Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství největšího televizního hitu: Príjemní herci, pekná príroda a zápletka tiež v pohode...

02.10.2019
Tajemství největšího televizního hitu: Príjemní herci, pekná príroda a zápletka tiež v pohode...

Autor: TV Nova

Popisek: Seriál TV Nova Policie Modrava má již třetí sérii... Na snímku Jaroslav Satoranský a Soňa Norisová

FOTO Nad bilancí sledovanosti českých televizních stanic leckdy opravdu zůstává rozum stát, i když samozřejmě platí, že proti gustu žádný dišputát. Ale přece jenom je obrovský úspěch idylického kriminálního seriálu Policie Modrava, natočeného televizí Nova, určitým překvapením, především ve srovnání s dalšími novými kriminálkami, třeba drsně autentickým thrillerem České televize Sever.

Lze samozřejmě pochopit vkus těch diváků, co si Policii Modrava v neděli večer pouští (a jsou jich téměř dva miliony), nicméně, méně pochopitelné už jsou jejich argumenty. Třeba paní Alena si na sociálních sítích pochvaluje, že to je „příjemná oddechovka s normálními příběhy ze života normálních lidí“, Podle ní je zřejmě příjemné a normální, že lesbická kuchařka zavraždí svoji nevěrnou milenku, protože se spustila s mužem. Jak je vidět, Češi jsou skutečně hodně tolerantní národ bez předsudků. Ale také Slovák Robert Policii Modrava oceňuje: „Príjemní herci, pěkná príroda a zápletka tiež v pohode.“ Jeden z posměváčků však namítá, že už by během tří sérií, co byly dosud natočeny, musela být idylická Modrava vyvražděna. „Kdo nezná Šumavu, nepochopí,“ odporuje jim ale Jirka.

 

Modrava je na tom již podobně jako britský Midsomer - divák žasne, že vůbec někdo přežil... Foto TV Nova

Hlavně klídek a pohoda

Zatímco ženy se většinou kochají krásami zdejší přírody, pasoucími se stády ovcí a zurčícími horskými potůčky, mužské publikum nedá dopustit na Soňu Norisovou. Prý je jim úplně jedno co vyšetřuje, hlavně, že se na ni prý hezky dívá. Najde se ovšem i dost těch, co její výkon považují za velmi průměrný až dokonce podprůměrný a stěžují si, že špatný seriál nezachrání ani hezká ženská, ani krásné záběry z dronů. Milovníci akčněji natočených detektivek se samozřejmě nudí, v lepším případě se baví nad tím, že se většina scén neobejde bez pomalého příjezdu a odjezdu auta, klidných pracovních porad dobrosrdečných policistů, odehrávajících se při obědě v kantýně, nebo přátelských hovorů s jejich šéfovou Majkou, vyzbrojenou kabelkou přes rameno.

 

Soňa Norisová, foto TV Nova

Jih proti Severu

Zcela jiný obraz poskytuje o životě „normálních“ lidí v Česku drsná kriminální série České televize Sever. Respektovaný režisér Robert Sedláček v ní divákům servíruje vyšetřování závažných kauz natolik autenticky, že podněcuje spekulace, jak dalece odpovídá scénář skutečnosti. Nejspíše hodně, tím spíše, že ve filmovém štábu údajně působil i bývalý policista, jenž se podílel na rozkrývání konkrétních třaskavých kauz, odehrávajících se v severních Čechách. I když Sever zpočátku působil spíše jako agitka na práci u policie, postupně se z něj vyklubal pravý opak. Zatímco na idylickém jihu, v šumavské Modravě, jsou pachatelé hladce odhaleni a usvědčeni, na severu to jde hodně ztuha. Odvážnější policisté čelí nevoli vlivných politiků a svých nadřízených a riskují ohrožení kariéry i vlastního života.

 

Jiří Mádl v hlavní roli kriminálky ČT Sever, foto ČT

Vadí Mádl?

Proč má další nový kriminální seriál na českých obrazovkách podstatně menší úspěch než Policie Modrava, je nasnadě. Nenabízí ani pohodové zápletky, ani krásnou přírodu či hezkou vyšetřovatelku, ale přesný opak. Ztrátu iluzí o tom, že u nás vládne spravedlnost, a také zbytečnou vulgaritu. Jiří Mádl coby vyšetřovatel Petr Svoboda navíc divákům většinou vadí, zajímavé ovšem je, že spíše kvůli svým politickým postojům. První díly šestidílné série dokázaly zaujmout téměř milion diváků, postupně však zájem o Sever klesl až na hranici 600 tisíc, podobně jako pokračování seriálu Temný kraj na Primě nebo premiérové díly Četníků z Luhačovic na ČT 1.

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace