Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

LISTOVALI JSME Autor Gottlandu, pohled Izraelce na 21. století i oblíbené fantasy

09.10.2019
LISTOVALI JSME Autor Gottlandu, pohled Izraelce na 21. století i oblíbené fantasy

Foto: Youtube / repro

Popisek: Mariusz Szczygieł: V dnešním Polsku se žije pod špatnou vládou. Jako v dnešním Česku

KrajskéListy.cz měly možnost listovat dvěma knižními novinkami. První je kniha od Mariusze Szczygiela s názvem Není. V souboru literárních reportáží se oblíbený a populární autor Gottlandu zaobírá ubýváním, loučením a smrtí. Druhá kniha s názvem 21 lekcí pro 21. století od izraelského autora Yuval Noah Harari hledá odpovědi na zásadní otázku: Co znamená být člověkem v dnešní chaotické době?

Začněme knihou ´Není´ od polského autora Mariusze Szczygiela. Tento soubor literárních reportáží a fejetonů na téma pomíjení vypráví o dramatickém životě české básnířky Violy Fischerové, o neblahém osudu majitelky slavné pražské vily Miladě Müllerové, o stárnoucím autorově otci, který přijíždí opakovaně do Prahy, aby ji naposledy viděl, o polském sochaři-performerovi, jehož díla mizí z veřejného prostoru, protože provokují a také o ženě, která umlátila dítě, ale nadále zůstala učitelkou.

Tématem těchto příběhů jsou nejen různé druhy ztrát, které autor shrnuje pod pojem 'není', ale také to, co zůstává a s čím se musíme potýkat – smutek, nostalgie, skryté touhy. Autor chápe pojem 'není' pokaždé jinak, snaží se nás přimět k zamyšlení nad tím, co 'není' v našem vlastním životě, a nutí nás přemýšlet o významu vzpomínek. Přes své vážné ladění je to kniha o pocitu bezpečí a přátelství, o snech a rituálech.

Titul vydávají v překladu Heleny Stachové nakladatelství DOKOŘÁN a MÁJ.

Druhá kniha navazuje na mimořádně úspěšné knihy Sapiens a Homo Deus, ve kterých autor přinesl zprávu o minulosti a budoucnosti lidstva. Publikace 21 lekcí pro 21. století (vyšla v roce 2018, 21 Lessons for the 21st Century) se zabývá současností a dobou, která bude bezprostředně následovat. V jednadvaceti kapitolách věnovaných jednotlivým závažným problémům zkoumá Harari, co znamená být člověkem ve věku šířícího se chaosu.

Profesor historie Harari (*1976) upozorňuje na zásadní politické, technologické, sociální a existenciální otázky, jež před námi vyvstávají tváří v tvář proudu dezorientujících změn. Pokud chce lidstvo přežít ve světě plném čím dál ostřejších protikladů, musí na tyto otázky odpovědět. Dokážeme si pod přísným pohledem Velkého bratra uchovat svobodu volby? Jaké budou požadavky na trhu práce a jak bychom se na ně měli připravit? Jak se vypořádat s hrozbami terorismu? Proč je politický systém liberální demokracie v krizi?

Kniha vychází v překladu Zdeny Gubalové v nakladatelství LEDA a listovat v ní můžete ZDE.

Třetím titulem, na kterých bychom rádi upozornili, je dlouho očekávaná novinka od Christophera Paoliniho ´Poutník, čarodějnice a červ´, která se ihned po svém vydání (Fragment, 2019) stala bestsellerem. Už je to rok, co Eragon opustil Alagaësii, aby vyhledal vhodný domov k založení nové generace Dračích jezdců. Teď se potýká s nekonečnou záplavou úkolů: výstavbou pevnosti, dohadováním s dodavateli, hlídáním dračích vajec, jednáním s bojovnými urgaly a povýšenými elfy. Vytržení z každodenní rutiny však nabídne vidění Eldunarí, nečekaná návštěva a také vzrušující urgalská pověst, jež mnohé změní...

Christopher Paolini (*1983) je americký spisovatel, autor knih Eragon, Eldest, Brisingr a Inheritance. Tyto knihy jsou součástí Odkazu Dračích jezdců. Třetí díl, Brisingr, měl být závěrečný, ale nestalo se tak. 4. díl, Inheritance, se v USA a na dalších vybraných trzích objevil 8. listopadu 2011 a v ČR vyšel v březnu 2012. Příběh se odehrává ve fiktivním fantasy světě Alagaësia a vypráví příběh mladého muže Eragona, který se po nalezení dračího vejce stane Dračím jezdcem, a jeho dračice Safiry. Knihu můžete prolistovat ZDE.

Vložil: Zdeněk Svoboda