Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtyřiasedmdesátiletá Helen Mirren jako sexuální dračice Kateřina Veliká plus další horké seriálové novinky. Premiéry Pavla Přeučila

10.10.2019
Čtyřiasedmdesátiletá Helen Mirren jako sexuální dračice Kateřina Veliká plus další horké seriálové novinky. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: HBO

Popisek: Kateřina Veliká, seriál, který sklízí aplaus napříč glóbem

FOTOGALERIE, VIDEO Tak jako každý rok i letos jsou podzimní měsíce na televizních obrazovkách ve znamení premiér a návratů očekávaných i oblíbených seriálů. Výjimkou není ani letošní říjen, který nám přináší vedle podprůměrných úletů i skutečné lahůdky. Já, jako seriálový žrout, se docela těším na komiksovku Watchmen, neboli Strážci. Mnozí si jistě pamatují zdařilé filmové zpracování tohoto námětu z roku 2009, režírované Zackem Snyderem.

Tenhle typicky superhrdinský film rozehrával oblíbené téma soupeření supervelmocí, které hrozí vypuknutím celosvětového konfliktu. Zabránit mu může jen parta hrdinů s nadpřirozenými schopnostmi. Příběh se odehrává v 80. letech, kdy se superhrdinové ocitli na okraji společnosti a musí si vybojovat svou slávu zpět. Tahákem seriálu má být legendární Robert Redford, který si odskočil z hereckého důchodu, aby se ujal role prezidenta Spojených států. Seriál začne vysílat stanice HBO 20. října.

Objeví se i Jason Bourne?

Dalším zajímavým přírůstkem v mé seriálové sbírce bude určitě seriál Treadstone. Pokud vám tenhle název cosi připomíná, máte pravdu. Ti, kdo znají filmovou sérii příběhů o tajném agentovi Jasonu Bourneovi, natočenou podle románů Roberta Ludluma, vědí, že Treadstone byla supertajná organizace pod křídly CIA, produkující zabijáky, proti nimž byl James Bond pouhým břídilem. Agenti Treadstone se nějakým tím povolením zabíjet vůbec nezabývali, a vraždili hlava nehlava. Seriál bude sledovat osudy spících agentů této organizace, kteří se probouzejí a chystají se znovu začít svou krvavou práci.

Arrow končí, ale karavana jede dál

Docela napjatě čekám na návrat trochu očesané Arrowverse od stanice CW, která nám přináší zpět partu superhrdinů, Arrowa, Flashe, Supergirl a Black Lightninga. Se sympaťákem Arrowem se bohužel rozloučíme, protože jde o jeho poslední řadu, ale zármutek by nám měl vynahradit prý monumentální crossover, v němž se prolnou závěrem roku komiksové postavy ze všech těchto seriálů v jednom příběhu.

Arrow, jízda podle nejlepších komiksových mravů, foto Facebook

Batwoman ve stopách Batmana

Rozporuplné pocity mám z dost očekávaného seriálu Batwoman, který se netajil velkými ambicemi. Premiéra pilotního dílu uplynulou neděli mne nevzala tak, jak jsem čekal. Pro jistotu se podívám ještě na další epizodu, a uvidíme, jak se to rozjede. Hlavní postavou je Batmanova sestřenice Kate, která se po jeho zmizení ujme role ochránkyně prohnilého města Gothamu.

Hraje ji Ruby Rose, která se v roli Batwomen objevila už v jednom z dílů Flashe. Její hlavní sokyní bude vedle celé plejády zbrusu nových záporáků psychouška Alice (Rachel Skarsten). „Nebudeme do seriálu vracet padouchy, co se objevili v Arrowverse. Připravili jsme si pro vás široké spektrum nových tváří, jak kladných, tak záporných,“ prozradila producentka Caroline Dries na červencovém Comic-Conu v San Diegu.

Kateřina Veliká válcuje i komiksy

Ale dost komiksových stálic, teď k tomu hlavnímu. Tím je zbrusu nová minisérie HBO Kateřina Veliká. Miluji historické, bohatě kostýmované filmy - tenhle seriál splňuje oboje a navíc je skvělý. Největší zásluhu na tom má oscarová herečka Helen Mirren, která si v seriálu zahrála jednu ze svých životních rolí. Zdálo se, že veleúspěšný seriál Černobyl nedokáže dlouho nic překonat, ale uplynulo pár týdnů a je tady Kateřina Veliká. A navíc je tu jedno velké překvapení, které bere dech. Helen Mirrren tu hraje ve svých čtyřiasedmdesáti třicetiletou panovnici! Vrásky jí sice zakrývá silná vrstva pudru, ale i to je záměr režiséra seriálu Philipa Martina, ukázat carský dvůr téměř jako pestrobarevné, voskové panoptikum neobyčejných postav. Kolem carevny se totiž točí celý dvůr, ona je slunce a ostatní jsou pouzí souputníci, kroužící kolem ní.

Čtyřiasedmdesát? Neuvěřitelné, foto HBO

Helen Mirren řádí jako zamlada

Ještě pozoruhodnější je fakt, že postava Kateřiny Veliké má neobyčejně rušný sexuální život a v její posteli se střídají herci o celá desetiletí mladší než ona. Jinými slovy, tvůrci filmu šli proti zažité praxi, obsazovat do rolí mladé, pohledné ženušky a rozhodli se, že jejich hrdinka bude na obrazovce starší, mnohem starší než ve skutečném životě. Stalo se to už někdy předtím? Nepamatuji se. Mirrenová je zde divoká, koketní, navíc vypadá nádherně a divák nepociťuje, že by tu bylo cosi špatně. Všichni jsme doposud brali jako nezměnitelný fakt skutečnost, že tvůrci filmů či seriálů měli léta zažitou praxi přidělovat starým romantickým hrdinům milenky tak mladé, že mohly být klidně jejich vnučkami. Co se týká ženských hrdinek, bylo zase pravidlem, že svým věkem odpovídaly svým filmovým postavám.

Vládu měla pevně v rukou

V minisérii se tvůrci vyhnuli období, kdy se Kateřina jako německá princezna po boku svého manžela Petra III pomalu učí nejen dvorním intrikám, ale i politice a umění vládnout. Příběh začíná až po Petrově smrti v roce 1762, kdy se ujala vlády a stala se jednou z nejmocnějších žen tehdejšího světa. Má spoustu nepřátel a carský dvůr, ani ruská šlechta k ní nejsou příliš přátelští. Carský trůn mnozí považují za kořist, jíž se musí stůj co stůj zmocnit. Kateřina má plné ruce práce, aby pevně držela otěže své vlády a je ve své pozici nesmírně osamělá. To se snaží kompenzovat vysokým počtem milenců, kteří jí alespoň ve chvilkách rozkoše umožní jakýsi oddech. Setkáváme se tu i s jednou z jejích největších lásek, Grigorijem Potěmkinem (Jason Clarke).

HBO si umí se sexem poradit

Seriál byl inspirován skutečnou korespondencí Kateřiny Veliké a vykresluje ji jako skvělou ženu a císařovnu. Helen Mirren dokonale vystihuje štiplavý a někdy až zlý humor panovnice. V HBO se nikdy nevyhýbali sexu a nevyhýbají se mu ani tady. Na rozdíl od jiných tvůrčích týmů zde ale není nikdy sex bezdůvodný, má v seriálu své opodstatněné místo. Jen si vzpomeňme na Hru o trůny, kde bylo sexuálních scén také požehnaně, ale vždycky měly svůj smysl. Kateřina má sice pověst nenasytné sexuální dračice, ale ona je mnohem víc. V seriálu je kladen důraz na podrobné vykreslení její silné povahy, úžasné cílevědomosti, která udělala z malé německé dívky vůdkyni nejsilnější říše světa a vládla jí lépe než kterýkoliv muž. Na HBO nás čekají ještě další tři epizody série, ale pro nedočkavce je celá řada ke streamování už od premiéry prvního dílu.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace