Proč Havel? Legendární režisér Vojtěch Jasný na to jasně odpověděl. A jedno velké překvapení na závěr
21.11.2019
Foto: ČT / repro
Popisek: Zemřel Vojtěch Jasný, režisér, autor dvou zásadních děl československé kinematografie. Až přijde kocour, tahle komedie dle nás trochu zastarala, a Všichni dobří rodáci. Ti jsou excelentní a patří do zlatého fondu
V přemíře událostí posledních dnů bohužel částečně zapadla zpráva, že zemřel legendární režisér Vojtěch Jasný. Na rozdíl od populárních herců a zpěváků mu nebyl věnován žádný speciální pořad, ani jiná výraznější pietní pocta. Česká televize přesto jeho odkaz uctila tím nejlepším možným způsobem, když odvysílala jeho skvostný, léta zakázaný film Všichni dobří rodáci, a u nás málo známý, svým obsahem výjimečný celovečerní dokument, nazvaný Proč Havel?
Vojtěch Jasný v něm společně s režisérem Milošem Formanem, coby zasvěceným a vtipným průvodcem, odpovídají na otázku, proč se v roce 1989 stal posledním československým prezidentem právě Václav Havel. Podařilo se jim natočit svědectví, dokazující, jak vysokému renomé se Václav Havel těšil ve světě a jakou, pro mnohé diváky překvapivou euforii, vyvolalo jeho zvolení mezi mnoha významnými politiky či umělci. Reportáž z první Havlovy návštěvy ve Spojených státech například zachytila, jakou poctu mu ve svých projevech složili prezident George Bush, či slavný dramatik Arthur Miller, jak nadšeně ho vítal jeden z nejvýznamnějších světových diplomatů Henry Kissinger, jak se mu klaněly nejobdivovanější hollywoodské hvězdy či jak mu osobně zahrál legendární jazzman Dizzy Gillespie.
A dnes?
Něco podobného je dnes bohužel nemyslitelné a platí to i o týmu výjimečných osobností, tvořících okruh Havlových blízkých spolupracovníků. Jeho tiskový mluvčí Michael Žantovský byl již v té době překladatelem děl vynikajících, anglicky píšících spisovatelů a spolupracovníkem jedné z nejrespektovanějších tiskových institucí na světě, agentury Reuters. Je stěží uvěřitelné, že dnes, třicet let po pádu totalitního režimu, zastává stejnou funkci někdejší spolupracovník komunistických Haló novin. Mezi další Havlovy poradce patřil scenárista Jiří Křižan, jehož vynikající snímky, například Kdo chce zabít Sekala, získaly řadu cen, či mnohonásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská, svého času druhá nejslavnější žena na světě. Když doprovázela Václava Havla do zahraničí, pomáhala mu otvírat dveře v zemích, kde byla díky své fenomenální sportovní kariéře známější než on. Ta tam je doba, kdy českého prezidenta přijímal a naopak navštěvoval dalajláma, další američtí prezidenti, britská premiérka a kdy k nám kvůli němu jezdili koncertovat nejslavnější umělci světa.
V době prvního uvedení dokumentu Proč Havel? byla na žádost představitelů prezidentské kanceláře vystřižena ´dehonestující´ scéna ze zámku v Lánech, kde Václav Havel, oblečen do uniformy hradní stráže, v radostném rozmaru vpadne do kuchyně, pózuje tam s kuchařkou a obřadní šavlí krájí nudle. Ve spolupráci s producentem Alešem Hudským se podařilo získat zřejmě jedinou dochovanou 16mm kopii filmu, vyrobenou pro kanadského koproducenta, která tuto jedenapůlminutovou pasáž obsahuje, a vrátit ji do české verze tak, jak ji režisér Vojtěch Jasný zamýšlel…
Zůstali jen ´havloidi´?
Dokument Vojtěcha Jasného však zaznamenal i setkání s ´obyčejnými´ lidmi, dávajícími najevo, že od dob T. G. Masaryka nebyli na svého prezidenta tak pyšní. A samotný Vojtěch Jasný zase nádhernými záběry na Prahu prozradil svoji velkou lásku k vlasti, kterou musel kvůli komunistickému režimu opustit, ale hned, jak to bylo možné, se na rozdíl od jiných svých kolegů vrátil.
Mnoho Čechů, kteří dnes Havlovi nemohou přijít na jméno, a jeho příznivce hanobí jako ´havloidy´, rychle zapomnělo, že tento dramatik zásadním způsobem přispěl k pádu totalitního režimu u nás. Tak jako mnozí jiní se sice dopustil omylů a kontroverzních rozhodnutí, některé jeho proklamace se lišily od skutků, avšak renomé, které pro naši zemi v době své funkce získal, je mnohonásobně významnější.
Přes veškerou dehonestační kampaň, jíž Václav Havel v poslední době čelí, je příjemným překvapením, že většina Čechů si jeho význam uvědomuje. Podle exkluzívního výzkumu agentury STEM zůstává Václav Havel coby první polistopadový prezident nejvýraznější postavou posledních třiceti let a ostatní politici za ním výrazně zaostávají. A ještě větším překvapením je fakt, že většina lidí hodnotí jeho počínání spíše pozitivně.
Vložil: Adéla Hofmanová