Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Reinkarnace staré dobré filmové komedie? Pokoušejí se o to hned dva české filmy. Týden v kultuře

04.11.2019
Reinkarnace staré dobré filmové komedie? Pokoušejí se o to hned dva české filmy. Týden v kultuře

Autor: Falcon

Popisek: Čtyři drsní detektivové nové bláznivé komedie Případ mrtvého nebožtíka

FOTO, VIDEO Co si budeme povídat, českých filmových komedií je v posledních letech jako šafránu a mám pocit, že opravdu od srdce jsem se zasmál někdy před 20 lety na premiéře Pelíšků a poté při každé jejich televizní repríze. Napravit by to prý měla bláznivá komedie producenta a režiséra Miloslava Šmídmajera Případ mrtvého nebožtíka.

Tu předcházejí zprávy, že se prý konečně po dlouhé době dočkáme komedie, která divákům pořádně rozvibruje bránice. Film si utahuje ze záplavy českých kriminálek, kterými se jen hemží zejména obrazovky našich televizí. Téměř tři měsíce před jeho premiérou přicházejí tvůrci filmu s trailerem, který je první ochutnávkou na tuto detektivní parodii.

Srandy není nikdy dost, foto Falcon

Detektivní parta hic

Ve filmu se představí jako parta detektivů David Novotný, Hana Vagnerová, Martin Pechlát a Lukáš Příkazký. V traileru se objevily i další známé tváře, jako Miroslav Táborský, Eva Holubová, Lenka Krobotová či Milan Šteindler. „To je velká výhra a já si toho moc vážím. Je velmi vzácné, aby herec, který má třeba jednodenní natáčení o čtyřech větách, vážil cestu na plac a věnoval tomu čas. Udělalo mi velkou radost, že tak ve filmu můžeme mít Aničku Polívkovou jako uklízečku, Martina Myšičku jako primáře nebo třeba Kláru Issovou jako sousedku,“ říká Miloslav Šmídmajer.

Vražda jako záminka pro komedii

Film si utahuje z tisíckrát opakovaných detektivních klišé, kdy se divákovi sugerují stopy, vedoucí ke zcela jasnému pachateli, aby se pak ukázalo, že jím je někdo úplně jiný. Čtyřčlenný tým policajtů v čele s majorem Prubnerem (David Novotný), vyšetřující nezbytnou vraždu, si vlastně bere celou detektivní zápletku jako záminku k tomu, aby divákům naservíroval pořádnou porci humoru. „Snažili jsme se naladit na stejnou vlnu s kolegy a panem režisérem a taky na to, co bychom chtěli, aby z toho potom bylo na plátně. Je fakt, že jsme vymýšleli absurdní situace, ale zároveň jsme chtěli, aby v tom zůstala nějaká logika a nebylo to úplně vykloubené,“ vysvětluje David Novotný. Film podle scénáře Lumíra Holčáka vznikal téměř celý letošní červenec v Olomouci, dotáčka probíhala na začátku září v Litoměřicích. Distributorem je společnost Falcon, hlavním partnerem TV Nova.

Komedie s partou k pohledání

Další filmovou komedii, která by mohla také rozvířit stojaté vody českého filmu, začal právě natáčet podle vlastní knihy Patrik Hartl. Film ponese stejný název jako kniha, tedy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Postavy čtyř hlavních protagonistů ztvární Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák a Martin Hofmann. „Jsem dokonale šťastnej. Mám herecké obsazení snů. Kluci jsou napěchovaní talentem. Známe se už roky, takže moc dobře vím, co dokážou. Na jejich výkony se strašně těším. Dokud jsme nezačali točit, pořád jsem měl obavy, aby se nám je podařilo dát dohromady. Každý z nich je zavalený prací a postavit natáčecí plán tak, aby se sešli, byl fakt oříšek. Ale stal se zázrak a podařilo se to! Hurá!“ neskrývá své nadšení režisér filmu.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Zleva Martin Hoffmann, Hynek Čermák, Martin Pechlát a David Švehlík, foto Facebook

Natáčení si užijí Pražáci

Aniž by to sám tušil, Martin Pechlát stál podle Hartla u samotného zrodu knihy. „Když jsem před lety knížku psal, představoval jsem si Prvoka jako Martina Pechláta. Je zvláštní vidět ho teď před kamerou. Mám pocit, že mi právě vylezl z hlavy. To je paráda,“ prozrazuje Hartl. První klapka filmu padla poslední říjnový víkend, mezi scénami pro úvodní dny byla i zásadní část společného rozhodnutí a závazku čtyř kamarádů plnit odvážné úkoly a změnit své životy. Hned na začátek tak museli herci i štáb absolvovat náročné natáčení přes noc. Film se bude točit převážně v Praze až do poloviny prosince, pro několik dotáček se herci a štáb sejdou i na jaře 2020. Premiéra v kinech je v plánu na prosinec 2020.

Uprostřed je Patrik Hartl, autor knižní předlohy, scénáře a zároveň režisér filmu. Aneb - co si neuděláš sám, to nemáš. Patrik Hartl to naplňuje téměř na 100 %, foto Facebook

Kamarádi až za hrob

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi dvacet let po maturitě přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se s tím něco udělat. „Film bude o kamarádství. A taky o tom, jak těžké je někdy nepodvádět. Nejenom třeba svou ženu nebo nejbližšího přítele, ale i sám sebe. Láká mě filmové vyprávění o odvaze udělat něco debilního, co nám připomene, že můžeme bezstarostně žít, i když máme všichni hypotéky a na krku festival problémů,“ přibližuje Hartl. Coby autor předlohy snímek nejen natočí jako režisér, k filmové podobě napsal i scénář a připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. „Jsem přesvědčený, že film bude lepší než knížka. Na reakce diváků se těším jak malej kluk,“ dodává Hartl.

Patrik Hartl sólo, foto Facebook

Basiková a Střihavka si střihli filmový song

O zimní, romantické komedii Ženská na vrcholu s Annou Polívkovou v hlavní roli, která dorazí do kin už příští týden, jsme se už několikrát zmiňovali. Té nejen že na plátně zdatně asistují Martin Dejdar a Marek Němec, ale snímek z horského prostředí podpoří i dvojice zpěváků Basiková – Střihavka, která nazpívala ústřední song Tohle není pláč. Hudbu k písni napsal Michal Pavlíček, který jak s Bárou Basikovou, tak s Kamilem Střihavkou spolupracuje dlouhodobě. „Jsme s Michalem tak zvláštně propojení. Fungujeme spolu snad už třicet let a on za tu dobu napsal řadu filmových melodií, které jsem nazpíval. Takže ani tady mě přemlouvat nemusel,“ vysvětluje Kamil Střihavka.

Basiková: Vrcholem mého života jsou mé děti

To Bára Basiková zná i tvorbu režisérky filmu Ženská na vrcholu Lenky Kny. „Lenka točí hezké filmy, křehké, romantické, někdy s happy endem, a to je žánr, který dnes všichni potřebujeme. Tohle je laskavá komedie, nádherně obsazená, a takové filmy mě baví,“ svěřila se zpěvačka. I ona s autorem písně Michalem Pavlíčkem spolupracuje dlouhodobě. „Michal mě objevil už někdy v polovině osmdesátých let při koncertu naší kapely Precedens. Hned se mi ozval a od té doby spolu s přestávkami spolupracujeme dodnes,“ řekla Basiková s tím, že za svůj životní vrchol považuje svoje děti. „Na vrcholu jsem se cítila vždycky, když jsem porodila některé ze svých dětí. Toho si v životě cením nejvíc,“ dodala.

Albrecht Dürer, Růžencová slavnost z roku 1506, i na tento obraz se můžete podívat, foto Národní galerie

Staří mistři ve Schwarzenberském paláci

Už pozítří, 6. listopadu se otevře prvním návštěvníkům zbrusu nová expozice Sbírky starého umění a to ve Schwarzenberském paláci na pražských Hradčanech. Expozice Staří mistři ve představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění a bude k vidění až do 31. prosinec 2020. Návštěvníci uvidí díla takových mistrů, jakými byli například Hans von Aachen, Petr Brandl, Matyáš Bernard Braun, Lucas Cranach, Adriaen de Vries, Albrecht Dürer, El Greco, Francisco José Goya, Hans Holbein, Rembrandt van Rijn, Peter Paul Rubens, Karel Škréta, Simon Vouet a řada dalších.

Joseph Wright of Derby, Podobizna Petera Pereze Burdetta a jeho první ženy Hannah z roku 1765, foto Národní galerie

Od gotiky až po baroko

Její základní časový rámec bude tvořit období od 16. do 18. století vycházející z retrospektivního pohledu na předrenesanční tendence v umění gotiky a antická díla jako inspiraci pro renesanční a barokní umění. V rámci hlavního přístupu do Schwarzenberského paláce bude obnoven původní vstup z Hradčanského náměstí přes nádvoří. Tři sály v přízemí budou vyhrazeny pro příležitostné sbírkové expozice a dvě místnosti poslouží grafickým kabinetům. Architektonické pojetí expozice bude korespondovat s její koncepcí: přízemí bude pojato jako prolog expozice, první a druhé patro vyzní jako tematické panorama renesančního a barokního umění a půdní prostor se bude věnovat sběratelství, tvorbě v malířství i sochařství, ‘skicáriu‘ a kabinetní malbě.

Jazzové dny ve Slaném

Milovníci jazzu si přijdou na své ve Slaném, kde se od 8. do 10. listopadu koná již 53. ročník tradičního festivalu Slánské jazzové dny. Po roce se opět otevřou brány Městského centra Grand a kaple Vlastivědného muzea ve Slaném, aby přivítaly příznivce kvalitní jazzové, bluesové a další spřízněné hudby. V průběhu festivalu, připravovaného Jazz Clubem Slaný na vás čekají dva hlavní večery zakončené odlehčenou after party v Městském centru Grand a dva odpolední koncerty v kapli Zasnoubení Panny Marie na náměstí.

Na Slánských jazzových dnech se můžete těšit na klávesistu Briana Charettea s bandem (USA), Luboše Andršta & Energit, vibrafonistu Wolfganga Lackerschmida a zpěvačku Stefanie Schlesinger, Pavla Fajta a na kapely Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, Alvik, Pražskou dixielandovou společnost, Už jsme doma, či duo Petr Smetáček - Carlo Zegarra.

Zuzana Stivínová a Lucie Juřičková ve Hře Oběd u Wittgensteina, foto Národní divadlo

Vtipné psychologické drama

Skutečnou lahůdku v oblasti dramatické tvorby připravilo pro diváky pražské Stavovské divadlo a to inscenací autora Thomase Bernharda Oběd u Wittgensteina. Dvě sestry, jeden bratr. Ony jsou herečky, on filosof. Anebo možná blázen. Ony moc nehrají: ta mladší nedělá nic, ta starší za bratrem denně jezdí do léčebny. Jak by to vypadalo, kdyby se bratr konečně nechal převézt zpět domů? Uspořádejme velké přivítání! Tři sourozenci jako esence celého světa: drobná soukromá pekla, dávné křivdy, výčitky, stíny mrtvých předků. Silná a zároveň velmi vtipná psychologická hra, které se ovšem česká divadla spíše vyhýbají, pro tři mimořádné herce slibuje další možnost, jak pro moderní světovou dramatiku získat i diváky Národního divadla. Dvě premiéry představení se uskuteční ve Stavovském divadle ve dnech 7. a 6. listopadu.

Dvěma dámám bude ve hře sekundovat Saša Rašilov, foto Národní divadlo

Příležitost pro tři skvělé herce

Dramaturgyně představení, Marta Ljubková o něm říká: „Češi Bernhardovi rozumějí. Je dostatečně nelítostný, ironický a zároveň metaforický a ostrý; dokáže tnout do živého, přitom se nebojí humoru. Z Bernhardova díla se u nás poprvé uváděla právě hra Ritter, Dene, Voss, což byl původní název hry, v Divadle Na zábradlí v režii Jana Antonína Pitínského. V rolích tří sourozenců se tehdy objevili Zdena Hadrbolcová, Emília Vášáryová a Jiří Ornest. Rozhodli jsme se tedy s Danielem Špinarem, že se ke hře pro tři skvělé herce, tentokrát Lucii Juřičkovou, Zuzanu Stivínovou a Sašu Rašilova vrátíme.

Divadelní hry Thomase Bernharda jsou velmi náročné na pozornost diváka a většinou nevypráví příběh, ale rozjíždí temné dumání nad úlohou člověka ve společnosti a úlohou společnosti v životě člověka, foto Národní divadlo

Se svými dojmy se svěřila i Zuzana Stivínová. „Hru Ritter, Dene, Voss neboli Oběd u Wittgensteina jsem viděla na Pražském divadelním festivalu německého jazyka v původní inscenaci vídeňského Burgtheatru. Hostovali ve Vinohradském divadle – a z jejich velkých gest jsem byla nadšená. Navíc pro mě jako pro herečku je důležité, že Thomas Bernhard miluje zákulisí, že miluje herce a herectví, že je všímavý vůči věcem, kterých si normálně spisovatelé nevšímají.“ Režie představení se ujal Daniel Špinar.

Muchovy Čtyři roční období, foto Facebook

České umění boduje i v zahraničí

Po nedávném, trochu kontroverzním ‘výletě‘ Muchovy Slovanské epopeje do Japonska, se vydala na cestu do Asie další Muchova díla. Nejrozsáhlejší sbírka Muchových plakátů ve vlastnictví Nadačního fondu Richarda Fuxy pokračuje ve svém letošním celosvětovém turné. Poté, co ji při jejím vystavení v New Yorku zhlédlo během necelých čtyř měsíců více než sedmnáct tisíc milovníků umění, má za sebou čerstvě vernisáž v jihokorejském Soulu. Výstava v Koreji nabízí pohled na unikátní propojení originálního českého secesního umění s korejským designem a květinovým aranžmá. Návštěvníci například mohou využít fotokoutek s květinami a odnést si s sebou z výstavy jedinečný artefakt na památku.

Muchovy obrazy jsou světoznámé. Patří mezi ně i plakáty. Zde zleva plakáty s názvy Tanec, Malířství, Poezie a Hudba, foto Mucha Museum

Poprvé v Asii

„V Soulu jsou plakáty secesního mistra Alfonse Muchy vystavovány v galerii My Art Museum a k vidění jsou až do 1. března příštího roku. Ačkoliv víme, že sbírka je hojně navštěvována všude, kde je vystavena, přesto nás překvapil fakt, že ještě před zahájením bylo prodáno přes internet na deset tisíc vstupenek,“ říká Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno. Nejkomplexnější sbírka plakátů, která slavila obrovský úspěch hned při svém prvním vystavení v Praze (v roce 2013 získala pomyslný titul historicky nejúspěšnější výstavy výtvarného umění v ČR), je v Asii poprvé.

V rámci veletrhu Rosteme pro život vystoupí i La Škola, foto Rosteme pro život

O víkendu s dětmi na veletrh

Ve dnech 9. až 10. listopadu vezměte své děti a vydejte se na pražský Barrandov, kde se koná rodinný veletrh smysluplných hraček Rosteme pro život. 9. ročník inspirativního veletrhu je ideálním místem pro strávení příjemného dne s celou rodinou. Každý si tam najde to své. Jeho hlavním záměrem je připravit místo, kde si můžete celý den hrát společně s vašimi dětmi, bavit se a odpočinout si od chladného listopadového počasí. Autoři tradičního rodinného veletrhu smysluplných hraček a pomůcek pečlivě vybírají každého z vystavovatelů. Záleží jim hlavně na tom, aby mezi nabízenými výrobky byly hračky, s kterými je zábava si hrát a současně děti mnohému naučily.

Majestátní hrad Šternberk, který bude pořádat Svatomartinské prohlídky, foto Facebook

Svatomartinské prohlídky hradu Šternberk

Příští víkend se také uskuteční po celé republice desítky akcí, zaměřených na svátek sv. Martina. Většinou se jedná o gastronomické akce, nesoucí se ve znamení husích pečínek a Svatomartinského vína. Výjimkou budou akce, připravované na moravském hradě Šternberk. Tady se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku Svatého Martina tam připravují ‘Svatomartinské prohlídky‘ a to po celou neděli 10. listopadu 2019 od 10 do 16 hodin.

Je libo usednout k večeři? Foto Facebook

Hradem Šternberk budou provázet průvodci oblečeni v historických kostýmech. Jejich výklad bude zaměřen nejen na historii hradu, ale především na legendu o Svatém Martinovi. Stranou nezůstanou ani svatí, se kterými se můžeme setkat v adventním čase – sv. Barbora, sv. Lucie, sv. Mikuláš a další. Prohlídky budou zakončené v rekonstruované hradní kuchyni, kde budou připravené ochutnávky martinských specialit. V rámci vstupného bude připravená ochutnávka svatomartinského vína, rohlíčky a drobné občerstvení k vínu.

Vernisáž výstavy Železná opona 1948–1989

Na závěr jsem si nechal jednu z mnoha akcí, zaměřených na letošní výročí Sametové revoluce. Dobové odpoledne ke slavnostnímu otevření výstavy „Železná opona 1948–1989“ se uskuteční 11. listopadu v Technickém muzeu v Brně. Výstava představí historii ostrahy státních hranic, ukáže výzbroj a výstroj jednotek Pohraniční stráže i způsoby překonávání státních hranic bývalého Československa.

Vyroste v ní i replika elektrifikovaného ostnatého zátarasu a také rotní signální stěny, které měly do roku 1989 za úkol izolovat obyvatele tehdejší ČSSR před okolním světem a znemožnit jim útěk za svobodou. Součástí výstavy bude přehlídka dobové vojenské techniky. Venkovní areál muzea se promění v hraniční pásmo střežené pohraničníky se služebním psem. Návštěvníci do něj budou moci vstoupit pouze s ‘propustkou‘, která jim bude vydána zdarma při příchodu. Následovat bude program, který vyvrcholí videomappingem.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace