Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tahle schůze se nejspíše stane hitem. Kdo ji nezažil, neuvěří...

27.11.2019
Tahle schůze se nejspíše stane hitem. Kdo ji nezažil, neuvěří...

Autor: CinemArt

Popisek: Hlasování ve Společenství vlastníků

FOTOGALERIE Málokterý současný český film se těší jak nadšeným ohlasům kritiků, tak i diváků. K šťastným výjimkám patří nebývale autentická černá komedie Vlastníci, inspirovaná jedním z nejhorších fenoménů současnosti, totiž schůzemi společenství vlastníků. Na její věrohodnosti se výrazně podílí skutečnost, že autor scénáře i režisér Jiří Havelka tento očistec zažil na vlastní oči. A mimořádně přiléhavý je i reklamní slogan, podle nějž jsou Vlastníci komedií pro ty, co to nezažili a drama pro ty, co tím žijí.

Téměř celý děj se přitom odehrává v jedné místnosti, navíc na schůzi, což je zlý sen mnoha Čechů. I když se zdálo, že schůzování zaniklo společně se spoustou jiných socialistických příšerností, k nimž patřily i legendární fronty, obojí nám v plné míře zůstalo zachováno, možná v ještě horší podobě. Zatímco dřívější domovní schůze měly totiž léta pevně stanovená pravidla, ta současná se neustále mění a výsledkem je právní paskvil.

 

Pohled na hlasování z druhé strany stolu... Foto v článku i galerii, kde najdete všechny ty špičkové herce (není jich moc), kteří ve filmu účinkovali, CinemArt

Nedobrovolní členové

Právě proto Havelkova aktuální satira osloví většinu těch diváků, které stát donutil, aby se nedobrovolně stali členy tzv. společenství vlastníků. Zatímco jsou statisíce Čechů ochotni celý život platit hypotéky a splnit si sen, že budou konečně bydlet ve vlastním, netuší, že je zároveň čeká socialistické spoluvlastnictví společných prostor a s tím související nemalé, často neřešitelné trable. Jiří Havelka také coby aktéry typické schůze SVJ vybral několik přesných archetypů (ať už jsou to nesnesitelní kverulanti či naopak ignoranti nebo otravní puntičkáři) v podání výborných herců, nicméně, některé jejich karikatury a humorné, místy až absurdní situace, svádí publikum k dojmu, že vlastníci a nikoliv státní mašinerie, která jim nařizuje, co smí a nesmí, jsou hlavními viníky. Nemluvě o tom, že v tomto případě často platí, že kdo nic nedělá, nic nepokazí.

 

Užitečná pedantka

Ono je sice k smíchu, když paní Roubíčková (Klára Melíšková) pedantsky trvá na doslovném zápisu všeho, co se na schůzi odehrává, ale ten, kdo se kvůli společenství vlastníků nakonec ocitl až u soudu (například kvůli neplatnému hlasování), dobře ví, že podrobný zápis je vedle stanov jedním z nejdůležitějších dokumentů SVJ. A to, že jsou české zákony mizerné, ví každý, kdo s nimi má co do činění a právě společenství vlastníků se coby právnická osoba musí řídit tolika normami, že se v nich téměř nikdo nevyzná. Ani právníci se nemohou shodnout na tom, co platí a co nikoliv, nemluvě o tom, že zákonodárci zdaleka nemysleli na všechny situace, jaké mohou v činnosti SVJ nastat.

 

Nový Kulový blesk?

Přesto, že se mnoho diváků s Vlastníky více či méně ztotožní a skvěle se pobaví nad některými hereckými kreacemi, je dosti překvapivé, jak příznivé hodnocení tato komedie získala od většiny českých recenzentů. Někteří dokonce tuto tragikomedii přirovnávají ke kultovnímu Kulovému blesku. Něco na tom je, vždyť i někdejší fenomén výměny bytů vyprovokovala státní politika, podobně jako dnes mizerně diriguje společenství vlastníků.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace