Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drsný, hodně temný portrét šílence... Je ale duševní porucha ´omluvou´ pro maniakálního zabijáka, jak nám podsouvají filmaři? Premiéry Pavla Přeučila

03.10.2019
Drsný, hodně temný portrét šílence... Je ale duševní porucha ´omluvou´ pro maniakálního zabijáka, jak nám podsouvají filmaři? Premiéry Pavla Přeučila

Foto: Warner Bros.

Popisek: Joker v podání Joaquina Phoenixe

FOTO, VIDEO Joker vzbudil pozornost už při svém uvedení na letošním filmovém festivalu v Benátkách, kde zaslouženě sklidil osmiminutové ovace stojícího publika. Však si také odvezl z Benátek hned hlavní cenu, Zlatého lva. Vzhledem k jeho nezvykle vysokému hodnocení a mé náklonnosti k batmanovskému Gothamu jsem se na film docela těšil, a nijak jsem nebral v potaz varování, že jde o nejtemnější z temných filmů o prohnilém městě, jak nám jej vykreslil ve filmu Temný rytíř povstal (2012) režisér Christopher Nolan.

Pro znalce batmanovské série není Joker žádnou neznámou postavou, objevil se už čtyřikrát a pokaždé jej hrál jiný herec. Ve stařičkém Batmanovi (1966) to byl Cesar Romero, v novém Batmanovi (1989) to byl nezapomenutelný Jack Nicholson, který jej pojal poněkud groteskním způsobem, pak přišel skutečně temný a pěkně šílený Joker v podání Heatha Ledgera ve filmu Temný rytíř (2008) a nakonec Jared Leto v Sebevražedném oddílu (2016). V nejnovějším Jokerovi se hlavní role ujal Joaquin Phoenix, jehož hvězdná kariéra je na neustálém vzestupu. V roli Jokera ale ukázal, že je skutečný Pan herec.

Před Batmanem byl Gotham na dně

Režisér Jokera Todd Phillips se tentokrát soustředil na začátky onoho klaunského mizery, a zavede diváky zpět do doby před Batmanem. V postavě Jokera vytvořil drsný a hodně temný portrét duševně nemocného člověka a pořádně se vyrochnil v jeho utrpení bez naděje na návrat rozumu.

Arthur Fleck, tedy Joker, rádoby komik a klaun, žije v Gothamu v napjaté atmosféře, kdy je město na pokraji exploze. Město je plné nespokojených lidí, utrpení a špíny všude, kam se podíváte. Na jedné straně honosné domy boháčů, na druhé bezdomovci na každém rohu. Režisér Todd Phillips si s depresivním prostředím zkaženého města opravdu vyhrál a kdyby kina nabízela čichové vjemy, museli byste fakt cítit ten smrad.

Každé šílenství začíná tím, že se člověk snaží být normální, foto Warner Bros.

Skvělý Joaquin Phoenix

Upřímně řečeno, je to prostředí, akorát tak stvořené pro proměnu Arthura Flecka v Jokera. Můžeme sledovat rozvoj jeho duševní poruchy se všemi doprovodnými jevy, náhlými výbuchy smíchu, přeludy a samozřejmě výbuchy nezvladatelného násilí. Joaquin Phoenix odvádí skvělou práci, aby zdůraznil vnitřní duševní pochody své postavy. Film je spíše hororem než filmovým komiksem, jak jej známe z Marvelovek. Phoenixovi dala pořádně zabrat už příprava na roli neduživého a nezdravého Jokera, kdy musel shodit spoustu kil. Stejně tak mu dalo zabrat samotné natáčení, které bylo pořádně náročné na fyzičku.

Trochu promarněnou šancí je na druhé straně postava Murraye Franklina, ztvárněného Robertem De Nirem. Ten mohl být trochu výraznější, ale nedostal příslušný prostor. Joker je brutálně naštvaný film a režisér si někdy až moc okatě libuje v utrpení svých postav. Možná je za tím snaha, nastavit zrcadlo současné společnosti, která je mnohdy bezcitná, ale podle mne to postrádá trochu porozumění a soucitu.

Ale v hlavě šrotují pochybnosti, které začnou zacházet do absurdit... z pohledu normálního člověka, který se v pohodě zařadil, foto Warner Bros.

Až přehnaně politicky korektní

V hlavním plánu se Joker snaží zpochybnit využívání duševně nemocných lidí pro zábavu a ukazuje důsledky vyloučení těchto lidí ze společnosti. Na druhé straně samotný film využívá Arturovy duševní choroby a používá ji jako omluvu pro jeho maniakální a zločinecké jednání. V době, kdy se nejen v USA, ale v řadě zemí světa omlouvá masové násilí jako projev agresivity duševně nemocných lidí, to vyznívá poněkud hluše. Ve filmu jsem nějak nezaznamenal větší odpor k Arturovu chování a vykresluje jej spíše jako oběť, bezmocného samotáře, vyloučeného ze společnosti.

U zrcadla člověku dojde spoustu věcí. I ta faleš, která jej obklopuje. Začne být veselo? Foto Warner Bros.

Joker je svébytná postava

Film se odehrává v Gothamu někdy koncem 70. let minulého století, kdy je malý Bruce Wayne, pozdější Batman, ještě dítětem. Právě původně vedlejší postava několika filmů série, Joker, zaujala Joaquina Phoenixe. „Tenhle film a postava mě zajímaly, protože jsme k němu přistoupili po našem. Neodkazoval jsem na to, jak Jokera v minulosti hráli jiní,“ popsal v Benátkách Joaquin Phoenix. Při nácviku role si prý pouštěl němý film z roku 1928 nazvaný Muž, který se směje, natočený podle stejnojmenného románu Victora Huga a inspiraci hledal i v literatuře o vrazích známých lidí a politiků. Kým se nejvíce inspiroval, to neprozradil. „Pojal jsem Arthura jako svébytnou osobnost, ale chtěl jsem mít svobodu hrát ho tak, aby si ho každý hned nezaškatulkoval. Je to fiktivní postava. Nechtěl jsem, aby mohl nějaký psychiatr přesně diagnostikovat, co je zač,“ dodává Phoenix.

Ano, rozhodně, show může začít, fotoWarner Bros.

Fakt chudák který doplatil na své okolí?

„Joker je něco úplně jiného, než moje předchozí filmy“, říká režisér a spoluautor scénáře Todd Phillips. „Chtěl jsem se opravdu hluboce ponořit do jediné postavy. Přišlo mi, že by to mohl být osvěžující způsob, jak přistoupit k žánru. Nevím, co to znamená ve vztahu k DC nebo Marvelu, jestli to nějak změní, jak sami točí své filmy. Studiu DC se do námětu moc nechtělo, ale jak Phillips doplňuje: „Tlačili jsme na to, protože nám přišlo, že půjde o něco opravdu výjimečného.“

Trochu nešťastné mi přišlo další vyjádření Phillipse, kterým jakoby omlouvá chování Jokera. „Ten film vypráví o nedostatku schopnosti vcítit se do pocitu druhých, který jsme ve světě vnímali, když jsme na filmu začali pracovat, a který pravděpodobně přetrvává doteď. Joker je člověk, který hledá svou totožnost a omylem se stane symbolem, i když původně chtěl jen všechny rozesmát.“ Divákům se film líbí, o čemž svědčí i nebývale vysoké hodnocení na CSFD 91% a podle všeho má namířeno i mezi oscarové filmy.

Předskokan nové batmanovské série?

Podle toho, co se zatím prosáklo, by mohl být Joker jakousi předzvěstí příchodu nové Batmanovské série. O té už je víceméně jasno, v červnu 2021 už dorazí její první vlaštovka, nazvaná prostě The Batman. Režie se ujme Matt Reeves, který má za sebou například dvě pokračování Planety opic, nebo mysteriózní film Ať vejde ten pravý. Hlavní roli Batmana alias Bruce Wayna si střihne stále populárnější Robert Pattinson, měla by se v něm objevit Vanessa Kirby či Jonah Hill. Jiný bude i komisař Gordon, kterého prý bude hrát Jeffrey Wright. Nová batmanovská série by měla mít nejméně tři pokračování a nebude v ní nouze ani o příslušné padouchy, mezi kterými však bude nejspíš chybět právě Joker. Zatím se mluví o Batgirl, Catwoman nebo Nightwing. Máme se tedy na co těšit.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace