Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Světoznámá operní diva zůstala ve stínu vulgárního Vojtěcha Dyka. Proč Moravec nezasáhl?

11.10.2019
Světoznámá operní diva zůstala ve stínu vulgárního Vojtěcha Dyka. Proč Moravec nezasáhl?

Autor: ČT / repro

Popisek: Vojtěch Dyk vystoupil na předávání cen Thálie poněkud kontroverzně...

Letošní slavnostní ceremoniál udílení divadelních cen Thálie, živě přenášený z Národního divadla, sice nesledovalo příliš mnoho diváků, ale přesto se probojoval mezi pět nejvíce vyhledávaných pořadů večera. V konkurenci detektivek a nablýskaných hudebních show nakonec nedopadl zle. Je to dobře, protože na obrazovkách věnuje divadelnímu umění pozornost pouze Česká televize.

Ten, kdo si 26. ročník Cen Thálie nenechal ujít, jistě nelitoval, snad jen s výjimkou okamžiků, kdy se na jevišti objevil herec a zpěvák Vojtěch Dyk, jenž získal Thálii za svůj výkon v muzikálu Legenda jménem Holmes. Bohužel ostudným chováním noblesní atmosféru večera narušil, ať už svou arogancí či vulgaritou. A je zarážející, že moderátor večera Václav Moravec, který jinak krotí kdejakého politika, nedokázal razantně zasáhnout. Tím spíše, že se pořad vysílal na obrazovkách ČT, která je limitována přísnými zákony, vztahujícími se na provozování veřejnoprávních médií.

 

Velmi originální?

A ještě více udivuje, že Dykův skandálně neprofesionální výkon označila kritička Mirka Spáčilová v kulturní rubrice na iDnes.cz za „velmi originální“. Citovala přitom jeho děkovnou řeč, v níž se snažil vtipkovat, že nevěděl, zda si má pro Cenu Thálie jít, protože o ní má určité pochybnosti: „Co se těch pochybnosti týče, byly to spíše pochybnosti mého ega, než mne samotného. A na ego, jak všichni v tomto sále víme, je občas důležité, abych tak řekl, se vys..at. a ten večer si užít.“ Podle Spáčilové Dykova originalita spočívá v tom, že se nebál v přímém přenosu ostřejších výrazů. Zcela jiného názoru jsou ovšem četné reakce diváků ČT či čtenářů iDnes.cz. Podle nich se naopak Dyk choval jako debil, hulvát a měli ho z Národního divadla vykázat. Jeho fanoušci dokonce litují, že svůj velký talent poškozuje nadřazeností a arogancí. Pokud se chcete sami podívat, co se na jevišti Národního divadla dělo, můžete ZDE (Dyk vystoupil od 37. minuty). 

Raději Jan Cina!

V této souvislosti někteří vzpomněli na Karla Gotta, podle nich jeho obrovská obliba spočívala právě v tom, že se vždy choval mimořádně slušně. Další lidé dali najevo, že si Dyk Thálii nezaslouží (on sám se dokonce nechal slyšet, že by ji měl dostat za něco jiného!) a že nejvíce drželi palce mimořádně talentovanému Janu Cinovi, který byl nominován na Thálii za svůj skvělý výkon v působivém hudebním projektu Divadla DVA Malý princ. Tím spíše, že byl do poslední chvíle považován za hlavního favorita v kategorii Muzikál, opereta a jiné hudebně dramatické žánry.

 

Thálii za celoživotní mistrovství předala Gabriele Beňačkové herečka Zdeňka Procházková, foto ČT / repro

Světoznámá diva ve stínu Dyka

Je smutným paradoxem, že Viktor Dyk na sebe svou hulvátskou exhibicí strhl hlavní pozornost a v jeho stínu zůstali další vítězové, kteří si Cenu Thálie právem zasloužili. Snad nejvíce nefér to bylo vůči Gabriele Beňačkové. Tato světoznámá diva a skutečná dáma si odnesla Thálii za celoživotní mistrovství v oboru opera, bohužel však jejímu jménu a ocenění většina médií nevěnovala pozornost. A to je ostudné, protože dosáhla met, o nichž se ostatním oceněným, potažmo většině našich umělců, ani nezdá. Nejenže vystupovala na všech významných mezinárodních operních scénách, ale po svém angažmá v Metropolitní opeře v New Yorku, kde triumfovala jako Káťa Kabanová, o ní kritici psali jako o nejúžasnějším hlasu na světě. Její fantastická kariéra i dramatické osudy jsou natolik výjimečné, že se jim budeme věnovat příště. Aby opět nezůstala zastíněná jednou nevychovanou hvězdičkou.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace