Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE: To se vidí málokdy. Ručně malovaný Atlas poetické zoologie

11.11.2019
RECENZE: To se vidí málokdy. Ručně malovaný Atlas poetické zoologie

Foto: 65. pole

Popisek: Atlas poetické zoologie

Příroda zkrátka a dobře láká. Letos jsme drželi v rukách Velkou obrazovou přírodopedii od Slovartu, unešení jsme listovali sérií Animalium, Dinosaurium a Botanicum od Albatrosu a konečně je tu úchvatná a precizně zpracovaná kniha pražského nakladatelství 65. pole s názvem Atlas poetické zoologie, u něhož se musíme zastavit hned z několika důvodů.

Měli jsme tu zvláštní možnost jako první věc spatřit chlupatého pavouka. Prostě jsme tou půvabnou knihou listovali a kdesi uprostřed se na nás zubila skákavka neboli maratus volans. Drobný živočich z čeledi skákavkovití, jehož si můžete bez problémů koupit na různých srazech zvířecích nadšenců. Ta kresba nás opravdu zaujala. Četli jsme. Hopsali po slovech a přemýšleli, jestli je tohle opravdu atlas. Taková ta obecně vnímaná mantra. Atlas přeci vždycky konstatuje, oznamuje, tvrdí. Užívá snad všechny slovní druhy, diakritiku. Co v něm ale chybí prakticky ve všech případech? Interpunkční znaménko v podobě otazníku (a samozřejmě i vykřičníku).

Atlas je přeci kodex, vrcholné dílo bez polemiky, dotazů, otevřených konců. To nás zaujalo, a přitom jsme byli pořád ještě na stránce o miniaturní skákavce. No a aby toho galimatyáše v naší hlavě nebylo málo, zaujala nás citace Francouzky, kterou známe, Christine Rollardové. Jde o proslulou arachnoložku. Její slova? „Pavouci bývají pokládáni za nebezpečné chlupaté příšery. Jsou opředení spoustou předsudků a mýtů, které vzbuzují strach a odpor. Ve své práci se to snažím napravit." V rohu mapka, přes celý formát té krásně kvalitní čtvrtky původní kresba umělkyně Julie Terrazzoni. Co je tohle za neuvěřitelný mix faktů, pocitů a kumštu, říkali jsme si a vrátili se na začátek...

Knihu, jež si opravdu zaslouží pozornost a pozastavení, proto doporučíme již v samém úvodu. Dětem před spaním, dospělým kdykoli, školákům pro prohloubení znalostí. Faktů, ale i přísloví, tedy přeneseného vnímání členů živočišné říše: od slonů přes luskouna až po lemčíky (australský pták, který v případě, že bychom ho viděli u nás, okamžitě připomene vránu).

Anotace nakladatele? Vítejte v živočišné říši divů, kde ještěrky chodí po vodě, hmyz se vydává za květiny, žáby dovedou vstát z mrtvých a žraloci mohou zplodit potomka úplně sami, aniž by se pářili! Tento atlas vzdává hold třiceti šesti mimořádným tvorům s nečekanými a někdy i nevysvětlitelnými schopnostmi. Čekají na vás ohromující setkání, která oslavují bohatství a tajuplnost zvířecího světa – onoho dosud z velké části neprozkoumaného vesmíru, kde je toho stále tolik co objevovat, předávat a chránit.

Knihu, překvapivě vytištěnou v Portugalsku, rozhodně nečtěte v kuse. Jelikož je v ní zastoupeno tolik druhů, o nichž jsme ani my v životě neslyšeli a neměli ponětí, že nejde o vyhynulé tvory (kraska tchajwanská, glaukus atlantský, strašek paví), zbytečně a ke škodě čtenářů by se začali plést. V krásném kontrastu s právě zmíněnými živočichy kráčí osudy již zmíněných slonů, šimpanzů, krtků, papoušků kakadu, medúz či kladivounů. Po všech stranách kvalitní dílo francouzské vědkyně Emmanuelle Pouydebat nezbývá než pochválit, a ještě jednou doporučit.

Vložil: Zdeněk Svoboda