Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Woody Allen vykrádá sám sebe. Deštivý den v New Yorku je oběť #MeToo, v USA má plot. Premiéry Pavla Přeučila

26.09.2019
Woody Allen vykrádá sám sebe. Deštivý den v New Yorku je oběť #MeToo, v USA má plot. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: Bioscop, stejně jako další snímky z filmu i z natáčení v článku

Popisek: New York, déšť, romance a ironické glosy... Zkrátka nový Woody Allen

FOTO Na nový film Woodyho Allena Deštivý den v New Yorku jsem se těšil, protože většina jeho filmů jiskří na jedné straně svérázným humorem a na straně druhé jsou hlubokými sondami do neuvěřitelně propletených lidských osudů. Jeho postavy jsou fakt uvěřitelné, odkoukané ze života. Z kina jsem však odcházel s dost rozporuplnými pocity, protože tohle nebyl ten pravý Woody, jak jsem ho znal například z filmů Manhattan (1979), Láska a smrt (1975), Purpurová růže z Káhiry (1985) nebo Půlnoc v Paříži (2011). Čtyřnásobný oscarový režisér i tady dělal, co mohl, ale ono rčení ´nevstoupíš dvakrát do stejné řeky´ se tady potvrdilo v plné míře. Připadá mi, že Woody Allen ve scénáři chvílemi vykrádal Woodyho Allena a na filmu se podepsalo i herecké obsazení.

Film, který ve čtvrtek startuje v našich kinech, přichází po neobvyklé roční přestávce. Od roku 1981 vyrukoval Woody Allen každý rok s novým filmem a v roce 2018 nic. Proč náhle ta pauza? Ti, kdo sledují dění ve světě filmu, vědí proč. Allen se stal jednou z obětí honu na čarodějnice v rámci kampaně #MeToo. Před pěti lety, v roce 2014, jej tehdy osmadvacetiletá adoptivní dcera Dylan Farrow obvinila, že ji sexuálně zneužíval už v jejích sedmi letech. Přestože slavný režisér a scenárista nebyl nikdy obviněn, stal se v rámci tažení Me Too jednou z černých ovcí a ocitl se na nechvalně známé černé listině hollywoodských ´sexuálních predátorů´. Premiéra Deštivého dne v New Yorku, plánovaná na rok 2018, byla zrušena a kdy jej američtí diváci uvidí, je dosud ve hvězdách. Film tak zatím koluje pouze evropskými a jihoamerickými kiny a uvedli jej také v Jižní Koreji.

 

Režisér se svým hlavním hrdinou, Timothée Chalametem

Film leží v americkém šuplíku

Největší ironií je skutečnost, že tahle romantická komedie Woodyho Allena ukazuje i odvrácenou tvář filmového průmyslu, jeho pokrytectví a je i dokonalou satirou na sexuální aféry či zneužívání mladistvých. Navíc, jeho natáčení probíhalo mezi 11. zářím a 23. říjnem 2017 a aféra kolem Harveye Weinsteina, která odstartovala onu kampaň #MeToo, vypukla v prvním říjnovém týdnu onoho roku. Brzy poté se znovu vynořila stará obvinění Woodyho Allena, herci se od něj veřejně distancovali a ostentativně věnovali své honoráře z filmu na nejrůznější dobročinné účely. Amazon Studios s ním zrušilo smlouvu a film zmizel v šuplíku.

 

Allen v New Yorku žije, miluje ho a točí tam

Obraz zhýčkané mládeže

Samotný příběh filmu není nijak složitý a jako většina Allenových filmů vypráví o poněkud zhýčkaných postavách a jejich krátkozrakém pohledu na svět. Mladý, talentovaný a bohatý vysokoškolák Gatsby Welles (Timothée Chalamet) přijíždí do New Yorku, kde má jeho poněkud prostoduchá přítelkyně Ashleigh Enright (Elle Fanning) udělat pro školní noviny rozhovor s filmovým režisérem Rolandem Pollardem (Liev Schreiber). Asleigh je pěkná holka, pocházející také z pořádně zazobané rodiny v Arizoně, je naivní jako děcko a když se sexuálně vzruší, dostane nezastavitelnou škytavku. Ohromná legrace!

Původní pár - Timothée Chalamet a Elle Fanning

Oba si plánují prožít v New Yorku zajímavý víkend, ale plány jim zkříží setkání Asleigh se scenáristou Tedem Davidoffem (Jude Law) a filmovou hvězdou Fraciscem Vegou (Diego Luna). Asleigh je nadšená z filmového světa, do jehož zákoutí může nahlédnout, a skončí s Vegou na nevázaném večírku, kde každý užívá, co hrdlo ráčí. Cítí se jako skutečná novinářka, zapisuje všechno do svého poznámkového bloku a začíná snít o Pulitzerově ceně. Gatsby je náhle odstaven, ale není to tak nepříjemné, protože stráví den s Chan (Selena Gomez), vtipnou a uštěpačnou sestrou své bývalé přítelkyně.

 

Další dvojice: Timothée Chalamet a Selena Gomez

Cynická komedie s kapkou romantiky

Nejsem si tak úplně jistý, zda je ve filmu více romantiky, legrace nebo cynismu. Ve filmu se mísí ironie s drsnou realitou a vše se odehrává v romantickém, očistném dešti. Film je tak trochu ozvěnou Allenova slavného Manhattanu, plný vtípků o morovém prostředí města a jeho bohémském zákulisí. Komedie a romantika jsou však pozadím skutečného tématu filmu, jímž je pochybná morálka filmového průmyslu a cynismus médií. Tajemství dobré komedie spočívá v rytmu a Woody Allen s tím nikdy neměl problém. Humorné tempo filmů se mu vždy podařilo zvládnout, ale tentokrát neměl příliš šťastnou ruku zejména v castingu.

 

Elle Fanning a... Diego Luna

Humor hlavního hrdiny nefunguje

Timothéea Chalameta jsme zatím mohli vídat v nevýrazných rolích, dost vzdálených od živelnosti Allenových postav. Výjimkami byly snad v roce 2017 filmy Lady Bird a Dej mi své jméno, za ten druhý byl nominován na Zlatý glóbus a také na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Elle Fanning a... Liev Schreiber

Vtipy jsou ve filmu stejné jako vždy, ale v Chalametových ústech jaksi nefungují. Jsou bez jiskry a mnohdy působí dost násilně. Pokud tempo nefunguje, komedie ztrácí dech, a to je na Deštivém dni v New Yorku vidět. Ale komedie není v tomto filmu vše, jde i o příběh vášnivé lásky. Nicméně pokud selže tempo u komedie, selhává i chemie, tak potřebná pro takovéto milostné příběhy.

Elle Fanning a... Jude Law

Řada dějových prvků ve filmu se objevila už v mnoha dřívějších Allenových filmech. Určité opakování by nebylo problémem, pokud je součástí filmařova stylu, který málokdy selže. Tentokrát se to ale nevydařilo podle představ. Divák sleduje sice zábavný, ale kapánek bezduchý a tuctový příběh. Woody Allen sice dosadil do scénáře všechny potřebné prvky, ale vniklý mix je hodně nevyvážený a na tvůrci jako by se začínala projevovat profesní únava. Poměrně složitě mapuje Allen problémy jednotlivých postav, ale tyhle malé příběhy by se daly vyřešit během pár minut.

 

Allen hledá sám sebe

Na druhé straně musím uznat, že ze strany Woody Allena jde o osvědčenou klasiku. Vše se odehrává v jeho milovaném New Yorku, ve městě, kde je vše v neustálém pohybu, od vztahů mezi lidmi, až po všudypřítomnou reklamu. Multikulturní město vcucne dvojici hlavních protagonistů jako chobotnice a vyplivne je jako úplně jiné lidi. Vše provází deštivé počasí, vytvářející další a další příležitosti pro navazování nových známostí a nové emoce. Je vidět, že Woody Allen se snažil alespoň trochu promítnout do postavy Gatsbyho sám sebe. Timotheé Chalamet mluví, pohybuje se a používá stejná gesta jako Allen před mnoha lety ve svých prvních filmech. Je rozpačitý, nemotorný a váhavý. Marně jsem ale v tomto podobenství hledal nějaký smysl. Možná to byly jen Allenovy vzpomínky na mládí.

 

Kdo skončí s kým? Timothée Chalamet a Selena Gomez

Film průměrný, ale pobaví

Celkově nevybočuje film z průměru a určitě se nebude řadit k nejúspěšnějším filmům Woodyho Allena. Přesto jde o slušný, dokonale romantický film se zajímavou kamerou, za kterou stál Vittorio Storaro. Ten s Allenem poprvé spolupracoval na filmu Café society (2016). I když, jak jsem už konstatoval, vykrádá Woody Allen ve filmu mnohdy sám sebe, neočekávané městské dobrodružství mladé dvojice přináší i nové, jiskřivé momenty, které diváky nepochybně pobaví.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace