Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slováci natáčejí temnou historickou fantasy za opravdu velké peníze, ČT může jen tiše závidět. Sobota Pavla Přeučila

05.10.2019
Slováci natáčejí temnou historickou fantasy za opravdu velké peníze, ČT může jen tiše závidět. Sobota Pavla Přeučila

Autor: TV JOJ

Popisek: Slovenský seriál Slovania je nejambicióznější projekt našich bratrů

FOTOGALERIE, VIDEO Série fantasy filmů na motivy knih R. R. Tolkiena Pán prstenů nebo veleúspěšný seriál Hra o trůny si získaly miliony diváků na celém světě, a tak není divu, že se světem fantazie, magie a podivných božstev či tvorů inspirovaly mnohé filmové a televizní společnosti. Pozadu nezůstala ani slovenská televizní stanice JOJ, která se v posledních letech docela věnuje na rozdíl od nás vysoko rozpočtovým projektům a preferuje podle slov svého ředitele Marcela Gregy kvalitu před kvantitou. Důkazem je právě natáčený seriál s jednoduchým názvem Slované.

Rozpočet takového, dosud nevídaného projektu je na naše poměry skutečně fantastický. Každý z 12 dílů seriálu přijde na 300 000 eur, což představuje celkovou sumu 3 600 000 eur. V korunách tedy více než 90 milionů. Seriál vzniká v koprodukci s Ukrajinou, kam se v těchto dnech přesunul tvůrčí štáb seriálu spolu s plejádou předních slovenských a dokonce i českých herců, kteří se v něm také objeví. Natáčení zde bude probíhat nedaleko Kyjeva, kde byly postaveny dokonalé repliky dvou slovanských sídel, natáčelo se i v Čechách a v Maďarsku.

Proč slovenský seriál?

Možná se ptáte, proč se vedle českého kulturního dění zajímám i o to slovenské. Má to hned pár důvodů. Starší generace mají ještě v dobré paměti televizní pondělky, věnované kdysi v České televizi slovenské dramatické tvorbě. To byly zážitky, které se hned tak nezapomínají. Tím dalším důvodem je vztah Slováků ke své kultuře a tradicím, který je mnohem silnější než u Čechů a jsou na svou historii i patřičně hrdí. Mají mé sympatie. Třetím důvodem je můj osobní vztah ke Slovensku, kde jsem vystudoval, prožíval první lásky a našel mezi Slováky spoustu přátel, se kterými jsme si blízcí dodnes. A pak je tu asi ten nejpodstatnější důvod, a to je ten, že se na seriál budou moci v příštím roce těšit i čeští diváci.

Fantazijní svět starých Slovanů

Právě seriál Slované je dalším důkazem toho, jaký vztah mají Slováci k historii a svým slovanským kořenům. Celkové režie tohoto velkého projektu se ujal Peter Bebjak, který stál například za úspěšnými filmy a seriály jako Za sklem, Čára či Trhlina. Dva díly seriálu natočil ukrajinský režisér Serhij Sanin a čtyři mladý režisér Michal Blaško. Za kamerou stojí Martin Žiaran.

Na televizních obrazovkách ožije velkolepý svět starých Slovanů, plný fantazijních a nadpřirozených prvků i dávno zapomenutých pohanských rituálů, které byly tehdy součástí běžného života. Dobrodružně historický seriál nabídne divákům pohled na život Slovanů, obyvatel Karpatské kotliny počátkem 7. století našeho letopočtu, v době plné dramatických zvratů a událostí. Tvůrcům jde především o jakousi fiktivní rekonstrukci tohoto historického období a pohled na tehdejší život slovanských kmenů, které musely tvrdě bojovat o vlastní identitu a samostatnost.

Nejvýpravnější televizní projekt

„Seriál je jakousi rekonstrukcí jen málo zdokumentovaných rituálů, spojených s mystikou tehdejšího náboženství. Přináší průnik slovanských kultur, které se od sebe napříč územími lišily a zaměřuje se na to, z čeho pramení i identita dnešního slovanského etnika,“ říká ředitel televize JOJ, Marcel Grega. Seriál je největším a nejvýpravnějším projektem této televizní stanice. Představí se v něm slovenské herecké hvězdy jako Zuzana Fialová, Juraj Loj, Richard Autner, Dušan Cinkota, Michal Režný či Andrej Hryc, objeví se i řada ukrajinských herců a z českých herců Marek Vašut.

Boj s nájezdníky i s nepřátelskou vírou

Někdy v onom 7. století byly dějiny určovány pravidelnými nájezdy Avarů a divokými, zlomyslnými a mnohdy krutými činy krvelačných slovanských božstev. V seriálu tak nebude chybět tajemno a mystéria raného středověku, napětí a dějové zvraty, založené na střetu mezi charaktery, ale i zásahy vnějších sil v podobě božstev, cizí víry a nepřátelských Avarů. Těšit se můžeme na napínavý děj, plný soubojů, sexu, násilí a bitev, jezdeckého umění i dramatických zápletek mezi hlavními hrdiny. Všechno by mělo tak trochu ukazovat, že lidé se navzdory uplynulým stoletím příliš nezměnili a i dnes se můžeme z minulosti v mnohém poučit. Temná slovanská božstva a obětiny se dodnes odrážejí v současných lidových zvycích a lidové slovesnosti, jejichž původ už dnes ani nevnímáme.

Soupeření dvou kmenů

Samotný děj příběhů je zatím pečlivě střeženým tajemstvím, ale tvůrci se nijak netají svými velkými ambicemi. Zatím víme jen to, že hlavními hrdiny jsou mladá Draha (Polina Nosychinová) a tajemný cizinec Vlad (Juraj Loj) a hlavní zápletkou seriálu bude dlouholeté nepřátelství a boj dvou sousedních slovanských kmenů. Alespoň malou ochutnávku nám nabízí první trailer seriálu ZDE, který nás zavede do hlubokých a zrádných lesů, strašidelných jeskyní a horských průsmyků, mezi neohrožené slovanské bojovníky.

Bude seriál úspěšný jako Hra o trůny?

Trojice scénáristů, Veronika a Josef Kolejákovi a Ján Ľuterán prozradila i pár detailů. „Děj se odehrává na přelomu šestého a sedmého století. Toto historické období jsme vybrali proto, že velmi dobře znázorňuje několik témat této doby. Mezi ně patří strach z neznámého, touha po sebepoznání, blízkých vztazích a lásce. V našem příběhu mluvíme o Slovanech, národu, lidech, kterým je velmi blízká příroda,“ popisují scenáristé hlavní myšlenku díla. Už dnes se v kuloárech hovoří o tom, že seriál se může zařadit mezi tak úspěšné fantasy seriály, jako byli Vikingové nebo Hra o trůny.

Tvůrci jsou skromnější

Poněkud skromněji se vyjadřuje producentka seriálu Wanda Adamík Hrycová. „Se srovnáním bych byla velmi opatrná. My se nemůžeme porovnávat se seriálem, jehož jediný díl má rozpočet jako celý náš dvanáctidílný seriál dohromady. Přesto máme velké ambice a chceme udělat seriál, jaký tu ještě nebyl.“ Podobně se vyjadřuje i režisér Peter Bebjak, který v rozhovoru pro server Pravda.sk rovnou srovnání s Hrou o trůny odmítá. „Nemáme tolik času, prostředků ani financí, abychom se přiblížili jeho možnostem,“ říká režisér. Seriál bude mít premiéru za rok, v září 2020, a jsem na něj hodně zvědav.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace