Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Televize Barrandov vytvořila seriál, kterým by se daly hubit i krysy, takovou má sílu. Premiéry Pavla Přeučila

31.10.2019
Televize Barrandov vytvořila seriál, kterým by se daly hubit i krysy, takovou má sílu. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: TV Barrandov

Popisek: Hlavní protagonisté seriálu, který aspiruje už po úvodním odvysílaném dílu na deratizační přípravek první jakosti

FOTO, VIDEO Česká seriálová tvorba rodinného charakteru, zamořená růžovými ordinacemi, zdivočelými ulicemi, modrými kódy či praštěnou rodinkou Krejzovic, dostala konečně pořádnou konkurenci. Zrodil se seriál, který uchvátil skutečně každého diváka hned od prvních minut a aspiruje na seriálovou bombu roku. Televize Barrandov konečně spustila svůj hvězdný seriál Čechovi.

Musím se přiznat, že jsem ve sváteční pondělí s těžkým srdcem oželel předávání státních vyznamenání na Pražském hradě, jen abych mohl vidět první díl tohoto seriálu hned v premiérový čas. A nelituji toho. Rozkošatělá rodina Čechových mne uchvátila od prvního okamžiku a doteď ten úžasný zážitek jen stěží rozdýchávám. Televize Jaromíra Soukupa se všemi pořady Jaromíra Soukupa mne fascinuje čím dál tím více. S úžasem jsem sledoval každičký díl Soukupova politického sitcomu Premiér, kde se Jaromír Soukup neobyčejně zdařile zhostil celé řady rolí, včetně role Jaromíra Soukupa. Skutečně neobyčejný zážitek mi ale přinesl teprve seriál Čechovi.

Tohle jsme fakt (ne)čekali

Na takovouto skutečně velkolepou rodinnou ságu čekal celý náš národ marně desítky let a konečně jsme se dočkali. Ne nadarmo je srovnáván s kultovním americkým seriálem Dallas, i když zde mnozí kritici srovnávají podle mého názoru nesrovnatelné. Čechovi stařičký Dallas ve všech ohledech předčí. Tomáš Magnusek, který za celým seriálem stojí, odvedl skutečně kus vynikající práce. Ty jiskřivé dialogy, neobyčejně inteligentní humor, mistrné, psychologické vykreslení všech klíčových postav seriálu a v neposlední řadě i výkony herců, to všechno tvoří z oné ságy podnikatelského klanu Čechových jeden z největších počinů současné televizní tvorby.

U stolu a v souboji o rodinný majetek, to jsou Čechovi. Muž s bradkou je Tomáš Magnusek, scenárista, režisér i protagonista jedné z hlavních rolí, foto Facebook

Mámo, chyť mi žábu

Pokud jste dočetli až sem, tak mne máte zajisté za dokonalého blba. A pokud jste nepoznali, že jsem si dosud dělal srandu, tak jste s prominutím příliš chytrosti nepobrali právě vy. Ale vážně. Už první minuty seriálu, kdy si nadějný potenciální dědic klanu Čechových přijede na venkovský statek pro svoji vyvolenou a seznamuje ji předem s jednotlivými členy své rozvětvené rodiny, aby věděla, co ji čeká, mi připomněl slavnou silvestrovskou scénku z roku 1964. Tam zneuznaný autor představuje řediteli divadla obří rodinu Voků z Rožmberka a předčítá mu košatý dialog Pepíčka s matinkou, postavený de facto na jediné větičce „mámo, chyť mi žábu.“ Asi v tomto duchu se mi Čechovi jeví. Aby se nejen jeho vyvolená, ale i poněkud nechápavější televizní divák dokázali v členech klanu Čechových opravdu orientovat, po příjezdu do rodinného sídla je postupně představí ještě několikrát. To by ještě šlo, ale postupně, jak vstupují do děje jednotliví členové developerského klanu Čechových, dostává divák jednu ránu za druhou.

Tvrdá práce, intriky i sex

Tomáš Magnusek, producent, režisér a představitel jedné z hlavních rolí seriálu si tady opravdu zgustnul. Přestože se mu podařilo ukecat spoustu známých hereckých tváří, které do seriálu obsadil, prkenné dialogy nezachránily ani takové hvězdy a hvězdičky jako Libuše Švormová, Kateřina Macháčková, Miloslav Mejzlík, či Andrea Elsnerová, Bára Šťastná a Tereza Ticháčková. Sám Magnusek o seriálu říká: „Seriál Čechovi je o tom, jací jsme, jak je složité v dnešní době podnikat, o chybějících zaměstnancích, ale také o uvažování lidí… Že to není jen o tom, že někdo má miliony a neví, co s nimi, ale že musí tvrdě pracovat… Je v něm namíchané všechno, kdekdo se v tom může třeba i poznat. Jsou tam rodinné i finanční intriky, mocenské boje, sex, sarkasmus i spletité vztahy a také velmi zajímavý a někdy až nečekaný vývoj některých postav."

Běží za zavřenými víčky Tomášovi Magnuskovi sny o přebírání ceny Emmy za nejlepší seriál roku? Foto Facebook

Popelka jako žádaná partie

Pokud jsem pilotní díl sledoval opravdu pečlivě, nic z toho, co Magnusek uvádí, jsem v něm nenašel. Samotný děj je o tom, že se nic neděje. Máme zde mladého krasavce Patrika Čecha (Robert Cejnar), který si do rodinného sídla přiveze Popelku Terezku (Tereza Ticháčková) ze statku a pokouší se ji začlenit do své bohaté rodiny. V průběhu epizody se pak dozvíme, že to není jen lecjaká Popelka, ale dcera statkáře, který se zabejčil a nechce největšímu zlosynovi z rodiny Čechových v podání Tomáše Magnuseka prodat své pozemky. Hlava rodiny Jan Čech, kterého hraje Miloslav Mejzlík, vládne všem tvrdou rukou, což nám autoři vykreslí scénkou, kdy si osoby ženského pohlaví chodí tajně zakouřit na balkon, protože, kdyby na to pán domu přišel, bude mazec.

Panáčci mu zůstali

Magnusek prozradil i to, jak český Dallas vznikal. „Tak jako si děcka a teenageři hrají s panenkami, autíčky, hrají hry, já jsem si z lega dělal panáčky a rozehrával jsem takovou pomyslnou rodinnou ságu. Neskutečně mě to fascinovalo a bavilo a řekl jsem si, že něco podobného jednou natočím. A stalo se!" Bohužel ty panáčky, s kterými si hrával jako děcko, se mu sice podařilo do seriálu obsadit, ale ne oživit. Sám sebe pak obsadil do oné role černé ovce rodiny, padoucha, připomínajícího mafiánského bosse, který má vždy po ruce partu přičinlivých Ukrajinců, schopných přesvědčit každého, kdo se mu odváží vzdorovat.

Tomáš Magnusek, hlavní hvězda a tvůrce seriálu Čechovi, se svými panáčky, foto Facebook

Na své si přijde i divák nemrava

Tvůrci seriálu slibují, že se v něm objeví řada dalších zvučných jmen, jako Regina Rázlová, Jaroslava Obermaierová, Ivana Jirešová, Igor Bareš, Ladislav Županič, Felix Slováček, Jan Přeučil či Vlastimil Harapes a Josef Zíma. Upřímně řečeno, některé z nich si v takových rolích ani nedokážu představit. Seriál slibuje mimo jiné i nějaký ten sex, okořeněný nahatými scénami, což nám prozradily už některé ukázky. Na své si tak přijde i herec Jan Přeučil, hrající bývalého komunistického pohlavára, který bude ve svých 82 letech dovádět s mladými, polonahými děvami ve vířivce. Sekundovat mu přitom bude jako jedna z dívek dokonce i spolurežisérka seriálu Eva Toulová (29), která tvrdí, že vše probíhalo v největší počestnosti a v roli jen zaskakovala. „Byla to tak trochu náhoda, chybělo nám pár děvčat do vířivky, tak to vyšlo na nás s maskérkou. Vířivka, šampaňské a milá společnost nebyly k zahození, ale za kamerou se cítím vždycky komfortněji,“ prozradila o natáčení pikantní scény.

A nádavkem ještě kniha

Aby těch pikantností nebylo málo, seriál bude mít i dohru v podobě, prý, pikantní knihy, která, prý, prozradí všeliké pikantnosti ze zákulisí natáčení a popíše i okolnosti vzniku seriálu. „Kniha bude vypovídat nejen o vzniku seriálu a jeho zákulisí, ale také o samotném režisérovi, o jeho osobnosti, dosavadních projektech i plánech. Teď na tom intenzivně pracujeme,“ říká její autor a vydavatel Pavel Mészáros. Takže se máme ještě na ledacos těšit. A vzhledem k tomu, že jsem tak trochu sadista, pokud mne doma někdo naštve, tak ho donutím shlédnout alespoň jeden díl seriálu Čechovi.

 

Vložil: Pavel Přeučil