Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O Dubčekově ´nehodě´ má pochybnosti, prozradil. Syn kancléře tří prezidentů připomíná v knize i osudovou cestu do Moskvy

28.10.2019
O Dubčekově ´nehodě´ má pochybnosti, prozradil. Syn kancléře tří prezidentů připomíná v knize i osudovou cestu do Moskvy

Foto: Soukromý archív Dr. Nováka

Popisek: Prezident Ludvík Svoboda a Dr. Ladislav Novák v prezidentském voze

ROZHOVOR Paměti Dr. Ladislava Nováka, kancléře tří prezidentů, po letech opět vycházejí, navíc obohacené o vzpomínky jeho syna, kterak si tátu pamatoval v soukromém i profesním životě. V mnoha ohledech staví autor i spoluautor dogmaticky zažité události do nového světla, a odbourává tak informační embargo, které se kupříkladu vztahovalo na osudovou cestu naší delegace do Kremlu po srpnu 68. Ponížení, blamáž a ostuda z cyklu naše slavné prohry. To vše se dočtete v publikaci Kancléř tří prezidentů, která by neměla chybět v knihovně každého zájemce o československou historii.

Kancléř prezidenta neoplývá výjimečnými pravomocemi, nemůže předkládat zákony, měnit ústavu či doplňovat státní symboly. Jeho roli můžeme z dnešního hlediska, stejně jako tenkrát, chápat jako úřednicko-manažerskou, jelikož Kancelář prezidenta republiky je organizační složkou státu. Kancléřovu úlohu ocení až dějiny, pokud se tedy o své vzpomínky podělí, protože on je tím člověkem, který je hlavě státu nablízku v časech dobrých a zlých. Dr. Ladislav Novák měl to štěstí, že působil jako kancléř hned u tří prezidentů, Antonína Zápotockého, Antonína Novotného a Ludvíka Svobody, s Gustavem Husákem se rozešel ve zlém. My, čtenáři, máme zase to štěstí, že po sobě zanechal psané paměti, které opětovně oživil a obohatil jeho syn Jiří.

Kdy Vás to napadlo, že znovu vydáte a informačně doplníte knihu Kancléřem tří prezidentů?

Nosil jsem to v hlavě delší dobu, ale teprve, když jsem ležel hospitalizován v Motole a sledoval v televizi dokument Rudí prezidenti, řekl jsem si, že tu knihu musím vydat znovu a doplněnou o mé vzpomínky na tátu.

Pokud jsem četl správně, tak za zachránce Františka Kriegla, který měl původně v Moskvě zůstat vězněn, jelikož odmítl podepsat, se dá považovat váš otec.

Ano, je to pravda, aspoň tak mi otec líčil ten sled událostí. Někdy je to náhoda, v kombinaci s faktorem být ve správný čas na správném místě a pak také odvaha se rychle rozhodnout. V knize je ta anabáze vysvětlena.

A co Alexandr Dubček, tvář Pražského jara. Jaký s ním měl Váš otec vztah? Mimochodem dodnes se vynořují spekulace o Dubčekově autonehodě, registrujete to?

O Dubčekovi se v knize také zmiňuji, v roce 1989 se potkali s tátou v divadle Laterna Magika. Jsem dnes v kontaktu s jeho synem Pavolem, který pracuje jako lékař. O této „nehodě“ má své pochybnosti, ale nerad bych to rozebíral. Málokdo ví, že Alexandr Dubček měl tři syny, dodnes žijí dva.

Váš tatínek působil, jak již bylo řečeno také u prezidenta Novotného, o němž se traduje, že byl vášnivým karbaníkem. Vzpomenete si v souvislosti na nějakou událost?

Jednou o půlnoci zazvonil u nás doma na Molochově (Letná pozn. redaktora) telefon, všichni jsme se vzbudili a báli se, co se to děje. Pro tátu poslali služební auto, aby jel na Hrad. Až nazítří jsme se dozvěděli, že soudruha prezidenta Novotného svrběly prsty a potřeboval někoho k mariáši. Tím byl známý.

Váš otec byl po moskevské anabázi v podstatě odejit ze strany i z funkce a stal se persona non grata. K čemu tam tedy došlo? Obecně se ví se, že jednotou československá delegace zrovna neoplývala.

Ano, jeho osud na pozici kancléře se lámal právě v Moskvě, kdy se otec postavil na stranu prezidenta Svobody, který ho potom, paradoxně vyhodil, aniž by mu to řekl. Svoboda se už při odletu divil, že letadlo do Moskvy mělo mezipřistání v Bratislavě, kde se připojili k delegaci Husák, Bilak a další. Ti pak vytvořili partu spiklenců, kteří dělali již v Kremlu rozhodující separátní schůzky, při nichž bez mandátu rozhodovali o budoucnosti země.

Když jste zmínil separátní schůzky, v knize jste nakousl, že část delegace byla bita mokrými ručníky. Mokrými pro to, aby se nedělaly modřiny. Myslíte, že by Sověti vztáhli ruku i na hrdinu Sovětského svazu generála Ludvíka Svobodu?

Na toho si troufám tvrdit, že ne. Chovali ho ve velké úctě. Ale mého tátu a další prý zbavovali idejí a osobní svobody. Táta o tom v pamětech nepsal, ale já už to nemohl v sobě dál nosit, protože tato informace, stejně jako další jiné v knize, mění pohled na události. Jen si to srovnejte! Navenek je v Moskvě vítaly davy, pořádaly se oficiality, ale jakmile se uzavřel Kremelský palác, šířil se strach, panika, bezmocnost a rodila se nenávist. O tom vše se ale dočtete v knize, kterou můžete koupit jen ZDE.  

Neposílal jste jeden výtisk na Hrad?

Víte, že ano? Co mám informace, tak první dámě, paní Zemanové, se má kniha velmi líbila a pan prezident mě dokonce pozval na letošní předávání řádů u příležitosti státního svátku republiky 28. října.

 

Vložil: Redaktor KL