkovi je ve střižně a téměř osmiletá Jáklova práce na filmu se pomalu ale jistě chýlí ke konci, i když jeho premiéra se chystá až na srpen příštího roku. Producent a zároveň režisér filmu Petr Jákl jej dokončil na konci loňského roku a podle jeho slov půjde o pořádně velkou filmovou podívanou, v které se prý snažil držet historických faktů a soustředil se především na Žižkova mladá léta. A právě při natáčení Žižky se pro Jákla zrodily další příležitosti. „Spolupráce na filmu Best Sellers vznikla vlastně díky Žižkovi. Na něm jsem se potkal s hercem Michaelem Cainem, se kterým jsme si řekli, že bychom spolu mohli ještě něco udělat. A tak teď, po roce od natáčení Jana Žižky, točíme další film,“ svěřil se producent Petr Jákl o snímku Best Sellers, ve kterém hrají hlavní role herci Michael Caine, Aubrey Plaza a Scott Speedman.

Film o Janu Žižkovi vznikal hlavně v jižních a středních Čechách, a točilo se i na hradech Křivoklát, Točník či Zvíkov. Ve filmu se sešly takové hvězdy jako například Ben Foster coby Jan Žižka, Michael Caine jako Boreš, Til Schweiger jako Rožmberk či Matthew Goode coby Zikmund. Jan Žižka je momentálně ve střižně a pracuje na něm celý tým střihačů. „Střih Jana Žižky je velmi náročný především díky množství bojových scén. Přibral jsem proto do týmu dalšího skvělého střihače Dirka Westervelta, který stojí například za střihem filmů jako Deadpool 2, Zombieland: Rána jistoty nebo Logan: Wolverine s Hughem Jackmanem, ten se mi moc líbil,“ říká Jákl, který už dříve na tento film najal střihače Stevena Rosenbluma. Uznávaný hollywoodský střihač má tři nominace na Oscara za filmy Glory, Statečné srdce a Krvavý diamant.

Všechny scény už jsou natočené, poslední klapka padla, teď je film Jan Žižka ve střižně

Dal šanci začínající režisérce

Svůj nový film Best Sellers začal natáčet 3. listopadu tohoto roku v kanadském Montrealu a natáčení by mělo skončit už 12. prosince. „Natáčení probíhá skvěle a mám velkou radost, že jsem mohl dát šanci režisérce Lině Roesslerové, pro kterou je to první celovečerní film. Je velmi talentovaná a má za sebou velké úspěchy s krátkými filmy. Věřím, že našemu snímku dokáže vdechnout přesně to, co je třeba,“ dodává producent, který na Best Sellers pracuje s producentem Cassianem Elwesem, s nímž se poprvé spojil právě kvůli Žižkovi. Roesslerová je mladá kanadská herečka, spisovatelka a režisérka. Její předchozí krátké filmy získaly řadu cen a promítaly na festivalech po celém světě.

Poslední jízda stárnoucího spisovatele

Dvojnásobný nositel Oscara, Michael Caine (86) ve filmu představuje starého spisovatele, jehož cílem je prožít své poslední dny v klidu s lahví skotské, doutníkem a se svou mourovatou kočkou. Jeho plány však zhatí mladý autor a vydavatel, snažící se zachránit svůj byznys a vydává se s Cainem na divoké knižní turné, velkou a poslední jízdu jeho života. Spolu s Michaelem Cainem se ve filmu představí herečka Aubrey Plaza (35), která nedávno ukončila natáčení filmu Black Bear. Mohli jsme ji vidět například ve filmech Dětská hra, Děda je lotr, Fresno, Charlie musí zemřít nebo Slečny v nesnázích. Naposledy si zahrála i v úspěšném televizním seriálu Legion.

Válečné drama plné hvězd

Dalším snímkem, který Petr Jákl v poslední době produkoval, je válečné drama The Last Full Measure, režiséra Todda Robinsona. Film, kde ztvárnil hlavní roli Samuel L. Jackson, by měl přijít do kin už 24. ledna 2020. Todd Robinson je rovněž autorem scénáře filmu ve kterém se objeví takové hvězdy jako Christopher Plummer, William Hurt, Ed Harris, Samuel L. Jackson, Jeremy Irvin a Peter Fonda. Film měl premiéru ve speciální projekci pro vietnamské veterány na Westhampton Beach.

Snímek z natáčení filmu The Last Full Measure

Rekonstrukce případu se mění v boj o život

Film vypráví skutečný příběh vietnamského válečného hrdiny Williama H. Pitsenbargera (Jeremy Irvine), amerického zdravotníka, který osobně zachránil přes šedesát mužů. Během záchranné mise 11. dubna 1966 měl možnost uniknout z bojové zóny, která byla pod těžkou palbou v posledním vrtulníku, ale zůstal, aby zachránil a bránil životy svých spolubojovníků. Přinesl tak poslední oběť v jedné z nejkrvavějších bitev války.

O dvaatřicet let později probíhá na žádost Kongresu rekonstrukce tehdejších událostí, aby mohla být hrdinovi posmrtně udělena medaile cti. O jeho činech vypovídají jeho tehdejší přátelé a spolubojovníci, kteří byli svědky jeho neuvěřitelné odvahy. Během vyšetřování se však odhalí spiknutí na nejvyšších místech, které mělo za následek dlouholeté odmítání medaili Pitsenbargerovi udělit. Vyšetřovatel případu tak dává všanc vlastní kariéru, aby hrdinu obhájil a začíná mu jít i o život.

Jak je vidět, Petr Jákl se rozhodně nenudí a rozhodl se na filmovém poli vyhrávat i další bitvy. Můžeme se jen těšit, že budou vítězné.

Zdeněk Troška točí ty pravé české pohádky. Snad jako jediný, který jim zůstal skutečně věrný

Do kin míří nová ´troškovina´

Už 2. ledna 2020 vstoupí do kin zbrusu nová pohádka Zdeňka Trošky Zakleté pírko, o které prosáklo pár zajímavostí z natáčení. Hlavní role v pohádce vytvářejí Anastasia Chocholatá a Lukáš Pavlásek. Natáčení probíhalo na řadě míst v Čechách, například ve skanzenu v Přerově nad Labem. Ten je oblíbenou lokací Zdeňka Trošky, vrátil se sem již popáté. Vznikaly zde například scény pro dva díly pohádky Z pekla štěstí, točila se tu Čertova nevěsta i zatím poslední uvedená pohádka Čertoviny. Pak se filmaři usídlili v zámku ve Veltrusech, nebo na zámku v Ploskovicích, kam se Zdeněk Troška také vrátil po několika letech. „V Ploskovicích jsme točili Čertovu nevěstu, po deseti letech jsem se vrátil a čekalo mě velmi vlídné přivítání, hezky jsme si s paní kastelánkou zavzpomínali,“ říká režisér.

Pohádka, jak se patří

Jedna z technicky nejnáročnějších scén byla ta, v níž Aninka kouzly oživí pramen léčivé vody a uzdraví knížete Jaromíra. Obraz se točil v Nových Hradech, konkrétně v Terčině údolí, kde se nachází umělý vodopád. Ten museli filmaři na natáčení zastavit a spustili jej naplno, když se pod něj statečně postavili herci Stázka Chocholatá a Marek Lambora. „Natáčet tradiční českou pohádku mimo skanzeny nebo ateliéry je čím dál obtížnější. Produkce se střídají na stejných lokacích, které vypadají alespoň trochu rustikálně, takže v ději různých pohádek můžeme zahlédnout stejné budovy, skály, sklepení… v případě, že chceme najít něco neokoukaného, tak začíná několikatýdenní práce s vyhledáváním lokací,“ popisuje producentka Dana Voláková proces přípravy natáčení.

Celý štáb, který vytvořil novou pohádku Zakleté pírko

Představí se hvězdy i hvězdičky

O trikovou složku a postprodukční dokončení filmu se staralo studio Flamesite, které vytvořilo například proměny prince Vítka v ptáka, vodníka v žabáka nebo řadu ohnivých kouzel. Zakletého prince Vítka hraje Petr Urban, princeznu Ebenii Sara Sandeva – poprvé v pohádce v záporné roli, zlé sestry si s chutí vytvořily Šárka Vaculíková a Lucie Polišenská. V roli hraběcího páru uvidíme Andreu Hoffmannovou a Martina Stránského, mladého hraběte, jehož Aninka s Vodníkem zachrání, vytvoří Marek Lambora ze seriálu Černé vdovy. Další postavy hrají Dana Syslová, Jitka Smutná nebo Václav Svoboda. Zakleté pírko vzniká v produkci společnosti Fénix Film a do kin jej uvede společnost Cinemart.

V roli vodníka se představí Lukáš Pavlásek... a jeho žabka

Troška české pohádky zkrátka umí

Přestože Troška zrovna nepatří mezi oblíbence filmových kritiků, nedá se mu upřít jeho nezlomné úsilí o vytváření těch pravých českých pohádek, kde se diváci koukají na pohledné herce a herečky, kde dobro vítězí nad zlem a kde není nouze o legraci. Troškovi jeho styl sice nepřináší filmové ceny, ale právě to stojí podle mého názoru za úspěchem jeho filmů. Nepatřím rozhodně k těm kritikům, kteří nemohou přijít Troškovi na jméno a argumentují podbízivostí a prvoplánovostí jeho příběhů. Právě naopak, myslím si, že nebýt Trošky, ta pravá česká pohádka už by pomalu skomírala na úbytě. Pardon, s jedinou výjimkou a tou je dvojice televizních pohádek Anděl páně. A i přes všechny kritické hlasy k Troškově tvorbě je neoddiskutovatelným faktem, že jeho filmy jsou nejfrekventovanější i v reprízách na televizních obrazovkách.

Tomáš Klus svým medově nakřáplým hlasem uspí v novém projektu Ukolébavky

Ewa Farna, Tomáš Klus a sestry Páchovy se vás pokusí ukolébat

Sehraná autorská dvojice básník a textař Robin Král a skladatel a basista Jan Lstibůrek společně stvořili hned několik oceňovaných děl a mezi ta poslední patří i autorské ukolébavky, citlivě nazpívané sestrami Michaelou, Petrou a Lucií Páchovými, Tomášem Klusem a Ewou Farnou. Ukolébavky nyní zazní poprvé v orchestrální podobě s původními interprety a Janáčkovou filharmonií Ostrava a to na mimořádném koncertě, který se koná 10. prosince v Domě kultury města Ostravy. Nové aranžmá orchestrální verze Ukolébavek doplní navíc tři nové písně, které v původní stejnojmenné knížkodesce nenajdete.

Do uspávání se vrhne i Ewa Farna

„Máme velikou radost, že Ukolébavky zazní poprvé naživo, při jejich psaní nás ani ve snu nenapadlo, že bychom se mohli dočkat jejich provedení s Janáčkovou filharmonií Ostrava a původními interprety,” říká Jan Lstibůrek. Tak si jenom říkám, zda měkce sametové hlasy Ewy Farne a Tomáše Kluse posluchače při koncertu skutečně neuspí. První uvedení koncertní podoby bude doprovázet malá výstava originálů ilustrací Ukolébavek od Jaroslava Róny v předsálí Domu kultury města Ostravy. ‘Knížkodeska‘ Ukolébavky, určená čtenářům a posluchačům každého věku, byla zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem 2017/ 2018.

Michal Prokop zve na svůj vánoční koncert

Vánoční koncerty k právě probíhajícímu adventnímu času neodmyslitelně patří a podílí se na nich celá řada umělců, jak velkých či menších koncertních těles, tak jednotlivých interpretů. Skutečně neotřelou záležitostí bude podle mého názoru letošní vánoční koncert Michala Prokopa, který si pozval i hosty, jako Ivan Hlas Trio, nebo členy skupiny Precedens. Celá unikátní událost se uskuteční 21. prosince jako vždy v pražském Foru Karlín.

Tím, na co Vánoční koncerty Michala Prokopa poutají už řadu let velký zájem publika, je zejména vrcholně profesionální vystoupení samotného protagonisty, jehož doprovází zavedená sestava skupiny Framus Five s několika instrumentálními sólisty. Michal Prokop ale nelení a chystá i další projekty. „Připravuji materiál na novou desku. Zatím to ještě skoro nikdo neví, ale mám první čtyři demonahrávky nových písniček. Kdy to bude hotové nevím, jaké to bude taky nevím. Je mi třiasedmdesát. Ale cítím, že teď zrovna nějaký vítr v plachtách mám,“ říká Prokop.

Za betlémy se vydejte do Třešti

Výstavy českých betlémů přitahují každoročně v předvánočním čase spoustu malých i velkých obdivovatelů umění našich betlemářů. Jedna z nejhezčích výstav, na kterou vás chci pozvat, se už zítra otevírá v Schumpeterově domě v Třešti, kde budou lidové betlémy k vidění až do 2. února 2020. Letos tu návštěvníci uvidí devět velkých betlémů a pak další, rozměrově menší jesličky stolní a skříňkové. Můžete zde vidět například stolní betlém Evžena Hamtáka z přírodního nebarveného lipového dřeva. Tvoří jej vedle stavby zbořeniště, což je místo, kde se Ježíšek narodil, celkem dvanáct postav a taktéž dvanáct figurek zvířat. Autorský betlém dalšího řezbáře, Josefa Bílého, je rovněž vytvořen z přírodního dřeva a jde o další novinku. Josef Bílý jej začal tvořit už v roce 1946. Najdete v něm 40 figurek lidí a dalších 40 figurek a doplňků vyřezávaných zvířat či stromů.

Největší třešťské betlémy z 20. let minulého století zabírají více než 30 metrů čtverečních. Stále se rozrůstající součástí expozice je betlém, do něhož vyrábějí figurky účastníci tradičního letního třešťského festivalu Dřevořezání. Vedle stromů a domů obsahuje už téměř tisícovku dřevěných postaviček vysokých 12 až 14 centimetrů. Člověk musí obdivovat mravenčí práci zdejších mistrů betlemářů, kteří už svoji tradici v Třešti udržují více než 200 let a tahle výstava bude fakt stát za to.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace