Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve znamení křídel. Bára Poláková poletí nad hlavami... diváků. A česká oscarová naděje letí do Ameriky, zatímco v Plzni... Týden v kultuře

30.09.2019
Ve znamení křídel. Bára Poláková poletí nad hlavami... diváků. A česká oscarová naděje letí do Ameriky, zatímco v Plzni... Týden v kultuře

Foto: Facebook

Popisek: Bára Poláková při natáčení klipu k písni Kdyby

FOTO VIDEO Už za tři dny oslaví své 36. narozeniny herečka a zpěvačka Bára Poláková, která mne dokáže pobavit jak na divadelním jevišti, tak na hudební scéně. Její bezprostřední vystoupení, plné energie, kde nijak neskrývá své emoce, mne baví a přiznám se, že více než herečku (doufám, že ji neurazím) ji beru jako zpěvačku, která to dokáže při svých vystoupeních pořádně rozbalit. Dokázala to nedávno svým skotačením na řadě letních festivalů, kde sklízela zasloužené ovace. Hned druhý den po svých narozeninách vyráží Bára na své podzimní turné, jehož vrcholem má být 26. 10. koncert v pražském Fóru Karlín.

Právě tam chystá pro diváky nebývalou show, ve které promění v realitu jednu z písní Hany Zagorové, Já se vznáším, já si létám. Kromě hostů jako Eva Samková či Kühnův dětský sbor i dalších zvukových a vizuálních překvapení dojde právě i na létání! Bára, nejenže začala nedávno s boxem, ale rozhodla se vybít svou energii poletováním nad hlavami diváků. „Můj sen je, se během koncertu proletět nad hlavami fanoušků, alespoň těch v prvních řadách. Trénuju teď s klukama z Airgym company. Bude to asi napínavé, protože ve Fóru můžeme být jen ten jeden den, co je večer koncert. Učím se to tedy v jiném prostoru, a tam budeme mít jen jednu zkoušku odpoledne. Tak jsem na sebe zvědavá...,“ svěřuje se Poláková.

Anděly ověnčené album

Malou ochutnávkou na její pódiové i vzdušné řádění je videoklip s písní Kdyby, který vypustila právě měsíc před vystoupením v karlínském Fóru. Je to letos už třetí a celkově šestý videoklip k loňskému, třemi Anděly oceněnému albu ZE.MĚ. „Takovou mou životní myšlenkovou repeticí je přemýšlení nad tím, co by bylo, kdybych něco udělala jinak, než jsem udělala. Co by to změnilo, a k jakým změnám by až sahalo to, že třeba vyrazíme ráno o deset minut dřív nebo později, než jsme vyrazili. To je přenesené do téhle písně i klipu,” vysvětluje svůj koncept dnes už pětinásobná držitelka ceny Anděl.

Bára je neustále v jednom kole, foto Facebook

„Bohužel nemůžeme převézt to zařízení na všechna místa turné. Je to moc komplikované a závisí to na výšce a hloubce jeviště i hlediště. Takže můžu létat jen ve Fóru. Pracujeme ale s kapelou na nových aranžích a rozhodně si plánujeme každý koncert užít. Takže pokud se chce s námi někdo protančit večerem, rádi ho uvidíme...,“ láká na turné Poláková.

Aňa Geislerová a Viktor Dvořák v rolích Olgy a Václava Havlových, foto Bontonfilm

Havel přijde se zpožděním, rok po oslavách

To, že na letošní listopad připadají oslavy 30. výročí Sametové revoluce a celá kulturní fronta se na to připravuje s velkou okázalostí, máme možnost sledovat dnes a denně. Filmy, divadelní představení, televizní dokumenty, výstavy, besedy a nepostradatelné demonstrace Milionu chvilek nám budou připomínat toto výročí ze všech možných i nemožných stran, až nám to možná poleze krkem. V celém tom velkolepém slavení určitě nebude chybět i příslušná adorace Václava Havla, která podle mého názoru už někdy přesahuje až do poněkud nemístného kultu. Proto mne kapánek udivilo, že jeden z klíčových filmů, který zatím nese pracovní název Havel, se dostane do českých kin až v létě roku 2020.

Snímek ze zákulisí natáčení filmu, foto Bontonfilm

Anna Geislerová jako Olga

V těchto dnech je natáčení filmu, inspirovaného hlavně disidentskými léty Václava Havla, v polovině. Natáčení začalo v srpnu a potrvá až do druhé poloviny října. Hlavní hrdina prochází vývojem z úspěšného dramatika přes zakázaného dramatika a bojovníka za lidská práva, až po vůdčí osobnost sametové revoluce, během níž děj končí. Dějiny jsou ale podle režiséra Slávka Horáka až ve druhém plánu, film se snaží zachytit především život, vztahy a povahu hlavních postav. Základem filmu je pak hrdinův netradiční, ale o to silnější vztah s manželkou Olgou. Václava Havla si zahraje Viktor Dvořák a jeho manželku Olgu ztvární Anna Geislerová. „Anna Geislerová byla moje instinktivní první volba a o nikom jiném jsem ani neuvažoval, jen jsem doufal, že to se mnou bude chtít dělat. Přišla mi úplně přesná, povahově i typově, zázemím, chováním, životním postojem,“ popisuje její obsazení režisér filmu Slávek Horák.

Pavla Landovského, blízkého kamaráda Václava Havla, si zahraje Martin Hofmann, foto Bontonfilm

Lanďáka si střihne Martin Hofmann

Film bude kombinovat drama a komedii, zábavné a vtipné situace prý baví štáb už během vzniku. „Konflikty zdrženlivého gentlemana Viktora Dvořáka v roli Havla a hlučného bouřliváka Martina Hofmanna v roli „Lanďáka“ nás baví už při natáčení a děláme všechno proto, abychom tuhle zábavnou energii přenesli na plátno co nejlépe,“ pochvaloval si Horák už v létě, hned po prvních dnech prací. Není na téma Havel příliš brzy? „Jde o hraný film a o dramatizaci. To doufám živí pamětníci pochopí a budou reagovat na film jako na samostatné autorské dílo, hraný film není dokument ani rekonstrukce historických událostí,“ říká Slávek Horák.

Beckett bude v DOXu

Už zítra, 2. října se uskuteční v Centru současného umění DOX premiéra inscenace Pan Pros režiséra Jana Nebeského, scenáristky a herečky Lucie Trmíkové a herce Davida Prachaře. Činohra Pan Pros je autorskou variací beckettovských témat a motivů, uváděná při příležitosti 30. výročí úmrtí Samuela Becketta, dramatika, prozaika a nositele Nobelovy ceny za literaturu. DOX oslovilo divadelního režiséra Jana Nebeského, který se výrazně podílel na výjimečné éře Divadla Komedie v druhé polovině devadesátých let. Nebeský se tak po čtvrt století, kdy vznikla v Divadle Komedie jeho slavná inscenace Konec hry, vrací k Samuelu Beckettovi, Beckettovská témata a motivy autorsky přetváří a upravuje přímo pro galerijní prostory Centra DOX v pražských Holešovicích

David Prachař a Lucie Trmíková z divadelní hry Pan Pros, foto DOX

Všichni jsme Gogo

Vzhledem k tomu, že jsem už tak trochu pamětník a Samuel Beckett mne stejně jako spoustu mých vrstevníků oslovil v šedesátých letech svým absurdním dramatem Čekání na Godota, jsem na uvedení Pana Prose docela zvědav. Doufám, že si tak připomenu rok 1964, kdy jsme s kamarády stáli v dešti frontu před Divadlem Na zábradlí, abychom ukořistili lístky na Godota. Všichni jsme tehdá byli Gogo a Didi a hledali v Beckettovi všechny možné i nemožné skryté významy. Beckettovo dílo je aktuální i dnes, kdy všichni stále něco hledáme a na něco čekáme. Právě proto si určitě tuhle inscenaci v DOXu nenechám ujít. Další představení Pana Prose se tam konají 6. října a pak 9. a 10. prosince.

Teror ve Vršovicích

Dalším divadelním představením, které byste si neměli nechat ujít, je napínavé drama Teror, autora Ferdinanda Von Shiracha. Tuhle ryze aktuální hru o nelehkých cestách práva a spravedlnosti uvede Vršovické divadlo Mana v obnovené premiéře 13. října. V hlavních rolích se představí Jitka Smutná, Tomáš Novotný, Zbigniew Kalina, Milan Kačmarčík a Dana Sedláková. Unikátem představení je fakt, že o vině a nevině hlavního hrdiny bude rozhodovat v roli porotců divadelní publikum. Divadelní hra Teror fascinuje publikum na celém světě. Už více než půl milionů diváků rozhodlo o vině či nevině armádního pilota, který sestřelil plně obsazené letadlo mířící na fotbalový stadion. Hra postihuje velmi aktuálně morální problémy, před které nás staví konflikty současného světa

Teror pod taktovkou diváků, foto Vršovické divadlo Mana

Vinen, nebo nevinen? Rozhodnou diváci

Ústřední postavou fascinujícího příběhu je Lars Koch, německý pilot bojového stíhacího letounu Luftwaffe. Navzdory rozkazu sestřelí unesené civilní letadlo se 164 pasažéry na palubě, aby tím ochránil 70 tisíc lidí na fotbalovém stadionu před teroristickým útokem. Diváci se tak ocitnou přímo v soudní síni a jako porotci na konci inscenace sami rozhodnou, kdo je vinen za smrt cestujících na palubě letu z Berlína do Mnichova. A inscenátoři pro ně připraví oba možné konce tohoto příběhu.

„V inscenaci Teror simulujeme soudní proces, kde z pohledu obhajoby je obžalovaný skutečným hrdinou a zachráncem mnoha tisíců životů, avšak z pohledu žalobkyně je především vrahem 164 lidí. A někdo, v našem případě diváci, musí rozhodnout, kým tedy doopravdy je,“ prozrazuje princip Teroru režisér Ondřej Zajíc. Svůj postřeh přidává i Jitka Smutná, která se zhostí role státní zástupkyně. „Podle mé zkušenosti doznívá toto představení i po skončení a vyvolává vzrušené diskuse mezi diváky. Nemáte jednoznačnou odpověď, a to je v životě i na divadle nejen dobrodružné, ale i prospěšné.“

Venkov se stěhuje do Prahy

Na sobotu 5. října si naplánujte rodinný výlet do pražské Botanické zahrady, kde vypukne festival Slamák s podtitulem Zažijte venkov v Praze. Jeho návštěvníci se mohou těšit na šest festivalových zón, kde se představí například Anna Slováčková, Milan Peroutka, Marta Jandová, Marie Doležalová, Jan Mühlfeit, u dětí oblíbené prasátko Pigy, influenceři Margit Slimáková, Dominik Landsman, a další. Z festivalové zóny Na Kafíčko bude navíc celý den vysílat i rádio Frekvence 1. Kromě hudebních a přednáškových zón nabídne Slamák cirkusová představení, nebo nevšední kulinářské zážitky s opravdovými farmáři. Netradičně se na prvním ročníku festivalu Slamák představí i pouliční umělci, provozující tzv. busking a nebudou mezi nimi chybět ani ti, které možná potkáváte na ulicích našich měst, jako Tereza Balonová, Míša a Roman Tomešovi, Iby Pop, Žofie Dařbujánová a další.

Škoda, že skončila akce Sexistické prasátečko, pozvánka na Slamák by byla nadějným abonentem, foto Slamák Fest

To tu ještě nebylo

„Chtěli jsme vytvořit něco, co v Čechách ještě nikdy nebylo. Zážitkový festival, kde umělci nevystupují na nějakém vzdáleném podiu, ale jsou přímo u lidí a mezi lidmi. Festival, kde budou nezastupitelnou roli hrát vůně a lidé budou moci okusit, jak chutná český venkov. Proto jsme hledali ideální outdoorové prostředí, které bude sice v centru Prahy, ale svou čistotou a ryzostí bude připomínat český venkov a přírodu,“ vysvětluje organizátorka akce Zdenka Chocholoušová, manažerka dětských produktů skupiny Active a dodává: „Díky skvělému přístupu našeho partnera, Botanické zahrady hl. města Praha, můžeme slíbit, že festival se odehraje na takovémto kouzelném místě a nabídne netradiční kulturní zážitek pro všechny náročné návštěvníky.“

Pouliční umění stojí hlavně na živém a nemainstreamovém vystoupení, foto Pilsen Busking Fest

Plzeň zaplaví pouliční umělci

Právě na velký svátek buskingu, zmíněného v předchozí pozvánce bych vás chtěl pozvat do Plzně, kde se koná od zítřka až do soboty 5. října Pilsen Busking Fest 2019 - buskerský festival. Pouliční umění, anglicky zvané busking, je označení pro jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou hází drobné mince do přistaveného klobouku, krabičky či pouzdra od hudebního nástroje. Busking oživuje ulice a náměstí většiny světových metropolí a u nás je stále považován za cosi podřadného, co dokonce veřejnost jaksi obtěžuje.

Měl jsem možnost procestovat spoustu světových metropolí a vidět vystoupení, která vezmou za srdce a nad kterými se někdy tají dech. Proto mne mrzí, že například Praha patří mezi města, kde je busking omezován spoustou nařízení, vyhlášek a omezení. Abych to uvedl na pravou míru, za busking samozřejmě nepovažuji obří pandy, medvědy a další plyšové figury, toulající se po Staroměstském náměstí, ale hudební, artistická a svým způsobem umělecká pouliční vystoupení, která dokážou ulice měst oživit.

Pouliční umění není jen hudba, foto Pilsen Busking Fest

Buskeři si užijí i velká pódia

Pilsen Busking Fest 2019 je multižánrovým mezinárodním festivalem při kterém celé centrum města již po šesté od 2. do 5. 10. doslova zaplaví desítky zahraničních, českých i plzeňských umělců. Hlavním a dlouhodobým cílem pořadatelů je i v letošním roce oživit centrum města Plzně a inspirovat místní obyvatele a umělce, aby se více zapojili do dění ve veřejném prostoru. Těžiště celého festivalu bude v lokalitě sadového okruhu – Kopeckého, Šafaříkových a Smetanových sadech. Zde vyrostou pódia, buskingové či kreativní zóny a celý prostor vyplní různorodé výstavy. Na výběr toho nejlepšího se návštěvníci mohou těšit v pátek 4.10. na Náměstí Republiky, kde vyroste velké pódium

Pouliční hvězdy z celého světa

Největšími hvězdami programu budou Organic trio Olive Tree Dance z Portugalska, kteří plynule naváží na loňskou účast jednoho z jejich členů Renata Oliveiry. Dále se návštěvníci mohou těšit na pouličního komedianta s 30ti letou zkušeností s buskingem, Mata Ricarda z Anglie nebo na kapelu plnou superhrdinů Super Cumbia y la Liga de la Alegría z planety Cumbión, hrající směsici reggae, latinských rytmů a komedie. Zkrátka plzeňské ulice ožijí tím pravým, pouličním uměním a návštěvníci budou moci porovnat, co se na ulicích odehrává v zahraničí a u nás.

Původní dokumentární seriál televize Prima Utajené příběhy českých dějin, foto FTV Prima

Na Primu se vracejí Utajené příběhy českých dějin

Ve svém týdenním přehledu nemohu vynechat ani skalní milovníky dokumentárních filmů, které přináší televizní stanice Prima ZOOM. Hlavním hitem října bude pokračování původního českého seriálu Utajené příběhy českých dějin II. Jednotlivé epizody, vysílané každou sobotu, přinesou pohled na zajímavé historické události českých dějin. Každý z osmi dílů je věnován jednomu konkrétnímu příběhu, pro který se v učebnicích dějepisu nenachází místo.

Těšit se diváci mohou např. na praotce Čecha, Emmu Destinovou, vyvraždění Slavníkovců, štěchovický poklad, magii proti Hitlerovi a další fascinující české historické příběhy. Režisérský tandem zůstává ve složení Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková, doplňuje je historik a průvodce pořadem, Petr Bahník. Jako milovník záhad a obdivovatel hledačů pokladů si nenechám ujít například díl, věnovaný hledání nejen proslaveného Štěchovického pokladu, ale i dalších pokladů ukrytých nacisty na našem území. Ten uvidí diváci na obrazovkách 29. října.

Nabarvené ptáče Václava Marhoula letí do Ameriky

Po světové premiéře na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a uvedení v Čechách vyráží Nabarvené ptáče Václava Marhoula na festivaly po celém světě. Film, který má na svém kontě po dvou týdnech v českých kinech kupodivu přes 55 tisíc diváků, získal také amerického distributora. Václav Marhoul se před českou premiérou filmu nijak netajil tím, že je film určen především pro zahraničí a s českým divákem tak nějak nepočítá. I přes rozporuplná hodnocení kritiků a zprávy o znechucených divácích, opouštějících kina už během promítání, se jeho očekávání nesplnilo a Češi na film fakt chodí.

Ne každý projekci celého filmu Nabarvené ptáče vydrží, foto Bioscop

Marhoul bude bojovat o Oscara

Že je o film i v zahraničí mimořádný zájem svědčí nejen další pozvání z festivalů ve Velké Británii, Lucembursku, Turecku, Německu, Polsku, Brazílii, Japonsku, Řecku, Irsku, Španělsku, na Ukrajině či v Egyptě. V USA, Bělorusku nebo Indii jde dokonce o soutěžní sekce. Film totiž získal také svého amerického distributora, společnost IFC Films z New Yorku, která je přední distribuční společností nezávislých filmů a má za sebou uvedení takových snímků, jako Chlapectví, Ztratili jsme Stalina nebo Antikrist. Česká filmová a televizní akademie vysílá Nabarvené ptáče rovněž do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film. Zda uspěje, dozvíme se 13. ledna 2020.

Do Ratibořic se vrací paní kněžna

Na závěr jedna pozvánka pro ty, kdo chtějí poznat atmosféru podzimu na venkovském šlechtickém sídle. V sobotu 5. října si ji můžete naplno užít v Ratibořickém zámku a spojit jeho návštěvu i s procházkou nedalekým Babiččiným údolím. Zámecká akce se bude konat od 10:00 do 16:00 hodin a má připomenout, že letos v říjnu uplyne již 180 let od chvíle, kdy ze svých milovaných Ratibořic v podzimním čase naposledy odcestovala za italským sluncem „paní kněžna“, Kateřina Vilemína vévodkyně Zaháňská, princezna Kuronská.

Tuto nejproslulejší ratibořickou „zámeckou paní“ vám připomene jak procházka nostalgickým zámeckým parkem, tak návštěva zámeckých interiérů. Ty budou zkrášleny podzimní výzdobou a provoněny květinami a čerstvě sklizeným ovocem.

Zavítat můžete i do běžně nepřístupných zámeckých sklepení, ve kterých naleznete další část dekorací a výzdoby. Atmosféru podzimu na venkovském šlechtickém sídle doplní vystoupení Žesťového sdružení z Náchoda s uměleckým vedoucím Jaroslavem Vlčkem. Po prohlídce se zkušeným průvodcem na vás bude čekat posezení v malé zámecké kavárně s nabídkou svařeného vína, kávy, populárních zákusků, kanapek, zvěřinové paštiky a zvěřinového guláše. Tak vezměte své malé ratolesti a přijeďte do Ratibořic. Určitě nebudete litovat, zvláště vydaří-li se to pravé babí léto.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace