Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Orlando Bloom, blonďatý Legolas z Pána prstenů, se vrací do Prahy hájit práva imigrantů. Sobota Pavla Přeučila

16.11.2019
Orlando Bloom, blonďatý Legolas z Pána prstenů, se vrací do Prahy hájit práva imigrantů. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Facebook (stejně jako v článku)

Popisek: Orlando Bloom s Davidem Gyasim, který se v seriálu Carnival Row chopil role fauna

FOTO, VIDEO První řada fantasy seriálu Carnival Row, vysílaná nedávno na streamu Amazon Prime, si získala miliony fanoušků z celého světa a tak není divu, že tvůrci okamžitě oznámili natáčení druhé řady a víceméně schválené už jsou řady tři a čtyři. Je to jak díky poutavému scénáři Travise Beachama, obsazení prvotřídními hvězdami, jako je Orlando Bloom či původně modelka Cara Delevingneová. V neposlední řadě je to i originálnost námětu, který nevznikl ani podle komiksové předlohy, knihy nebo filmu, což je dneska vzácností, ale podle původního filmového scénáře.

Travis Beacham, pro kterého to byla srdeční záležitost, původně napsal scénář pro celovečerní film, ale jakmile projevil Amazon zájem, natočit to jako seriál, okamžitě souhlasil. „Dnes si neumím ani představit, že by se Carnival Row natočil pouze jako film. „Seriálová verze přece jen poskytuje víc prostoru pro práci s postavami a mytologickým prostředím,“ říkal Beacham ještě letos v září. O měsíc později, v říjnu, ale přišla zpráva, že Beacham tvůrčí tým opouští kvůli neshodám ohledně rozdílných představ o realizaci scénáře. Nicméně na podobě druhé řady se to nejspíše neprojeví, protože je hotová, ale další řady už to může poznamenat.

Orlando Bloom jako Philo v roli vojáka. V dalším průběhu seriálu se z něho stane zapálený vyšetřovatel policejního sboru... a ne, nebude, po vzorou českých policistů, pouze nasazovat botičky a rozdávat pokuty

Celý seriál vznikl u nás

Pro českého diváka je seriál přitažlivý i z dalšího důvodu, a tím je to, že byl celý natáčen u nás a pokračovat v tom budou i další řady. Viktoriánský, tak trochu steampunkový Londýn, přejmenovaný na Burgue, představuje Praha, natáčelo se ve skalním městě v Česko-saském Švýcarsku, které se změnilo v starobylé útočiště létajících vil, v Barrandovských ateliérech a tam také vznikly kulisy celého, trochu středověkého města. Točilo se i na některých hradech a zámcích v Čechách. Navíc se zlaté české ručičky podepsaly i na dokonale zapadajícím mobiliáři, kostýmech a inventáři, které do těch nejmenších podrobností evokují viktoriánskou dobu. V neposlední řadě si v seriálu zahrála i řada českých herců, jako Eliška Bučková, Michal Tůma, Erika Stárková a další.

Hře o trůny se nevyrovná

Je zajímavé, jak se v posledních letech stal kultovní seriál Hra o trůny jakýmsi měřítkem kvality a úspěšnosti seriálů. Carnival Row už je několikátým seriálem, u kterého jsem se setkal se srovnáváním s Hrou o trůny. Dokonce se ozývaly hlasy, že by jí mohl konkurovat. Tak daleko bych ale určitě nešel, protože i přes veškeré kvality má ke Hře o trůny opravdu hodně daleko. Zejména proto, že seriál působí někdy trochu prvoplánově a mnohé, rádoby překvapivé situace, jsou dost snadno předvídatelné.

Láska na první pohled mezi faunem Agreem Astrayonem a dívkou lidského rodu. Láska hýbe osudy celých zemí i politikou světa. Tak si to tedy tvůrci seriálu představují. V reálném světě jde o něco trochu jiného, i když si rádi nalháváme, že nikoliv

Tři základní roviny

Seriál se odehrává de facto ve třech rovinách. První z nich je postupně vznikající láska mezi létající vílou Vignette Stonemossovou (Cara Delevingne) a lidským detektivem Rycroftem Philostratem (Orlando Bloom), zvaným Philo, připomínajícím Sherlocka Holmese. Z toho se však časem vyklube míšenec obou ras. Jen je škoda, že mezi herci Orlandem Bloomem, oním úžasným Legolasem z Pána prstenů, a Carou Delevingne, jakousi irskou vílou, nefunguje herecká chemie, tak jak by měla.

Druhá rovina je představována v tehdejší společnosti nepředstavitelným vztahem mezi rohatým a velmi zámožným faunem, nebo chcete-li Pukem, Agreusem (David Gyasi) a kráskou Imogen Spurnroseovou (Tamzin Merchant), mladou ženou z té nejvyšší společenské třídy. Agreus, původně obyčejný otrok, získal nesmírné bohatství a pokouší se integrovat mezi místní smetánku. V tom mu má Imogen pomoci. Tou třetí rovinou je dost horké imigrantské téma, zobrazované nikdy nekončící a zcela otevřenou nenávistí k přistěhovalcům z jiného světa, jimiž jsou právě víly, faunové a další mytologické postavy. Ty musí vykonávat v lidské společnosti jen podřadné práce.

Loni měly fanynky trochu napilno, protože prosákla informace, že se Orlando vyskytuje dlouhodoběji v Praze. Ty, které to nestihly, si mohou hodit repete, Orlando se vrací... a jeho pes s ním. To kdyby Orlanda některá chtěla ulovit na pohádku Lady a Trump...ééé... Lady a Tramp

Sherlock Holmes na stopě

Ten, kdo Prahu nezná zrovna dobře, by ji v seriálu ani nepoznal. Ponuré, špinavé ulice industriální čtvrti Carnival Row, kde žijí přistěhovalci z jiných světů, skrápí neustálý déšť a pohybují se po nich podivné, humanoidní osoby, identifikovatelné podle křídel, rypáků, rohů nebo kopyt. Všechno zamořuje nezbytný kouř z továren a divák téměř cítí neuvěřitelný zápach, který se odtud line.

Samotný příběh je tak trochu detektivka, kdy detektiv Phil pátrá ve městě po sériovém zabijákovi, jenž má na svědomí ohavné vraždy, při nichž odebírá svým obětem vnitřnosti. Phil se setkává ve městě se svojí dávnou láskou, vílou Vignette, která jej léta považovala za mrtvého. Ta se spolu se svými vílími družkami a dalšími pohádkovými bytostmi přistěhovala do města Burgue po dobytí jejich území všemocným Paktem. Od většiny fantasy příběhů, odehrávajících se ve středověku, se Carnival Row liší i v tom, že se odehrává ve viktoriánském 19. století.

Ústřední dvojice, která má bojovat proti předsudkům a nenávisti, ale zároveň k sobě najít ztracenou lásku

Někdy až moc politické korektnosti

Seriál, který je někdy zařazovaný jako horor (k tomu má podle mne daleko) má sice řadu hororových prvků, jako rozčtvrcené mrtvoly s odhalenými vnitřnostmi a pár slušných příšer, ale jinak jde spíše o klasický fantasy thriller. Abych řekl pravdu, někdy mi to celé připomínalo Jacka Rozparovače, až na to, že v Carnival Row je onou sériovou vražedkyní žena. Při některých scénách a záběrech jsem si zase vzpomněl na celkem slušný seriál Ripper Street (2012), také z viktoriánské Anglie.

V seriálu, jak je tomu dnes zvykem, je někdy až přemrštěně zdůrazňován politicko-náboženský konflikt mezi místními a imigranty, kteří jsou potupně vyhošťováni do jakéhosi ghetta. Dokážu si představit i budoucí vývoj děje seriálu. Detektiv Phil, o kterém jsme se dozvěděli, že je vlastně dědicem kancléře Burgue, by se měl také stát jeho nástupcem až do konání nových voleb. Na spadnutí je tu velký konflikt, možná občanská válka mezi mýtickými imigranty a lidmi. Tady se znovu dostávám ke Hře o trůny, protože přece jen jistá paralela, spočívající v boji několika rodů o moc okořeněná spoustou intrik, nahoty a sexuálních scén, tady je. Nakonec, možná nebýt Hry o trůny, zůstal by fantasy scénář Carnival Row ležet kdesi v zaprášeném šuplíku.

Orlando už se zase těší do Prahy

Orlando Bloom se očividně těší na další pokračování a tvrdí, že podobný projekt zatím nezažil. Já bych se jej ale zeptal, a co Pán prstenů? Bloom se nedávno vyjádřil o pokračování doslova s nadšením: „Je opravdu skvělé mluvit o něčem, o čem si myslím, že je to úžasný projekt, odehrávající se ve fantastických zemích, v kterých poznáváme i dnešní svět, poznamenaný migrací, rasovou nenávistí, sexualitou a zneužíváním moci.“ Navíc, Praha prý mu při natáčení učarovala. Finále první sezóny nás připravilo na sezónu dvě docela jasně. Philo přijal svoji ‘inhuman‘ neboli nelidskou identitu a připojil se k Vignette v ghettu.

Objeví se Katy Perry jako víla?

Tento zvrat by měl tvořit hlavní osu druhé řady seriálu. „Je to něco, s čím se budeme ve druhé sezóně opravdu zabývat a celé dramatizovat. A tato změna nebude pro Phila bohužel tak jednoduchá, jak se zprvu domníval. Ocitá se v postavení, kdy jej za svého nepovažují ani faunové a víly, ale ani lidé. Je míšencem, takže je to v podstatě muž bez země,“ říká jeden z tvůrců seriálu Marc Guggenheim. Ten se také svěřil s velkým překvapením, protože prý jedná se zpěvačkou Katy Perry, která by se už v druhé řadě mohla objevit. „Bylo by to super a myslím si, že Katy by byla skvělá víla,“ uvedl. A kdy se další řady Carnival Row dočkáme? Společnost Amazon Prime dosud přesný termín neuvedla, ale dá se předpokládat, že by to mohlo být nejdříve v srpnu 2020.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace