Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Robert Bryndza přesedlal, vytvořil novou hrdinku i novou sérii. Vychází Kanibal z Nine Elms

13.11.2019
RECENZE Robert Bryndza přesedlal, vytvořil novou hrdinku i novou sérii. Vychází Kanibal z Nine Elms

Foto: Youtube / repro

Popisek: Robert Bryndza

Robert Bryndza je citlivý chlap, toho času žijící na Slovenku, jenž se může pochlubit neuvěřitelným úspěchem. Za svou prvotinu Dívka v ledu byl označen deníkem The Wall Street Journal a USA Today bestsellerovým autorem a práva na titul byla prodána do devětadvaceti jazyků. Šlo o první díl série s vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou. I pokračování Noční lov (Night Stalker), Temné hlubiny (Dark Water), Do posledního dechu (Last Breath) se drželo na předních příčkách prodávaných knih. Zaslouženě.

Nyní se námi oblíbený britsko-slovenský autor (před manželstvím s rodným jménem Sutton) pustil do trochu vyšších pater kriminalistiky. Přitvrdil. Zahrál na strunu zločinu a trestu, viny a rozhřešení, přidal dost litrů krve i detailů (zlo)činů a světu přestavil novou ´enfant terrible´ v podobě Kate Marshallové, vycházející hvězdy londýnské policie.

Kriminálka je to vskutku strhující, s pevnými základy i jasným příběhem, s nečekanou pointou, ale i dvěma slepými rameny. Tím prvním, kterým bychom rádi začali, je velmi kvapný úvod. Zhruba po deseti stránkách se dozvídáme, že výše uvedená policistka Kate dokázala vyřešit sledovaný případ nebezpečného a krutého sériového vraha s přiléhavou přezdívkou Kanibal z Nine Elms, i když přitom sama málem zemřela. To, jak na něj přišla, nám prostě a jednoduše přišlo nevěrohodné.

Představte si, že někdo zabíjí holky (a vykusuje jim kůži). Může to být vlastně kdokoli. Od naprostého magora po vypočítavého a uťápnutého spolužáka. Jenomže Kate se během několika krátkých chvil zamyslí a řekne si, že by to mohl být například její policejní kolega… A co čert nechtěl, on to skutečně byl. První slepé rameno, které nám vyloženě vadilo, máme za sebou. Druhé, mnohem kratší a užší, se týká přehnaného závěru. Nebudeme prozrazovat, pochopíte. I my jsme pochopili, co přesně Bryndza těmito oklikami myslel. Chtěl vytvořit hvězdu a na místo minulosti (dopadení a usvědčení Kanibala z Nine Elms) se věnovat současnosti.

Proto je kniha rozdělena na krátkou část ´před´ a velice obšírnou část ´nyní´. Lásku k psanému slovu v jeho případě musíme zdůraznit. Dokonce jsme zaznamenali jen jeden přepis písmene. Překlad Kateřiny Elisové se nám také zamlouval, na což jsme si už ale zvykli: překládá Bryndzu od nepaměti. Nyní drobně k ději, který pro zaryté Bryndzovy fanoušky snad ani nebude třeba rozebírat.

Jakmile plátno zaplnila fotografie z místa činu, ozvalo se kolektivní zalapání po dechu. Snímek byl pořízen na autovrakovišti. Nahé tělo mladé dívky leželo na boku v kalném blátě vedle rezavých a napůl sešrotovaných aut. Hromady nepoužitelných vozidel se táhly do dálky a v pozadí se rýsovalo mlhavé londýnské panorama se dvěma komíny elektrárny Battersea. Na vršku hromady aut seděla osamělá vrána a shlížela na tělo mladé dívky. Bláto a skutečnost, že tělo bylo vystavené vlivům počasí, mu dodávaly barvu rzi. Jako by se jednalo o kov. O nějaký malý groteskní předmět, kterého se majitel zbavil.

Před patnácti lety byla Kate Marshallová vycházející hvězdou londýnské policie. Dokázala vyřešit sledovaný případ nebezpečného a krutého sériového vraha s přiléhavou přezdívkou Kanibal z Nine Elms, i když přitom sama málem zemřela. Nyní Kate přednáší na univerzitě a snaží se vést poklidný život, když se minulost začne vracet. E-mail s žádostí o pomoc ji vtáhne nejen do právě probíhajícího vyšetřování vražd mladých dívek. Jejich modus operandi nebezpečně připomíná případ, který před patnácti lety vyřešila. Nevrací se jen vzpomínky. Vrah napodobitel chce dokončit započatou práci… A tak se i Kate musí vrátit k vyšetřování, aby dokončila tu svoji – chytit dalšího sériového vraha.

Jelikož jde o novou sérii, jejíž pokračování se zcela jistě bude odvíjet od prodejů, setkáte se s řadou postav. Kate Marshallová, Peter Conway, Anthony Asher, Stanley Gresham, Alan Hexham, Caitlyn, Tristan Harper, John Mercy, Enid Conwayová… Ani tím bychom nekončili.

Když jsme se toulali po recenzích, vcelku se nám líbila především tato: „Ano, jsem skalní Bryndzova fanynka, ano, mohla bych býti i zaujatá a stranit mu. Ale on to fakt nepotřebuje. Když jsem před časem zjistila, že ve své chystané knize opustil mé oblíbené hrdiny ze série o Erice Foster, přiznám se, že jsem byla zklamaná. Říkala jsem si, proč sakra rozjíždí novou sérii, když já chci Eriku, Petersona a další staré známé. Ale po přečtení Kanibala z Nine Elms již nelituji."

Co bychom chtěli říct závěrem, jsme naťukli už na začátku. Cit pro slovo a všímavé detaily. V paměti nám zůstaly dva, nůž na holé kůži v závěru a ruka pod tepláky při vzpomínce na matku… To byla vážně síla. 84 procent, vydává Cosmopolis

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace