Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Listopadová revoluce, kde hlavní slovo měli kojenci. I mimo oslavy 17. listopadu je kam jít. Týden v kultuře

11.11.2019
Listopadová revoluce, kde hlavní slovo měli kojenci. I mimo oslavy 17. listopadu je kam jít. Týden v kultuře

Foto: Hans Štenbera

Popisek: Revoluce oslaví třicáté narozeniny... a my s ní

FOTO, VIDEO Třetí listopadový týden nám připomenou stovky akcí po celé republice sametovou revoluci a není snad v Čechách a na Moravě město, kde by se nějaká ta vzpomínková akce nekonala. Pokud mi to už dovolí moje kapánek pochroumaná noha, půjdu se nejspíš v podvečer 17. listopadu podívat na videomapping na historickou budovu Národního muzea. Ten má nabídnout průřez československými dějinami, kterým Národní muzeum jako tichý svědek přihlíželo.

Výčet akcí, konaných k onomu výročí by zabral nejspíš několik stran, ale dovolte mi alespoň jednu osobní vzpomínku. Bez mučení se přiznám, že moje vzpomínky na 17. listopad 1989 jsou poněkud zamlžené alkoholickým oparem. V onen podvečer jsem totiž seděl, tehdy jako nikoli už mladý, ale nadějný básník, jehož veršíky se recitovaly i ve slavné Viole, v Klubu spisovatelů na Národní třídě a popíjel s přáteli mnohem slavnějších jmen svoji už několikátou sklenku Millera, když se ulice pod okny zaplnila studentským průvodem.

Vzápětí se vynořila od Vltavy postupující masa bílých přileb, o nichž jsme se domnívali, že průvod uzavírají. Jak jsme se později dozvěděli, byla to ale součást pasti, která měla sklapnout nad účastníky průvodu. Z Klubu jsem tehdy odcházel dost pozdě a to už bylo na Národní po všem. O tom, co se tehdy u Albatrosu odehrálo, jsem se vlastně dozvěděl až následující den. Takže bohužel, nemám žádné hrdinské zážitky, na rozdíl od spousty dnešních hrdinů, z nichž mnozí se tehdy nacházeli v kojeneckém věku. Ale budiž jim přáno.

Na Revoluční 30 proběhne výstava u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, foto Revoluční 30

Trochu (ne)sametová výstava v Revoluční

Protože o výročí 17. listopadu se toho popsalo a ještě popíše až dost, a naše média mají zase sousto, které jim zabere většinu zpravodajství, budu se věnovat spíše dalším kulturním událostem, které nás v tomto týdnu čekají. Jedinou výjimkou je pozvánka na výstavu, která byla otevřena minulý týden v Pop-up galerii v pražské Revoluční ulici 30 pod názvem 30 let svobody na vlastní kůži. Jak symbolické! V bývalé kancelářské budově prezentují své práce na tři desítky umělců, kteří se snaží vypořádat s oním historickým tématem. Jádrem projektu je kurátorský výběr prací, které vznikly mezi roky 1989–2019 a jsou naplněním možnosti svobodné tvorby bez cenzury. Zastoupeni jsou umělci všech generací, kteří se vyjadřují jakoukoliv technikou, ať je to malba, video nebo graffiti. „Prostor jsme samozřejmě dali i dalším oblastem, které začaly po revoluci hýbat společností, ať jsou to korporáty, sexuální průmysl, bezdomovectví nebo až nábožné uctívání sportovců,“ doplňují kurátoři výstavy.

'Život nám umí někdy připravit nemilé překvapení. I ta se však zvládají mnohem lépe, když máte po boku někoho, kdo vás podrží a vyslechne. Nemusí to být zákonitě jen partner. Může to být kamarádka, kolegyně, sousedka, případně i tchýně.' Takhle se dělá PR filmu Příliš osobní známost. Na snímku Tatiana Dyková, foto Facebook

Film s mezinárodním obsazením

23. ledna příštího roku se objeví v kinech nový film režisérky Marty Ferencové Příliš osobní známost, natočený podle knihy nejúspěšnější slovenské autorky Evity Twardzik. Po úspěšné komedii Všechno nebo nic jde o další film na motivy této autorky. Nyní se objevil na film trailer a zároveň hudení videoklip, které nám ledacos napoví o složitosti lidských vztahů, kterým se film věnuje. Kromě českých hereček Elišky Balzerové, Tatiány Dykové a Petry Hřebíčkové se ve filmu objeví i několik zajímavých chlapíků ze Slovenska, Chorvatska a Srbska.

Film má i mezinárodní hvězdné obsazení, foto Facebook

Budou to například slovenští herci Ľuboš Kostelný a Marián Mitaš, Chorvat Janko Popović Volarić a Srbové Branislav Trifunović a Predrag Manojlović. Toho mohli diváci vidět například i v kultovním filmu režiséra Emira Kusturici Černá kočka, bílý kocour. „Už od prvního přečtení scénáře se mi líbilo téma, moje postava je strašně zajímavá… Nestává se často, aby herečka mého věku dostala do rukou scénář, který nelze odmítnout, a myslím, že ten k filmu Příliš osobní známost takovým byl. Doufám, že se nám příběh tří žen, tří mužů a jednoho malého děvčátka podařilo dobře natočit, a že s ním bude autorka knihy i scénáře spokojená," říká o filmu Eliška Balzerová.

Na diváky budou stříkat emoce

Na natáčení vzpomíná i představitelka další z hlavních rolí, Petra Hřebíčková. „Bylo to vzrušující a vášnivé natáčení. S Martou Ferencovou je to vždycky živočišné. Ale byla to samozřejmě i legrace, protože scénář sám o sobě má spoustu trefných a vtipných dialogů. Vyzkoušeli jsme si v tomto filmu všechny tváře lásky, jak tu zranitelnou, tak tu opravdovou, jak smutné, tak veselé situace. Emoce v tomto filmu prostě stříkají na všechny strany.“ Ve filmu zazní také speciální song, který nazpívala herečka Nikol Štíbrová spolu se slovenskou kapelou IMT Smile. Duet se jmenuje stejně jako film Příliš osobní známost a klip k němu obsahuje jak záběry z nahrávání skladby, tak ukázky z filmu.

Michaela Badinková a Miroslav Etzler v divadelní hře Mléčné sklo, foto Divadlo MANA

Vršovické divadlo Mana chystá Mléčné sklo

Kriminální drama Mléčné sklo vyhledávaného televizního a filmového scénáristy Marka Epsteina bude novoroční novinkou Vršovického divadla Mana, které jej uvede ve světové premiéře. V napínavém příběhu plném nečekaných zvratů i emocí se mimo jiné představí Michaela Badinková a Miroslav Etzler. Premiéra této původní české hry v režii Pavla Kheka proběhne na vršovické scéně 8. ledna 2020. Marek Epstein, vyhledávaný autor desítek TV i filmových scénářů o sobě skromně říká, že je pouhým ‘lapačem‘. Tentokrát talentovaného scénáristu, spisovatele, dramatika a příležitostného herce inspiroval novinový článek a skutečný příběh matky, která nedokázala odložit nemocného syna, ale zároveň už neměla sílu se o něj starat.

Michaela Badinková a Miroslav Etzler v divadelní hře Mléčné sklo, foto Divadlo MANA

„Milovala ho jako matka a nenáviděla jako žena, které zničil život. Těch několik lakonických řádků bylo tak nabitých emocemi, že jsem příběh už nedokázal odložit,“ prozrazuje autor hry. Na pozadí rozplétání kriminálního případu se dozvídáme něco hodně podstatného o světě, v němž žijeme, o tom, jak nakládá s pravdou, o ztrátě morálky, o tom, jak se žije tam, kde neexistují zločiny, ale jen činy, jimž můžeme každý přisoudit vlastní hodnotu,“ uzavírá pozvánku na Mléčné sklo další z tvůrců inscenace, dramaturgyně Věra Mašková.

V RockOpeře si na popík nehrají, tvrdá muzika tam jede na plné pecky, foto Facebook

RockOpera Praha uvádí premiéru videoklipu Zrození

RockOpera Praha se stejně jako většina českých divadel v sobotu 16. listopadu zapojí do celonárodní akce Noc divadel. Diváci si užijí speciální hudební vystoupení, talk show i autorské čtení Sboru Rockové akademie a dalších spolupracovníků souboru. O tři dny později, tedy 19. listopadu od 19 hodin, pražská rocková scéna představí v premiéře nový videoklip k písni Zrození. Nové video má mimo jiné podpořit i nejnovější hororovou operu Milana Steigerwalda a Pavly Forest nazvanou Frankenstein, v níž se skladba Zrození objevuje. Hlavních rolí se v klipu zhostili Honza Toužimský, Viktor Dyk a Jan Tláskal, a to v doprovodu zástupu zombie, ztvárněného Sborem Rockové akademie v čele se zpěvákem Jiřím Bubeníkem. Natáčení probíhalo stylově na bohnickém ‘hřbitově bláznů‘, kde mimochodem vznikal slavný film Miloše Formana Amadeus a kde podle lidových legend straší.

Kvalita se pozná podle toho, že přetrvá. Marie Rottrová podobně jako Karel Gott provází už generace, foto Facebook

Marie Rottrová poprvé na vinylu!

Písně Marie Rottrové snad nestárnou a určitě patří k mým nejoblíbenějším. Kompilace jejích největších hitů Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písní, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama. Vycházela při tom z velké koncertní zkušenosti, naznačující nejvyšší oblibu jednotlivých songů u publika.

„Marie má ten zvláštní dar, že když zpívá, má každý z posluchačů pocit, že zpívá jen pro něho. Přitom, jak vím, se nikdy nepodbízela lacinou vyzývavostí. Působí skrytým ohněm. Už na startu své úspěšné kariéry to nebyla žádná instantní hvězdička, a tak se z ní časem stala hvězda stálice. Osobnost, oblíbená a uznávaná bez věkových bariér,“ vyznává se ze svého vztahu k Marii Rottrové Jiřina Fikejzová, která je coby textařka podepsána hned pod několika písněmi.

Státní zámek Hluboká, foto facebook

Na Hlubokou můžete i v zimě

Od 12. listopadu až do 31. března příštího roku můžete absolvovat už tradiční zimní prohlídky zámku Hluboká. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství Schwarzenbergů. Trasa začíná v Hamiltonově salonu kněžny Terezie, pokračuje přes Kuřácký salon do Tereziiny Malé jídelny. Opominuta nezůstává ani přípravna jídel vedoucí do Malé jídelny Dr. Adolfa a celá prohlídka vrcholí v třech dalších místnostech, pracovně, obývacím pokoji a končí v ložnici. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale také porcelánu, grafických listů nebo tapisérií. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou před nacisty do zámoří. Pokoje jsou v zimě temperovány a otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.

Příprava na výstavu Brno, předměstí Vídně, foto Facebook

Brno, předměstí Vídně

Pod tímhle zvláštním názvem se už 14. listopadu otevře v brněnském Místodržitelském paláci stálá výstavní expozice. Jak tvrdí pořadatelé, označení Brna jako předměstí Vídně by v nás mělo vyvolávat spíše sebevědomé pocity než ty méněcenné. Připomíná nám, že Brno bývalo v mnoha ohledech takovou malou Vídní. Vedle obrazů, soch a prací na papíře se zde prezentují i ukázky dobového nábytku, porcelánu a keramiky, skla, textilu a módy, šperků nebo litin. Výstavu otevírá zrcadlové bludiště od současných designérů Jana Plecháče & Henryho Wielguse, v němž se zrcadlí ta nejlepší díla z období gotiky a baroka z galerijních sbírek.

Jádro expozice je rozděleno do čtyř tematických okruhů: od biedermeieru, přes vlnu historismu a folklorismu až k secesnímu hnutí. Setkáte se tu s velkoformátovým obrazem Jízda králů od Joži Uprky, paravánem namalovaným Alfonsem Muchou, sochou Ladislava Šalouna Čert a Káča, židlí Adolfa Loose či nábytkem Josefa Hoffmanna. Ve speciálně koncipovaném grafickém kabinetu jsou k vidění zásadní kresby od vídeňských umělců Egona Schieleho a Gustava Klimta. Součástí nové expozice je také relaxační zóna s multimediální interaktivní hrou Dobrodružství sběratele umění, která vás seznámí s atmosférou Vídně konce 19. století i s osobnostmi, které tam tehdy žily.

Festival Animánie 2019 v Plzni

Už čtrnáctý ročník festivalu animovaných snímků se uskuteční v Plzni od 14. do 17. listopadu 2019. V soutěžní sekci, která je věnována tvůrcům do 26 let diváci uvidí více jak 150 snímků z mnoha zemí. Festivalový program oživí řada dílen, kde si účastníci mohou vyzkoušet, jak vlastně animovaný film vzniká. Každý den festivalu nabídne zajímavé, divácky přitažlivé filmy. Pro diváky festival připravuje jak zajímavé archivní snímky, které je již velmi obtížné běžně navštívit, tak i žhavé novinky.

K největším lákadlům letos bude bezpochyby patřit nejnovější snímek Tima Burtona Dumbo. Velké dobrodružství Čtyřlístku přijedou představit plzeňskému publiku sami tvůrci filmu a autoři kultovního komiksu. Většinu programů bude možné navštívit zdarma. Větší diváci si jistě přijdou na své na večerních projekcích, kde mohou zhlédnout to, co se obvykle v kinech neobjeví.

 

Vložil: Pavel Přeučil