Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na cestu kolem světa jedině s ukulele, otvírá zavřené dveře. Do Varů dorazili dobrodruzi, i jeden z nejlepších fotografů na světě

03.11.2019
Na cestu kolem světa jedině s ukulele, otvírá zavřené dveře. Do Varů dorazili dobrodruzi, i jeden z nejlepších fotografů na světě

Foto: Facebook

Popisek: Ukulele, které dovolilo dvěma cestovatelkám projet celý svět

FOTO, VIDEO Pověst Karlových Varů coby města festivalů potvrzuje i úspěšný projekt Caminos. Na rozdíl od proslulých mezinárodních akcí, jakými je například Tourfilm, jde o menší, skutečně domácí událost, která však každým rokem získává větší popularitu. Vstupenky na letošní 13. ročník, který se koná první listopadový víkend, byly mimochodem vyprodány během několika minut a řadě fanoušků se tak nepodařilo dostat do zdejšího kina Drahomíra, kde se Caminos koná.

Hlavní myšlenkou tohoto festiválku je podle jeho organizátorů ukázat, že svět nemusí být takový, jak je nám běžně prezentován. Daří se mu to především díky účasti více či méně známých cestovatelů, ať už ostřílených dobrodruhů nebo úplných začátečníků. Společně však publiku představují místa mnohým ukrytá, i strasti, které doprovází cestování do exotických končin.

Marie Šnajdrová a Alena Mahlejová na cestách po světě, ukulele ukryté, foto Aaesome blog

Na cestu kolem světa jedině s ukulele

Příkladem je setkání se dvěma cestovatelkami, Májou Šnajdrovou a Alčou Mahlejovou. Ty si loni sbalily krosny a vydaly se pěšky na cestu kolem světa. Nejdůležitější součástí jejich vybavení se prý stalo ukulele, které jim otvíralo i zavřené dveře. Ve skutečnosti však jejich putování nebylo zas až tak romantické, musely utíkat před požáry, bojovat s nebezpečnou havětí a často také s hladem.

 

Světoběžník Dušan Porada pro změnu přiblížil opravdu rozmanité Rusko. „Sílu a obrovskou rozlohu Ruska si člověk uvědomí, až když ujede tisíce kilometrů, překoná obrovské vzdálenosti, ale na mapě jako by byl pořád na místě,“ říká. Přiznal se také, že si díky dlouhé a pečlivé přípravě myslel, že o této zemi ví vše, ale mýlil se. „Padly mnohé předsudky. Kamčatka byla nejkrásnějším místem, jaké jsem kdy navštívil a viděl.“

 

Jedna z mistrovských fotografií Georga Karbuse, další si můžete prohlédnout na jeho stránkách ZDE, foto George Karbus

Karlovarský rodák

Skutečnou hvězdou letošního festivalu Caminos se stal jeden z nejvýznamnějších outdoorových fotografů současnosti George Karbus. Charismatický ekologický aktivista má na tomto karlovarském festivalu výsadní postavení. Kromě toho, že ze světoznámého lázeňského města pochází (a má zde dosud řadu kamarádů), je držitelem prvenství ‘Přednáška desetiletí Caminosu‘, které získal před třemi lety. A zcela právem. Jeho vyprávění je nesmírně poutavé a diváky také dokáže doslova ohromit svými fotografiemi. Ty byly publikovány v mnoha zahraničních časopisech a George je také vítězem významných fotografických soutěží. Coby zdatný potápěč se soustředí na snímky, pořízené pod vodní hladinou. S nádhernou fotografií, zachycující delfína, surfujícího pod hladinou, vyhrál jedno z nejprestižnějších fotografických ocenění, soutěž Nature's Best a byl vyhlášen také Fotografem roku.

Magické záběry

Jeho magické záběry přírody i podvodního světa, jsou skutečně dech beroucí. Zachycují například klouzavé velryby v křišťálově čistých atlantických hlubinách, zelenou harmonii podmořské hladiny nebo vynikající surfaře, kteří skáčou přímo nad jeho hlavou. Mimochodem, on sám je skvělý surfař a zdatný potápěč, bez toho by podobné fotografie vůbec nedokázal pořídit. A dech se tají i při sledování videa, na němž natočil svého devítiletého syna Joshua, jak v moři dovádí s delfíny nebo řádí na prkně. Coby ekologický aktivista George rovněž spolupracuje s organizací Blue Climate. V současné době žije na západním pobřeží Irska.

Tak jako v mnoha jiných případech osobností, které jsou známé ve světě, se o něm u nás příliš neví. Díky karlovarskému festivalu Caminos se s fascinující tvorbou George Karbuse mohou seznámit alespoň jeho návštěvníci.

Vložil: Adéla Hofmanová