Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další z rodiny na cestě k popularitě. Anna Stropnická, sestra Matěje ´ze zámku´, bude trpět v rukou Heathcliffa... Týden v kultuře

18.11.2019
Další z rodiny na cestě k popularitě. Anna Stropnická, sestra Matěje ´ze zámku´, bude trpět v rukou Heathcliffa... Týden v kultuře

Foto: Švandovo divadlo / Jan Jíra

Popisek: Ve Švandově divadle bude mít premiéru nové nastudování anglické klasiky Na větrné hůrce. Zleva Jan Grundman, Marie Štípková, Tomáš Červinek a Anna Stropnická

FOTO, VIDEO Tak jsou za námi dny vzpomínek, oslav i demonstrací a naše milé televizní stanice mohou opět lovit ve svých archivech a nabízet divákům své poněkud omšelé programy. Původních pořadů je totiž sakramentsky málo a ani skalním žroutům televize někdy nezbývá nic jiného, než vyrazit třeba do kina, do přírody nebo na některou z kulturních akcí, kterými je nabitý i tento týden.

Pomalu ale jistě se blíží adventní čas a na náměstích českých měst i na vesnických návsích vyrůstají vánoční stromy. Je to také čas nejrůznějších vánočních výstav a akcí, které nás budou provázet až do konce roku. Adventní čas ale neznamená, že by se nám nenabízela spousta dalších možností, jak se pobavit či zažít něco nového a rozhodně se nenudí ani filmové štáby, finišující v práci na nových filmech, nebo divadelní soubory, chystající nové premiéry.

Marie Štípková a Jan Grundman, foto Švandovo divadlo

Anglická klasika ve Švandově divadle

Tak například ve Švandově divadle na pražském Smíchově jsou v plném proudu přípravy na sobotní premiéru divadelní adaptace jednoho z nejslavnějších děl anglické literatury, románu Emily Brontëové Na větrné hůrce. Režiséra Martina Františáka, nového uměleckého ředitele Švandova divadla, prý při inscenování tohoto díla inspirovala horská krajina jeho dětství, stejně jako se kdysi inspirovala vřesovišti a kopečky autorka románu.

„Na kopce, hory a hůrky jsem vždy utíkal a vítr tam, to je bytost, která tě provází – v samotě, v zamilovanosti i po pohřbech,“ říká režisér, jehož inscenace vynikají vedle výrazné obrazivosti také precizní prací s herci. Hereckému obsazení vévodí Marie Štípková jako Kateřina, v roli rozervance Heathcliffa uvidíme nového člena souboru Jana Grundmana. Na prknech smíchovské scény se poprvé představí i Anna Stropnická jako Isabela Lintonová: také ona je u Švandů, podobně jako další nováček ansámblu Matěj Anděl, od září tohoto roku ve stálém angažmá.

Na větrné hůrce je hra na pomezí romantiky, sociálního dramatu a hororu, foto Švandovo divadlo

Každý máme něco divokého

A jak se na téma dívá Marie Štípková, představitelka Kateřiny? „Samo téma nenaplněné lásky, která pustoší všechno kolem sebe, je svým způsobem nesmrtelné. Zajímavý je tady ovšem pohled na onu nenaplněnou lásku právě skrze postavy Kateřiny a Heathcliffa. Každý z nás má totiž v sobě kus Kateřiny nebo Heathcliffa. Něco divokého, co se společnost nebo my sami snažíme potlačit, ale co nás převyšuje,“ uvádí herečka.

Slavné dílo o lásce a nenávisti

Napínavý příběh o velké lásce i velké nenávisti je prvním a jediným románem Emily Brontëové. Ve své době vzbudil zájem i pohoršení: rodinná sága o svobodě a spoutanosti, o tlaku společnosti a o kráse volné přírody, zaujala také spisovatelčiným naprosto nekonvenčním pohledem na tehdy typické role mužů a žen. „Emily Brontëová tu překročila striktně vnímané genderové hranice a naprosto originálně propojila milostný román, psychologické drama a gotický horor,“ vysvětluje dramaturg inscenace David Košťák.

Zajímavá je scéna Marka Cpina inspirovaná krásou i syrovostí severských vřesovišť. Premiéra hry je v sobotu 23. listopadu 2019 ve Velkém sále Švandova divadla. Režisér Martin Františák už ví, jakým titulem chce na inscenaci Na Větrné hůrce navázat: měl by jím být Faust, pražské téma v nové hře, o níž Švandovo divadlo jedná se světově proslulou dramatičkou Marinou Carrovou.

Celý herecký kolektiv seriálu Slunečná při oslavě první klapky, foto FTV Prima

Bára Jánová se zamilovala. Do koně

V plném proudu je v těchto dnech natáčení zbrusu nového seriálu televize Prima s názvem Slunečná, který uvidí diváci sice až v příštím roce, ale tu a tam problesknou z jeho zákulisí zajímavé informace. Tak se například dozvídáme, že herečka Bára Jánová, známá například z primáckého seriálu Ohnivé kuře, má zbrusu nového koníčka a to doslova a do písmene. V seriálu, který se nyní natáčí na farmě musí totiž jezdit na koni, což pro ni bylo do této chvíle něco nepředstavitelného. A světe div se, ono se jí to fakt líbí a dokonce v tom chce pokračovat i po skončení natáčení.

Než si Bára Jánová na koně zvykla, trochu kulila oči, foto FTV Prima

Nejprve tu byly obavy

Roli zlé farmářky Sylvy Popelkové zvládá herečka bez problémů, jakmile ale došlo na to, že se bude muset vyhoupnout do sedla, nastal problém. Bára totiž na koni jezdit neuměla, a tak musela přijít na řadu drezura. „Když jsme začali točit, tak jsem ještě nevěděla, že budu jezdit na koni. St ím přišli z produkce asi až po třech týdnech natáčení. Když se mě zeptali, zda to umím, tak jsem řekla, že ne, ale jdu do toho!“ přiznává herečka, která se dokonce na rajtování těšila. „Respekt tu je, ale strach nemám.“

Podstatně větší zkušenosti s koňmi má její herecký kolega Filip Blažek. Ten, coby ostřílený pohádkový princ, umí jezdit velmi dobře. „Koně mi nedělají problém, dokonce jsem myslel, že budu jezdit víc.“ Báře se koně tak zalíbili, že se jim chce věnovat i nadále. „Měla jsem teď třetí trénink, ale chtěla bych jezdit častěji. Dokonce jsem se rozhodla v tom pokračovat, protože mě to opravdu baví.“ Bára ještě vydolovala z paměti, kdy se s koněm setkala vůbec poprvé tváří v tvář. „Na dovolené v Egyptě. Bylo mi asi dvanáct a byla možnost se na pláži projet na koni. Taková hodinová vyjížďka,“ dodává herečka, na kterou se můžete těšit už od ledna v novém komediálním seriálu Slunečná.

Jedna z vystavovaných fotografií výstavy - Říká se jí Sametová, kterou pořádá Národní muzeum, Foto nm.cz

Národní muzeum v sametu

Dozvuky oslav 30. výročí listopadových událostí v roce 1989 hned tak nepřestanou a právě dnes byla v pražském Národním muzeu otevřena pod názvem Říká se jí sametová, vzpomínková výstava, kterou budou moci návštěvníci shlédnout až do konce února příštího roku. Výstava představuje události druhé poloviny 80. let minulého století, samotnou sametovou revoluci a období do voleb v červnu 1990.

Zaměřuje na některá pro tehdejší společnost důležitá témata v období před sametovou revolucí, jakými byly například ekologie, náboženská obroda anebo proměny kultury. Jádro výstavy pak ukazuje období sametové revoluce, které je založeno zejména na originálních transparentech této doby, které má Národní muzeum ve sbírce.

Vedle originálních sbírkových předmětů návštěvníci uvidí dalších zhruba 120 sbírkových předmětů jako například řády Václava Havla, figurku Ropáka ze stejnojmenného filmu Jana Svěráka, model Temelína, předměty z bytového divadla Vlasty Chramostové anebo prezidentský slib Václava Havla z prosince 1989.

Skupina Spolektiv v celé své kráse, foto oficiální stránky kapely

Spolektiv bude křtít v Liberci

Fanoušci jihočeské multižánrové kapely Spolektiv se mohou po třech letech seznámit s novým autorským albem skupiny, Vyřiďte doma. V pestré směsi šestnácti nových písní nabízí Spolektiv prolínání žánrů, promyšlené instrumentální party i originální autorské texty. Křest alba provází turné, jehož součástí je i liberecký koncert, který proběhne 20. listopadu od 19 hodin v Experimentálním studiu. K písni Příchozí z nového alba byl natočen videoklip. Za posledních pět let má kapela za sebou více než 200 koncertů a festivalových vystoupení po celé České republice. V roce 2018 se stala vítěznou kapelou 58. Zlín Film Festivalu.

„Vždy se těšíme na okamžik, kdy mezi kapelou a posluchači přeskočí pomyslná jiskra a oběma směry začne proudit neskutečná energie,“ říká jeden z lídrů Martin Jančura. „Instrumentálně i textově jsme tentokrát sáhli do nových vod a věříme, že posluchače překvapíme propracovaností nástrojových partů, pestrostí stylů i texty na témata, která od nás ještě nezazněla,“ dodává frontman Jaroslav Hnízdil.

Pěkná reklama, foto Facebook

Pražská kina ovládne Francie

Francouzský film byl pro mne vždycky pojmem a díla francouzských tvůrců patřila k mým nejoblíbenějším. Proto je škoda, že v záplavě filmů americké produkce už nemá francouzská kinematografie tolik prostoru, jak by si zasloužila. Alespoň trochu to může napravit nadcházející festival francouzských filmů. Už 20. listopadu zamíří do několika pražských kin nejlepší díla francouzské kinematografie posledních let, i pár klasických filmů. Filmy mapující aktuální francouzskou filmovou produkci byly oceněny na slavném festivalu v Cannes. Festival nabídne snímky jako Tenkrát podruhé, Portrét dívky v plamenech anebo Bílá jako padlý sníh. 22. ročník Festivalu francouzského filmu proběhne v několika pražských kinech - Lucerna, Světozor, Kino 35 a Cine Star Anděl.

Přijdou i předpremiéry

Festival nabídne novinky z prestižních festivalů, divácké hity i černobílou klasiku plnou hvězd. Na programu festivalu je téměř padesátka filmů včetně dvanácti předpremiér. Jedním z výjimečných filmů bude Portrét dívky v plamenech, režisérky Céline Sciammysi, který si odnesl cenu za nejlepší scénář na MFF Cannes 2019. Hlavní role v netradičním historickém dramatu ztvárnily Adèle Haenel a Noémie Merlant. Slušným zážitkem bude určitě thriller Arnauda Desplechina Slitování. V hlavních rolích „zločinu a trestu po francouzsku" se představí Roschdy Zem a Léa Seydoux. Těšit se můžeme i na předpremiéru hvězdně obsazené komedie Nicolase Bedose Tenkrát podruhé o návratech v čase, ve které excelují Daniel Auteuil, Fanny Ardant, Guillaume Canet a Doria Tillier. Českou premiéru bude mít film v kinech v lednu 2020.

Liberec zaplní 3000 tanečníků

Tahle akce je sice na pomezí sportu a kultury, nicméně si myslím, že pro fandy tance z Liberce i dalších míst naší republiky to bude kulturní událostí číslo 1. Už po jedenácté bude Liberec místem setkání tanečníků a tanečnic z celého světa, kteří přijedou na WADF World Dance Championship 2019. Otevřené taneční mistrovství světa zaplnilo Liberec na celý týden a to už od včerejška až do 23. listopadu 2019. Mistrovství světa v různých tanečních formách i věkových kategoriích je pestrou přehlídkou toho nejlepšího z více než 180 tanečních škol z 22 zemí světa, Nejpočetnější výpravou budou letos školy české, které mají výhodu domácího prostředí.

Velká, atraktivní podívaná

Očekávají se početné výpravy z Polska a Ruska, další školy přijedou také z Ukrajiny, Kazachstánu, nebo Itálie, Německa, Maďarska, Francie, Slovenska i Švédska a Finska. Denně bude na akci až 2000 soutěžících a na 1000 diváků. Jejich výkony bude hodnotit mezinárodní padesátičlenná porota složená z tanečních mistrů a profesionálních tanečníků z celé Evropy.

Soutěžní klání i doprovodný program budou opět divácky velice atraktivní, krásné kostýmy, skvělá taneční vystoupení, budoucí mistři světa i speciální hosté, to vše bude k vidění po celý týden. Divácky nejvíce přitažlivé bývají disciplíny Caribien Dance, Latinsko americké techniky ve všech kategoriích, ale také Street Dance a Jazz Dance v kategoriích malých i velkých týmů. Tento rok bude možné sledovat dvě nové disciplíny a to Jazz funk a Acrobatic show.

Klasika i folklor v Ostravě

Poslední kulturní událostí týdne, která mne zaujala, je mezinárodní hudební festival Musica Pura 2019 v Ostravě, ve dnech 21. do 24. listopadu 2019. Jubilejní 5. ročník festivalu přivítá špičkové zahraniční ansámbly i jedinečná žánrová propojení z různých koutů Evropy. Čtyřdenní maraton virtuózních instrumentálních i pěveckých kreací se koná v Domě kultury města Ostravy. Zahájení letošního festivalového ročníku slibuje „Folklorní inspirace“ z kraje napříč generacemi domácích folkloristů, sdružených v hudebním tělese Ostrava Cimbalom Orchestra a Ostrava Cimbalom Youth Orchestra.

Exkluzivně Ostrava přivítá velkolepou barokní show skvělých hudebníků Barokksolistene z Anglie a Norska. S romským jazzovým etnem se pak představí v sobotu vynikající muzikanti z tria PaCoRa. A finále si nechal pro sebe umělecký ředitel festivalu Jan Rokyta, který vystoupí spolu se slovenským houslistou Milošem Valentem a jeho 15 členným mezinárodním barokním orchestrem Solamente Naturali.

 

 

Vložil: Pavel Přeučil