Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Začínala jako ´ošklivka´, až skoro ve čtyřiceti zjistili filmaři, že je vlastně krásná. I s raťafákem po slavném tatínkovi. Týden v kultuře

07.10.2019
Začínala jako ´ošklivka´, až skoro ve čtyřiceti zjistili filmaři, že je vlastně krásná. I s raťafákem po slavném tatínkovi. Týden v kultuře

Foto: Facebook

Popisek: Anička Polívková v zimní komedii Ženská na vrcholu

FOTO, VIDEO Přesně za měsíc, 7. listopadu, se objeví na plátnech našich kin nový film režisérky Lenky Kny, Ženská na vrcholu. Tahle zimní komedie, jak ji tvůrci označují, mne zaujala hlavně kvůli hlavní představitelce, Anně Polívkové, která to dokáže v každé roli pořádně rozbalit. Když k tomu přidám zbrusu nový trailer, který se nyní objevil, je to dost slušná ochutnávka na to, aby film vzbudil moji zvědavost.

V hlavních rolích budou sekundovat Anně Polívkové, jako majitelce biokavárny, která si přijela na hory se svým synem Kulíškem vyčistit hlavu od nějakých těch citových problémů, Martin Dejdar a Marek Němec. Dva bratří tak rozdílných povah, jako je oheň a voda. Dejdar jako starší bratr Richard, do sebe uzavřený horal, má se svým mladším bráchou Mišem tak trochu trable. Mišo je totiž záchranářem horské služby a milovníkem nejen života, ale i žen a zábavy. Tahle nesourodá trojice se sejde na odlehlé, sněhem zapadané vysokohorské chatě Samota, ve slovenských horách. takže o legraci ani romantiku v rámci klasického milostného trojúhelníku prý nebude nouze. Aby bylo legrace ještě více, za nic netušící Helenou se vypraví její matka (Jana Preisová) a otec (Bolek Polívka). Jsou Vánoce a rodina musí být přece pohromadě!

Jana Preissová a Bolek Polívka jako ustaraní rodiče, foto Facebook

Jana Preisová znovu na plátně

Těším se i na Janu Preisovou, která se před kamerou neobjevila už hezky dlouhou dobu. Škoda. Tahle vynikající herečka by si zasloužila od filmařů poněkud větší pozornost. O své nové roli a rozhodnutí, proč ji přijala, říká: „Je to o rodině a hraju milující babičku, kterou v reálném životě jsem a pracuji s kolegy, kteří jsou mému srdci blízcí.“ Těmi kolegy myslela samozřejmě především Bolka Polívku. „Je to krásné hrát Janě manžela. My jsme ve filmu manželé už asi padesát let a je tedy dovoleno se trochu špičkovat. To jsme si užívali,“ prozrazuje Bolek Polívka, který ve filmu poprvé hraje otce své skutečné dceři. „Že hraju společně s tátou je skvělé. Účinkujeme spolu třeba v divadle v představení DNA a považuju za vrchol kariéry, že s ním dokážu herecky koexistovat,“ vysvětlila Anna Polívková.

Polívková je přirozeně vtipná

Pro režisérku Lenku Kny byla Anna Polívková jasnou volbou. „Hlavní ženskou postavu, protihráčku, která bude mít dobrou chemii s Martinem Dejdarem a Markem Němcem a bude vtipná, uvěřitelná a citlivá, jsem obsazovala snadněji, než ostatní, protože Anička Polívková splňovala všechny tyto parametry. Navíc je skvělá herečka a role jako by byla napsaná přímo jí na tělo. Točily jsme spolu už jeden film, tak byl i předpoklad, že určitá důvěra mezi námi je a můžeme se pustit i do tak náročného vysokohorského natáčení,“ řekla režisérka a spoluscenáristka filmu.

Jednoho z potenciálních milenců si zahraje i Martin Dejdar, foto Facebook

Herci málem umrzli

Jako dobrá volba se ukázali i oba herci představující bratry. „Můj Mišo surfuje, lyžuje, skáče, jezdí na skútru, potápí se, pokud tedy zrovna neotevírá prosecco na Everestu… Dělá prostě všechno a nejlíp! Na skútru jsem se musel naučit jezdit, ale nebyl to problém, jsem motorkář. Na snowboardu jsem taky jezdil já, jen v jedné nebezpečnější scéně za mě zaskakovali kaskadéři,“ popsal Marek Němec svoji roli.

Film Ženská na vrcholu se točil na Slovensku v Tatrách, foto Totalfilm

Pro Martina Dejdara, nadšeného všestranného sportovce, bylo největším adrenalinem počasí. „Točili jsme v dost extrémních podmínkách, kdy se počasí měnilo z hodiny na hodinu, takže to byl občas opravdu velký adrenalin,“ říká herec o natáčení, které probíhalo hlavně na horách. Příběh se totiž odehrává v odlehlé vysokohorské chatě a jejím okolí v malebném prostředí Chopku v Nízkých Tatrách. Hudba k filmu je dílem renomovaného muzikanta Michala Pavlíčka, písně nazpívali Kamil Střihavka, Bára Basiková, Matěj Ruppert a Martin Dejdar.

Tatiana Dyková jako Poslední aristokratka, foto Facebook

Poslední aristokratka přichází, máme podrobnosti

Anna Polívková se objeví i v dalším českém filmu, Poslední aristokratka, jehož premiéra se blíží a bude už 24. října. Tady si střihla sice menší roli než v Ženské na vrcholu, ale i tak je jednou z výrazných postav filmu. Diváci, kteří viděli inscenaci Poslední aristokratka v divadle Na Jezerce, vědí, že si v tomto divadelním představení zahrála hlavní roli. Spolu s blížící se premiérou se objevují další a další podrobnosti tomto chystaném filmu.

„Komedie je velice náročná disciplína a já jsem se chtěl obklopit herci, kterým důvěřuji. Vedle nich jsem pak oslovil herce, které mám velice rád, vážím si jich, ale se kterými jsem zatím neměl šanci spolupracovat,“ říká režisér Jiří Vejdělek. Úlohu Franka, hraběte Kostky z Kostky, svěřil režisér Hynku Čermákovi. „Hynka mají diváci většinou zafixovaného jako drsného chlapíka, já ale vím, že má také velký komediální talent, a chtěl jsem, aby ho mohl předvést. Hynek hraje překvapivě decentního intelektuála a snílka a věřím, že vám tentokrát místo ranou na solár rozvibruje bránici svým skvělým humorem,“ uvedl režisér Vejdělek.

Tatiana při studiu konkurenčního šlechtického rodu, foto Facebook

Dyková, žena dvou tváří

Manželku Franka Vivien a matku poslední aristokratky představuje Tatiana Dyková. „Tatiana je přesně ta herečka, která se v jedné scéně dokáže elegantně houpavým krokem procházet po rozpadajícím se zámku v kostýmku, který jako by vypadl ze šatníku jejího velkého vzoru, tehdy ještě žijící princezny Diany, a v jiném obraze se jako nic netušící naivní Čechoameričanka cpát pečenou husou tak, že si maso se zelím nacpe mezi dva houskové knedlíky, jako by to byl americký hamburger,“ říká režisér Vejdělek o Tatianě Dykové.

Marie měla 300 konkurentek

Šlechtickou rodinu Kostků doplňuje mladá dcera Marie, do níž měl režisér ambice obsadit neokoukanou tvář. Její představitelku vybral v rozsáhlém konkursu, kdy jen na kamerové zkoušky pozval téměř tři sta dívek. Aristokratku Marii nakonec hraje osmnáctiletá studentka konzervatoře v Ostravě Yvona Stolařová. Ta se musela kvůli svému prvnímu filmu naučit jezdit i na koni, trénovala před i během natáčení se Zdeňkem Piškulou, který se objeví v roli Maxe, mladého šlechtice ze sousedství.

Osazenstvo zámku, trio výtečníků v podobě hospodyně, kastelána a údržbáře, se kterým se musí rodina Kostkových sžít při příchodu do svého nového působiště, hrají Eliška Balzerová, Martin Pechlát a Pavel Liška. „Elišce Balzerové jsem konečně mohl svěřit postavu takříkajíc z lidu, což přivítala s nadšením. Po Účastnících zájezdu jsem se znovu při natáčení viděl s Pavlem Liškou i Martinem Pechlátem,“ doplňuje Vejdělek.

Lukáš Pavlásek v roli vodníka dokonale využije svůj komediální talent, foto Facebook

Pavlásek se umí proměnit v žábu

Dalším filmem, na který nás má navnadit úplně čerstvý trailer, je nová ´troškovina´, pohádka Zakleté pírko režiséra Zdeňka Trošky. Ta se objeví v kinech sice až 2. ledna, ale už v průběhu prosince se uskuteční řada mimořádných předvánočních předpremiér. Scénář napsal Zdeněk Troška společně s Markem Kališem, hlavní role vytvářejí Anastasia Chocholatá a Lukáš Pavlásek. „Zdeněk ze mě dokázal dostat schopnosti, o nichž jsem ani netušil, že je mám, jako třeba chodit po vodě nebo proměňovat se v žábu, takže spolupráce s ním byla bezvadná,“ říká s úsměvem představitel vodníka Lukáš Pavlásek a dodává: „Vodník je ve filmu takový, jaký jsem já, vlastně ho vůbec nemusím hrát!“

Troška netočí pro kritiky, ale pro diváky

Ne, že by byly Troškovy pohádky kdovíjak úžasné, ale přiznám se, že je mám rád, a proto nesdílím kritické hlasy některých svých kolegů, kteří mu nemohou přijít na jméno. Takové ty kritiky, kteří hlásají, že Troškovy pohádky jsou podbízivé, příliš poplatné diváckému vkusu, považuji za nesmyslné žvásty. Troška se nijak netají tím, že pohádky točí proto, aby diváky, jak dětské, tak dospělé, především bavily. Už párkrát se také v tomto smyslu vyjádřil, že netočí filmy pro kritiky, ale pro českého diváka. A proto jsou jeho pohádky tak ryze české a u diváků oblíbené. Zakleté pírko je devátá pohádka Zdeňka Trošky. „Pohádkový žánr je to nejkrásnější, co vůbec existuje,“ říká režisér. „Pohádky jsou věčné, dívají se na ně všechny generace od dětí po babičky a dědečky, a když se udělá pohádka s láskou, tak je nesmrtelná,“ dodává Zdeněk Troška.

Zdeněk Troška prostě natočil další 'troškovskou' klasickou pohádku, foto Facebook

Příběh, který jsme viděli tisíckrát

Aninka (Anastasie Chocholatá) žije na statku se dvěma nafoukanými sestrami, Boubelínou (Lucie Polišenská) a Žouželínou (Šárka Vaculíková), kterým musí sloužit. Jednoho dne najde pírko, s jehož pomocí si přivolá prince Vítka (Marek Lambora), zakletého do ptačí podoby. Když zlé sestry zjistí, že se Aninka schází s pohledným mladíkem, pírko jí vezmou, zničí a Vítek zmizí. Jedinou možností, jak zlomit prokletí, je, že ho Aninka najde kdesi ve světě. A tak se dívka vydává na cestu za záchranou svého milého. Jejím průvodcem se stává vodník, který nesmí v Troškově pohádce chybět, jehož na počátku putování zachrání před zlým sedlákem. Společně prožijí řadu dobrodružství i legrace. A přestože vodnická kouzla dokáží Anince pomoci, jak k uzdravení nemocných, tak na obranu proti loupežníkům, k záchraně Vítka bude potřeba především pravá láska.

Pohádku s dobem a zlem, s hodnou dívkou, zakletým princem, s kouzly a láskou, foto Facebbok

Troška si vybral kuřátko

Představitelku hlavní role Aninky, Anastasii Chocholatou mohli diváci vidět například ve filmu Jiřího Mádla Pojedeme k moři nebo z televizních seriálů Vyprávěj, Modrý kód či Ohnivý kuře.„Potřeboval jsem ušlápnutou dívenku, její dvě filmové sestry jsou pěkné metrnice a mají ji za služku. Stázka vypadá jako takové nevinné kuřátko pípátko a každý jí uvěří, že je hodná,“ popisuje režisér hlavní představitelku. Zakleté pírko vzniká v produkci společnosti Fénix

Hradec Králové zaplaví jazz

Už zítra vypukne v Hradci Králové 25. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem. Tahle nádherná, živočišná muzika zazní v hudebních sálech, klubech a dalších koncertně neobvyklých prostorách na obou březích Labe. Posluchačům nabídne vystoupení kapel, uskupení a formací složených z umělců pocházejících z 20 zemí světa a 4 kontinentů. Program festivalu letos v Hradci Králové představí hned několik českých premiér zahraničních umělců.

Například energické trio z New Yorku Digital Primitives, mezinárodní septet Ziv Taubenfeld's Full Sun, složený z hudebníků ze sedmi zemí světa nebo hudební smršť holandské kapely The Zebra Street Band. Explozivní zakončení 25. ročníku Jazz jde městem/Jazz Goes to Town slibuje patnáctičlenný severský bigband Paal Nilssen-Love’s Large Unit. Festival vás zavede do počátků jazzové éry v New Orleansu a jeho široké žánrové spektrum zahrne vše od tradičního jazzu přes blues, fusion, mainstream, funky jazz, be-bop až po free jazz. Festivalové koncerty můžete navštívit v Hradci až do 12. října.

Žhavé dny ekologie v Brně

Dalším městem, které ožije festivalovým děním bude Brno, kde začíná 9. října už 45. ročník Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm 2019, s mottem: Příroda – naše dědictví. Ekofilm je nejstarší mezinárodní filmový festival s tematikou životního prostředí v Evropě. Jeho kořeny spadají až do roku 1974, kdy vznikl odtržením od festivalu Techfilm. Diváci budou moci nejen shlédnout filmy s tématem životního prostředí, ale budou se moci setkat na nejrůznějších besedách s výraznými osobnostmi, které udávají směr v oblasti péče o životní prostředí. Na programu jsou desítky filmů z celého světa a setkání s jejich tvůrci v kině Scala, přehlídka technologických trendů a zajímavostí, jako například virtuální realita v areálu EKOEXPO na náměstí Svobody, programy pro školy i diskuze s předními odborníky i politiky v Otevřené zahradě, či v prostorách Masarykovy univerzity. Také tento festival potrvá až do 12. října.

Prahu prozáří světelné instalace

O festivalové dění nebudou ochuzeni ani Pražáci, protože od 10. do 13. října je potěší už 7. ročník Signal festivalu 2019. Pokud můžeme věřit meteorologům, mělo by se tento týden vrátit babí léto a tak snad bude přát venkovním programům a instalacím dokonce i počasí. Ulice a veřejná prostranství Prahy, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů promění pod taktovkou českých i světových osobností světelného designu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy. Letošní ročník nabídne 9 instalací od českých a 9 od zahraničních autorů.

Jeden z exponátů, který rozsvítil Prahu při loňském ročníku Signal festivalu, foto Signal Festival

Rozsvítí se i Vltava

Z celkem 18 instalací bude 12 umístěných na zcela nových lokacích a návštěvníci se nově podívají například do areálu Invalidovny nebo Ministerstva dopravy. Na Smetanově nábřeží vznikne největší instalace v historii celého festivalu, která pomocí laserů pokryje hladinu Vltavy v rozloze 180 000 m3 mezi nábřežím a Střeleckým ostrovem. Nově se součástí hlavního programu stane audiovizuální performance v kostele U Salvátora od čtveřice mladých umělců, kteří pomocí světel, kouře a varhanní hudby vytvoří jedinečný zážitek. Novinkou letošního ročníku je také mapa zadarmo v rámci mobilní aplikace.

Pocta výročí revoluce

Letošní ročník provází hlavní téma, třicet let od sametové revoluce. „Rozhodli jsme se zamyslet nad tím, co vlastně slovo revoluce dnes znamená. Není to pro nás jenom pohled do minulosti. Vnímáme ji jako výhled do budoucna a jako změnu, zdokonalení a radikální proměnu, ať už celku nebo jednotlivce,“ vysvětluje Matěj Vlašánek, vedoucí programu. Konkrétní moment československé historie připomene Trabi na Petříně. Audiovizuální instalace skládající se z deseti automobilů značky Trabant připomene útěk východoněmeckých Němců na podzim 1989, po kterém na Petříně a v jeho okolí zůstalo kolem tisíce opuštěných trabantů. Projekt nabídne skrze audiovizuální projekce vzpomínky obou stran, Čechů i Němců. Revolučnímu podzimu roku 1989 se bude věnovat i hravý videomapping od italského studia ILLO na Lyčkově náměstí v Karlíně.

Dojde i na oblíbený videomapping

Videomappingy letos rozehrají fasády budov na Malé Straně a na karlínské trase. Na Tyršův dům se po roční pauze vrací oblíbený 3D videomapping, tentokrát od ukrajinského studia SKILZ, které spojí příběh o lidské touze po lepší budoucnosti se silným vizuálním stylem. Fasádu kostela na Karlínském náměstí rozhýbe videomapping od tureckého studia Nohlab. Novinkou letošního roku je hravý videomapping od italského studia ILLO na budovu základní školy na Lyčkově náměstí.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace