Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čarodějové, kouzelná zvířata a vzducholodě: Diváci milují fantasy, unikají tak realitě. Hra o trůny má náhradu. Premiéry Pavla Přeučila

07.11.2019
Čarodějové, kouzelná zvířata a vzducholodě: Diváci milují fantasy, unikají tak realitě. Hra o trůny má náhradu. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: HBO (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: His Dark Materials: Hlavní hrdinka Lyra se svým zvířátkem Pantíkem a zlatým kompasem

FOTO Kouzelné světy čarodějů, podivných zvířat, magie a zázraků jsou čím dál častěji vyhledávaným tématem filmových a televizních tvůrců. Klasické detektivky, které nikdy neměly o diváky nouzi, už přestávají bavit, protože krutosti, násilí a nejrůznějších podrazů vidíme kolem sebe každý den tolik, že nám to až leze krkem. I když vybájený fantasy svět není mnohdy méně krutý než ten náš, přece jen jej divák bere jako cosi vzdáleného, co jej samotného nemůže nijak ohrozit. A co si budeme povídat, pohádky mají rádi i dospělí. Na televizní obrazovky nyní vstupuje pod názvem Jeho temné esence jeden z neočekávanějších fantasy seriálů, natočený podle trilogie britského spisovatele Philipa Pullmana His Dark Materials, která vyšla pod stejným názvem i v češtině.

O tomhle seriálu se už dlouho spekulovalo, že by mohl nahradit gigantickou Hru o trůny a jeho pilotní díl, odvysílaný v neděli, tomu docela nasvědčuje. Nasvědčuje tomu i to, že BBC a HBO do projektu investovaly fantastickou částku a první série o osmi epizodách tak přišla na téměř 1,5 miliardy korun. Důvěru tvůrců seriálu v jeho úspěch potvrzuje i to, že bez toho, aby vyčkali na divácké ohlasy, točí už druhou řadu.

 

S těmi daemony, čili zvířaty, které má každá lidská bytost, je to, alespoň v knížce tak, že u dětí se ustavičně mění. Lyřin Pantík je sice většinou sněhobílá kuna, ale může přijmout podobu ptáka, když je třeba letět... Pantalaimon je, na rozdíl od své své lidské partnerky, velice opatrný a trochu zbabělý. Ve filmu i v knížce neustále krotí Lyřin vnitřní oheň nerozvážnosti a dobrých skutků - jako její správný přítel se o ní vždy bojí a chce ji držet co nejdál od věcí, které se mu zdají nebezpečné... Podoba daemona se ustálí teprve v dospělosti, takže třeba Lyřin strýček má u sebe vždy svého sněžného levharta.

Fantasy u diváků jednoznačně vítězí

Svět fantasy má na televizních obrazovkách i filmových plátnech zkrátka zelenou. Počínaje Harrym Potterem, světem Narnie až po záplavu komiksových hrdinů a antihrdinů. Už se můžeme těšit na další seriály v podobě Zaklínače Andrzeje Sapkowského, čarovné Kolo času, podle velkolepé ságy Roberta Jordana nebo na seriál, inspirovaný příběhy R. R. Tolkiena Pán prstenů.

 

Dnes již je naprosto běžné, že do televizních projektů běžně vstupují tak zvaní áčkoví holyywoodští herci, James McAvoy v roli Lyřina strýce není žádná výjimka

Pulllmanova trilogie Zlatý kompas, Jedinečný nůž a Jantarové kukátko má jednu velkou výhodu a to tu, že diváci už předem věděli, do jakého světa je seriál zavede, mohli se těšit na démony, kouzla, létající divoženky, obrněné medvědy či fantastická mluvící zvířata. Tenhle fantazijní svět jim totiž představil už v roce 2007 velkofilm Zlatý kompas, natočený podle prvního dílu Pullmanovy trilogie, ve kterém obsadila hlavní role dvojice Daniel Craig a Nicole Kidmanová. 

Dívka, která změní svět

Hrdinkou nového seriálu je mladičká Lyra Belacquová (Dafne Keenová), sirotek, který má změnit svět. Lyra prožívá dětství v oxfordské koleji Jordan, ukrytá před okolním světem a střežená všemocnou náboženskou organizací Magisterium. Když sledujeme dvanáctiletou Lyru, běžící po kamenných hradbách a věžích jordanské koleje s jejím nerozlučným a přidrzlým daemonem Pantalaimonem, neboli Pantíkem, ocitáme se uprostřed světa ryzí a svěží fantazie. Pullman, který se nijak ve svých dílech netají svými ateistickými postoji, ani tím, že považuje církev a náboženství vůbec za nepřítele, zde rozehrává příběh, který obsahuje snad všechno, co si může fanoušek fantasy přát.

Zatím jsme viděli jen první díl, ale z obrázků je jasné, že Lyru čekají velká dobrodružství

Lyra, toužící po dobrodružství, je zklamána tím, že ji její strýc Asriel (James McEvoy), dobrodruh s charismatem Indiana Jonese, nechce vzít sebou na svoji výzkumnou cestu na Sever a vrhá se do prvního dobrodružství, které se jí naskytne. Opouští Oxford a vydává se na dobrodružnou cestu ve vzducholodi, spolu s paní Coulterovou (Ruth Wilsonová). Jediným pomocníkem jí má být čarovný strojek, jenž ´vždy říká pravdu´, zlatý kompas, který dostala na rozloučenou od kolejního Mistra. Bohužel, bez vysvětlení, jak vlastně funguje.

 

Plakát k první sérii

Magický, alternativní svět

Zvídavýma očima Lyry poznává divák zvláštní, magický svět, tak podobný tomu našemu, ale zároveň značně odlišný. Pullman nám ukazuje úžasný vesmír, který si zachovává mix dětských zázraků i lidské temnoty. Tenhle parní, punkový svět, bez elektřiny, ovládaný zlověstným Magisteriem, se podařilo tvůrcům seriálu dokonale ztvárnit. Nejvýraznějším rozdílem mezi naším světem a magickým světem Lyry je přítomnost daemonů, zvířat s lidskými dušemi, která mohou měnit svůj vzhled a dokážou telepaticky komunikovat.

 

Ani ikonický medvěd se zatím neobjevil...

Televizní obrazovka vyžaduje rychlejší dějové zvraty než kniha a daemoni, které slyšíme a vidíme od začátku, tak trochu postrádají kontext. Kdo Pullmanovu trilogii nečetl, ten se možná bude zpočátku v ději trochu ztrácet. Každopádně však musím obdivovat výkony herců. Zvídavá, tvrdá a zároveň zranitelná španělská herečka Dafne Keenová je ve své roli Lyry snadno uvěřitelná, ostatně mohli jsme ji vidět už v takových trhácích jako Heroes, X-men nebo Star Wars – Epizoda I. Ruth Wilsonová je výborná jako okouzlující a zároveň nebezpečná paní Coulterová a dokážeme pochopit i jednání tvrďáka McAvoye jako Lyřina strýce Asriela.

 

Padouši z Magistéria zosobňují vše, co nemá autor knihy na organizovaném náboženství rád...

Náboženství jako zlo

Scenárista Jack Thorne udělal asi dobře, když ve scénáři nevynechal některé temnější stránky příběhu, a to zejména pohledy na náboženství a fanatismus. Zatímco film Zlatý kompas byl po této stránce učesaný a hlavně kvůli americkým divákům se vyhnul všem ateistickým a protináboženským narážkám, které z Pullmanových knih doslova čiší, Thorne se nebál a tyto scény zařadil. Příběh je o to bohatší a také pravdivější. S příběhem si dokonale poradila i pětice režisérů, kteří se na seriálu podíleli - zřetelný je zejména podpis Toma Hoopera, který má za sebou režii takových filmů jako Králova řeč, Bídníci nebo Dánská dívka. První epizoda mne docela naladila a tak mám o příští nedělní večery asi postaráno až do 22. prosince, kdy první řada seriálu končí.

 

Vložil: Pavel Přeučil