Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přichází další zabiják televize: Disney+ spustil streamovací službu ve velkém stylu, nasadil Hvězdné války. Premiéry Pavla Přeučila

14.11.2019
Přichází další zabiják televize: Disney+ spustil streamovací službu ve velkém stylu, nasadil Hvězdné války. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Lucas Film (stejně jako ostatní obrázky v článku)

Popisek: Mandalorian. V první části série, která je zatím k dispozici, poznáme hlavního hrdinu, Mandaloriana. Jenže to není jméno, ale název národa, navíc za celých 40 minut, co díl trvá, nesejme helmu...

FOTO S novými streamovacími službami se letos doslova roztrhl pytel. Nedávno spustila zbrusu nový program Apple TV+, sice s velkou slávou, ale mizivou nabídkou programů, a předevčírem, 12. listopadu, se přidala společnost Disney se svou streamovací službou Disney+. Na rozdíl od Apple TV+ je u Disneyů opravdu na co koukat a to díky tomu, že se společnost může dle libosti hrabat ve svých archivech od roku 1937 do dneška. Navíc má k dispozici vysílací práva na všechny marvelovky a filmy od Pixaru. Nechybí tu třeba ani celá série Star Wars filmů, Simpsonovi či populární dokumenty od National Geographic. Zdá se, že Netflix, HBO GO, Apple TV+ a další společnosti se budou muset v téhle konkurenci sakra otáčet. Disney+ je sice zatím dostupná pouze v Kanadě, USA a Nizozemsku, ale dá se očekávat, že bude následovat rychlá expanze do dalších zemí, včetně té naší. Dočkat bychom se měli podle dosavadních zpráv zhruba do roka.

Měsíční poplatek za službu není nijak závratný, činí 6,99 dolarů (69,99 dolarů za rok), což je na naše peníze nějakých 160 korun (1600 korun za rok) a v první fázi se vám zpřístupní na 500 filmů a 7500 epizod seriálů. První zprávy hovoří o tom, že disneyovské servery nezvládají nápor zájemců o službu a mnozí uživatelé se nemohou připojit. „Poptávka po Disney Plus překonala naše očekávání," uvedla mluvčí firmy Karen Hobson s tím, že společnost na odstranění potíží s přetíženými servery pracuje. Není divu, protože hned na úvod nasadil Disney+ opravdový trhák, na který čekaly miliony fanoušků ságy o Hvězdných válkách a odvysílala první epizodu osmidílného seriálu The Mandalorian, přinášejícího do světa Star Wars nového hrdinu, válečníka Mandaloriana. Jeho příběh se časově odehrává po pádu Impéria a ještě před vznikem Prvního řádu. Je to tedy tři roky po událostech, které se odehrály ve filmu Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (1983).

 

Mandalorian používá většinou blaster a je v tom sakra dobrý

Hvězdným válkám to sluší i na obrazovce

Samozřejmě že jsem neodolal ani já a první epizodu Mandaloriana hned zkouknul. Musím konstatovat, že Hvězdným válkám to sluší i na relativně malé obrazovce televizoru. Když si to pustíte alespoň na metrové obrazovce s příslušnou zvukovou kulisou, nepřijdete zas tak o moc. Příběh se zatím rozjíždí, ale zdá se, že Mandalorian (Pedro Pascal) začal skvěle. Tenhle nájemný lovec zloduchů, operující ve známém a někdy i neznámém vesmíru, svoji práci dělá sice za peníze, ale brzy se vám dostane pod kůži. Zároveň se divák ponoří do oné cizí hvězdné galaxie v době po zničení druhé Hvězdy smrti a pádu Impéria.

 

Mandalorian je málomluvný, zato hláškař

Mandalorian se poučil od slavných marvelovských hrdinů a přitom si ponechává svůj charakter hvězdné pohádky pro dospělé. Objevují se nám všechny známé postavy z Hvězdných válek, jsou tu stormtroopeři, známí droidi, lidé zamrzlí v karbonitových deskách i spousta dalších odkazů na Star Wars sérii. Očekávat prý můžeme ve třetí epizodě i návrat Luka Skywalkera, Darth Vadera a slavného hvězdoletu Millennium Falcon. A trochu na vysvětlenou, Mandaloriani jsou lidskou společností, která vznikla na planetě Mandalore. Národ se však vyskytuje i na dalších třech planetách, které se nám v seriálu představí. Mandaloriané jsou skvělí bojovníci a zprvu bojovali i proti Jediům.

 

Vzpomínáte na druhý díl původní série, Impérium vrací úder, jak Hana Sola uvěznili v karbonitové desce? Takto náš hlavní hrdina, lovec hlav, převáží ´své zakázky´

Tichý osamělý střelec

První epizoda seriálu nám také nastínila i vývoj celé série. Po řadě úspěšných lovů na zločince, kontaktuje Mandaloriana představitel cechu nájemných lovců lidí, Carl Weathers 'Greef Carga, se svým tajemným klientem, který je očividně jedním z imperiálních zloduchů. Ten Mandolarianovi nabízí skutečně pohádkovou odměnu v podobě beskaru neboli mandalorianského kovu To je neuvěřitelně vzácná látka, která se používá k výrobě mandalorianského brnění, jenž dokáže skvěle ochránit před blastery a dokonce i před útoky světelných mečů. Samozřejmě, že se lov zvrtne a všechno nejde tak hladce, jak mělo.

 

Hlavní zakázka pro Mandaloriana v prvním díle? Dodat živé mládě rasy, jako byl věhlasný Mistr Yoda

Na rozdíl od minulých hrdinů Star Wars, včetně charismatického Hana Sola v podání Harrisona Forda, je Mandalorian spíše tichým osamělým střelcem v duchu Clinta Eastwooda, který mluví jen tehdy, když je to opravdu nutné. V pozadí se nejspíš skrývá jeho minulost, poznamenaná tragickou událostí, ale to se dozvíme až v dalších epizodách. Zatím, po shlédnutí první epizody musím konstatovat, že Disney odvedl fakt dobrou práci a rozhodně nešetřil na výdajích. Všechno, od počítačových animací, triků, přes kosmické lodě, blastery, kostýmy až po úžasné architektonické konstrukce vypadá opravdově a dokonale zapadá do světa Star Wars.

 

´Yoda baby´ je roztomilé. A padesátileté....

Nechybí ani slušná dávka humoru

Výkonný producent a režisér první epizody seriálu Dave Filoni nepochybně čerpal inspirací například i z Klonových válek a první 40minutová epizoda sice není žádným technologickým zázrakem, většinu futuristických udělátek už jsme někdy viděli, ale baví a hlavní postava potěší fanoušky, kteří mají rádi jak maskované tuláky, tak živé lidské postavy. První epizoda představuje Pedra Pascala jako Mandaloriana. Šetří slovy, ale rozhodně není zakřiknutý a je motivován především penězi, které potřebuje na pokrytí svých poněkud větších výdajů.

 

Vesmír je plný různých potvor, jak již dávno víme

Okrajově nám prozradí i část svého příběhu, je sirotek a část svých zisků věnuje jako dary na podporu sirotků. Tahle linie by mohla být zrádná, protože by mohla sklouznout do sladkobolného dojáku, ale zatím v této epizodě funguje celkem dobře. Na druhé straně jsou to Hvězdné války, tak jak je dobře známe. Funguje tu situační humor, v mimozemském baru vidíme roztodivné potvory, propracované do nejmenších detailů a i když jsou dialogy někdy trochu praštěné, dokonale zapadají do světa Star Wars. Pedro Pascal v roli Mandaloriana je uvěřitelný a ve svém, poněkud nepohodlném brnění, musí občas dělat kousky, které vyžadují sakra dobrou fyzičku.

 

... a droidů (tento patří do cechu lovců hlav)

Skvělý hudební doprovod

Hodně dobrý je hudební doprovod seriálu, který přispívá k celkově výbornému dojmu. Tenhle vesmírný western doprovází jak temný pochod ze StarWars, tak i jemnější melodie, podkreslující fantastickou atmosféru jednotlivých pasáží. Hudba se přesně trefuje i do jednotlivých scén, kdy má vyjádřit nálady a stavy hlavních protagonistů. Filoni si pohrál nejen s muzikou, ale i s kamerou a zobrazením cizích světů. Mandalorian cestuje z jedné planety na druhou, přičemž ty se od sebe ani tak moc neliší. Každá má nějaký ten bar, kde se odehraje nějaká ta klasická zápletka, města jsou si podobná, ale obraz stále se pohybuje v rámci dobře známých Hvězdných válek. Epizodu uzavírá finální přestřelka, která není nijak přetažená a otevírá prostor pro další vývoj děje seriálu.

 

Zdá se, že droid bude mít v seriálu větší roli...

Zatím má seriál dobře našlápnuto

Otázkou je, zda Mandalorian udrží tuto dynamiku po zbytek první série a také v těch následujících. Natáčí se totiž už druhá sezóna a hovoří se i o dalších. Osm epizod první sezóny je téměř stejně dlouhých jako celá trilogie filmů Star Wars, díky čemuž se stává Mandalorian jedním z největších projektů neustále se vyvíjejícího světa Star Wars. Pokud přihlédnu k tomu, že se blíží konec velké skywalkerovské ságy Star Wars v podobě filmu The Rise of Skywalker, který má u nás premiéru už zanedlouho, 19. prosince, musí být Mandalorian více než dobrým seriálem. Má dost těžký úkol, posunout celou ságu Star Wars dopředu a zároveň dát milionům lidí dost dobrý důvod, aby si zaplatili přístup do Disney+. Uvidíme, zda se Disney+ vyplatí obří investice do tohoto seriálu, protože každá jeho epizoda přišla na více než 15 milionů dolarů.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace